Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

16-12-2016

Premiér Sobotka: Sankce proti Rusku budou účinné, pokud je udrží USA i EU

Evropská unie a Spojené státy by měly v otázce sankcí vůči Rusku postupovat společně, navrhl na summitu evropské osmadvacítky český předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pokud mají být účinné protiruské sankce, na jejichž prodloužení se na čtvrtečním jednání premiéři a prezidenti EU shodli, je dle Bohuslava Sobotky třeba, aby Brusel a Washington spolupracovaly. Summit rozhodl o prodloužení protiruských sankcích vzhledem k tomu, že stále nedošlo k naplnění mírových dohod z běloruského Minsku, které se týkají konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci na východě země. K vyhlášení sankcí v roce 2014 přistoupila EU ve shodě s Bílým domem. S blížícím se nástupem Donalda Trumpa na post amerického prezidenta se však stále častěji hovoří o tom, že USA od nich ustoupí. Podle agentury Tass o zrušení sankcí tento týden jedná v Moskvě bývalý spolupracovník Trumpa Jack Kingston. Šéf unijních summitů Donald Tusk poznamenal, že soudy o budoucím postoji USA ještě nejsou na místě.

EU se podle premiéra Sobotky na azylové politice neshodne

Předseda české vlády Bohuslav Sobotka je skeptický ohledně ambice Evropské unie dosáhnout během následujícího půl roku shody na reformě azylového systému. Řekl to po jednání čtvrtečního summitu EU. Evropští lídři by chtěli najít společné řešení během maltského předsednictví EU, které začíná v lednu. "Česká republika si nemyslí, že to bude tak jednoduché, abychom během šesti měsíců dospěli k většinovému závěru," uvedl premiér Sobotka. Názorové rozdíly mezi jednotlivými zeměmi EU jsou dle jeho slov poměrně velké. Hlavní rozpor podle něj trvá v otázce systému povinného přerozdělování migrantů. Bohuslav Sobotka již při příchodu na jednání osmadvacítky zopakoval, že Česko trvá na odmítavém postoji vůči přerozdělování. Stanovení termínu český premiér nevnímá jako tlak na členské státy. Maltské předsednictví se podle něj bude snažit pohnout tématem reformy azylového systému, stejně jako to dosud dělalo vrcholící slovenské předsednictví.

Syrský ministr zahraničí informoval poslance ČR o situaci v Sýrii

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim informoval delegaci českých poslanců o situaci v Sýrii a řekl, že vítězství nad teroristy se blíží. Oznámila to syrská agentura SANA. Členové petičního výboru byli v Sýrii od pondělka a přivezli s sebou humanitární pomoc v hodnotě asi 1,5 milionu korun. Delegaci vedla Zuzka Bebarová Rujbrová z Komunistické strany Čech a Moravy. Sýrie má podle ní zájem o prohloubení vztahů s ČR. Cestu doporučila česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, opozice proti ní protestovala a nesouhlas vyjádřila i koaliční KDU-ČSL. "Ptal jsem se, zda se česká parlamentní delegace skutečně setká se zástupci režimu, který, jak to vypadá, zabíjí vlastní lidi," sdělil ve své výhradě k cestě místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL. Dostalo se mu prý odpovědi, že jde o legitimně zvolenou vládu. "Zajímalo mě, na jakém procentu území tyto volby proběhly a do jaké míry je pro nás tato vláda relevantním partnerem," dodal.

