Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-12-2016

Na seznamu UNESCO je zapsáno české a slovenské loutkářství

Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo zapsáno české a slovenské loutkářství. Přibylo tak k tradicím a zvykům, které na seznam nově zařadil speciální výbor UNESCO při svém nynějším zasedání v Addis Abebě. Česká republika již má na seznamu slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky; spolu s dalšími zeměmi má Česko z minulosti na seznamu zapsané také sokolnictví.

České loutkářství má letitou tradici. V současné době v ČR působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Ještě v polovině minulého století existovalo kolem 3000 souborů. Loutkářskou tradici v tuzemsku rozvíjí řada festivalů. Loutkářská Chrudim existuje od roku 1951 a je nejstarší svého druhu v Evropě.

Sněmovna schválila pravidla pro národní parky

Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě zřejmě čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Novinky přinese novela o ochraně přírody a krajiny, kterou schválila navzdory sporům Sněmovna. V uplynulých měsících se ve Sněmovně debatovalo zejména o Šumavě. Kritici novely tvrdí, že zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně dokonce donutí odstěhovat se. Zastánci naopak říkali, že norma je kompromisem. Novela přinese podle ministerstva životního prostředí stabilitu, protože stanovené zóny by se nesměly nejméně 15 let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice. Vymezí se například klidová území, zóny ochrany přírody, cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice.

Přebytek letošního rozpočtu chce MF využít na snížení dluhu

Případný přebytek státního rozpočtu za letošní rok navrhne ministerstvo financí využít na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku. Na celý letošní rok je schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Stát asi nebude platit svým podnikům újmy kvůli ochraně přírody

Stát už zřejmě nebude platit státním organizacím mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody, jež tyto platby ruší, schválila Sněmovna. Předloha přečkala návrh zemědělského výboru na zamítnutí a míří k projednání do Senátu. Újma, kterou by mohly požadovat státní instituce spravující státní pozemky po státu, může dosahovat podle vyčíslení až 350 milionů korun ročně. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je nelogické, když stát platí vlastně sám sobě a navíc subjektům, které mají v zakládající listině zájem na ochraně přírody. Kritici poukazovali na to, že předloha zakládá nerovnost vlastnictví. Zazněly i obavy z toho, že nynější novela může v budoucnu otevřít prostor pro vyloučení úhrady škody i soukromým vlastníkům.

Sobotka: ČR podpoří Michalákovou i ve Štrasburku

Česká republika je připravená podpořit Evu Michalákovou i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se stát ve sporu angažuje mimořádným způsobem. Michaláková ale nejdřív musí vyčerpat všechny možnosti v Norsku. Tamní soud se odmítl zabývat jejím odvoláním proti rozsudku, který ji letos v červnu zbavil rodičovských práv k oběma synům. Rozhodnutí soudu je tak pravomocné. "ČR se teď seznamuje s rozhodnutím soudu, pořizuje se překlad, na základě toho bude vyhodnoceno doporučení a další postup," řekl premiér. Nyní jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů, vyrůstají odděleně ve dvou rodinách.

Sněmovna zamítla návrh KSČM na zrušení zákazu dodávek do Íránu

Sněmovna zamítla návrh poslanců KSČM na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Pro schválení návrhu na zrušení zákona chybělo 12 hlasů, proti hlasovali poslanci KDU-ČSL, hnutí ANO i pravicová opozice. Ve Sněmovně však leží stejný návrh, který předložila současná koaliční vláda, jeho projednávání na řadu ale ještě nepřišlo. Poslanci KSČM ve svém návrhu argumentovali tím, že zákon je neaktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky už nemohou své případné dodávky uskutečnit. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůrazňoval, že zrušení zákazu znamená šanci pro návrat na světové trhy. Zrušení zákazu dodávek do Búšehru podpořil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj se zákon z roku 2000 dávno přežil.

Vídeňský Čech: Zásadních změn se nebojíme, spíš změny atmosféry

Obavu ze zásadních změn postoje rakouského státu vůči menšinách po nedělních prezidentských volbách vídeňští Češi nemají, tvrdá kampaň ale polarizovala společnost. Případné vítězství kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera by mohlo v zemi posílit radikální názory. V rozhovoru s ČTK to řekl Pavel Rodt, předseda Menšinové rady české a slovenské větve v Rakousku, která zastřešuje činnost většiny českých krajanských spolků ve Vídni. Navzdory obavám z možné radikalizace společnosti, zůstává ale Rodt optimistický. O budoucnost vídeňských Čechů si rozhodně starosti nedělá - ať už nedělní prezidentské volby vyhraje Van der Bellen nebo Hofer.

