Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

17-12-2016

Poslední část dálnice D8 je s omezením ve středohoří otevřená

Poslední část dálnice D8 z Prahy do Německa se otevřela. Kvůli nestabilnímu svahu na trase v Českém středohoří je u prackovické estakády provoz sveden do jednoho pruhu. Důvodem omezení jsou výsledky měření v nestabilním svahu. Stavba dálnice trvala 32 let, stála oficiálně přes deset miliard korun. Omezení se týká zhruba dvoukilometrového úseku, kde se masiv začal hýbat. Opatření jsou podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dočasná, jak dlouho potrvají nelze odhadnout. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ale prohlásil, že dálnice je bezpečná. Slavnostního otevření se účastnila řada českých a německých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, který v projevu kritizoval takzvané zelené aktivisty.

Potížemi kolem posledního úseku D8 se bude v pondělí zabývat vláda. ČTK to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiér nevyloučil, že by se nestabilní úsek mohl v budoucnu uzavřít úplně.

Čeští vojáci by příští rok měli odjet za hranice na 113 cvičení

Čeští vojáci by příští rok měli odjet za hranice na 113 cvičení. V České republice je naplánováno 70 vojenských výcviků, kterých se zúčastní cizí vojáci. Seznam armádních cvičení bude v pondělí schvalovat vláda. ČTK to sdělil Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Nejvýznamnějším cvičením by měla být účast na iniciativě visegrádské čtyřky v Pobaltí, která reaguje na obavy pobaltských zemí z Ruska. Počet naplánovaných cvičení je srovnatelný s plánem na letošní rok.

Předsedou středočeské ČSSD se stal Hamáček

Předsedou středočeské ČSSD se podle informací ČTK stal Jan Hamáček. Zvolili jej sociální demokraté na své krajské konferenci v Praze. Předseda Poslanecké sněmovny byl jediným kandidátem. Kromě Hamáčka, který měl osm nominací, měl na předsedu kandidovat se dvěma nominacemi i poslanec Richard Dolejš, ten se ale podle kuloárních informací rozhodl o funkci neucházet.

V Rakousku odlili zvon na počest Havla, v Praze zaduní příští rok

Na počest Václava Havla odlila zvon Václav zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku, zjistila ČTK. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před 18 lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude příští rok zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Na výrobu zvonu přispěli téměř milionovou částkou občané prostřednictvím veřejné sbírky.

Letní festivaly hlásí první hvězdy, zahrají Evanescence i Sting

Pořadatelé letních festivalů populární hudby oznámili první jména vystupujících hvězd. Do České republiky na festivalová pódia dorazí například americká zpěvačka Norah Jonesová, Sting nebo skupiny Evanescence, Team a Status Quo. Bohatou festivalovou nabídku rozšíří nová akce Slunovrat. Již začaly předprodeje vstupenek. ČTK o tom informovali organizátoři festivalů, kterých se každoročně koná několik stovek.

Kniha Místa v srdci z Tachovska získala německou cenu za design

Dvojjazyčná kniha Místa v srdci/Herzensorte získala díky plzeňské grafičce Štěpánce Bláhovcové německou cenu za design. Vypráví o vztahu bývalých a současných obyvatel oblasti mezi Planou a Konstantinovými Lázněmi ke krajině Sudet, v níž žili nebo žijí. Popisuje životní příběhy i historické souvislosti, řekl ČTK Jan Florian z Místní akční skupiny Český Západ, která s nakladatelstvím Papelote knihu vydala.

"Napsali ji Markus a Lucie Mantelovi. Chtěli jsme dát celé publikaci netradiční podobu, a tak padla volba na Štěpánku Bláhovcovou, s níž jsme už dříve spolupracovali na knize Práce jako na kostele, která už je téměř rozprodaná a také získala ocenění," řekl Florian. Místa v srdci jsou doplňkovým učebním materiálem, který má formu odlehčenou tím, že jde o trhací sešit s tužkou. Některé stránky jsou psané ručně, jiné na stroji, další obsahují rodinné fotografie a ilustrace. Český a německý text se volně prolíná, stejně jako se v oblasti Sudet dříve prolínalo obyvatelstvo. Už v roce 2014 byla kniha nominována na Nejkrásnější českou knihu roku, o rok později získala stříbro v soutěži European Design Awards v kategorii knižní layout, nedávno pak zvláštní cenu German Design Award.

Lidé si v Třebíči mohli připomenout židovský svátek Chanuka

Ochutnat tradiční jídla nebo si prohlédnout židovskou domácnost z období první republiky mohla dnes veřejnost v Třebíči. Konala se tam oslava židovského svátku chanuka. Organizátoři touto akcí chtějí připomenout existenci osmidenního židovského Svátku světel.Třebíčská čtvrť Zámostí je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele.

Do Vánoc asi nezachumelí, do konce roku bude přes den nad nulou

Do Vánoc zřejmě nezachumelí, teploty v závěru roku by se přes den měly dál držet slabě nad nulou a v noci bude mrznout. Od ledna by se pak mělo mírně ochladit. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplotně bude období od 19. prosince 2016 do 15. ledna 2017 jako celek průměrné, srážkově podprůměrné, a to v důsledku četnějšího výskytu teplotních inverzí, předpokládají meteorologové.

Sport

Biatlonista Michal Krčmář dojel desátý ve stíhacím závodu SP v Novém Městě na Moravě. Na vítězství ze sprintu navázal Francouz Martin Fourcade.

Biatlonistka Gabriela Koukalová skončila osmá ve stíhacím závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Vyhrála Francouzka Anais Chevalierová.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, na jihu zpočátku ojediněle i polojasno. Od severu občasný déšť se sněhem. Teploty -1 až 3 stupně Celsia.

17-12-2016