Denní souhrn zpráv

Zeman: V ČR se pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy

V Česku se podle Miloše Zemana pohybuje člověk z oblasti severní Afriky, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Zeman to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. O člověku napojeném na teroristické organizace se zmínil v debatě o vzniku nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. České tajné služby loni ve zprávě za rok 2015 upozornily na to, že Česko je v současnosti zejména tranzitní zemí pro lidi, kteří usilují o zapojení do aktivit takzvaného Islámského státu (IS). V některých případech byl také zjištěn jejich krátkodobý pobyt v Česku.

Zeman podle politiků svým výrokem poškodil spolupráci rozvědek

Prezident Miloš Zeman diskreditoval Česko u cizích rozvědek, když zveřejnil informaci, že v zemi se pohybuje člověk, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. ČTK to řekl poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL). Ministr vnitra Milan Chovanec, který v úterý se Zemanem jednal, novinářům řekl, že Zemanův výrok nechce potvrzovat ani vyvracet. Neexistuje podle něj však žádné vyšší riziko teroristického útoku v ČR. Podle poslance Daniela Korteho (TOP 09) zřejmě není Zeman schopen zvážit dopad svých slov a činů. Podezřelého pouze upozornil na to, že se po něm jde, řekl Korte ČTK.

Sněmovna potvrdila "lex Babiš", přehlasovala Zemanovo veto

Sněmovna potvrdila takzvaný lex Babiš, podle kterého by firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. Dolní komora po poměrně vypjaté diskusi přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud. Norma pojednává i o některých médiích. Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů by je nemohli provozovat. Také tato restrikce zjevně mířila na Babiše, jenž vlastní vydavatelství, a také rozhlasovou i televizní stanici.

Babiš odsoudil schválení zákona o střetu zájmů

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil schválení zákona o střetu zájmů, který mimo jiné omezuje jeho podnikání. Prohlásil, že zákon vytvořili předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Počítá také s tím, že poslanecký klub hnutí ANO podá na zákon ústavní stížnost. Babiš označil za lživá tvrzení, která zazněla při debatě v Poslanecké sněmovně, že z ministerského křesla pomáhá svým firmám. Podle Babiše je nepochopitelné, že více než tři roky koaličním partnerům jeho vlastnictví Agrofertu nevadilo, devět měsíců před volbami na něj kvůli tomu útočí. Babiš prohlásil, že ho Sobotka schválením zákona podrazil stejně, jako v roce 2003 při prezidentské volbě podrazil nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Tehdy v tajné volbě nedala část poslanců ČSSD hlasy svému bývalému předsedovi, i když byl stranickým kandidátem.

Premiér Sobotka v reakci na schválení zákona uvedl, že vicepremiér Babiš má přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů a soustředit se na plnění programu vlády a fungování ministerstva financí, které řídí.

Prezident Zeman oznámí své rozhodnutí o kandidatuře 10. března

Prezident Miloš Zeman pravděpodobně oznámí své rozhodnutí, zda bude příští rok obhajovat prezidentský mandát, na tiskové konferenci 10. března. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to řekl Parlamentním listům. Ve stejný den začne sjezd strany, jejímž byl Zeman dříve předsedou. V ČSSD, která má v současnosti k prezidentovi rozporuplný vztah, se vede debata o tom, zda by bylo výhodnější se se Zemanem sblížit, či nikoliv. Zeman byl do funkce zvolen na začátku roku 2013, pětileté období mu vyprší v březnu 2018.

Politici střední a východní Evropy varovali Trumpa před Putinem

Evropští politici varovali v dopise budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa před ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Na rozdíl od evropských spojenců podle nich Putin nechce, aby se USA dařilo, informoval list The Washington Post. Mezi signatáři dokumentu jsou bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a český exministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra.