Ministerstvo zahraničí představilo video propagující Česko

Ministerstvo zahraničí v pátek v Černínském paláci představilo https://www.youtube.com/watch?v=TaLht6MGGDU video Czechia Has Marvellous People (Česko má úžasné lidi). Videospot natočený v devíti jazykových verzích bude sloužit k propagaci České republiky v zahraničí. Promítnut byl na předvánočním setkání ministerstva s dvěma stovkami podnikatelů za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Bořivoje Mináře podnikatelé podobný spot dlouhodobě postrádali. "Zatímco zahraniční delegace setkání s českými podnikateli otevíraly videospotem o své zemi a podnikatelských aktivitách, česká delegace se neměla čím prezentovat," sdělil. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) také jeho úřad dlouhodobě pociťoval deficit v prezentaci země. "Chyběl prezentační videoklip, který by představil Česko celistvě jakožto zemi s rozmanitou přírodou, špičkovým vzděláním a inovacemi, rozvinutou ekonomikou a infrastrukturou, světovou kulturou i jako zemi příjemnou k životu," uvedl ministr Zaorálek. Videospot se bude promítat například na podnikatelských seminářích, které jsou součástí cest ministra i dalších představitelů českého státu do zahraničí. Lze ho využít i na akcích, na nichž se podílejí české zastupitelské úřady v zahraničí.

Prezident Zeman zahájil v Portugalsku výstavu o Karlu IV.

Výstava o Karlu IV., kterou v portugalském městečku Cascais u Lisabonu zahájil prezident Miloš Zeman, má Portugalce blíže seznámit s historií českých zemí. Podle Michala Lukeše, generálního ředitele Národního muzea, které výstavu připravilo, by mohla výstava možná i přilákat více turistů do ČR. Dodal, že výstava je nazvaná Karel IV. a víra, protože právě katolická víra je to, co může Portugalce s Čechy spojovat. Výstava, která bude pro veřejnost otevřena do konce ledna, má tři části. První se týká lucemburské dynastie, druhá zahrnuje kopie byst z katedrály sv. Víta a ve třetí části je k vidění asi dvacítka předmětů, především sakrálního původu.

Petr Pithart: Největší chybou Senátu byla přímá volba prezidenta

Největší chybou Senátu za uplynulých 20 let bylo podle prvního ze čtyř předsedů horní komory Petra Pitharta (KDU-ČSL) uzákonění přímé volby prezidenta. Z hlavy státu tím učinil neodvolatelného monarchu, uvedl Petr Pithart na shromáždění k výročí ustavující schůze horní komory. "Senát si v jakémsi náhlém pominutí smyslů podtrhl nebo uřezal větev, na které seděl, a z prezidenta učinil neodvolatelného monarchu," řekl Petr Pithart. Poukázal tak na to, že zavedením přímé volby se ztížila možnost přímo voleného prezidenta sesadit. Nově může Senát podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu jen se souhlasem Sněmovny. Horní komora podle Petra Pitharta souhlasila s nahrazením parlamentní volby hlavy státu přesto, že si to většina jejích členů nepřála. Vládní i opoziční senátoři spoléhali na to, že přímou volbu zablokují jejich političtí soupeři.

Trestně stíhaní by podle Bohuslava Sobotky neměli zastávat funkce

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude doporučovat členům sociální demokracie, kteří jsou trestně stíhaní v souvislosti s dotačními podvody na severu Čech, aby nepůsobili ve veřejných funkcích ani ve funkcích uvnitř strany. "Je to jejich individuální odpovědnost a tu odpovědnost za ně nemůže nést jejich politická strana," řekl Bohuslav Sobotka. V příštích dnech a týdnech, až bude zřejmé, kdo byl konkrétně obviněn z jakého trestného činu, měly by se kauzou podle Bohuslava Sobotky zabývat v první fázi krajské organizace ČSSD. Zopakoval, že o vině či nevině musí rozhodnout soud a kauza se týká minulosti. Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů. Mezi obviněnými jsou i nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a chebský starosta Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

Andrej Babiš kritizoval Českou poštu za netransparentní hospodaření

Česká pošta by měla vyhovět oprávněným požadavkům na růst platů. Dále by měl státní podnik rozkrýt své hospodaření, které je netransparentní, řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). A pokud se poště nedaří, měly by se snížit i odměny managementu, dodal. "Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300.000 Kč plat a ještě 300.000 bonus," uvedl ministr Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), vedením České pošty a zástupci odborů jednal o mzdové situaci v podniku. Menšinové poštovní odbory totiž vyhlásily na pondělí dvouhodinovou výstražnou stávku na podporu svého požadavku zvýšit mzdy o 2500 korun. Vedení pošty, premiér Sobotka i ministr Chovanec požadavek odmítli jako ekonomicky nereálný. Premiér Sobotka po jednání uvedl, že stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho půjde na růst platů, což představuje 1200 až 1400 Kč na zaměstnance měsíčně. Menšinové odbory budou přesto v pondělí stávkovat.