Rakouských občanů, kteří se hlásí k českému původu je podle posledního sčítání lidu z roku 2001 asi 8000. Podle Rodta jich ale od té doby zřejmě přibylo. Oproti dřívějšku podle něj ve Vídni žije i výrazně více českých občanů, kteří se podílejí na krajanských aktivitách.

Sobotka: Jednání o mzdách v Aholdu budou pokračovat

Odboráři Aholdu se na jednání se zaměstnavateli na konkrétním řešení růstu mezd nedohodli. Obě strany ale projevily dobrou vůli, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jednání také účastnil. Zástupci zaměstnavatelů už v minulém týdnu uvedli, že by mzdy v příštím roce u provozních zaměstnanců mohly vzrůst v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent. Odboráři chtějí letos přidat jednorázově 1000 korun a v příštím roce požadují sedmiprocentní zvýšení mezd. "Společnost Ahold signalizovala, že je ochotná se vrátit k určitému dorovnání zaměstnancům za rok 2016. Neřešili jsme detaily," dodal předseda vlády. Prohlásil, že je rád, že sociální dialog bude pokračovat. Již dříve jednal s nizozemským velvyslancem, který by měl informovat vedení mateřské společnosti Ahold o výši mezd, které firma vyplácí zaměstnancům v Česku. Současné platy dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

Analytici: Přes zpomalení stoupne HDP za celý rok o 2,5 pct.

Údaje o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí ukazují podle analytiků oslovených ČTK, že za celý letošní rok ekonomika stoupne o zhruba 2,5 procenta. Příští rok by pak měl růst zrychlit na přibližně 2,7 procenta. Dnešní údaje podle ekonomů nemění celkový obraz vývoje ekonomiky. Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 procenta. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. "Až na výjimku prudšího propadu průmyslové výroby v létě, který by se do konce roku už neměl opakovat, probíhá zpomalování české ekonomiky letos podle plánu," uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Loňský růst HDP přes čtyři procenta byl podle ní až příliš dobrý na to, aby si ho česká ekonomika mohla dlouhodoběji udržet a byl silně ovlivněn jednorázovými faktory.

Důchodová komise navrhuje změnu valorizace penzí, aby rostly víc

Vyšší každoroční zvyšování penzí doporučuje vládě prosadit důchodová komise. Místo valorizace o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen by se penze měla zvedat o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři a seniorky. Návrh dostane ministerstvo práce, mohla by ho pak projednat vláda. Novinářům to po jednání komise řekl její předseda Martin Potůček. Podle něj by bylo možné případnou legislativní změnu stihnout ještě do voleb.

Starobní penzi pobíralo na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení 2,39 milionu lidí. Průměrná částka dosáhla 11.441 korun. Pokud by se podle Potůčka valorizace nezměnila, v příštích 15 letech by výrazně vzrostl podíl seniorů a seniorek na hranici chudoby. Nyní tvoří asi sedm procent důchodců, kolem roku 2030 by to byla až pětina, upřesnil šéf komise.

Ve Středočeském kraji a v Praze pojede od nového řádu více vlaků

Ve Středočeském kraji přibude od nového jízdního řádu 4,9 procenta železničních spojů, v hlavním městě Praze pak 5,5 procenta. Nejvýznamnějšími změnami je rozšíření provozu na tratích do Berouna, Benešova, Kolína a do Kralup nad Vltavou. Celkem bude v Praze a ve Středočeském kraji vypravováno 2186 spojů denně. Řekl to ředitel regionálního obchodního centra Českých drah Alois Kašpar. Nový jízdní řád na železnici začne platit 11. prosince. Pražská aglomerace představuje 20 až 25 procent podílu na všech vlakových přepravách v Česku, denně vlaky na tomto území využije přes 120.000 lidí.

Čtvrteční požár v Amazonu způsobil škodu tři miliony korun

Čtvrteční požár ve skladu firmy Amazon v Dobrovízi u Prahy způsobil škodu tři miliony korun. Vyšetřování příčiny na místě pokračuje, vyloučeno není úmyslné zapálení. Podle mluvčího českého Amazonu Karla Taschnera distribuční centrum celé funguje, kromě místa požáru, kde pokračuje vyšetřování a úklid. Ve čtvrtek večer muselo být evakuováno zhruba 2200 osob, část z nich se ale brzy vrátila zpátky na pracoviště. Požár zničil podle mluvčího zboží zhruba v hodnotě 100.000 korun, další je ale kontaminováno zplodinami nebo poničeno vodou z hasicího zařízení.

