Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

23-12-2016

Při útoku v centru Berlína zemřela Češka, podezřelého zastřelila italská policie

Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničí. Kvůli útoku policie stále pátrá po Tunisanovi Anisovi Amrim. V kamionu, který na tržiště najel, se nalezly Amriho otisky prstů a německé nejvyšší státní zastupitelství ho označilo za pachatele. Při útoku zemřela Češka Naďa Čižmárová, která dlouhodobě žila a pracovala v Berlíně pro německou firmu. Na její zmizení v pondělí upozornil manžel a policie podle analýzy DNA během několika dnů identifikovala její tělo.

Německé úřady zatím ještě neidentifikovaly dvě z 12 obětí pondělního teroristického útoku v Berlíně. Žádný další český občan se ale nepohřešuje a je pouze teoretická možnost, že by mohl být mezi mrtvými. Novinářům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr oznámil, že jméno české oběti zveřejnil po dohodě s jejím manželem. Sám mu také telefonoval a nabídl mu pomoc ministerstva i českého velvyslanectví v Berlíně. Zaorálek se nechtěl vyjadřovat k tomu, proč identifikace české občanky mezi oběťmi útoku trvala několik dní. Česká diplomacie podle něj naléhala na německé úřady, aby práci urychlily.

Italská policie zastřelila ve městě nedaleko Milána "bez jakýchkoliv pochyb" podezřelého z útoku na vánoční trh, Tunisana Anise Amriho. Na tiskové konferenci v Římě to uvedl italský ministr vnitra Marco Minniti. Amriho zastavila ve tři hodiny ráno ve městě Sesto San Giovanni hlídka složená ze dvou policistů během rutinní kontroly. Hledaný Tunisan následně podle italských médií sáhl do batohu pro zbraň a za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) na policisty vystřelil. Jednoho z nich přitom zranil na rameni. Při pokusu o útěk Amriho další policista zastřelil. Podle italských médií se Amriho podařilo jednoznačně identifikovat na základě otisků prstů. Zbraň, která se našla u těla Amriho, odpovídá podle Bildu té, s níž byl v Berlíně zastřelen polský řidič.

Sobotka: Proti šíleným fanatikům je třeba nekompromisně bojovat

V sousedním Německu se tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice a že jeho obětí se může stát i český občan, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k oznámení, že při pondělním teroristickém útoku v Berlíně zahynula i Češka Naďa Čižmárová. Evropa musí být podle něho více než kdy jindy jednotná a silná. "Musíme zásadně posílit naši bezpečnost a vést proti těmto šíleným fanatikům nekompromisní boj," píše se v prohlášení na webu vlády. Podle Sobotky je třeba přísně chránit vnější hranice unie, zastavit nelegální migraci a zabránit všemi dostupnými prostředky šíření radikální islamistické náboženské nenávisti uvnitř Evropy. Předseda vlády vyjádřil hlubokou lítost nad tragickou smrtí české občanky. Také další politici vyjadřují soustrast rodině české oběti.

Státní dluh ČR za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu Kč

Státní dluh ČR za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl ČTK ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," dodal. Na každého obyvatele Česka tak hypoteticky připadne ke konci letošního roku dluh zhruba 152.600 Kč, před rokem to bylo 159.000 korun. Podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu (HDP) by měl za letošní rok klesnout z loňských 36,7 procenta na 34,3 procenta, stojí ve Strategii řízení státního dluhu, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu.

Babiš připustil,že se kvůli zákonu o střetu zájmů zbaví Agrofertu

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Novinky.cz připustil, že se zbaví firmy Agrofert, pokud Sněmovna v lednu přehlasuje veto prezidenta Miloše Zemana a začne platit novela zákona o střetu zájmů. Stejně jako Zeman považuje zákon za protiústavní, ale zopakoval, že mu vyhoví, pokud se stane účinným.

