Denní souhrn zpráv

Azyl v ČR loni chtělo 1475 cizinců, o 50 méně než v roce 2015

O azyl v Česku v loňském roce požádalo 1475 cizinců, což bylo o 50 méně než v roce 2015. Nejčastěji chtěli azyl získat občané Ukrajiny, kteří podali 506 žádostí. Následovali občané Iráku se 158 žádostmi. Na třetím místě byli občané Kuby s 85 žádostmi. Vyplývá to z aktuálních statistik, které zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Na dalších místech se umístili žadatelé z Číny, Vietnamu, Arménie, Ruska, Gruzie a Ázerbájdžánu. Z žebříčku deseti nejčastějších národností loni vypadli občané Sýrie, o nichž se mluvilo zejména v souvislosti s migrační krizí. V roce 2015 přitom byli druhou nejpočetnější skupinou se 134 žádostmi o tuzemský azyl.

V roce 2016 podle statistik ministerstva získalo azyl 148 lidí, dalších 302 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. V 959 případech tuzemské úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily.

Čeští zdravotníci v Iráku zachraňovali vojáky z hromadného příjmu

Český polní chirurgický tým v Iráku zachraňoval vojáky při hromadném příjmu zraněných. Při takzvaném Mascalu se během krátké chvíle museli lékaři postarat po útoku sebevražedných atentátníků o pět vážně zraněných pacientů. Čeští vojenští zdravotníci do Iráku odletěli na začátku prosince, v zemi by měli zůstat půl roku. Tým má 17 členů. Působí na americké základně nedaleko Mosulu, o který irácké síly za pomoci západních spojenců bojují s radikály z takzvaného Islámského státu.

Schapiro v pátek skončí ve funkci, jeho rodina zůstane v Praze

Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve funkci, řekl to na setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale bude vracet, protože jeho děti zde dokončí letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl. Svému nástupci by doporučil, ať se nebojí veřejně mluvit o složitých tématech, zastat se menšin a bránit svobodu. Schapiro opustí svůj úřad v den inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takový postup je obvyklý vzhledem k tomu, že Schapiro není kariérní diplomat, ale politický velvyslanec. Ti se dostávají do funkce díky osobním vztahům s prezidentem.

Jednou z možných kandidátek na místo amerického velvyslance je bývalá manželka nového amerického prezidenta Ivana Trumpové. Rodačku ze Zlína by si na Schapirově postu uměl představit prezident Miloš Zeman, který současného velvyslance opakovaně kritizoval. Schapiro se ujal funkce velvyslance na konci září 2014. Mise v Praze byla jeho první diplomatickou zkušeností, předtím působil jako právník. S Českem ho pojí rodinná historie. Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 uprchla jako malá před nacisty.

Zájem vývozců o německý trh loni vzrostl o polovinu

Zájem českých exportérů o Německo roste. Státní agentura CzechTrade, která pomáhá českým firmám pronikat na zahraniční trhy, loni podpořila při vstupu na německý trh 259 firem. Jde o více než poloviční meziroční nárůst, uvedla agentura CzechTrade. Řada z firem chce do Německa nově vyvážet, jiné chtějí svůj export akcelerovat. Německá pobočka CzechTradu v Düsseldorfu patří mezi nejvytíženější z 51 kanceláří agentury po světě. Obrací se na ni většinou malé a střední firmy do 250 zaměstnanců. Nově chtějí do Německa vyvážet zejména menší firmy do 100 zaměstnanců. Jsou to především výrobci potravin, spotřebního zboží nebo poskytovatelé IT služeb.

Nízká nezaměstnanost a nezájem lidí nutí řetězce zvyšovat platy

Nízká míra nezaměstnanosti a zvyšující se konkurenční boj o kvalitní zaměstnance nutí obchodní řetězce zvyšovat nástupní platy. V posledních dvou letech stouply i o desítky procent, přesto zůstávají hluboce pod průměrem. Například firma Lidl tvrdí, že za posledních pět let zvýšila nástupní mzdu na pozici prodavač o 47 procent na nejméně 18.625 Kč. Podle odborářů v maloobchodu činí základní mzda provozních zaměstnanců v Praze v řetězcích při nástupu asi 14.000 korun. Průměrná mzda v ČR přitom loni ve 3. čtvrtletí byla 27.220 Kč.

