Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

29-11-2016

Země V4 podpořily rychlý vstup balkánských států do EU

Země visegrádské skupiny (V4) podpořily rychlý vstup států západního Balkánu do Evropské unie. Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se na tiskové konferenci ve Varšavě shodli, že integrace těchto balkánských států do EU by pomohla stabilizovat Balkán i zlepšit bezpečnost unie samotné, protože přes tuto oblast prochází jedna z hlavních migračních cest do střední Evropy. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že visegrádské země budou nadále pomáhat balkánským státům při kontrole migračních proudů. Podle ministra Zaorálka se země V4 na jednání, kterého se účastnila i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, jasně přihlásily k rozšíření EU, přestože to v mnoha evropských zemích není samozřejmé. "Rozšíření souvisí s otázkou bezpečnosti a stability těchto zemí," řekl český ministr.

Prezident Zeman: ČR při migraci Srbsku pomůže, podporuje jeho vstup do EU

Pokud by se znovu obnovila balkánská migrační trasa, po níž by z Turecka do Evropy proudili migranti, Česká republika by Srbsku poskytla pomoc. Podporuje také členství země v EU. Po setkání se srbským protějškem Tomislavem Nikoličem to na Hradě řekl prezident Miloš Zeman. Hlavy obou států podepsaly vzájemnou dohodu o spolupráci v kultuře, vědě a sportu. Podle prezidenta Nikoliče může Česko Srbsku "ve velké míře" pomoci, jeho země je na cestě mezi členské státy unie 16 let. Překážkou vstupu je požadavek přijmout ruské sankce a podpis dohody s Kosovem, které je nezávislé. "Dokud budu prezidentem, budu proti tomu, abychom proti komukoliv zaváděli sankce," uvedl srbský prezident. Dodal, že pokud je podmínkou vstupu do EU podpis smlouvy s Prištinou, Srbsko se do unie "ani nechce dostat". Miloš Zeman postoj Srbska ocenil, sám je odpůrcem protiruských sankcí a volá po jejich zrušení.

Dvě procenta HDP by ČR mohla dávat na obranu do roku 2025

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je reálné, aby Česká republika dávala do roku 2025 na obranu dvě procenta HDP, jak požaduje NATO. Řekli to na tiskové konferenci po velitelském shromáždění. Česko nyní dává zhruba jedno procent HDP. Vládní koalice se před třemi lety domluvila, že do roku 2020 bude Česká republika dávat na obranu 1,4 procenta HDP. Podle některých kritiků se tohoto cíle i přes každoroční růst rozpočtu podaří dosáhnout jen s obtížemi. Podle premiéra Sobotky se musí rozpočty ministerstva obrany na další roky i nadále zvyšovat, aby byl splněn koaliční cíl. Předseda vlády zároveň řekl, že by peníze do obrany měly být dávány s rozumem podle možností, jak je Česká republika schopna tyto peníze ročně utratit.

Armáda bez bitevních dronů nebude podle Miloše Zemana zcela plnohodnotná

Česká armáda by podle prezidenta Miloše Zemana neměla příliš váhat s pořízením dronů. Po pozorovacích bezpilotních letounech by měla ve druhé vlně pořídit bojové letouny, bez nichž v budoucnosti nebude zcela plnohodnotná. Miloš Zeman to řekl na velitelském shromáždění. Širší využívání dronů prezident Zeman české armádě opakovaně doporučuje. Prezident připomněl, že plně podporuje tendenci armády postupně zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu. Součástí tohoto závazku je ale také to, aby minimálně 20 procent výdajů šlo na investice. Nad jejich dlouhodobým charakterem by se armáda měla podle prezidenta zamyslet. Připomněl při tom "celou řadu tragédií v akvizicích", kterou si armáda v minulosti prošla - desetimiliardové ztráty v letounech L-159, nákup letounů CASA či nákup obrněných transportérů.