Vypršela lhůta pro vrácení skupiny Iráčanů do Česka

Skupina Iráčanů, která na jaře odešla z České republiky do Německa, se už do Česka nevrátí. Vypršela lhůta pro jejich možné vrácení. V Německu se nejspíš budou ucházet o azyl. Skupina 25 iráckých křesťanů, kterou do České republiky v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21, do Německa odešla začátkem dubna. Pět z nich má ve spolkové republice rodinu, a tak směli zůstat. Zbylých 20 Iráčanů se z rozhodnutí německých úřadů mělo vrátit do Česka, které bylo za jejich azylové řízení zodpovědné. Sedmnáct z nich ale v červenci dostalo církevní azyl od Evangelické jednoty bratrské v saské obci Herrnhut. Tři zbývající se německé úřady pokusily vyhostit, ale nenašly je. Odjezd skupiny Iráčanů měl v České republice vážné dopady na celý projekt přesídlování běženců z míst postižených válkou. Program na přesídlování křesťanských uprchlíků byl nejprve pozastaven a později vláda rozhodla, že nebude pokračovat.

Odbory a pošta se hádají o počtu stávkujících, rozdíl je 2000 lidí

Menšinové odbory na České poště a vedení podniku se výrazně rozcházejí v údaji o počtu lidí, kteří se účastnili čtvrteční stávky. Rozdíl je téměř 2000 lidí. Zatímco pošta měla u vedoucích jednotlivých úseků nahlášeno 127 stávkujících, odboráři uvedli, že se protestu účastnilo 2103 z celkem 30.000 zaměstnanců. Tři z devíti odborových organizací na poště nejprve v pondělí a pak ve čtvrtek stávkovaly za zvýšení mezd o 2500 Kč. Vedení pošty považuje požadavek za ekonomicky nereálný.

Stávkovalo se zejména ve čtyřech z osmi třídících uzlů. Poboček se protest nedotkl. Vedení podniku znovu odmítlo nařčení menšinových odborů, že vedoucí pracovníci České pošty vyvíjeli nátlak na zaměstnance, nebo je dokonce zastrašovali. Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22.700 Kč a na konci roku má být zhruba 23.000 Kč měsíčně, tedy více než 4000 Kč pod celostátním průměrem.

D1 uzavřely dvě hromadné nehody

Dálnici D1 na Benešovsku ve směru na Brno uzavřely dvě hromadné nehody. První z nich se stala zhruba v sedm hodin ráno na 51. kilometru. Na silnici pokryté ledovkou se srazilo 23 vozidel, 14 lidí bylo zraněno. Další nehoda se stala zhruba ve 14:00 na 42. kilometru, v rozjíždějící se koloně před odklizenou ranní nehodou se srazilo devět aut, tentokrát se nikdo nezranil. Obě nehody jsou podle mluvčího policie Zdeňka Chalupy odklizeny a provoz na dálnici plně obnoven. Za posledních sedm dní se na dálnici D1 ve Středočeském kraji staly již tři hromadné nehody. Aktuálně hydrometeorologové varují, že ledovka se začne znovu tvořit v noci na sobotu na severu Čech, na Moravě a ve Slezsku.

CEFC zaplatila za Florentinum a stala se jeho majitelem

Čínská skupina China Energy Company Limited (CEFC) uhradila plnou kupní cenu za pražské Florentinum a stala se jeho majitelem. Florentinum je moderní administrativní palác s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou. Do provozu bylo uvedeno koncem roku 2013. Administrativní komplex v centru Prahy prodala CEFC investiční skupina Penta. Podle dřívějších informací ČTK jde o 283 milionů eur, což je v přepočtu 7,7 miliardy korun. Smlouvu o koupi společnosti uzavřely začátkem listopadu, antimonopolní úřad prodej schválil začátkem prosince.