Dostupnost archiválií z totalit se nezhorší, rozhodl Ústavní soud

Dostupnost archivních pramenů z dob totalit se nezhorší. Badatelé musejí dbát při zveřejňování poznatků z archivů na ochranu osobních údajů žijících lidí. Možnost nahlížení do archiválií protiústavní není. Ústavní soud (ÚS) nevyhověl návrhu směřujícímu proti výjimce, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. Například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují. Právě kvůli osobním údajům požádal Nejvyšší soud (NS) ústavní soudce, aby zvážili soulad právní úpravy s ústavním pořádkem. Nález prošel těsnou většinou. S rozhodnutím Ústavního soudu se neztotožnilo sedm soudců.

Někteří historici v poslední době vyjádřili obavu, že případný zásah do zákona o archivnictví by značně zkomplikoval a zpomalil jejich práci. Dokumenty by dostávali se začerněnými osobními údaji, případně by pro ně zůstaly nedostupné. Proti zásahu do zákona se postavil Archiv bezpečnostních složek, Ústav pro studium totalitních režimů, ale také vláda. Poukázala na potřebu poznávat historické prameny a přinášet svědectví o obou totalitách.

Listopadové tržby podle ekonomů ukazují na zrychlení růstu HDP

Údaje o maloobchodních tržbách za loňský listopad ukazují, že ekonomický růst v Česku na konci roku zrychlil a jeho tahounem je soukromá spotřeba. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Český statistický úřad dnes uvedl, že tržby v maloobchodě bez aut loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,9 procenta z říjnových dvou procent. Nejvíce rostl internetový prodej. Růst tržeb podle ekonomů také přispívá k růstu inflace. "Listopadová čísla jsou tak potvrzením skutečnosti, že spotřeba domácností byla loni klíčovým tahounem růstu celé ekonomiky," uvedl i hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Stát loni přislíbil investiční pobídky za 12 mld, nejvíc Nexenu

Příslib investiční pobídky od státu získalo loni 72 projektů investorů, celková výše pobídek dosáhla 12,5 miliardy Kč. Korejská firma Nexen Tire může získat na výstavbu továrny na Žatecku veřejnou podporu až 3,6 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechInvest. Podpořené firmy slíbily vytvořit téměř 10.000 nových pracovních míst. Více než dvaadvacetimiliardová investice Nexenu je jednou z největších v historii Česka. Korejský výrobce pneumatik postaví továrnu v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. V roce 2020 počítá firma s tisícovkou zaměstnanců a během šesti let od zahájení výroby má zaměstnávat až 1500 lidí.

Důchod trvá v průměru 24 let, od r. 2000 se protáhl o čtyři roky

Doba, kterou lidé tráví v důchodu, se v Česku postupně prodlužuje. Za posledních patnáct let se protáhla v průměru o čtyři roky. Dosáhla tak zhruba 24 let. Ženy stráví v penzi průměrně 27,5 roku, muži 19 let. Vyplývá to z údajů důchodové statistické ročenky, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle dat Českého statistického úřadu se život prodlužuje. Od počátku tisíciletí se u Čechů doba dožití posunula o víc než čtyři roky, u Češek téměř o tři roky. Věk nástupu do penze se nyní v Česku postupně zvyšuje. Počet starobních důchodců díky tomu neroste tak strmě, přispívá to k udržitelnosti důchodového systému. V roce 1970 byli lidé v důchodu průměrně 11 let. Doba dožití mužů byla podle statistiků 66 let a žen 73 let. Podle výsledků studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy Češi a Češky do důchodu odcházejí hlavně proto, že dosáhli důchodového věku. Podle autorů studie představuje brzký odchod do důchodu pro společnost zbytečnou ztrátu - lidé mají ještě dost sil, mnoho zkušeností i ekonomický potenciál. Zatímco počet pracujících osob nad 60 let v západních zemích klesá postupně, v Česku se propadá náhle s oficiálních důchodovým věkem.

