Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-12-2016

Zeman přijal s pohnutím zprávu o pádu letadla s Alexandrovci

Prezident Miloš Zeman přijal s pohnutím zprávu o pádu ruského letadla s pěveckým sborem Alexandrovců na palubě, k jehož ctitelům patří. Uvedl to v kondolenci pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Za lidskou tragédii označil neštěstí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), lítost vyjádřili zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková, kteří s Alexandrovovým armádním souborem písní a tanců vystupovali. Letoun ruského ministerstva obrany se zřítil do Černého moře u Soči, na vystoupení do Sýrie jím cestovalo 64 členů souboru. Květnové turné Alexandrovců v Česku zrušeno nebude, uvedli pořadatelé. Ruský letoun Tu-154 se zřítil do Černého moře s 92 lidmi na palubě, Alexandrovce přepravoval na vystoupení pro ruské vojáky nasazené v syrské občanské válce.

Papež popřál mír lidem v Sýrii a dalších konfliktních oblastech

Papež František v tradičním poselství Městu a světu popřál pokoj a mír lidem v konfliktních oblastech v Sýrii, v Izraeli a Palestině, v Jemenu, Libyi, Jižním Súdánu a dalších zemích. Papež vzpomněl také na obyvatele východní Ukrajiny či Severní Koreje. Pokoj přeje rovněž lidem zasaženým teroristickými útoky i migrantům. "Mír všem, kteří ztratili své blízké při teroristických činech, jež zasely strach a smrt v tolika zemích a městech," prohlásil papež ve svém poselství, které zaznělo jen několik dní poté, co si teroristický útok na vánoční trh v Berlíně z 19. prosince vyžádal 12 obětí.

Horníci vytěžili poslední kubík skrývky na lomu ČSA

Horníci vytěžili poslední metr krychlový skrývky v lomu ČSA na Mostecku. Dál pokračovat kvůli limitům těžby uhlí nemohou. Končí tak odkrývání uhelné sloje i práce ojedinělého obřího rypadla. Unikátní stroj byl vyroben v roce 1983, váha rypadla je 5500 tun, délka 160 metrů a výška 40 metrů. ČTK to řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Czech Coal, která důl provozuje. Ukončení těžby uhlí je na lomu ČSA plánováno na rok 2024. Kvůli konci těžby skrývky firma propustí nebo přesune na jiná místa desítky lidí.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) před rokem prolomil limity pouze na dole Bílina. Pokud by se posunula těžba na dole ČSA, znamenalo by to bourání v obcích Horní Jiřetín a Černice. Těžaři kvůli neprolomení limitů na dole ČSA postupně propouští.

Ministr Jurečka přemýšlí o kandidatuře na šéfa KDU-ČSL

Ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka přemýšlí o kandidatuře na předsedu KDU-ČSL. Rozhodne se během vánočních svátků, svojí případnou kandidaturu sdělí v lednu. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Předsedou lidovců je šest let vicepremiér Pavel Bělobrádek. Do čela KDU-ČSL se dostal v roce 2010 poté, co lidovci neuspěli ve volbách a opustili Poslaneckou sněmovnu. Pod jeho vedením se dokázali do dolní komory Parlamentu vrátit v roce 2013, což se předtím žádné ze stran, které ze Sněmovny vypadly, nepodařilo. Letos lidovci vyhráli senátní volby, když získali šest vlastních senátorů a další tři podporovali v rámci různých spojenectví.

Hamé investuje v Rusku, plánuje tam čtvrtinový růst

Potravinářská firma Hamé hodlá investovat do svého závodu v ruském Bogoljubovu asi 200 kilometrů od Moskvy. Ze zhruba 30 milionů Kč půjde třetina do vylepšení výroby, zbytek je určený na celoplošnou marketingovou kampaň. Na příští rok jsme v Rusku naplánovali zhruba čtvrtinový růst, řekl ČTK generální ředitel Hamé Martin Štrupl. Čtvrtinový růst v Rusku je pro Hamé významný, Rusko se na tržbách společnosti podílí asi jedenácti procenty. Hamé loni vykázala tržby více než 6 miliard korun. Zahraniční trhy se na nich podílely asi 50 procenty.

V internetových obchodech začínají povánoční výprodeje

V internetových obchodech začínají povánoční výprodeje. E-shopy tak mají dva dny náskok před velkými řetězci, které se kvůli nové legislativě po svátcích letos otevřou až 27. prosince. Slevy mají dosáhnout desítek procent, vyplývá z ankety ČTK mezi obchodníky. Obchody nyní sázejí hlavně na zákazníky, kteří pod stromeček dostali peníze.

Pražští památkáři dají červenou provizorní hale na Výstavišti

Pražští památkáři nedají souhlas s dočasnou stavbou na místě vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Preferují trvalé řešení. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf památkářů Jiří Skalický. Vedení Prahy od požáru paláce v roce 2008 neúspěšně plánuje vytvoření repliky. Nedávno oznámilo, že chystá architektonickou soutěž na provizorní halu za 200 až 300 milionů korun. Záměr zkritizovala opozice. Podle ní hrozí, že by se z drahého provizoria mohla nakonec stát stavba trvalá. "Zákon neumožňuje umístění provizorních nebo dočasných staveb na kulturní památky," vysvětlil Skalický.

