Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-12-2016

Zeman: Evropa musí najít odvahu chránit si své hranice

Evropa musí najít odvahu chránit své vnější hranice a místo bezhlavého přijímání migrantů těmto lidem pomáhat přímo na jejich území. Po schůzce se svým portugalským protějškem Marcelem de Sousou během státní návštěvy Portugalska to řekl prezident Miloš Zeman. Oba politici spolu mluvili o Evropské unii i o migrační krizi a shodli se, že je nutné unii reformovat. Podle Zemana by změny mohly iniciovat právě menší země unie, jako je Česká republika a Portugalsko. Zeman se také setkal s ministrem zahraničí Augustem Silvou. Součástí programu je návštěva karmelitánského kláštera v lisabonské čtvrti Belém a státní večeře, kterou pořádá portugalský prezident.

Prezident omilostnil vážně nemocného recidivistu

Prezident Miloš Zeman omilostnil muže, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění. Sdělil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Milost prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Zeman ji udělil přesto, že odsouzený je "značným recidivistou". Za své prezidentské působení dosud udělil pět milostí.

Česko opět odmítne přerozdělování migrantů v EU

Česko při debatě evropských lídrů o společném azylovém systému Evropské unie opět odmítne automatický mechanismus pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé státy. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Česká republika bude podporovat princip efektivní solidarity, tedy že členské země nabízejí ke zvládání migrace prostředky podle svých schopností. Tématem summitu by měla být rovněž obrana unie. Zaorálek uvedl, že je nutné posílit schopnosti EU, což je podle něho něco jiného než teritoriální ochrana NATO. Evropští lídři by mohli probírat situaci v Sýrii, kde, jak uvedl Zaorálek, dosahuje humanitární katastrofa velkých rozměrů.

Členy úřadu pro dohled nad stranami Senát vybere až v lednu

Senát nyní zvolí jen svého adepta do čela Úřadu pro dohled nad hospodařením stran. O kandidátech na členy úřadu bude rozhodovat až na lednovém zasedání. Podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) musí dostát zákonným lhůtám pro projednání jejich nominací, které mu ke zvolení nabídly kromě senátorů ještě Sněmovna a prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Podle senátora Jaroslava Kubery (ODS) Sněmovna poslala své návrhy pozdě. Úřad má začít pracovat od začátku příštího roku, sídlit bude v Brně. Na starosti bude mít kontrolu financování politických stran, což dosud náleželo sněmovnímu kontrolnímu výboru, i dodržování přijatých finančních limitů pro volební kampaně.

Senátoři napadnou u ÚS zákon o omezení prodejní doby

Skupina senátorů napadne u Ústavního soudu (ÚS) zákon, jenž o vybraných svátcích zakazuje prodej ve větších obchodech. Podání sepsala Hospodářská komora. Žádá v něm soud, aby normu pro rozpory s listinou základních práv zrušil. Podnět podepsalo 19 senátorů, řekl místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (ODS). Podle předsedy komory Vladimíra Dlouhého stát nemá do těchto oblastí zasahovat. Zákon navíc není ani z hlediska jeho praktického využívání zcela jasný. Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun. Kvůli zákonu musely větší obchody poprvé zavřít letos 28. října.

Vláda schválila výsledky auditu národní bezpečnosti

Vláda schválila výsledky nedávno ukončeného auditu národního bezpečnosti. Na twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého audit pomůže eliminovat možná bezpečnostní rizika v Česku. Bezpečnostní audit měl prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost státu při přímé konfrontaci s nebezpečím. Sobotka po dokončení auditu řekl, že bezpečnostní systém země je nastaven dobře, avšak vyplynuly určité nedostatky, které je třeba řešit. Premiér nechal audit vypracovat v návaznosti na loňské teroristické útoky v Evropě. Práce na auditu trvaly zhruba rok.

Vláda odmítla podpořit trestnost hanobení prezidenta

Poslanecký návrh, podle kterého by se měl do právního řádu vrátit trestný čin veřejného hanobení prezidenta republiky, dostal od vlády negativní stanovisko. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Podle předběžného stanoviska měli ministři návrh označit za překonaný a nadbytečný. Prezident se stejně jako každý jiný může bránit vůči slovním útokům žalobou na ochranu osobnosti nebo trestním oznámením pro pomluvu. Předlohu původně podepsalo šest desítek poslanců zejména z vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Část z nich ale později podporu odvolala.