Súdánský soud vyslechl obhajobu vězněného Čecha Petra Jaška

Soud v súdánské metropoli Chartúmu tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který v této africké zemi čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Přizvaní svědci uvedli, že Jašek pouze předal šek na léčbu zraněného studenta Alího Umara a nesnažil se financovat rebelská hnutí, jak tvrdí obžaloba. Konečný verdikt by měl padnout 23. ledna. ČTK o tom informovala mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu angažuje. Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu. Za Jaška se v říjnu postavil společnou rezolucí Evropský parlament.

Kvůli ptačí chřipce přibyl zákaz chovu ptactva ve volném výběhu

Veterináři zakázali v Česku kvůli ptačí chřipce chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu, a to pod hrozbou dvoumilionové pokuty. Opatření platí do odvolání, stejně jako již dříve vydaný zákaz pořádání výstav ptactva, chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů. Na jižní Moravě pokračuje kvůli nákaze likvidace drůbeže, už byl utracen chov kachen firmy Sebol u Moravského Krumlova. Počet ohnisek nemoci v zemi zůstává stále na pěti, veterináři však v laboratoři průběžně zkoumají další podezřelé vzorky. Ptačí chřipkou jsou nakaženi ptáci v mnoha evropských zemích, v ČR se nemoc objevila minulý týden po zhruba deseti letech.

Soud potvrdil trenéru Růžičkovi trest 400.000 korun za zpronevěru

Peněžitý trest 400.000 korun pro hokejového trenéra Vladimíra Růžičku za zpronevěru platí. Pravomocně ho potvrdil pražský městský soud, který zamítl Růžičkovo odvolání. Současný kouč extraligového Chomutova si v době, kdy působil ve Slavii, ponechal půl milionu korun určených pro klub. Podle rozsudku převzal Růžička na jaře 2012 a poté v květnu 2013 sponzorský dar od podnikatele Miroslava Palaščáka, a to pokaždé 250.000 korun. Peníze klubu nepředal. Na Palaščákovu výslovnou žádost je vrátil až v listopadu 2014, a to ze soukromého účtu své manželky. Růžička, jemuž hrozilo až pět let za mřížemi a který kvůli kauze opustil funkci reprezentačního kouče, vinu odmítal. Už dříve připustil, že peníze od Palaščáka přijal. Do účetnictví klubu se ale podle něj částka nedostala proto, že k ní měl podnikatel ještě dodat potřebné dokumenty, což neučinil.

Vědci poprvé prozkoumali místo dopadu válečného bombardéru v ČR

Vědci z Archeologického ústavu Akademie věd provedli první výzkum dopadu letounu z druhé světové války na území protektorátu Čechy a Morava a moderními metodami prozkoumali americký čtyřmotorový bombardér. Letoun B-17G zvaný Laetitia spadl 24. března 1945 nedaleko Rychnova nad Kněžnou, když letěl bombardovat Berlín. Archeologové podrobně zkoumali místo i za pomoci dronu a objevili nové části letadla, motoru i munice. "Byl to záchranný výzkum, protože v posledních deseti letech je místo cílem hledačů pokladů," řekl ČTK Jaroslav Řídký z Archeologického ústavu. Vědcům se podařilo najít například poničené střelivo do palubních zbraní, plechy z potahu letounu i válec hvězdicového motoru amerického Wright Cyclone R-1820, který je největším nálezem. Podle ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka spadlo ve druhé světové válce na území bývalého Československa zhruba sto ruských a 120 britských a amerických letounů.

Letoun měl bombardovat Berlín. Kvůli navigační chybě se ale dostal nad mosteckou rafinerii v severních Čechách, kterou chránilo protiletadlové dělostřelectvo. Krátce před polednem 24. března 1945 ho střelou zasáhlo do motoru, proto se posádka rozhodla vrátit na základnu. Poté, co vysadil i další motor, otočil kapitán směr na východní frontu. Tehdy existovala dohoda mezi USA a Sovětským svazem, že si budou posádky předávat, poznamenal Řídký. Letoun však explodoval u Černíkovic u Rychnova nad Kněžnou, všech deset amerických členů posádky se předtím evakuovalo. Němci je zajali a část skončila v koncentračním táboře.

