Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

24-11-2016

Babišovy návrhy změn spustily další ostrou debatu o elektronické evidenci tržeb

Ostrou politickou debatu vyvolaly možné změny v elektronické evidenci tržeb (EET), se kterými přišel na středeční koaliční radě ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předseda hnutí ANO tvrdí, že jeho návrhy dopadnou až na další fázi EET příští rok v dubnu a systém bude podle plánu částečně spuštěn 1. prosince. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale kritizoval, že resort s návrhy přichází pozdě, nelíbila se mu ani forma jejich oznámení. Po Babišovi chce, aby na pondělním zasedání vlády předložil, jaké by byly dopady uvažovaných úprav. Pravicová opozice tvrdí, že systém není dobře připraven a chce jeho omezení, případně zrušení.

Babiš chce příští týden ve Sněmovně v rámci projednávaného daňového balíčku navrhnout, aby z evidence tržeb mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Podle Babiše jde o možnost, nikoli výjimku. Další změna spočívá v tom, že evidenci tržeb by v e-shopech nepodléhaly platby kartou prostřednictvím internetu. Podle aktuálního průzkumu Unie malých a středních podniků se dvě třetiny z 900 dotazovaných, kterých se zavedení EET týká od 1. prosince letošního roku, obávají komplikací. Pětina podnikatelů v oblasti drobných služeb a pohostinství zvažuje ukončení podnikání.

České Alky ve službách Iráku vzlétly proti islamistům padesátkrát

K pěti desítkám bojových letů proti radikálům z takzvaného Islámského státu již vzlétly české bitevníky L-159 ve službách irácké armády. ČTK a České televizi to řekl ministr obrany Martin Stropnický, který na irácké základně Balad navštívil českou leteckou poradní jednotku. Ta má za úkol podporovat irácké piloty. V Baladu se třicítka českých vojáků usídlila v létě. Nejprve si musela vybudovat kemp s ubytováním či jídelnou. Vojáci přiznávají, že výstavbu provázely potíže při komunikaci se zástupci irácké armády. Spolupráci s iráckými piloty i pozemním personálem si členové poradního týmu chválí. Češi se podle smlouvy nesmí zapojovat přímo do bojových akcí. Příprava cílů nebo pilotů a strojů na misi je tak plně v gesci irácké armády.

ČR loni byla čtvrtá nejrychleji rostoucí ekonomika v EU

Česká republika byla v roce 2015 čtvrtou nejrychleji rostoucí ekonomikou EU. Růst HDP loni činil 4,5 procenta. Nejrychleji rostlo Irsko o výjimečných 26,3 procenta. Následují Malta s 6,4 procenta a Lucembursko se 4,8 procenta. Naopak pokles hrubého domácího produktu loni zaznamenalo Řecko, a to o 0,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2016. Ekonomika celé EU stoupla loni o dvě procenta a eurozóny o 1,7 procenta. Ze statistik dále vyplývá, že Česko loni mělo společně s Německem nejnižší nezaměstnanost.

Špičková věda se bez mecenášů neobejde, shodují se ocenění Češi

Pokrok špičkové vědy spočívá v hledání nových cest, které bývají často riskantní, a proto potřebuje mecenáše. Laureáti Ceny nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě na dotaz ČTK ocenili aktivity jeho soukromých dárců, kteří jsou si vědomi toho, že jen státní peníze na náročný výzkum nestačí. Zatím jich je ale v Česku málo. Nadační fond Neuron, který podporují mecenáši z řad podnikatelů, dnes večer v pražském Profesním domě předá zvláštní uznání šesti uznávaným vědeckým osobnostem působícím v Česku i zahraničí. Ocenění dostane chemik Josef Michl, dětský kardiolog Milan Šamánek, antropolog práva Leopold Pospíšil, molekulární genetik Jan Svoboda, matematik Pavel Exner a fyzik Jan Peřina. Za mladými vědci poputuje finanční podpora.

Ocenění Neuronu za přínos světové vědě dnes převezmou i dva čeští vědci, kteří žijí v USA. Chemik Michl patří mezi nejcitovanější české vědce. Působí na Univerzitě v Coloradu v USA, kde 25 let vede výzkumný tým. Sám podporuje vědu. S manželkou Sárou chce dát Učené společnosti ČR finanční dar, aby ho investovala na přednášky, řekl ČTK. Do Prahy přiletěl z USA i přes zdravotní problémy třiadevadesátiletý právní antropolog českého původu Pospíšil. Od Neuronu převezme cenu za společenské vědy. Byl poradcem pro otázky lidských práv několika amerických prezidentů.