Mobilní radary české armádě by měl dodat Izrael

Mobilní radary české armádě by měl nejpozději do roku 2021 dodat Izrael. Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Informoval přitom kabinet o výsledcích tendru, do něhož se přihlásily ještě britská, francouzská a švédská vláda. Za osm radarů by mělo Česko zaplatit 2,9 miliardy korun bez DPH. Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. Ve spolupráci s plánovanou náhradou protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB zajistí aktivní protivzdušnou obranu. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti.

Vojáci dostanou v příštím roce přidáno

Od Nového roku by se měl zvýšit plat vojáků, kteří se teprve připravují na výkon služby. Důvodem je růst minimální mzdy na 11.000 korun. Pokud by tarify nebyly upraveny, výše některých z nich by byla pod úrovní minimální mzdy. Vyšší příplatek také dostanou například letečtí návodčí, kteří mají za úkol navádět letadla na nepřátelský cíl, nebo lékaři a zubaři.

Na ministerstvu zdravotnictví končí dvě odborné náměstkyně

Na ministerstvu zdravotnictví skončí k Novému roku dvě odborné náměstkyně, které podléhají služebnímu zákonu. Ministr Miroslav Ludvík (ČSSD) novináře informoval, že vláda schválila jeho návrh na systemizaci míst. Minulý týden kabinet jeho žádost o redukci počtu odborných náměstků odmítl potvrdit. Ludvík argumentuje snahou o racionalizaci a zefektivnění činnosti úřadu. Na ministerstvu skončí náměstkyně pro majetek a mezinárodní věci Lenka Taie Kolaříková a náměstkyně pro strategie Lenka Ptáčková Melicharová. Náměstkyně budou dále ve státní službě. Ludvík řekl, že je nyní na vrchním státním úředníkovi Josefu Postráneckém, aby jim našel uplatnění. Náměstkyně už dříve uvedly, že považují změny za účelové a chtějí se proti nim bránit.

Evropský parlament schválil další část železničního balíčku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil druhou část takzvaného železničního balíčku. Nové předpisy by měly postupně vnést konkurenci do osobní železniční přepravy. Vnitrostátní trhy jednotlivých členských zemí se budou od roku 2019 otevírat domácí i mezinárodní konkurenci. Podle českých europoslanců Pavla Svobody a Pavla Teličky balíček přinese zvýšení kvality cestování vlakem a možná i zlevnění osobní dopravy na železnici. První část železniční reformy - takzvaný technický pilíř - europarlament schválil už letos v dubnu.

ERÚ podpoří výrobce zelené energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypsal upravené rozhodnutí, jež počítá s podporou výrobců tzv. zelené energie z obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková ve středu podepsala příslušný dokument. Stát příští rok poskytne na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu 26,2 miliardy korun, o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé v platbě na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Česko bude mít dostatek ropy z Ruska

Společnost Unipetrol RPA si dodatkem smlouvy se svým polským vlastníkem PKN Orlen zajistila dostatek ropy pro rafinerii v Litvínově do roku 2019. V Litvínově se zpracovává ruská ropa, kterou Unipetrol nakupuje přes PKN od ruských firem Rosněfť a Tatněfť. Dodatkem smlouvy se dosud jednoletý kontrakt na ropu od Tatněfti prodloužil do konce roku 2019. Uvedl to mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Těžka nafty u Kostelan končí

Společnost Moravské naftové doly (MND) ukončuje těžbu ropy u obce Kostelany na Kroměřížsku. Z třiceti čerpacích sond zůstává na dobývacím území posledních sedm, informovala Česká televize. Důvodem je vyčerpání ložiska. Od roku 1968 težaři z vrtů získali 150.000 metrů krychlových ropy.

Odborníci kvitují prodej Prazdroje Japoncům

Odkup Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru japonskou pivovarnickou skupinou Asahi Group Holdings je pro plzeňský pivovar dobrou zprávou. Myslí si to odborníci, které oslovila ČTK. Za převzetí skupina zaplatí 7,3 miliardy eur, tedy asi 197,3 miliardy Kč. Koupě ještě bude podléhat souhlasu Evropské komise. Například podle předsedy Sdružení přátel piva Tomáše Erlicha by se na samotné výrobě piva nic měnit nemělo.