"Jednoznačně je to jeden z oborů (maloobchod), kde u velké části firem došlo v posledních dvou letech k navýšení mezd, místy i přímo skokovému v desítkách procent. Někde platy narostly i více než o 50 procent," uvedl ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech Tomáš Surka. Pozitivní trend ve vývoji mezd v poslední době potvrzují i odbory. Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR celkem 180.000 lidí.

Výroba aut loni stoupla o osm procent na rekordních 1,344 milionu

Tuzemská výroba osobních aut v loňském roce vzrostla meziročně o osm procent na rekordních 1,344 milionu vozů. Rostli všichni tři tuzemští výrobci. Nejvíce, o 12,5 procenta, zvýšila produkci Škoda Auto. Letos by měl růst výroby pokračovat, i když nižším tempem. Na setkání s novináři to uvedl nový prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Bohdan Wojnar. Tuzemské závody Škody Auto loni vyrobily 765.171 aut, nošovická automobilka Hyundai rostla o pět procent na 358.400 vyrobených vozů a kolínská TPCA zvýšila produkci o necelé jedno procento na 220.611 aut. Podle Wojnara se zejména Škoda a Hyundai v minulém roce dostaly na hranici svých stávajících výrobních kapacit. Export českých výrobců aut se loni zvýšil o 8,6 procenta na 1,6 milionu vozidel. Domácí prodej stoupl o čtyři procenta na 104.163 vozů.

Brabec nepředloží vládě antifosilní zákon, tripartita to ocenila

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředloží vládě takzvaný antifosilní zákon, který by měl do budoucna snížit závislost ČR na ropě, zemním plynu a uhlí. Řekl to dnes České televizi. ČTK řekl, že je potřeba dojednat i sociální dopady. Jeho krok na jednání ocenila i tripartita. Brabec vládě navrhne, aby zvážila dopady zákona a dohodla se na případném odložení jeho přípravy ve vládním období. Podmínkou přípravy zákona podle něj bylo to, že nebude ohrožena konkurenceschopnost státu, a tato podmínka podle odborné studie, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat, nebyla naplněna, uvedl. Antifosilní zákon má řada evropských zemí, například Belgie, Dánsko, Francie nebo Británie. Česko je závislé na fosilních palivech až z 80 procent.

Vítkova CPI PG koupila 11 obchodních center za 17,5 miliardy Kč

Skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka koupila 11 velkých obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku. Cenu společnost neuvedla, podle Forbesu se ale pohybuje kolem 650 milionů eur (17,5 miliardy korun). Jde tak o největší akvizici skupiny, musí ji ale ještě odsouhlasit antimonopolní úřady v jednotlivých zemích. Celkem tak bude mít společnost už 20 obchodních center a zhruba 430.000 metrů čtverečních obchodních ploch k pronájmu. CPI patří k největším realitním investorům v Česku a je jedním z největších tuzemských majitelů maloobchodních ploch.

Zemřel astronaut Cernan, poslední muž, jenž stanul na Měsíci

Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Eugene Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce. O skonu muže, který byl v kosmu celkem třikrát, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Cernan měl české a slovenské předky a ČR několikrát navštívil, naposledy v roce 2008. Cernan se na Měsíc dostal při své třetí vesmírné výpravě v roce 1972 jako velitel lodi Apollo 17. Dva roky poté se vypravil do Československa, kam přivezl vlaječku, již měl s sebou na Měsíci. V roce 2001 pak v jižních Čechách přežil pád armádního vrtulníku, v němž cestoval spolu s českým kosmonautem Vladimírem Remkem. Naposledy byl v Česku v roce 2008 i se svou vnučkou, prohlédli si výstavu Stopy lidí, na které byla i jeho vlajka z Měsíce.