Silný vítr v Česku v noci lámal stromy, energetici řeší poruchy

V noci na pátek Česko zasáhl silný vítr. Nejsilněji foukal v Krkonoších, kde meteorologové na Sněžce naměřili rychlost 137 kilometrů za hodinu. Zbyly po něm polámané stromy a zatarasené cesty. Problémy způsobil silný vítr také energetikům. Poruchy jsou hlášené z Ústeckého a Libereckého kraje, kde jsou bez proudu asi stovky domácností. V České Lípě vítr vyvrátil z dlažby vánoční strom. Poruchy na elektrickém vedení se týkají Ústecka, Děčínska, Českolipska, Českodubska, Tanvaldska a Semilska. V Krkonoších kromě silného větru napadlo na posledních 24 hodin asi 15 centimetrů sněhu. V Liberci kvůli větru nejezdola kabinová lanovka na Ještěd, pro kterou je přípustný vítr do 58 km/h.

V Praze můžete nahlédnout do zákulisí evropské navigace

Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) otevírá v pátek a v sobotu své pražské sídlo veřejnosti. Lidé tak získají možnost nahlédnout do zákulisí evropských programů satelitní navigace Galileo a EGNOS. Loni si tuto příležitost nenechaly ujít přes dva tisíce zájemců. Hlavním tématem letošní akce jsou přínosy evropského kosmického programu pro českou ekonomiku. Kromě přednášek, soutěží a interaktivních výstav čeká na návštěvníky možnost pořídit si "vesmírné" selfie, prohlédnout si Zemi z oběžné dráhy či se pokusit přistát s vesmírnou lodí za pomocí satelitní navigace.

Rožnovský skanzen má novou expozici o odívání na Valašsku

Novou stálou expozici mapující tradiční odívání na Valašsku dokončilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Je to jedna z největších výstav v historii muzea a bude to jedna z největších expozic textilu v republice, řekl ČTK ředitel muzea Jindřich Ondruš. Textilní sbírka obsahuje asi 20.000 kusů, výstava jich představuje asi tisícovku, zbytek je zdigitalizován a odborníci i veřejnost si exponáty mohou prohlédnout v online katalogu na internetu. Nejstarší kusy ve sbírce pocházejí z 18. století. Veřejnosti se expozice poprvé otevře v neděli.

K nejvzácnějším kusům patří modře vyšívaný středový pás z takzvané úvodnice. Je to plachta sešitá z několika pruhů, ve středu má vyšívaný pás. Nevěsta ji dostávala od kmotry, nosila ji při výjimečných okamžicích, ženy se v nich nechávaly také pochovat. Pás se nám podařilo získat před deseti lety. "Jeho jedinečnost spočívá v tom, že je vyšívaný modrým hedvábím. Máme doloženo, že většina valašských úvodnic byla vyšívána modrým hedvábím, ale postupem času toto hedvábí barvu ztrácelo, takže většina úvodnic uchovaných nejen v našem muzeu, ale i ve sbírkách ostatních muzeí v republice, má tu výšivku slámově žlutou," řekla ČTK autorka výstavy Lenka Drápalová. Nejstarším vystaveným objektem jsou rukávce, které mají na límci vyšitou dataci z roku 1828.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i třetí závod Světového poháru na trati 3000 metrů a upevnila si vedení v seriálu, kterému kraluje již jedenáctou sezonu. V Astaně porazila druhou Annu Jurakovou z Ruska téměř o sekundu, třetí skončila Miho Takagiová z Japonska. Trojnásobná olympijská vítězka měla před startem v Kazachstánu menší problémy s otékajícím pravým kolenem, na jejím výkonu se to ale viditelně neprojevilo. Po úvodní dvoustovce byla sedmá, po 600 metrech již druhá a na metě 1400 metrů se dostala do čela. Ve druhé polovině trati již jen mírně zvyšovala náskok.

Čeští sdruženáři Ondřej Pažout, Jan Vytrval, Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk skončili sedmí v závodu družstev Světového poháru v Lillehammeru. Za vítěznými Němci zaostali o dvě minuty a 42 sekund. Na můstku se nejvíce dařilo Dvořákovi, naopak trochu za svým očekáváním zůstal Portyk.

Počasí na sobotu

Jasno až polojasno, postupně ojediněle sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, zpočátku ojediněle náledí, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

02-12-2016