Do Karlových Varů bude létat linka z Tel Avivu

Do Karlových Varů začne od června příštího roku létat pravidelná linka z izraelského Tel Avivu. Po dohodě o lince do Düsseldorfu jde o další linku, která by po výrazném úbytku ruské klientely měla získat pro Karlovy Vary nové lázeňské hosty. Uvedl to primátor města Petr Kulhánek (KOA). Linku podle něj bude zajišťovat Boeing 737 o kapacitě 183 míst. Celkem by tak za sezonu mohlo do Karlových Varů přijet přes 2000 lázeňských hostů z Izraele. Na zavedení linky se podílely Karlovy Vary, Karlovarský kraj a Letiště Karlovy Vary, které patří kraji.

Církve už získaly většinu majetku v restitucích

Z žádostí, které podaly církve na vydání majetku, je většina projednaná. Ze 7619 výzev týkajících se vydání zemědělských nemovitostí, které státní úřady obdržely, jich bylo do konce letošního pololetí projednáno 7505. Zbývá jen malé procento problematických žádostí, některé sporné případy řeší soudy. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o vydávání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, kterou ve středu projedná vláda. Kvůli restitucím se také vedou stovky soudních sporů, které se ale často týkají obcí, ne státu.

Soud odmítl Rathovu žalobu na soudce Pacovského

Pražský vrchní soud zamítl žalobu bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha na soudce Roberta Pacovského, v které se domáhal písemné omluvy a tisícikoruny za to, že soudce zpřístupnil novinářům trestní spis v jeho korupční kauze včetně osobních údajů. Dalších 97.500 korun chtěl za nezákonnou vazbu. Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné.

Policie obvinila bývalou hejtmanku kvůli eurodotacím

Policie po rozsáhlém zátahu obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Informaci potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Mezi obviněnými jsou podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Jedním z obviněných je i bývalý předseda výboru, krajský předseda ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil. Potvrdil to jeho advokát Jiří Schüller. Policie v případu zneužití dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad zadržela i ředitele odboru ministerstva průmyslu a obchodu Vladimíra Bártla.

Soud potvrdil 21 let za vraždu bezdomovců ve Frýdku-Místku

Výjimečný trest ve výši 21 let potvrdil olomoucký vrchní soud jednašedesátiletému Jindřichu Malyszovi za vraždu dvou bezdomovců ve Frýdku-Místku. Muž, rovněž bezdomovec, je ubil loni po štědrovečerní večeři v jejich bunkru na okraji města. Malysz se proti původnímu rozsudku ostravského krajského soudu odvolal, vrchní soud mu však nevyhověl. Soud se přiklonil k trestu výjimečnému, uložil jej těsně nad hranicí zákonné sazby, podle vrchního soudu je trest přiměřený a odpovídá okolnostem případu. Kromě trestu se musí muž podrobit rovněž ústavní protialkoholní léčbě.

Vánoce neslaví dvě procenta Čechů, většinou senioři

Dvě procenta Čechů neslaví Vánoce vůbec, tři procenta jen občas. Vánoce v ČR naopak slaví pravidelně 95 procent lidí. Lidé, kteří Vánoce neslaví, jsou nejčastěji rozvedení či ovdovělí. Z převážné většiny žijí v Praze a nejvíce jich je ve věkové kategorii od 60 do 69 let. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Průzkum také ukázal, že na půlnoční mši letos plánuje jít 31 procent lidí. Mezi zvyky, které lidé dodržují v době vánočních svátků nejvíce, patří především návštěva příbuzných, zdobení vánočního stromečku nebo zpívání vánočních koled. Více než 10.000 korun plánuje utratit za dárky osm procent lidí.

Filmový maraton uvede filmy o Havlovi

Dokumentární i hrané filmy týkající se života i tvorby dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla uvede dvoudenní filmový maraton. Diváci uvidí třeba dosud nepublikovaný sestřih z první cesty prezidenta Havla do Severočeského kraje v únoru 1990, záznam Havlova vystoupení v Československé televizi k upálení Jana Palacha v lednu 1969 či rozhovor pořízený s disidentem Havlem na lůžku Nemocnice Na Františku 28. října 1989. Filmový maraton bude 16. a 17. prosince v Národní technické knihovně v předvečer pátého výročí Havlova úmrtí. Přímo na výročí Havlova úmrtí se v divadle Alfred ve dvoře uskuteční už poněkolikáté akce Čtení z Havla.

