Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-12-2016

Sněmovna schválila státní rozpočet, schodek má klesnout na 60 mld

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

Poslanci schválili přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu kolem 1,3 miliardy korun. Úspěšně dopadl například požadavek vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na převod 100 milionů korun na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách. V rozpočtu ministerstva práce půjde na návrh rozpočtového výboru o 200 milionů korun navíc na sociální práci, o 220 milionů víc na ochranu dětí a o 323 milionů navíc na investice v sociálních službách.

Zeman ve Sněmovně podpořil rozpočet a kritizoval některé dávky

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně podpořil schvalovaný návrh státního rozpočtu na příští rok. Zeman pochválil ministra financí Andreje Babiše (ANO), i když by podle něj rozpočtu prospěly úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách. Představitelé sociální demokracie dávky obhajují. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je za rozpočtové riziko nepovažuje, ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že Zeman se dotkl některých mýtů, které kolem nich panují. Podle ODS ukázal projev na Zemanovo sbližování s Babišem a prezident svými závěry popřel některé teze, které sám přednesl.

Zeman stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu

Prezident Miloš Zeman stále věří, že se končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu, záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu, uvedl po návštěvě Sněmovny. Novinářům také řekl, že Forejt na Hradě odvedl dobrou práci. Zatím s ním nemluvil, protože Forejt je nemocný. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale uvedl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, nikoliv veřejně.

Forejt se funkce vzdal v úterý z osobních a zdravotních důvodů. Prezident to odmítl blíže komentovat. "Pan Forejt je nemocný, proto jsem s ním nehovořil. To, že dobrovolně podal rezignaci, jistě víte, vydali jsme to v tiskové zprávě," uvedl. Devětatřicetiletý šéf protokolu patří k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám. Například kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance. Média tento týden upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen.

Podle Chovance by video, na kterém údajně vystupuje Forejt, měli prověřit státní zástupci

Státní zastupitelství by mělo prověřit, zda se kompromitující video, na němž je údajně zachycen končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nemělo sloužit k vydírání. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nahrávkou by se podle něj měl zabývat i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) kvůli Forejtově bezpečnostní prověrce. "Je velkou otázkou, jak vyhodnotí státní zástupci informaci z médií, případně jestli přijde nějaké podání. Pokud ta nahrávka byla vytvořena za účelem vydírání pana Forejta, případně lidí z jeho okolí, nebo nějaké kriminální činnosti, tak by bezpochyby vyšetřování probíhat mělo," řekl Chovanec. Podle ministra jsou okolnosti vytvoření nahrávky zvláštní, stejně i to, že byla nabízena několika médiím. Výsledek jednání NBÚ Chovanec předjímat nechtěl.

ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence od jejich zahájení

Česká národní banka v říjnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 107 miliard korun za nákup eur. Jde o druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila. Více utratila ČNB za intervence jen při zahájení intervencí v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun. Režim devizových intervencí centrální banka před třemi lety zahájila s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR.

Příjemců dávek hmotné nouze ubylo za poslední tři roky o čtvrtinu

Příjemců dávek v hmotné nouzi za poslední tři roky výrazně ubylo. Jejich počet klesl o víc než čtvrtinu. Zatímco v prosinci 2013 peníze od státu dostávalo skoro čtvrt milionu lidí, letos v říjnu jich bylo zhruba 178.000. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplacených dávkách. Důvodem zlepšení situace je hospodářský růst a rekordní zaměstnanost. Vyplacená částka pro lidi v tísni v posledních dvou letech klesá. Celkové sociální výdaje se ale zvedají, peníze putují především do důchodů.

Důchodová ročenka: Polovina seniorů má penzi nižší než 11.230 Kč

Polovina českých seniorů a seniorek měla loni starobní důchod nižší než 11.230 korun. Desetina lidí s nejnižšími penzemi pobírala méně než 8522 korun měsíčně. Jen deset procent důchodců a důchodkyň dosáhlo na penzi vyšší než 14.379 korun. Vyplývá to z údajů důchodové ročenky za rok 2015, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se hranice příjmové chudoby pro samotného dospělého loni rovnala 10.220 korunám. Senioři a seniorky v Česku žijí hlavně z důchodu. Tvoří valnou většinu jejich příjmu, a to zhruba 95 procent.