Generál Bečvář: Bylo by optimální zvýšit počet vojáků o 5000

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář považuje úvahy o zvýšení počtu vojáků nad schválené tabulky za legitimní. Optimální by podle něj bylo zvýšení o 5000 profesionálů. Generál Bečvář to řekl na velitelském shromáždění v Praze. Schváleno je 27.000 vojáků. Podle údajů ze začátku letošního roku evidovalo ministerstvo obrany zhruba 22.000 vojáků z povolání, 6400 občanských zaměstnanců a asi 1100 státních zaměstnanců podle služebního zákona. Armáda v posledních letech dostala více peněz na přijetí nových vojáků, o něž přišla v době, kdy musela šetřit. Každý rok tak do resortu ministerstva obrany přichází kolem 2000 nových profesionálů. Podle Josefa Bečváře již letos nastoupilo do služebního poměru 2148 lidí, většina směřovala do armády, další ale vstoupili i do Hradní stráže nebo Vojenského zpravodajství.

Babišovy firmy se brzy nebudou moci ucházet o dotace a zakázky

Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se už brzy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Vyplývá to z novely o střetu zájmů, kterou potvrdila Sněmovna v senátní verzi. Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média. Rovněž tato restrikce zjevně míří na Andreje Babiše, jenž vlastní vydavatelství a rozhlasovou i televizní stanici. Pokud novelu přezdívanou "lex Babiš" stvrdí prezident Miloš Zeman, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje, a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, nastane po 15 dnech.

Jeroným Tejc bude kandidovat na místopředsedu ČSSD, potvrdila konference

Poslanec Jeroným Tejc bude příští rok v březnu kandidovat na celostátním sjezdu ČSSD na prvního místopředsedu. Konference delegátů ČSSD Brno-město podpořila týden starou nominaci Městského výkonného výboru ČSSD v Brně. Funkci předsedy strany by měl podle brněnského výkonného výboru obhajovat Bohuslav Sobotka. Premiér už dříve prohlásil, že ve funkci prvního místopředsedy podpoří i do dalšího období Milana Chovance a že v Jeronýma Tejce nemá důvěru.

Spor o mzdy v Aholdu řešil premiér Sobotka s velvyslancem

Nizozemský velvyslanec Eduard Hoeks by měl informovat vedení mateřské společnosti Ahold o nízkých mzdách, které firma vyplácí svým zaměstnancům v Česku. Zároveň by měl o situaci informovat nizozemské ministerstvo zahraničí. Po jednání s ním to očekává premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se v pátek spolu s odboráři setká se zástupci firmy. Odbory se s vedením společnosti zatím nedokážou dohodnout na růstu mezd v příštím roce ani na jednorázovém letošním dorovnání. "Firma Ahold i další nadnárodní společnosti dosahují v ČR velkých obratů, mají velké zisky, odvádí velké dividendy svým vlastníkům, ale příliš málo peněz tady nechávají pro naše zaměstnance," uvedl premiér Sobotka. Podle odborářů působících ve společnosti berou provozní zaměstnanci Aholdu jako skladníci nebo pokladní kolem 12.500 Kč hrubého měsíčně. Společnost tyto údaje rozporuje, mzda podle ní činí 15.500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

Češi a Britové dostali z Bruselu na vývoj superlaserů 1,2 mld. Kč

Laserové centrum HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy získalo spolu s britskými vědci na vývoj superlaserů a jejich užití v průmyslové praxi 1,2 miliardy Kč. Pětiletý projekt podpořila Evropská komise a ministerstvo školství. S českými vědci se na něm bude podílet britské Science and Technology Facilities Council. ČTK o tom informovala manažerka HiLASE Radka Kozáková. Uvedla, že jde o první výzvu v programu Horizont 2020, která má pozvednout inovační potenciál členských států EU. Přihlášených evropských projektů bylo téměř 200, prošlo deset z nich. HiLASE, které spadá pod Fyzikální ústav Akademie věd ČR, bude jediný subjekt z Česka, který dotace z programu dostane. Z více než miliardové částky bude zhruba deset milionů eur (cca 270 milionů) z programu Horizont 2020, zbytek pokryje operační program pro výzkum a vývoj. Posílí se tak nezávislost centra na veřejných zdrojích a možnost nabídnout práci špičkovým zahraničním i českým vědcům. Výsledky výzkumu se budou moci použít například v medicíně nebo optice.

