Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-11-2016

Sobotka odmítá turecké "politické vydírání" migrační vlnou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl "snahy o politické vydírání" ze strany Turecka i hrozby vyvolání další migrační vlny. V tiskové zprávě český předseda vlády uvedl, že Turecko i Evropská unie musí dělat maximum pro dodržování dohody o migraci z letošního jara. Reagoval tak na slova tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který pohrozil otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. Erdogan ve svém prohlášení reagoval na čtvrteční návrh Evropského parlamentu zmrazit přístupová jednání EU s Ankarou. Parlament přijal nezávazné usnesení, které doporučuje jednání zmrazit kvůli postupu země proti údajným účastníkům červencového nezdařeného puče. Usnesení ale také počítá s možností rozhovory EU s Tureckem obnovit.

Šlechtová se bude soustředit na stavební zákon a evropské fondy

Ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová (za ANO) má do zbytku volebního období za úkol prosadit ve Sněmovně novelu stavebního zákona, ale také začít pracovat na koncepci zcela nového. Další prioritou je rozjezd čerpání z evropských fondů. Po bilanční schůzce s ministryní to řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sobotka ministryni ocenil za to, že se jí podařilo dohnat rezervy, které měla Česká republika v čerpání během programového období 2007 až 2013. Čerpání peněz je prioritou i do budoucna, první peníze by mělo Česko začít čerpat už letos. Úspěchem je podle Sobotky i novela zákona o pohřebnictví, která už prošla kabinetem.

Fajt neuspěl s žalobou na Zemana kvůli nejmenování profesorem

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt a Univerzita Karlova neuspěli s žalobou na nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který kunsthistorika loni v květnu nejmenoval profesorem. Rozsudek je pravomocný, lze se proti němu bránit pouze kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Prorektor univerzity Aleš Gerloch novinářům po jednání řekl, že škola stížnost podá. Zeman nepodepsal Fajtův jmenovací dekret společně s dekretem fyzika Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Zdůvodnil to jejich vážnými prohřešky z minulosti. Kunsthistorikovi Fajtovi vyčítá údajnou snahu o dohodu s bankou, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt označil prezidentovy argumenty za nepravdivé a manipulativní. Prezident v pátek řekl, že na důvodech, proč nepodepsal Fajtův dekret, trvá.

Ministerstvo potvrdilo termín zprovoznění D8 na 17. prosince

Ministerstvo dopravy potvrdilo termín zprovoznění chybějící části dálnice D8, která má propojit hlavní město Prahu s Drážďany, na 17. prosince. Vyplývá to z materiálu, který pro pondělní jednání vlády ministerstvo připravilo. Možné prodloužení příprav na otevření stavby připustil ministr Dan Ťok letos v říjnu, když úřad uvedl, že nedaleko starého sesuvu u obce Dobkovičky odhalily geologické průzkumy nestabilní podloží. Pokud by se ukázalo, že problém může ohrozit dopravu na nové dálnici, měl být termín zprovoznění posunut. To se ale nyní zřejmě nestane.

MZV věří, že o kontrolu zbraní budou stát i další země OBSE

České ministerstvo zahraničí věří tomu, že se k německé výzvě ke kontrole konvenčních zbraní připojí i další země Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Lepší kontrola by posílila bezpečnost a stabilitu v Evropě, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) deklaraci volající po kontrole konvenčních zbraní podepsal společně s dalšími 13 evropskými kolegy.

Vládní kampaň se zaměří na domácí násilí a sladění práce a rodiny

Rovné postavení žen a mužů má podpořit nová vládní kampaň s názvem To je rovnost!, která začne do konce roku. Jedna její část se zaměřuje na domácí násilí a chce oslovit jeho případné svědky a svědkyně, druhá se týká slaďování práce a rodiny a cílí na rodiče malých dětí. Osvětovou akci představili odcházející ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a vedoucí vládního oddělení rovnosti žen a mužů Lucia Zachariášová. Na pátek připadá mezinárodní den boje proti násilí na ženách.

ČOI: Účtenka pro EET nenahrazuje doklad o koupi zboží

Spotřebitelé mají při koupi zboží stále nárok na doklad o zakoupení, chystaná povinná účtenka pro elektronickou evidenci tržeb takový doklad nenahrazuje. Vystavení dokladu o zakoupení bude Česká obchodní inspekce (ČOI) i nadále kontrolovat. Inspekce na to upozornila v tiskové zprávě. Doklad z elektronické pokladny podle ČOI nemusí obsahovat informace například o zkrácené době trvání odpovědnosti za vady u použitého spotřebního zboží. Ministerstvo financí vnímá informace od ČOI jako matoucí, zákon o evidenci tržeb totiž žádným způsobem nemění dosavadní roli účtenky v souvislosti se zákonem o ochraně spotřebitele.