Zájem o byty v Písnici je velký, ČEZ vítěze oznámí v půlce února

Zájem o byty na sídlišti v Praze-Písnici ve veřejné soutěži je velký. Na setkání s novináři to uvedl Martin Novák, finanční ředitel energetické skupiny ČEZ, která byty prodává. Konkrétní počet zájemců neuvedl. Vítěz soutěže, která byla uzavřena v pátek, by měl být znám zhruba v polovině února. Městská část Praha-Libuš, která do soutěže nevstoupila, podle Nováka tak může ještě učinit podáním tzv. nevyžádané nabídky. Podle starosty Jiřího Koubka (TOP 09) je ale řízení netransparentní a výzva k podání nevyžádané nabídky účelovou argumentací.

ČEZ nabízí více než 700 bytů v odhadní ceně 1,2 miliardy. Hlavní město koncem listopadu rozhodlo, že radnici městské části Libuš bezúročně půjčí peníze, aby mohla byty koupit. Radnice vyžadovala k takovému kroku více času. To je podle Nováka nepřípustné. Iniciativa Moje Písnice podala minulý týden žádost o zrušení soutěže jakožto diskriminační, netransparentní a chybně připravené. Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Předmětem prodeje je dále bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit.

Soud rozhodl o šikaně ve škole Na Třebešíně, výsledek nesdělil

Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl v neveřejném jednání v případu šikany učitelky pražské školy Na Třebešíně, z níž jsou obžalováni tři mladiství. Výsledek neoznámil. Kvůli nízkému věku obžalovaných neměla veřejnost na jednání a vyhlášení rozhodnutí přístup. Chlapci čelí obžalobě z výtržnictví a omezování osobní svobody, hrozí jim až rok ve vězení. Pětapadesátiletá učitelka na začátku roku zemřela, její úmrtí podle policie se šikanou nesouvisí.

Cigarety se budou prodávat jen s varovnými obrázky na krabičkách

V obchodech by se už měly prodávat výhradně krabičky cigaret s obrázky varujícími před zdravotními riziky kouření. Distributoři nesměli dodávat na trh cigarety bez odstrašujících obrázků od 7. září, do 7. prosince bylo možné doprodávat staré zásoby. Na nových obalech najdou kuřáci kromě obrazového a textového varování i odkaz na webové stránky, které mají pomoci lidem závislým na nikotinu. ČTK o tom informovala Renata Hladná z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.Od září si stránky pomáhající při odvykání kouření zobrazilo asi 65.000 lidí. Zájemci se mohou obrátit také na novou Národní linku pro odvykání kouření, která je na čísle 800 35 00 00 dostupná každý všední den.

Spolek Hollar pořádá Festival komorní grafiky, bude i prodávat

Festival komorní grafiky, který začíná v galerii spolku Hollar na Smetanově nábřeží, uzavře pro grafiky letošní výstavní sezonu. Festivalu se mohou tradičně zúčastnit všichni členové Hollaru, kteří připraví svá díla v daném formátu. Během výstavy se uskuteční Grafický trh, kde bude přibližně 15 grafiků osobně nabízet své drobné grafiky a další práce ze svých archivů. Festival komorní grafiky potrvá do 23. prosince.

Kulatá výročí Sudka připomíná výstava v Kanadě

Průřez celoživotním dílem slavného fotografa Josefa Sudka, včetně snímků, které v Česku nebyly nikdy vystaveny, prezentuje výstava v Národní galerii Kanady v Ottawě. Letošní rok se připomíná 120. výročí jeho narození a 40. výročí jeho úmrtí, české výstavní instituce však takto rozsáhlou výstavu nepřipravily. Konalo či koná se jen několik přehlídek připomínající jeho užitou tvorbu. Výstava v kanadské národní galerii, která má druhou největší sbírku Sudkových snímků, se zaměřuje výhradně na jeho volnou tvorbu. ČTK to řekl teoretik fotografie a pedagog Vladimír Birgus, jeden ze tří kurátorů výstavy. Největší sbírku Sudkových děl má pražské Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM), které také část exponátů na výstavu zapůjčilo. "Kanadská galerie má velkou část pozůstalosti Sudkových přátel v Americe, jako byla třeba fotografka Sonja Bullaty, něco nakoupili, něco získali darem. A rozhodli se udělat velkou Sudkovu výstavu," řekl Birgus, který na výstavě pracoval pět let.

Pěvkyně Kožená je za své album nominovaná na cenu Grammy

Mezzosopranistka Magdalena Kožená získala nominaci na americké ceny Grammy v kategorii nejlepší Klasické vokální sólo album. Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech brněnskou rodačku nominovala za desku s hudbou Claudia Monteverdiho, kterou nahrála pod vedením italského dirigenta Andrey Marcona. Na svých stránkách o tom informoval Český rozhlas. Vítězové devětapadesátého ročníku Grammy budou oznámeni na galavečeru v Los Angeles 12. února.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

07-12-2016