Ve věku 93 let v Praze zemřela herečka Luba Skořepová

Ve věku 93 let v jedné z pražských nemocnic zemřela herečka Luba Skořepová. ČTK to řekla její přítelkyně Helena Váňová. Emeritní členka Národního divadla během svého téměř sedmdesátiletého působení na české první scéně vytvořila na 160 rolí. Hrála po boku slavných herců a pod vedením věhlasných režisérů. Skořepová se narodila v Náchodě jako Libuše, ale odmalička byla pro každého Luba. Po absolvování pražské konzervatoře v roce 1945 začala hrát ve "zlaté kapličce". Desítky postav vytvořila i v televizních filmech či seriálech, z poslední doby například v seriálech Šípková Růženka, Náměstíčko, Náves, Příkopy či Cukrárna. Když v září 2013 slavila Skořepová devadesátiny, věnovala jí činohra reprízu Našich furiantů, kterou sledovala jako divák.

Příznivci Karla Čapka si připomněli odkaz slavného spisovatele

Přibližně stovka příznivců spisovatele Karla Čapka se sešla u jeho hrobu na pražském Vyšehradě. Každoroční setkání pořádá ve výroční den jeho úmrtí za zvuků zvonohry z nedalekého chrámu svatého kostela Petra a Pavla zahájili zástupci Společnosti bratří Čapků. Spisovatel zemřel 25. prosince 1938. Přítomní si připomněli, že jeho myšlenky jsou aktuální i nyní. Čapek zemřel před 77 lety na následky zápalu plic a v době tragické pro český národ i pro něho. Velmi těžce nesl události roku 1938, mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí v necelých 50 letech jej uchránilo před zatčením gestapem. Jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek zahynul v koncentračním táboře.

Požárů na Štědrý den bylo mírně víc než loni, následky byly menší

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjeli k 51 požárům, zásahů tak bylo mírně víc než loni. Následky na životech a majetku však byly ve srovnání s loňskem menší. Požáry si letos vyžádaly jeden lidský život na Mostecku a způsobily škodu zhruba dva miliony korun, loni zahynuli tři lidé a devítimilionová škoda byla nejvyšší za šest let.

Výroba ozdob v Poniklé se o vánočních prázdninách otevře turistům

Výrobce perličkových skleněných ozdob Rautis v Poniklé na Semilsku se o vánočních prázdninách otevře turistům. Ponikelská výroba vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček patří od loňského roku na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a Muzeum Českého ráje v Turnově usiluje o její zapsání i na seznam UNESCO. Zájem turistů o unikátní výrobu rok od roku stoupá, letos očekávají návštěvnost kolem 13.500 turistů. ČTK to řekl předseda představenstva Marek Kulhavý.Podnik, který skleněné ozdoby vyrábí už přes sto let, dnes zaměstnává zhruba 20 lidí. Jak je výroba křehkých dekorací náročná, si ale může vyzkoušet i každý návštěvník.

V kostele svatého Michala je výstava 70 betlémů z celého světa

V křížové chodbě kostela svatého Michala v Olomouci se otevřela výstava více než 70 betlémů z celého světa. Poprvé se expozice stala ozdobou tradičního Festivalu vánoční hudby, který se odehrává od tohoto týdne ve zdejších kostelech a chrámech. Mezi betlémy mohou lidé spatřit i unikáty, je jím například betlém z Japonska či nejmenší tuzemský betlém v lískovém oříšku. Výstava bude otevřená do 6. ledna, řekl ČTK pořadatel festivalu Josef Kořenek. Na výstavě nechybějí ani betlémy z Peru, Číny či Nizozemska. Lidé zde mohou obdivovat také betlémy z různých materiálů, z proutí, drátů, hlíny, cihly, ale i čokolády, železa či skla. Výtvarná díla pocházejí z různých koutů světa, na výstavu je zapůjčili sběratelé.

Do Přerova se na Silvestra chystají otužilci z celé Moravy

Do Přerova se na Silvestra chystají desítky otužilců z celé Moravy. V recesistických kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem. Letošní sedmačtyřicátý ročník bude ve znamení výročí, které se pojí ke zdejšímu přemožiteli kanálu La Manche Františku Venclovskému. "Letos totiž uplynulo 45 let, co přeplaval kanál La Manche a také 13. prosince uplynulo 20 let, kdy nás opustil," řekl ČTK pořadatel akce Bohuslav Přidal. Recesistická show má obrovskou návštěvnost, míří na ni tisíce lidí z celého okolí. Před vstupem do vody si otužilci tradičně připijí šampaňským a následně pošlou po vodě věneček jako vzpomínku na Venclovského.

Jachtař Koláček oficiálně odstartoval přípravu na obeplutí světa

Na začátku kariéry neměl na to, aby si koupil novou loď, tak si ji sám vyrobil a začal na ní ve Francii závodit. Nyní si chce český jachtař Milan Koláček splnit další sen - sám obeplout celý svět. Na konci letošního roku proto oficiálně odstartoval přípravu na devátý ročník nejprestižnějšího a nejtěžšího závodu sólových jachtařů Vendée Globe, během nějž mořeplavci v průběhu tří měsíců bez jakékoli pomoci a zastávky absolvují ve vlnách oceánu asi 50 tisíc kilometrů. Vendée Globe se podobně jako olympijské hry koná každé čtyři roky. Ročník 2016/17 právě probíhá a Koláček se chce zúčastnit devátého dílu na přelomu let 2020 a 2021. Může se stát prvním Čechem, který se na start nejtěžšího jachtařského závodu světa postaví. Zatím nejdelší závod absolvoval na deset tisíc kilometrů, plavba kolem světa by byla pětkrát delší.

Počasí

Zataženo, na většině území déšť nebo déšť se sněhem, zpočátku v polohách nad 700 m místy sněžení. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem +1 °C.

25-12-2016