Czechoslovak Group dodá Indonésii tatry a pandury

Česká zbrojařská firma Excalibur International podepsala smlouvu s Indonésií na dodávku tater, pandurů a mostních vozidel za desítky milionů dolarů. Na dodávkách se bude podílet holding Czechoslovak Group (CSG), do kterého Excalibur patří. Podle informací deníku Právo přesáhne zakázka hodnotu miliardy korun. Zakázku uzavřela společnost Excalibur International na zbrojařském veletrhu Indoference v indonéské Jakartě.

Havíř, jenž přejde z Paskova na jiné šachty, dostane až 80.000 Kč

Až 80.000 korun budou moci jako motivační příspěvek získat horníci, kteří se z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, v němž se 31. března příštího roku přestane těžit uhlí, rozhodnou přejít na některou se šachet OKD v karvinské části revíru. Ještě tento měsíc by z dolu mohli také odejít první zaměstnanci, kteří přijmou dohodu o ukončení pracovního poměru. V takovém případě odcházející zaměstnanci dostanou maximálně trojnásobek platu podle zákoníku práce a jeden násobek vyplývající z kolektivní smlouvy. Podle OKD by z Paskova, kde pracuje asi 1600 kmenových zaměstnanců, mohlo přejít na jiné šachty asi 500 lidí. Uzavření dolu schválil ve středu věřitelský výbor firmy. OKD je od května v úpadku, v srpnu povolili věřitelé jeho reorganizaci.

ČEZ žaluje Škodu JS o 611 mil.Kč kvůli potrubí v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ podala žalobu na firmu Škoda JS o náhradu škody 611 milionů korun kvůli chybným kontrolám potrubí v jaderné elektrárně Dukovany. Částka nemusí být konečná. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že ČEZ odstávky vynucené chybnými kontrolami přišly loni asi na 2,5 miliardy korun. Důvodem odstávek většiny bloků Dukovan i kontrol bloků v další jaderné elektrárně ČEZ v Temelíně bylo opětovné provedení prověrek potrubí kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům svarů. Na potrubí tak byly praskliny či jiné vady, které na snímcích nebyly vidět. Správu zařízení elektráren měla na starosti Škoda JS, která si ale na kontroly svarů najímala externího dodavatele.

Některé jaderné elektrárny ohřívají vodu na chlazení reaktorů

V nejméně 18 atomových reaktorech v Evropě, včetně všech šesti v České republice, se předehřívá voda určená na chlazení reaktorů. Snižuje se tím podle německých médií Süddeutsche Zeitung a WDR riziko, že by se reaktorová nádoba roztrhla, pokud by se v případě havárie chladila příliš studenou vodou. Odborníkům ale takový postup dělá starosti. Společnost ČEZ, která provozuje jaderné elektrárny v Temelíně a Dukovanech, odmítá, že by k předehřívání vody vedly úvahy o bezpečnosti reaktorových nádob. "Není to žádné bezpečnostní opatření, ale výsledek neustálého zlepšování," sdělil německým médiím mluvčí společnosti. Cílem podle něj je pouze snížit dopady případného nouzového chlazení reaktorové nádoby na její životnost. Voda na chlazení reaktorových nádob se ohřívá také v jaderných elektrárnách na Slovensku, v Belgii, Francii nebo Finsku.

Politolog Robejšek založil konzervativní stranu Realisté

Politolog Petr Robejšek založil pravicově konzervativní stranu Realisté, s níž by chtěl příští rok ve sněmovních volbách získat až 20 procent hlasů. Strana chce hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy, řekl Robejšek na tiskové konferenci. Detailní program strana představí na jaře, kdy se také rozhodne, zda bude stavět i vlastního kandidáta na prezidenta. Robejšek chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva. Robejšek také popřel informaci serveru Echo.cz, že za stranou stojí skupina Penta, jejíž spolumajitel Marek Dospiva podporoval jeho think tank Institut 2080.

Evropská unie chce aktivněji potírat násilí na ženách

Evropská unie se chce výrazným způsobem zasadit o co největší omezení násilí vůči ženám. Eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost mužů a žen Věra Jourová v Bruselu oznámila spuštění celoevropské kampaně, na praktické akce a podporu obětí vydá komise 10 milionů eur (asi 270 milionů Kč). Ve Štrasburku europoslanci podpořili návrh komise, aby se EU jako celek přidala k úmluvě Rady Evropy proti násilí na ženách. Česká vláda ji již schválila, parlament by mohl dostat dokument k ratifikaci do 30. června 2018. "Násilí vůči ženám je v EU stále rozšířené. Každá třetí žena zažila sexuální či fyzické násilí, každá dvacátá byla znásilněna," upozornila Jourová.