Úřady nebudou plošně zkoumat, čím lidé topí, rozhodnou podněty

Po celém Česku se města a obce s rozšířenou působností připravují na kontroly domácích topenišť. Z krajské ankety ČTK vyplývá, že plošné kontroly radnice neplánují. Od Nového roku začne platit novela zákona o ochraně ovzduší, která umožní úřadům kontrolovat, čím lidé topí. Tam, kde je velké znečištění, například v Moravskoslezském kraji, vyrazí úředníci do problémových míst už v lednu, jinde spíše počkají na podněty od občanů. Místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal odhaduje, že reálně začnou kontroly příští rok na podzim, řekl ČTK. Pravicová opozice (TOP 09 a ODS) chce novelu zákona napadnout u Ústavního soudu. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek za základní problém považuje narušení domovní svobody a soukromí. Moderní technologie mohou podle Kalouska poskytnout jiné způsoby detekce a měření než někomu vniknout do domu.

Úřady budou reagovat většinou na podněty občanů, kteří jim pošlou upozornění na možná špatná paliva, nebo dokonce spalování odpadků. Nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům. Pokud se zjistí pochybení, hrozí pokuta až 50.000 Kč.

Tenistka Kvitová po přepadení a zranění věří v návrat na kurty

Tenistka Petra Kvitová při prvním vystoupení před médii po úterní operaci prstů levé ruky pořezaných při přepadení řekla, že věří v návrat na kurty a je jedno, jestli k němu dojde za pár měsíců nebo za rok. Uvedla, že před chirurgickým zákrokem prsty necítila, ale po operaci je plná optimismu. Dvojnásobnou wimbledonskou vítězku Kvitovou přepadl neznámý muž v úterý ráno v jejím prostějovském bytě. Při potyčce jí pořezal levou ruku, ve které šestadvacetiletá tenistka drží raketu. Kvitová se následně podrobila téměř čtyřhodinové operaci poraněných šlach na všech prstech a dvou nervů. Na turnaje se bývalá světová dvojka bude moci vrátit podle odhadů nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

ČR je na prahu epidemie chřipky, nemocnice mohou omezit návštěvy

Česká republika je na prahu epidemie chřipky. Nejvíce zasaženy jsou Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde je hlášeno víc než 1700 nemocných na 100.000 obyvatel. Některé nemocnice mohou dočasně omezovat návštěvy. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Počet případů chřipky typu A/H3 výrazně stoupl v posledních dvou týdnech. "Veškeré izolované kmeny (chřipky) jsou ty, proti kterým se letos očkovalo a proti nimž je tedy vakcína účinná," uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Dodávky antidepresiv na český trh se od 2000 téměř ztrojnásobily

Dodávky antidepresiv na tuzemský trh se od roku 2000 téměř ztrojnásobily. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle odborníků to souvisí s tím, že lidé více vyhledávají pomoc psychiatrů. Vliv mají také snižující se dodávky léků na úzkostné stavy. Část pacientů, která v minulosti užívala léky na úzkosti, je dnes léčena antidepresivy. Podle místopředsedy České psychiatrické společností Martina Hollého by bylo možné snížit počet pacientů léčených antidepresivy, pokud by v Česku byla dostupnější psychoterapeutická péče.

NASA za astronomický snímek dne popáté vybrala fotografii z Česka

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) publikoval jako astronomický snímek dne fotografii českého autora Petra Horálka s názvem Kdysi dávno za zimního slunovratu. Za dvacet let, kdy NASA snímky dne zveřejňuje, je to pátá fotografie z Česka. ČTK to sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Na Horálkově panoramatické fotografii stojí autor na břehu Sečské přehrady a vyhlíží směrem nad obzor k planetě Venuši, která je letos v zimě nejlépe vidět nad jihozápadem jako večernice. Vidět je také Mléčná dráha a jasné světelné sloupy, které se vytvořily na padajících ledových krystalcích v mrazivém vzduchu. "Celá kompozice připomíná Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho, což byl také autorův záměr," uvedl Suchan.

