Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-12-2016

Česko si připomíná pět let od úmrtí prezidenta Václava Havla

Úryvky z Dopisů Olze začala v neděli dopoledne v centru Prahy na Jungmannově náměstí vzpomínková akce na prezidenta Václava Havla, který zemřel před pěti lety. Na setkání s názvem Svíčka pro Václava Havla pořadatelé pozvali ke čtení úryvků z Havlových knih a her nejen ty, kteří politika a dramatika osobně znali. Lidé zapalovali svíčky i u Havlova hrobu na pražském vinohradském hřbitově či u plastiky srdce na náměstí Václava Havla u Národního divadla. Dopoledne se konala také zádušní mše ve svatovítské katedrále, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Václava Havla si lidé připomínali například také na jeho chalupě na Hrádečku.

Stropnický bude chtít vybrat nástupce náčelníka generálního štábu

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) bude chtít ještě před koncem svého funkčního období vybrat nástupce náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře. Stropnický to řekl v rozhovoru s ČTK. Zopakoval, že se rozhodl Bečvářovi prodloužit o rok jeho kontrakt, který měl skončit v létě 2017.

Ochranu spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex

Ochranu spotřebitelů bude v Česku zřejmě upravovat nový spotřebitelský kodex. Návrh v pondělí projedná vláda. Dosud práva spotřebitelů určuje občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Kromě toho v této oblasti existuje mnoho zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách, zákon o ochraně veřejného zdraví či zákon o poštovních službách. Nově mají být obecná pravidla ochrany spotřebitele sloučena do jednoho zákona.

OKD hledá strategického partnera, zájem už projevilo 10 investorů

Nejdůležitějším úkolem, na němž nyní vedení těžební OKD pracuje, je hledání strategického partnera. Ten má ve firmě, která je od května v úpadku, zajistit provozování dolů a také jejich útlum, poté co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Firma oslovila více než 200 investorů z celého světa a insolvenční správce Lee Louda uvedl, že o OKD už projevilo zájem okolo deseti potenciálních investorů z České republiky i zahraničí. Zda bylo hledání úspěšné, by mělo být zřejmé v prvním čtvrtletí příštího roku.

Obchodníci: Lidé o zlaté neděli utráceli více než před týdnem

Češi v obchodech o zlaté adventní neděli utratili o desítky procent více peněz ve srovnání s minulým víkendem. Nárůst obchodníci zaznamenali i proti loňsku. Lidé už nekupovali jen dárky, ale i potraviny na štědrovečerní večeři, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými obchodníky. Pod stromeček se kupuje vedle oblečení a hraček hlavně elektronika, tedy mobilní telefony, notebooky či herní konzole.

Organizace pro pomoc uprchlíkům kritizuje přístup ČR k migrantům

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) kritizuje přístup k migrantům a vyzývá ke slušnému zacházení s nimi. Podle ní cizincům situaci v Česku komplikuje nepřátelský postup úřadů, neefektivní vízový registrační systém i tvrdá a "postpravdivá" vyjádření politiků. Organizace to uvedla ve svém prohlášení. Na neděli připadá mezinárodní den migrantů.

Dopravu ve středních Čechách zkomplikovala ledovka; dva mrtví

Dopravu ve středních Čechách dnes zkomplikovala ledovka. Stalo se několik nehod, které si vyžádaly dvě oběti. Další lidé utrpěli zranění. Nejhorší situace byla na dálnici D1, kde se u Mirošovic na 21,5. kilometru ve směru na Brno stala časně ráno hromadná nehoda 17 aut. Vyžádala si jednu oběť. Dálnice byla poté mezi 15. a 30. kilometrem ve směru Brno uzavřena zhruba osm hodin. Středočeská policie a silničáři apelovali na řidiče, aby vůbec nevyjížděli. V kraji začalo pršet a sněžit. Pro celou zemi platí až do noci na pondělí výstraha před ledovkou.

Bývalý vládní letoun TU-154M našel nové místo v Air Parku u Plzně

Bývalý vládní letoun TU-154M dorazil v neděli z pražského kbelského letiště do muzea techniky ve Zruči u Plzně. Dvaapadesátimetrový trup o hmotnosti 26 tun a výšce i šířce pět metrů se přesouval po 190kilometrové trase v noci. Cesta se obešla bez kolizí, i když byla místa, kde byl průjezd spočítaný na centimetry, řekla ČTK Tereza Šírová z Leteckého muzea v Kunovicích, které předloni koupilo dva stroje od soukromníka za korunu a dva roky je demontovalo na letišti v Kbelích.

Sport

Gabriela Koukalová se postarala o zlatou tečku pro český biatlon na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě, když vyhrála závod s hromadným startem. S jednou chybou na střelnici porazila o tři sekundy vedoucí ženu seriálu Němku Lauru Dahlmeierovou a postarala se jedinou českou medaili na Vysočině.

Čeští hokejisté už s jistotou posledního místa na Channel One Cupu porazili v Moskvě dosud suverénní Švédsko 4:1 a připsali si první body na turnaji. Svěřenci trenéra Josefa Jandače zabrali v Euro Hockey Tour po třech prohrách za sebou a s devíti body se posunuli po dvou akcích na druhou pozici.

Počasí v pondělí

Zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrznoucí mlhy. Teploty -1 až 3 stupně Celsia.

18-12-2016