Justice má podle NS i podle žalobců více ukládat peněžité tresty

České soudy by měly mnohem častěji udělovat peněžité tresty jako alternativu nebo doplňující sankci k odnětí svobody. Ke změně dosavadní praxe vyzval Nejvyšší soud (NS) společně s Nejvyšším státním zastupitelstvím (NSZ). V letech 2014 a 2015 tvořily výhradně peněžité tresty jen zhruba čtyři procenta všech ukládaných trestů, většinou jako následek dopravních deliktů.

Více peněžitých trestů by podle generálního ředitele Petra Dohnala uvítala i Vězeňská služba. Věznice jsou plné, trestanců je tam aktuálně více než 22.500, prakticky stejně jako před amnestií vyhlášenou prezidentem Václavem Klausem 1. ledna 2013. Od té doby se věznice znovu naplnily, asi málokdo čekal, že to bude tak rychle, uvedl Dohnal. Peněžité tresty jsou podle něj pro stát samozřejmě ekonomicky výhodnější než odnětí svobody.

V Jiřicích vznikne otevřená věznice, jde o novinku ze zahraničí

Vedle nápravného zařízení v Jiřicích na Nymbursku vznikne příští rok takzvaná otevřená věznice, která má trestance před propuštěním připravit na běžný život. Odsouzení budou ubytováni v několika domech bez mříží a bez dozorců. Areál pro 32 vězňů bude obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. Pobyt v otevřené věznici se má blížit životním podmínkám na svobodě. Projekt vyjde na 23 milionů korun, sdělilo ČTK ministerstvo spravedlnosti - investor projektu. V budoucnosti má v areálu otevřené věznice vzniknout náměstí a okrasná zahrada. Celý areál má připomínat život na vesnici. Zpočátku bude působit v otevřené věznici osm zaměstnanců, mezi nimiž nebudou dozorci, ale například vychovatelé či psycholog. Od okolí bude odsouzené dělit betonová zeď s ostnatým drátem.

Více 300 odpůrců věznice demonstrovalo v Králíkách

V Králíkách na Orlickoústecko demonstrovalo proti záměru zřídit ve městě věznici více než 300 lidí. Lidem se nelíbí, že by z areálu bývalého dětského výchovného ústavu vznikla ženská věznice. V pátek se bude konat místní referendum. Ministerstvo spravedlnosti již započalo proces převodu budovy. "Ministerstvo spravedlnosti by mělo vnímat potřeby regionu, který je mimořádný zejména zájmem turistů, taková zařízení sem nepatří. Je to stejné jako by se zřizovala věznice ve Špindlerově Mlýně nebo na Lipně," řekl novinářům hejtman Martin Netolický (ČSSD), který se demonstrace také zúčastnil.

V Králíkách by mělo být podle představ ministerstva časem umístěno až 200 vězenkyň s nejmírnějším stupněm ostrahy. Podle Vězeňské služby by ve věznici mohlo najít práci 120 lidí, mělo by v ní vzniknout učiliště pro odsouzené s obory kuchař, číšník a švadlena. Zařízení by také spolupracovalo s místními dodavateli.

Zpráva: 640.000 lidí v ČR pije alkohol velmi rizikově

Zhruba 640.000 Čechů a Češek nad 15 let pije rizikově alkohol a může mít problém se závislostí. Muži tak denně vypijí minimálně tři piva, nebo šest decilitrů vína, či tři sklenky tvrdého, ženy pak přinejmenším dvě piva, nebo dvě sklenky vína, či lihovin. Dalších 540.000 lidí se k tomuto množství blíží. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu užívání drog v Česku za loňský rok. Problémových uživatelů pervitinu, heroinu a dalších drog bylo loni podle dokumentu 46.900. Denně kouří skoro čtvrtina Čechů a Češek - 28 procent mužů a 19 procent žen.

Lucerna či Invalidovna mohou být národními kulturními památkami

Osmnáct nemovitostí z různé doby vzniku má šanci stát se novými národními kulturními památkami (NKP). Jsou mezi nimi pražský palác Lucerna, nedávno neúspěšně prodávaná barokní Invalidovna či ďáblický hřbitov, kde leží političtí vězni. Ke stavbám, jež by požívaly nejvyšší památkové ochrany státu, by mohly přibýt i vodní elektrárna v Poděbradech, zbytky románského hradu v Chebu nebo klášter v Louce u Znojma. Návrh poslalo ministerstvo kultury do připomínkové řízení. NKP vyhlašuje vláda.