Životní prostředí se nezhoršilo, Češi ale dýchali špatný vzduch

Životní prostředí v Česku se loni sice v porovnání s rokem 2014 nezhoršilo a investice do jeho ochrany vzrostly, přesto Češi na 40 procentech území státu dýchali špatný vzduch. Koncentrace znečišťujících a rakovinotvorných látek v ovzduší neklesly, ačkoliv se emise snížily. Na kvalitu ovzduší nepříznivě působily i extrémní teploty. Rok 2015 byl teplotně nadnormální a Česko postihlo sucho, které ovlivnilo řadu oblastí. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2015, kterou schválila vláda. Předložil ji ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Loni se nadále zvyšovaly investice do ochrany životního prostředí, podle zprávy o významných 27,8 procenta na 40,1 miliard Kč.

Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 mil. Kč.

Působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) v Praze přineslo za poslední čtyři roky české ekonomice zhruba 800 milionů korun. Sdělil to výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides. Počet českých podniků žádajících o financování z evropských zdrojů na výzkum a vývoj satelitní navigace, a s tím i objem peněz pro tuzemské firmy od Evropské komise se od přestěhování sídla GSA do Prahy téměř zdesetinásobil, uvedl. Agentura se přestěhovala do Prahy v roce 2012, předtím působila v Bruselu. Je jedinou evropskou agenturou sídlící v Česku. Češi podle ní těží především ze spolupráce na projektech vývoje aplikací satelitní navigace. GSA je podle Carla Des Doridese připravena spustit systém Galileo pro Evropu.

Celkový dluh Čechů v září stoupl o 138 miliard na 1,92 bilionu

Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Objem tzv. ohroženého dluhu, kdy nebyly zaplaceny minimálně tři po sobě jdoucí měsíční splátky, meziročně klesl o devět procent na 46,3 miliardy korun. Mnohem výrazněji se snížil objem dlouhodobého ohroženého dluhu, a to o tři miliardy korun. Objem krátkodobého dluhu se snížil o 1,5 miliardy na 15,3 miliardy korun. Pouze u mladých lidí se objem ohroženého krátkodobého dluhu zvýšil. Nejvíce v kategorii 15 až 24 let, kde vzrostl meziročně o 22 procent. "Pokračoval trend, kdy sice klesá celkový objem nespláceného dluhu i počet lidí s ohroženým dlouhodobým dluhem, ale zároveň stále stoupá počet lidí, kteří nesplácejí své krátkodobé úvěry určené na spotřebu," upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

ERÚ: Plyn zákazníkům příští rok zlevní až o pět procent

Cena plynu v Česku by měla příští rok zákazníkům klesnout v průměru o tři až pět procent. Uvedl to Energetický regulační úřad (ERÚ). Úřad mírně zvýšil takzvanou regulovanou složku ceny, která tvoří asi pětinu výsledné ceny. Očekává ale pokles takzvané silové složky, která tvoří zbytek ceny a určují ji sami dodavatelé. U výhledu cen elektřiny zaleží podle úřadu na tom, v jakém rozsahu a formě přijde od Evropské komise potvrzení takzvaných notifikací pro podporované zdroje v ČR. Evropská komise v pondělí oznámila, že schválila režim podpory obnovitelných zdrojů v Česku. Při nezapočítání těchto tzv. notifikací počítá ERÚ se snížením regulované složky, která tvoří u elektřiny více než polovinu výsledné ceny, o zhruba pětinu. Analytici již dříve uvedli, že při započítání podpory obnovitelných zdrojů bude cena elektřiny stagnovat.