Na Starých zámeckých schodech si připomněli úmrtí Karla Hašlera

Na Starých zámeckých schodech v Praze si připomněli 75 let od úmrtí prvorepublikového skladatele, zpěváka a herce Karla Hašlera. Setkání u jeho pomníku na opěrné zdi Svatováclavské vinice zahájila skupina Šlapeto Radana Dolejšího písní Po starých zámeckých schodech. Hašler vystupoval často ve varieté na Vinohradech. Za druhé světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, v srpnu znovu. V prosinci téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen. Pomník Hašlerovi na Starých zámeckých schodech odhalili v roce 2009 při příležitosti 130. výročí jeho narození. Několikatunový kamenný pomník má podobu sedící Hašlerovy postavy na římse zasazené do ohradní zdi.

Kostely zvou od Štědrého dne k návštěvě betlémů

Přes tři desítky betlémů si mohou prohlédnout lidé v pražských kostelích. Přístupné budou od Štědrého dne po celou vánoční dobu. Aby procházka po křesťanských chrámech, kde jsou vystaveny jesličky, byla působivější, vydalo pražské arcibiskupství průvodce po betlémech. Betlémy mají různou historii. Některé jsou vyrobeny na zakázku, jiné jsou dílem amatérské práce několika generací jedné rodiny. Postavičky betlémů často odrážejí obyčeje regionu, odkud pocházejí. V pražském Klementinu se již od konce listopadu koná výstava historických betlémů. Na návštěvníky čekají exponáty vzniklé v období od baroka do konce druhé světové války. Kromě klasických dřevěných a papírových betlémů jsou k vidění exponáty vyrobené z vosku, cukru nebo směsi sádry a dřevěných pilin.

Sportovcem roku je olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek

Sportovcem roku se stal podle očekávání olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek a ukončil tak v anketě Klubu sportovních novinářů desetiletou nadvládu žen. Druhý skončil v hlasování žurnalistů rychlostní kanoista Josef Dostál, dvojnásobný medailista z Ria, třetí místo obsadila biatlonistka Gabriela Koukalová, celková vítězka Světového poháru z minulé zimní sezony. Nejlepším kolektivem roku je za vítězství ve Fed Cupu stejně jako loni tenisový tým žen ve složení Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká a kapitán Petr Pála. Juniorkou roku byla zvolena Michaela Hrubá, juniorská mistryně světa ve skoku skoku vysokém. Sportovní legendou se stal in memoriam gymnasta Alois Hudec.

Krpálek vyhrál s velkým náskokem 416 bodů, pouze 33 hlasujících ho v druhém kole nezařadilo na první místo. "Je to něco nádherného. Obrovská odměna za celý rok a za celou kariéru. Máme spoustu výborných sportovců a takové ocenění by si jich zasloužilo mnohem více," řekl vítěz.

Jágr se osamostatnil na druhém místě historického bodování NHL

Jaromír Jágr asistoval u jediného gólu hokejistů Floridy při prohře 1:3 s Bostonem a s 1888 body se osamostatnil na druhém místě historického bodování NHL. Čtyřiačtyřicetiletý český veterán dosáhl milníku dva dny poté, co díky třem asistencím dohonil dosud druhého Marka Messiera. Více bodů v NHL už má pouze Wayne Gretzky (2857), na něhož kladenský odchovanec ztrácí nedostižných 969 bodů. "Hraješ tu hru dobře," vzkázala Jágrovi kanadská legenda v krátké zdravici na videu.

Počasí nasobotu

Zataženo až oblačno a ojediněle mlhy, i mrznoucí. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na severovýchodě Čech a na Moravě kolem +1 °C, v 1000 m na horách kolem +1 °C.

Krásné prožití Vánoc!

Česká redakce Radia Praha vám přeje krásné vánoční svátky. Další newsletter dostanete 26. 12. 2016.

23-12-2016