Zbývající úsek D8 se může otevřít, MD povolilo užívání stavby

Zbývající dvanáctikilometrový úsek dálnice D8 se může v sobotu večer otevřít. Ministerstvo dopravy povolilo předčasné užívání části dálnice od Lovosic do Řehlovic. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Dálnice dlouhá 92 kilometrů, která spojuje Prahu přes Ústí nad Labem směrem do Drážďan, se stavěla víc než 32 let. Ministerstvo dopravy povolilo zprovoznění dálnice na základě souhlasných stanovisek všech dotčených orgánů. "Podkladem pro povolení stavby byl i odborný posudek stability svahů širšího okolí dálnice, včetně oponentního vyjádření České geologické služby ke stabilitní situaci," uvedl mluvčí. Území sesuvu poblíž Litochovic na Litoměřicku i okolí Prackovické estakády se bude podle Tomáše Neřolda nadále monitorovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost dálnice. Povolením předčasného užívání se pouštějí auta na stavbu, která ještě není zcela dokončena, ale už je možné po ní bezpečné jezdit. V tomto režimu se zahajuje provoz na většině dálničních staveb. Na D8 se budou ještě dokončovat mosty přes dálnici nebo vegetační úpravy podél dálnice.

Ceny průmyslu v listopadu zmírnily pokles na 1,3 procenta

Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu zmírnily meziroční pokles na 1,3 procenta z říjnových 1,7 procenta. Pokles cen, trvající téměř tři roky, zpomaluje už od letošního června. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele v obchodech. ČSÚ také oznámil, že se v říjnu zmírnil pokles cen v zahraničním obchodě. V průmyslu se v listopadu nejvýrazněji snížily oproti loňsku ceny těžby a dobývání, a to o 5,3 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií, které zlevnily o 3,3 procenta. Zdražila naopak voda o 1,6 procenta nebo nábytek a ostatní výrobky zpracovatelského průmyslu o 0,7 procenta. Ceny zemědělských výrobců byly meziročně nižší o 3,6 procenta. Výrazně klesly ceny v rostlinné výrobě, která zlevnila o 4,9 procenta. Například čerstvá zelenina byla levnější o více než čtvrtinu. Vyšší než loni byly ceny jatečných prasat, a to o 11 procent. Meziročně vyšší byly ceny stavebních prací, které stouply o 1,2 procenta, a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře s růstem o 0,3 procenta.

Před Severočeskými doly v Chomutově demonstrovalo asi 300 lidí

Před budovou Severočeských dolů v Chomutově v pátek demonstrovalo asi 300 zaměstnanců firmy. Chtěli tak vyjádřit svůj nesouhlas s průběhem kolektivního vyjednávání o mzdách a požadovali plošné zvýšení mezd o 1000 korun měsíčně. Zaměstnavatel ale přišel s návrhem, že zvýší tarifní mzdy o 900 korun a 350 korun dá navíc na penzijní připojištění. Demonstrující na to však nepřistoupili. V budově vedení tak pokračovalo kolektivní vyjednávání. Pokud by společnost na požadavky nepřistoupila, odbory hrozily vyhlásit stávkovou pohotovost. Zaměstnanci jsou připraveni stávkovat, řekl ČTK za odboráře David Frňka. Vedení Severočeských dolů však přistoupilo na požadavky demonstrujících zaměstnanců a od 1. ledna příštího roku všem přidá 1000 korun měsíčně ke mzdě. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců v provozu je podle Davida Frňky 28.000 korun, průměrná mzda v celém podniku 31.000 korun. Výraznějšího zvýšení mezd se zaměstnanci podle svých slov roky nedočkali a za vyšším platem pracovníci odcházejí do průmyslových zón v okolí.