Žádost o zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO je opět na stole

České a německé obce z oblasti Krušných hor se znovu pokusí o zapsání Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na druhý pokus podají žádost ve lhůtě do 1. února 2018. Sasko letos v dubnu po dohodě s českou stranou svou žádost stáhlo s odůvodněním, že je třeba ji přepracovat. Na novém podání žádosti o zápis na prestižní seznam se dohodli zástupci českých a německých obcí a okresů na zasedání v saském Freibergu. Od letošního dubnového stažení původní žádosti z roku 2014 spolek, který o zaspání Krušnohoří na seznam UNESCO usiluje, provedl řadu vylepšení, uvedla agentura DPA. Doplnění žádosti o další podrobnosti už dříve doporučila Mezinárodní rada památek a sídel (ICOMOS), která dává doporučení k přijetí či nepřijetí na seznam dědictví. Původně se mělo o projektu, na kterém spolupracuje Sasko s Karlovarským a Ústeckým krajem, rozhodnout již na letošním červencovém zasedání UNESCO v Istanbulu. Krušnohoří je unikátní především díky pozůstatkům hornické činnosti. V regionu se zachovala jak středověká, tak novější důlní díla. Na české straně by se na prestižní seznam UNESCO chtěly dostat například Jáchymov, Abertamy, Boží Dar či Horní Blatná, na německé pak města Freiberg nebo Annaberg-Buchholz.

Čeští žáci 4. tříd ZŠ jsou nadprůměrní v matematice a přírodovědě

Čeští žáci čtvrtého ročníku základních škol jsou v mezinárodním srovnání nadprůměrní v matematice i přírodovědě, zjistilo testování TIMSS 2015. Jeho výsledky byly zveřejněny na tiskové konferenci. Od propadu v roce 2007 se znalosti dětí v tomto věku postupně zlepšují, vracejí se na úroveň roku 1995. Většina ze 17 zemí, která se tehdy první vlny testování zúčastnila, se ale zlepšila, uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Přírodovědné a matematické dovednosti žáků čtvrtých tříd byly loni v květnu v Česku ověřovány na 159 základních školách za účasti více než 5000 žáků. Testování TIMSS 2015 pro čtvrté ročníky se uskutečnilo ve 49 zemích, mezi nimiž jsou vedle evropských států například Kanada, USA, Japonsko, Chile a Jihoafrická republika. Nejlepší byly tradičně děti v asijských zemích, v obou předmětech dosáhli nejlepších výsledků žáci v Singapuru.

Liberecká zoo má poprvé supy himálajské, jde o první odchov v ČR

Poprvé v téměř stoleté historii liberecké zoo mohou její návštěvníci vidět v expozici supy himálajské. Jde o první mláďata tohoto druhu, která se podařilo v republice odchovat. ČTK to řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová. V expozici je samec a samička tohoto ohroženého druhu teprve několik dnů, i když se vylíhli už na jaře. "Jsou zvyklí být co nejdéle s rodiči," uvedl liberecký zoolog Jan Hanel. U svých biologických rodičů ale mláďata nebyla. Jeden měl jako náhradní matku samici supa hnědého. "Bral ji jako rodiče, krmila ho," řekl zoolog. Druhé mládě bylo oddělené v sousední voliéře, aby s nimi mělo alespoň vizuální kontakt. "Dohromady jsme je dát nemohli. Jsou od sebe asi o 30 dnů, navíc supi mají jen jedno mládě," uvedl Jan Hanel. Liberečtí zoologové mají na jejich úspěšném odchovu velkou zásluhu. Vejce snesla samice z páru, který má zoo v Ústí nad Labem. Odchov se tam ale v minulých letech ani jednou nezdařil, proto bylo první letošní vejce dané do umělého odchovu v Liberci, kde s tím mají velké zkušenosti. Liberecká zoo dokonce jako první na světě po umělém oplodnění odchovala mládě orla křiklavého. Také u supa je podle Jana Hanela odchov velmi náročný.