Ve věku 105 let zemřela slavná britská novinářka Hollingworthová

Ve věku 105 let v Hongkongu zemřela slavná britská novinářka Clare Hollingworthová, která v roce 1939 jako první upozornila na začátek druhé světové války. S odvoláním na rodinu ženy, která působila jako válečná reportérka, o tom informovaly světové agentury. Hollingworthová v Polsku také pomáhala lidem prchajícím z Protektorátu Čechy a Morava. Ve spolupráci s Britským výborem pro uprchlíky z Československa, jehož pobočku v Katovicích vedla, pomohla na útěku před nacisty kolem 2000 lidí - československých Židů, vojáků a dalších. Se stejným výborem jako Hollingworthová spolupracoval i sir Nicolas Winton, další britský zachránce převážně židovských dětí z bývalého Československa.

Zuzana Růžičková se zasloužila o prosazení cembala i ve světě

První dáma cembala, interpretka světové pověsti Zuzana Růžičková se zasloužila o prosazení tohoto nástroje na koncertních pódiích i v nahrávkách. 14. ledna oslaví devadesátiny. Její situace nebyla jednoduchá, protože podle komunistických ideologů šlo o nástroj církevní a feudální. "Jako hlavní obor jsem cembalo učit nesměla. Nebyla jsem členkou strany, ale v zahraničí jsem koncertovat mohla. Minulý režim byl totiž v podstatě hodně kapitalistický. A já přivážela devizy, což bylo vítáno," podotkla. A tak od roku 1983 učila postgraduálně, kromě toho své žáky brala do Curychu na mistrovské kurzy. Zuzana Růžičková byla kvůli svému židovskému původu vystavena hrůzám holokaustu, se svou matkou prošla nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a Bergen-Belsenu. Často opakovala, že přežít jí pomohla hudba. K oslavám devadesátin této výjimečné hudebnice se připojují gratulanti z celého světa. V americké produkci o ní koncem roku vznikl celovečerní dokument Zuzana: Music Is Life.

Jan Svěrák dotočil film Po strništi bos, čekal na sníh

V zasněženém jihočeském lese dotočil režisér Jan Svěrák film Po strništi bos. Poslední scény vznikly u vesnice Markéta poblíž Slavonic na Jindřichohradecku. "V říjnu jsme dotočili a čekali, až ve Slavonicích napadne sníh, protože film se odehrává během dvou let a zima hezky ukazuje, jak plyne čas. Varovali nás, že zde už tři roky nebyl sníh, tak jsme se modlili a vyšlo nám to," řekl ČTK Jan Svěrák. Film se odehrává za protektorátu, kdy rodina musela odjet z města na venkov a sedmiletý Eda odhalil rodinné tajemství. Je inspirován osudy režisérových předků, zejména jeho otce Zdeňka Svěráka. Nový film volně předchází Obecné škole.

V Divadle v Dlouhé začíná přehlídka pro mládež Festival 13+

V pražském Divadle v Dlouhé dnes začíná divadelní přehlídka nejen pro teenagery Festival 13+. Program osmého ročníku nabídne do 16. ledna osm inscenací pro mladé publikum od 13 let výše, a to převážně v podání mimopražských divadel, která se tvorbě pro tuto specifickou věkovou skupinu věnují dlouhodobě. Většina hostujících představení bude mít na festivalu pražskou premiéru.

Výstava ukáže saunu jako architektonický i sociální fenomén

S podtitulem Architektura požitku začne příští týden v pražské Galerii Jaroslava Fragnera výstava, která ukáže sauny z různých koutů světa i dob. Místo užívané pro očistu těla i ducha představí jako pozoruhodnou součást moderní architektury i společenský fenomén. Návštěvníci se dozví, kam až sahá tradice saunování v České republice a ve výběru nejlepších současných realizací naleznou i české příklady. Pro milovníky saunování bude připravena sauna přímo ve výstavě. Před galerií bude stát sauna od známého studia H3T Architekti, které má za sebou téměř dvě desítky realizovaných saun, třeba vltavské Lázně na lodi, létající saunu nebo cyklosaunu. Výstava představí saunu dřevěnou, prosklenou, betonovou, mobilní, saunu na kolečkách, na vodě i pod zemí, díla méně známých i slavných architektů. Výstava saunové architektury začne 18. ledna a potrvá do 10. března.