Vedení KDU-ČSL začne jednat se STAN o možné spolupráci

Předsednictvo KDU-ČSL začne jednat s vedením hnutí Starostové a nezávislí (STAN) o možné spolupráci pro volby do Sněmovny v příštím roce. V pátek o tom rozhodla celostátní konference lidovců, řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Detaily spolupráce se podle něj teprve začnou řešit, podrobnosti by měly být známy do konce února. Zahájení rozhovorů podpořili všichni členové celostátní konference s výjimkou dvou, kteří se hlasování zdrželi. Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci zdůraznil, že rozhodnutí neznamená, že KDU-ČSL se STAN skutečně volební blok vytvoří. "Šlo jenom o to, aby celostátní konference buď řekla, že budeme kandidovat samostatně, již nyní, nebo zda připustí další diskusi," řekl. "Neznamená to odsouhlasení spolupráce, ale pouze pověření vyjednáváním o možné spolupráci," doplnil.

Colloredo-Mannsfeld uspěl u Evropského soudu ve sporu o mobiliář Opočna

Restituent Jerome Colloredo-Mannsfeld uspěl u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku ve sporu s Českou republikou o vydání mobiliáře renesančního zámku Opočno na Rychnovsku. Evropský soud konstatoval, že české soudy porušily jeho práva na spravedlivé soudní řízení. Jerome Colloredo-Mannsfeld se na základě rozsudku Evropského soudu bude domáhat obnovy řízení u českých soudů. ČTK o tom informoval advokát Jeromea Colloredo-Mansfelda Libor Kasl. Restituční spory o Opočno trvají 25 let. Jerome Colloredo-Mannsfeld, kterému již byl dříve vydán rodový majetek v západních a středních Čechách včetně zámku Dobříš, se vydání mobiliáře domáhal se svojí sestřenicí Kristinou Colloredo-Mansfeldovou. Ta se samostatně, zatím neúspěšně, domáhá u českých soudů vydání samotného zámku Opočno.

Ministr Herman v Kyjevě odhalil plaketu na bulváru Václava Havla

Ministr kultury Daniel Herman v Kyjevě odhalil pamětní plaketu na jednom z městských bulvárů, který od listopadu nese jméno bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Jménem disidenta, dramatika a politika byl pojmenován dosavadní bulvár Ivana Lepse, bolševického revolucionáře a odboráře. "Václav Havel vždy s vaší zemí hluboce prožíval vše, co se zde odehrávalo. Dnes, když Ukrajina bojuje za demokracii, je jeho poselství aktuálnější než kdy jindy," řekl při této příležitosti Daniel Herman. Dodal, že "Havel podporoval Ukrajinu na cestě ke svobodě, zdůrazňoval vždy, že má právo rozhodovat sama o sobě a o svém budoucím směřování". Asi pět kilometrů dlouhý bulvár Václava Havla leží v Solomenském obvodu v západní části třímilionové ukrajinské metropole a vznikl koncem 50. let minulého století. Přejmenování ulice podpořilo v petici nemálo obyvatel Kyjeva.

Ve 101 letech zemřel válečný veterán a bývalý pilot Imrich Gablech

Ve 101 letech zemřel v pátek válečný veterán Imrich Gablech. Oznámil to na twitteru ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Imrich Gablech patřil mezi poslední žijící československé piloty, kteří za druhé světové války sloužili v britském letectvu. Rodák ze slovenského Hrachoviště, který žil v posledních letech v Havlíčkově Brodě, byl loni jmenován do hodnosti brigádního generála. Imrich Gablech byl držitelem řady vyznamenání a ocenění, včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku. "Hrdina z bojů 2. světové války. Čest jeho památce," napsal ministr Stropnický.