Český animovaný film je mezi deseti kandidáty na Oscara

Černá komedie českého režiséra, scenáristy a kameramana Jana Sasky Happy End byla zařazena do užšího výběru deseti krátkometrážních animovaných filmů, které se budou ucházet o amerického Oscara za rok 2016. Oznámila to na svém webu Americká filmová akademie. Prestižní ceny se budou v Hollywoodu udělovat příští rok v únoru. "Věděli jsme, že jsme v první sedmdesátce, ale postup do užší desítky nás potěšil," řekl ČTK Saska. Svůj bakalářský snímek Happy End připravoval v produkci Kamily Dohnalové dlouhých pět let. Jan Saska, kterému napřesrok bude třicet let, je i autorem několika komiksů. Jeho předchozí film Přepadení získal ceny na festivalech v Lisabonu a v ruském Gelendžiku.

Češka Tvrdíková zvítězila v modelingové soutěži Elite Model Look

Češka Jana Tvrdíková a Nigerijec Davidson Obennebo zvítězili ve 33. ročníku modelingové soutěže Elite Model Look. Soutěž se poprvé konala v Lisabonu. Soutěže se zúčastnilo podle portugalského serveru RTP Notícias 62 lidí ze 36 států a patnáctiletá dcera bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a Obennebo byli vybráni ze skupiny 15 finalistů. Patnáctiletá a 178 centimetrů vysoká Tvrdíková letos na podzim v ČR zvítězila v soutěži Schwarzkopf Elite Model Look a řekla tehdy, že jejím koníčkem je sport, že se učí jazyky a jejím vzorem je Barbora Podzimková. Právě ona předloni zvítězila ve finále Elite Model Look v čínském Šen-čenu. V roce 2013 soutěž vyhrála rovněž Češka, a to Eva Klimková.

V Zoo Praha se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích

V pražské zoologické zahradě se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích. Na tiskové konferenci to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Kvantita podle něj není nejdůležitější, chovatelé se soustředí zejména na velké výzvy, tedy obtížně chovatelné druhy. Za ojedinělé povařuje Bobek narození dvou sloních mláďat. V dubnu přišel na svět Maxmilián, v říjnu další sloní sameček, který zatím nemá jméno. "To, že máme dvě slůňata v jednom roce, si myslím, že je ve světě zoologických zahrad bezprecedentní," poznamenal ředitel. Důležitou roli v tom hraje Údolí slonů. Je přesvědčen o tom, že ve starém pavilonu velkých savců by se slony rozmnožit nepodařilo. Za "překvapení roku" Bobek označil gorilího samečka Ajabua. Narodil se samici Shindě, o jejíž březosti nikdo nevěděl. Chovatelé už nevěřili tomu, že by mohli mít potomka.

Sport

Pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek Josef Macháček je hlavní hvězdou týmu Barth racing na blížící se Rallye Dakar. Společně s ním se na start vydá i nejzkušenější český motorkář David Pabiška a Rudolf Lhotský se Zdeňkem Tůmou, jenž pojede stejně jako Macháček na čtyřkolce. Pevětapadesátiletý Macháček se před sedmi lety začal soustředit na závody buggyn, s kterými se představil i na Dakaru. Příliš se mu ale nedařilo a tak se pro rok 2017 rozhodl vrátit zpět za řidítka čtyřkolky. A rád by navázal na svoje úspěchy.

Biker Jaroslav Kulhavý zvítězil v 52. ročníku ankety Král cyklistiky. Držitel olympijského stříbra z Ria de Janeiro, kde obhajoval titul olympijského šampiona z Londýna 2012, tak získal v anketě již čtvrté prvenství. V minulosti dosáhl Kulhavý na vítězný hattrick v letech 2010 až 2012. Jednatřicetiletý Kulhavý si sice v úvodu olympijské sezony zlomil zápěstí a musel na operaci, ale přesto prožil skvělý rok, během nějž dosáhl na hlavních akcích na tři stříbrné medaile.

Basketbalisté Nymburku v Lize mistrů prohráli 74:93 na hřišti Monaka. Z venkovních zápasů si tak odvezli třetí prohru za sebou a v tabulce skupiny A jsou na čtvrtém místě s bilancí tří výher a tří porážek.

Počasí na pátek

Bude většinou zataženo, mlhavo, místy mrholení nebo slabý déšť. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.

24-11-2016