Filharmonici podpoří hudební výchovu na školách

Česká filharmonie podpoří od příštího roku výuku hudební výchovy na základních, základních uměleckých a středních školách v Česku. V projektu Hudba do škol se od 1. září 2017 první žáci začnou seznamovat s audiovizuálními materiály nebo pracovními listy, které budou stejně jako metodické podklady pro pedagogy zpřístupněné online. Česká filharmonie bude pokračovat ve spolupráci s Idou Kelarovou a romským dětským sborem Čhavorenge. V příštím roce vznikne za pomoci ČF pod taktovkou Jiřího Bělohlávka profilové CD sboru sestaveného z talentovaných dětí ze sociálně vyloučených romských lokalit. Novináře o tom informoval generální ředitel ČF David Mareček.

Devine obdrží Cenu České hudební rady

Irský muzikolog Patrick F. Devine na středečním koncertu v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů v Koncertním sále Pražské konzervatoře obdrží Cenu České hudební rady. Ocenění převezme za celoživotní badatelskou práci, vzdělávání a propagaci české hudby v zahraničí.

Na Colours of Ostrava vystoupí Laura Mvula

Na festivalu Colours of Ostrava příští rok poprvé v České republice vystoupí britská soulová zpěvačka Laura Mvula. Byla už hvězdou na festivalech Glastonbury nebo Womad a byla nominována na řadu cen, mimo jiné Mercury Prize i Brit Awards. Festival Colours of Ostrava se příští rok uskuteční od 19. do 22. července. Mezi jeho dosud oznámenými hvězdami jsou Imagine Dragons, Norah Jones nebo alt-J. Čtyřdenní vstupenky se aktuálně prodávají za 2290 korun.

Sport

S obrovskou podporou fanoušků mohou počítat biatlonisté při návratu Světového poháru do Nového Městě na Moravě. Ve Vysočina Aréně se bude závodit od čtvrtka do neděle a pořadatelé očekávají, že za čtyři dny přijde domácí i světové hvězdy sledovat až 120 tisíc lidí.

Hokejisté Sparty jako první český tým v historii postoupili do semifinále Ligy mistrů. Ve čtvrtfinálové odvetě porazili Bern 4:1, první zápas ve Švýcarsku skončil 1:1. V lednovém semifinále se český vicemistr utká se švédským Växjö.

Útočník Jakub Vrána si připsal dvě premiérové asistence v NHL a přispěl k výhře hokejistů Washingtonu 4:2 na ledě New York Islanders. Jediným úspěšným českým střelcem v deseti úterních zápasech byl Radek Faksa, jenž trefou do prázdné branky pečetil výhru Dallasu 6:2 nad Anaheimem. Na jeden gól Stars přihrál Jiří Hudler.

Hokejisté Vítkovic v Lize mistrů končí. Ostravský celek prohrál ve čtvrtfinálové odvetě ve švýcarském Fribourgu 2:3 a po domácí porážce 2:5 z minulého týdne byl z dalších bojů vyřazen. Fribourg s dvojicí českých legionářů Romanem Červenkou a Michalem Birnerem bude hrát v semifinále proti švédské Frölundě.

Nymburští basketbalisté získali jedno z klíčových vítězství ve skupině Ligy mistrů, když v 9. kole vyhráli v izraelské Nahariji 86:83. Utnuli sérii tří venkovních proher a zároveň v přímém souboji jednomu z konkurentů v boji o postup odskočili na rozdíl tří vítězství. Navíc mají lepší vzájemné zápasy.

České házenkářky na mistrovství Evropy ve Švédsku podlehly v hlavní fázi Rumunsku s nejlepší hráčkou světa Cristinou Neaguovou 28:30. Definitivně tak ztratily šanci postoupit do semifinále. V neděli už totiž prohrály s olympijskými vítězkami Ruskami a ze základní skupiny si přenesly porážku s Dánskem.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje potvrdil pokuty pro extraligový Třinec ve výši 15.000 korun a prvoligový Prostějov ve výši 40.000 korun od disciplinární komise, proti kterým se kluby odvolaly. Pro posouzení odvolání extraligového Litvínova proti pokutě 102.000 korun si vyžádal stanovisko Asociace profesionálních klubů ledního hokeje.

Brankář Petr Čech se rozhodl vydražit nejen fotbalové suvenýry, které nastřádal za svou bohatou kariéru v Arsenalu, Chelsea a národním týmu. Výtěžek získá nadace Pohyb bez pomoci docenta Pavla Koláře.

Počasí

Zataženo až oblačno, v Čechách místy déšť nebo přeháňky. Na Moravě místy sněžení. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C.

14-12-2016