Nemocnice H. Brod nemusí platit pozůstalým po oběti vraha Zelenky

Nemocnice Havlíčkův Brod nemusí zaplatit 8,8 milionu korun, které po ni požadovalo pět pozůstalých po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky. O zamítnutí žaloby nepravomocně rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev, a někteří následně vykrváceli. Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil, a odsoudil ho za to na doživotí. Hradecký krajský soud se žalobou pozůstalých na nemocnici zabývá od roku 2008. V srpnu 2014 soud žalobu zamítl, pražský vrchní soud však letos v červenci rozsudek z procesních důvodů zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Třetina Čechů si nijak nezamyká mobilní telefon

Třetina Čechů nepoužívá žádný zámek displeje svého mobilního telefonu. Téměř čtyři z deseti pak občas nechávají svůj mobilní telefon na veřejném místě bez dohledu. Vyplývá to z průzkumu, který v říjnu uspořádala společnost Eset ve spolupráci s portálem Seznam.cz. Nejčastějším způsobem zamykání mobilu je PIN, který používají dvě pětiny lidí, odemykání gestem má nastavené 31 procent. Pět procent Čechů využívá pro svou identifikaci a přístup do telefonu otisk prstu.

Obchodníci si Černý pátek pochvalují,obrat vyskočil o desítky pct

Tržby obchodníků, kteří se zapojili do slevových akcí na Černý pátek, vyskočily o desítky procent. Zájem nakupujících byl zejména v e-shopech rekordní, nejatraktivnější zboží zmizelo v řádu minut. Většina prodejců pokračuje v akčních nabídkách až do neděle, největší nápor čekají o víkendu. V kamenných prodejnách se zvýšený zájem tolik neprojevil. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Slevy se podle nich pohybují rovněž v desítkách procent.

Učni z 1. ročníku pracují s textem hůře než průměrní šesťáci

Žáci 1. ročníku učňovských oborů umějí pracovat s textem hůře než průměrní žáci šestých tříd základních škol a prim víceletých gymnázií. V matematické gramotnosti na tom byli ve společných úlohách přibližně stejně. Zjistila to Česká školní inspekce (ČŠI), která publikovalavýsledky květnového testování. Výsledky podle ČŠI vypovídají o tom, že se nedaří práce se slabšími žáky na druhém stupni základní školy. Právě slabší žáci zpravidla do oborů s výučním listem nastupují, uvedla inspekce. Testy vyplňovalo zhruba 9000 šesťáků a primánů a přes 6000 žáků z 1. ročníků vybraných oborů zakončených výučním listem.

Zemřel herec Peterka známý z komedií či Krkonošských pohádek

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Informaci televize Prima potvrdil ČTK zdroj z hercova okolí. Nezapomenutelným se stal Peterka pro několik generací diváků jako Krakonoš z večerníčku Krkonošské pohádky nebo rolemi v řadě komedií - například trenéra juda v Jáchyme, hoď ho do stroje!, kde uplatnil své sportovní nadání. Peterka toužil uspět jako vzpěrač, ale nakonec ho osud zavedl do divadla. Herecké začátky odbyl ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud zamířil do libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde vytvořil kolem 250 rolí. Již od konce 40. let se začal objevovat ve filmech. Až do roku 1992, kdy se naposledy objevil ve filmu Karla Kachyni Kráva, ztvárnil desítky filmových rolí.

V knihovnách lidé stále nejvíc chtějí Vondruškovy romány

Nejpůjčovanějším domácím spisovatelem v českých knihovnách je autor historických románů Vlastimil Vondruška. Na prvním místě byl loni stejně jako v předchozích čtyřech letech. Nejpůjčovanější českou knihou ale loni byly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, stejně jako v letech 2014 a 2013. Statistiku nejpůjčovanějších knih v českých veřejných knihovnách ČTK poskytl tajemník Svazu knihovníků a informačních pracovníků Vít Richter. Mezi zahraničními knihami vede stejně jako loni Deník malého poseroutky, část série Jeffa Kinneyho s podtitulem Ošklivá pravda.

Počasí v sobotu

Většinou zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

25-11-2016