Sport

Barbora Strýcová postoupila do semifinále tenisového turnaje v Sydney. V generálce na Australian Open zdolala bývalou světovou jedničku Dánku Caroline Wozniackou 7:5, 6:7 a 6:4. V horkém počasí strávily hráčky na kurtu přes tři a půl hodiny.

Tenista Jiří Veselý se probojoval do čtvrtfinále turnaje v Aucklandu, kde předloni slavil svůj jediný dosavadní triumf na okruhu ATP. V druhém kole porazil 6:7, 7:5 a 6:3 domácího Joseho Stathama, který nahradil nemocného obhájce titulu Roberta Bautistu.

Lucie Šafářová neuspěla v utkání o postup do čtvrtfinále turnaje v Hobartu. S japonskou tenistkou Risou Ozakiovou v 2. kole prohrála 6:2, 3:6 a 5:7.

Martin Macík s kamionem Liaz obsadil osmé místo v osmé etapě Rallye Dakar a při návratu konvoje účastníků do Argentiny vybojoval nejlepší umístění mezi českými piloty. Na výrazně zkrácené rychlostní zkoušce na trase z bolivijského Uyuni do Salty byl zhruba o šest a půl minuty pomalejší než vítězný Nizozemec Martin van den Brink. V kategorii automobilů Martin Prokop dosáhl jedenáctým místem na letošní maximum a celkově je nadále čtrnáctý. Vedení převzal devítinásobný mistr světa v klasické rallye Sébastien Loeb z Francie. Aleš Loprais zajel mezi kamiony dvanáctý čas, Martin Kolomý s další tatrou patnáctý. To mu stačilo na návrat do elitní desítky na deváté místo. Devátá etapa Rallye Dakar se neuskuteční. Organizátoři ji museli zrušit kvůli nepřízni počasí. Týmy se v úterý nedostaly do bivaku.

Snowboardistka Ester Ledecká vypadla v paralelním slalomu Světového poháru v rakouském Bad Gasteinu už v osmifinále a obsadila desáté místo. Přesto se udržela v čele průběžného pořadí alpských disciplín, které v minulém ročníku ovládla. Premiérové vítězství v seriálu si připsala Rakušanka Daniela Ulbingová, Ital Christoph Mick vyhrál podruhé v sezoně.

Lyžařka Šárka Strachová po jednadvacáté za sebou skončila v elitní desítce slalomu Světového poháru. V rakouském Flachau bývalá mistryně světa Top Ten uzavřela. Počtvrté v kariéře triumfovala Švédka Frida Hansdotterová. Jednatřicetiletá Strachová drží ve slalomu svoji nejdelší sérii umístění v elitní desítce.

Štafeta českých biatlonistů Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Michal Krčmář skončila pátá v závodu SP v Ruhpoldingu. Vyhráli Norové.

Nejlepším sportovcem Českého svazu kanoistů za rok 2016 se stal kajakář Josef Dostál, dvojnásobný olympijský medailista z Ria de Janeiro v rychlostní kanoistice. Ve svazové anketě porazil kajakáře Jiřího Prskavce, který byl na olympiádě v Brazílii třetí mezi slalomáři, třetí místo obsadil jeho kolega z divoké vody kanoista Vítězslav Gebas, čtvrtý muž z Ria. Týmem roku je bronzová olympijská posádka čtyřkajaku ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Dostál a Jan Štěrba.

Počasí na čtvrtek

Převážně oblačno, místy, zejména na horách sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C. Noc na středu byla v Česku mrazivá. Nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde meteorologové naměřili minus 27,5 stupně Celsia. Nejčastěji se ale noční teploty v Česku pohybovaly mezi minus 18 až minus 13 stupni.