V USA zemřel skladatel Karel Husa, bylo mu 95 let

Ve Spojených státech zemřel ve středu ve věku 95 let hudební skladatel českého původu Karel Husa. ČTK to řekla s odvoláním na jeho rodinu Daniela Pokorná. Karel Husa je v zahraničí pokládán za jednoho z nejznámějších současných českých hudebních skladatelů, v Česku je méně známý. Je držitelem prestižní Pulitzerovy ceny za hudbu z roku 1969 za Smyčcový kvartet č. 3. Na protest proti okupaci Československa v roce 1968 složil symfonii Hudba pro Prahu 1968. Karel Husa po studiu skladby a dirigování na pražské konzervatoři a AMU dále studoval dirigování v Paříži. "Do Paříže odešel v roce 1946 a poté do USA, do Severní Karolíny. Ve Spojených státech byl velice váženým skladatelem a dirigentem, dirigování vyučoval také na univerzitě," uvedla Daniela Pokorná. Po únoru 1948 se nevrátil do Československa a byl zbaven občanství. V roce 1954 přesídlil jako hudebník do USA, o čtyři roky později získal americké občanství. V roce 1968 na protest proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy složil Hudbu pro Prahu 1968. V Praze byl znovu až v roce 1970, kde s pražskými symfoniky tuto skladbu nahrál. Ve vlasti a rodném městě ji ale mohl veřejně uvést až o 20 let později, 13. února 1990 ve Smetanově síni Obecního domu. Dočkala se světového úspěchu a zaznamenala 8000 uvedení.

Skauti předali v pražské katedrále Betlémské světlo

Do Prahy v pátek dorazilo Betlémské světlo, od skautů ho v katedrále sv. Víta převzal kardinál Dominik Duka. Plamínek si odnesli také zástupci hlavního města Prahy a Českého rozhlasu, od nich si budou moci lidé v dalších dnech světlo nosit do svých domovů. Světlo zažehnuté v Betlémě a symbolizující přátelství, mír a narození Ježíše Krista se stalo jedním z novodobých symbolů Vánoc. "Betlémské světlo je symbolem míru, pokoje a naděje. Zastavil bych se u slova naděje, které mi připadá důležité. V dnešní době máme pocit, že společnost je prostoupena jakýmsi strachem z budoucnosti. A tak je možná symbolické, že světlo, které před námi hoří, se předávalo v Rakousku, v kostele syrské pravoslavné církve, církve ze země, kde lidem mnohdy nezbývá už nic než jen naděje," řekl starosta Junáka - českého skauta Josef Výprachtický. "Světlo, které donášíte, je světlem z Betléma, oné jeskyně, kde se narodil ten, jehož prorok Izaiáš ve velké tradici nazývá mimo jiné knížetem pokoje. A tento pokoj přináší ten, který se narodil, je to vnitřní i vnější mír, který má panovat lidským srdcím. Děkujeme za toto světlo," řekl skupince malých skautů ve stejnokrojích pražský arcibiskup. Poté, co si kromě něj také předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr, náměstkyně pražské primátorky Eva Kislingerová či Josef Havel z Českého rozhlasu připálili svíčku, přišli si pro Betlémské světlo i první zájemci z řad veřejnosti s vlastními lucerničkami.

Betlému v Předhradí slouží za pozadí historické stavby obce

Řezbář František Pytlík z Hluboké u Skutče vytváří z lipového dřeva betlém, jehož pozadí tvoří historické stavby obce Předhradí na Chrudimsku. Dosud vyřezal kostel, Panský dvůr, hrad Rychmburk a například i bývalý pivovar. První část betléma je vystavena v dřívější barokní faře v Předhradí, která slouží jako místní muzeum. V příštích letech chce řezbář vytvořit model celého historického jádra obce. Betlém ve finále místnost na faře zcela zaplní. Bude rozdělen na dvě poloviny, mezi nimiž bude návštěvník procházet stejně, jako když prochází skutečnou ulicí vedoucí k hradu. "Zatím jsem vytvořil ani ne čtvrtinu, trvalo mi to přes rok. Jsem v invalidním důchodu a nejde mi to tak rychle, mám jen jedny ruce," řekl ČTK František Pytlík. Budovy tvůrce zobrazil v pohledové perspektivě. Kostel v popředí je výrazně větší než hrad Rychmurk, který scenérii uzavírá. Vše je do detailu vypracované včetně plotů, stromů a keřů. Při vyřezávání se František Pytlík inspiruje dobovými fotografiemi Předhradí. Plánuje vytvořit také domy dřívějších řemeslníků s ukázkami jejich práce. K tradičním figurkám svaté rodiny, pastýřů a tří králů tak přibudou i místní obyvatelé.