Erbenova Kytice dostala podobu komiksu, stalo se tak již podruhé

Komiksovou podobu, kterou vytvořilo 12 mladých českých ilustrátorů, dostalo jedno ze základních děl české literatury, Erbenova Kytice. Kniha Komiksová Kytice zahrnuje všechny balady, autoři je ale zasazují do jiných prostředí, pro vizuální podobu drsných příběhů využívají různých stylů. Čítankové dílo dostává v roce 205. výročí Erbenova narození komiksovou podobu už podruhé. Soubor Erbenových balad vyšel prvně jako komiks před deseti lety v nakladatelství Garamond. Nechtěli jsme se vůči němu vymezovat, spíše jsme hledali něco, co by fungovalo mezigeneračně a oslovilo i mladé čtenáře, kteří příliš nečtou, řekla ČTK Natálie Sahulová z grafického studia DRAWetc, které vydání nové knihy iniciovalo. Knihu vydává jako svůj první titul nakladatelství Transmedialist. Komiksová Kytice je první ze zamýšlené edice Český Grimm. Jejím hlavním cílem je podle vydavatelů "uspokojit vášeň a zájem o českou mytologii, legendy, tradice a rituály, které po staletí významně ovlivňují naše životy". Názvem edice chtějí podpořit tradice vyprávění starých příběhů a navázat na bratry Grimmy, kteří byli sběratelé mýtů, legend a pohádek v Německu podobně jako v českých zemích Karel Jaromír Erben. A Komiksová Kytice má být vizuálním zpracováním jeho sbírky básní.

Americká rocková legenda Kiss vystoupí v květnu 2017 v Brně

Americká rocková legenda Kiss vystoupí 20. května příštího roku na brněnském výstavišti. V České republice bude mít jediný koncert. Termín jeho konání oznámila agentura LiveNation. Brno bude zastávkou evropského turné kapely, která zamíří například i do Dánska, Itálie nebo Británie. Kapela Kiss je označována za legendu světového glam rocku. Od svého vzniku v roce 1973 prodala více než 100 milionů alb. V České republice, kde mají mnoho oddaných fanoušků, se Kiss představili už několikrát. V aktuální sestavě Kiss jsou kromě původních členů, baskytaristy a zpěváka Genea Simmonse a kytaristy a zpěváka Paula Stanleyho, také kytarista Tommy Thrayer a bubeník Eric Singer. V dubnu 2014 byli Kiss uvedeni do Rokenrolové síně slávy. Letos v srpnu a v září kapela hrála na vyprodaném turné po USA. Loni skupina koncertovala v Praze.

Memoriál Ivana Hlinky hokejistů do 18 let se bude hrát i v Kanadě

Srpnový Memoriál Ivana Hlinky hokejistů do 18 let se bude hrát nejen v České republice a na Slovensku, ale i v Kanadě. Ta jej uspořádá v Edmontonu v letech 2018, 2020 a 2022. Dohodli se na tom zástupci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) se slovenským svazem a kanadskou asociací. "Memoriál Ivana Hlinky získal obrovskou mezinárodní prestiž a jsem přesvědčen, že tato spolupráce ho posouvá na ještě vyšší úroveň," uvedl v tiskové zprávě prezident ČSLH Tomáš Král. Dohoda, která byla zveřejněna na tiskové konferenci v Edmontonu, platí do roku 2022. Česká republika se v pořádání bývalého Světového poháru střídala v letech 1997 až 2001 se Slovenskem a od roku 2002 jej hostily obě země společně. Jako Memoriál Ivana Hlinky se turnaj hraje od roku 2004.

Ve 22 letech zemřel veslařský reprezentant Michal Plocek

Ve 22 letech zemřel český reprezentant ve veslování Michal Plocek. Elitního skifaře, juniorského mistra světa i světového šampiona v kategorii do 23 let našli v pondělí večer mrtvého v loděnici pražské Dukly. Na svém webu to oznámil Český svaz veslování, případ vyšetřuje policie. Michal Plocek byl považován za nástupce olympijského medailisty a mistra světa Ondřeje Synka. V minulé sezoně závodil společně s Matyášem Klangem na dvojskifu a neúspěšně se pokoušeli postoupit na olympijské hry v Riu de Janeiro. V dodatečné kvalifikaci v Lucernu obsadili první nepostupové místo.

Krátce o počasí v Česku:

Jasno až skoro jasno, ojediněle sněžení. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.

29-11-2016