Ondřej Moravec byl ve sprintu na Vysočině osmý, vyhrál opět Martin Fourcade

Ondřej Moravec byl osmý ve sprintu Světového poháru biatlonistů v Novém Městě na Moravě a připsal si nejlepší individuální výsledek v sezoně. Dosud byl nejlépe čtrnáctý ve stíhačce v Pokljuce. Závod opět vyhrál Martin Fourcade z Francie, jasně vedoucí muž seriálu, který sice jednou chyboval na střelnici, ale druhým nejrychlejším během si zajistil prvenství. V dosavadních sedmi závodech sezony nezvítězil jen jednou. Druhé místo obsadil Rus Andrej Šipulin, který měl ztrátu 1,6 sekundy. Třetí skončil Nor Emil Hegle Svendsen, jenž jel stejně jako Fourcade jedno trestné kolo, ale byl o 6,4 sekundy pomalejší než vítězný Francouz. Jaroslav Soukup obsadil 19. místo. Michalu Krčmářovi ani Michalu Šlesingrovi se nedařila střelba a do dvacítky se nevešli.

Eva Samková byla v úvodním snowboardcrossu sezony pátá

Eva Samková skončila pátá v úvodním závodu Světového poháru ve snowboardcrossu. Olympijská vítězka dojela v Montafonu v Rakousku v semifinálové jízdě poslední, následně vyhrála malé finále. Zvítězila Australanka Belle Brockhoffová. Další česká závodnice Vendula Hopjáková skončila v kvalifikaci sedmnáctá. Po pádu musela odjet na vyšetření do nemocnice a nemohla nastoupit k jízdě o poslední postupové 16. místo. Závod mužů vyhrál Američan Hagen Kearney, Jan Kubičík byl v kvalifikaci čtyřicátý. V neděli zakončí program SP v Montafonu závody družstev.

Nymburské basketbalistky postoupily v poháru z druhého místa

Nymburské basketbalistky prohrály v přímém souboji o první místo ve skupině Evropského poháru FIBA doma s italskou Ragusou 53:58. V úvodu poslední čtvrtiny domácí tým vedl o pět bodů, ale v závěrečných třech minutách neskóroval a soupeř sedmi body v řadě strhl vítězství na svou stranu. Ragusa oplatila Nymburku listopadovou těsnou porážku z utkání v Itálii a skupinu E vyhrála o jeden bod. Do osmifinále postoupily oba celky.

Jan Kopecký podeváté vyhrál motoristickou anketu Zlatý volant

Dvojnásobný mistr světa formule 1 Mika Häkkinen z Finska byl hlavní hvězdou slavnostního vyhlášení 40. ročníku ankety Zlatý volant a 11. ročníku ankety Zlatá řídítka. Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál anketu podeváté, Zlatá řídítka získal stejně jako loni Jakub Kornfeil. Pořadatelé celou akci s ohledem na jubileum přesunuli do pražského Paláce Žofín a galavečeru dali podtitul Zlatý večer motoristického sportu. Osmačtyřicetiletý Mika Häkkinen předal laureátům dva volanty a sám jeden převzal. Po Michaelu Schumacherovi se stal teprve druhým zahraničním závodníkem, jenž českou cenu získal. "Podobné ankety mám rád. Je to jeden z příjemných způsobů, jak mohou být závodníci oceněni," řekl slavný Fin.

Krátce o počasí v Česku:

Zataženo nízkou oblačností, místy mrznoucí mrholení. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.

16-12-2016