Palachův odkaz je nebýt lhostejný, uvedli při pietě zástupci škol

Zástupci Univerzity Karlovy, Vysoké školy ekonomické a studentů si při tradičním pietním aktu u pražské filozofické fakulty připomněli čin Jana Palacha, který se před 48 lety upálil na protest proti vývoji situace v československé společnosti po okupaci vojsky zemí Varšavské smlouvy. Podle děkanky fakulty Mirjam Friedové postavil Palach svým činem všechny občany před výzvu nebýt lhostejný, která s časem nemizí. Na Palacha se v Česku vzpomínalo při řadě akcí. Studentovu památku uctil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který jeho sebeupálení označil za velmi silnou a velmi tragickou součást českých dějin.

Přístup k romským dětem ve škole se zlepšuje, tvrdí odborníci

Přístup ke vzdělávání romských dětí se mění k lepšímu, myslí si Lucie Kováčová, pořadatelka konference Ještě není příliš pozdě, zaměřené na romskou integraci. Doufá, že díky inkluzivním změnám bude trend pozitivních změn pokračovat. Proces změn, které se odehrávají v českém vzdělávacím systému, hodnotil pozitivně také ředitel Domu národnostních menšin Jakub Štědroň. Na vysokých školách podle něj studují stovky Romů. Inkluze ve vzdělávání byla hlavním tématem dvoudenní konference, které se na pražském magistrátu účastní více než stovka lidí z devíti evropských zemí.

Den dětské onkologie připomene příběhy dětí s rakovinou

Kolem 350 dětí v Česku ročně onemocní nádorovým onemocněním. Zhruba 83 procentům z nich se podaří se vyléčit, mnohé ale mají celoživotní následky. Jejich příběhy a problematiku nádorů u dětí připomene 18. února na piazettě Národního divadla třetí ročník dnu dětské onkologie. Podle lékařky Lucie Hrdličková z motolské nemocnice si akce klade za cíl šířit povědomí o dětské onkologii a upozorňovat na příznaky s cílem odhalit onemocnění včas. Při besedách vystoupí lékaři i bývalí pacienti. Mezi ty patří ilustrátorka Eliškou Podzimkovou, která v 16 letech prodělala onkologické onemocnění. "Byla to událost, která mi paradoxně zlepšila život. Otevřela mi oči, přestala jsem řešit blbiny, snažím se teď život si víc užít," řekla nyní čtyřiadvacetiletá Podzimková. Podle ní je osvěta velmi důležitá, a proto o svém onemocnění na veřejnosti mluví. Nádory v dětském věku tvoří zhruba procento z celkového počtu nádorových onemocnění v Česku.

Sněmovna schválila vinařskou novelu i se senátními úpravami

Sněmovna opětovně schválila novelu vinařského zákona, která má především pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Poslanci v ní přijali pozměňovací návrhy, se kterými ji do Sněmovny vrátil Senát. Novela mimo jiné zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Podle schválené novely bude muset být na horní části láhve povinně trikolóra, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením, vyrobeného z hroznů sklizených v ČR.

V Česku se v posledních letech vyrobilo každoročně v průměru kolem 645.000 hektolitrů vína. Dvě třetiny z toho připadají na bílé víno, zbytek je červené.

Sklizeň ovoce loni kvůli mrazům klesla o pětinu na 150.100 tun

Sklizeň ovoce loni klesla o 20 procent na 150.100 tun. Důvodem byly jarní mrazy, které zasáhly zejména jižní Moravu. Propady na historická minima zaznamenaly sklizně meruněk a broskví. Naopak výrazně nadprůměrná byla úroda třešní. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Celkové ztráty z mrazů ovocnáři již vyčíslili na téměř 400 milionů korun. Vláda jim loni schválila odškodnění 133 milionů korun.

Na turistickém veletrhu v Brně se představí i fary či kláštery

Na veletrhu Regiontour se návštěvníkům kromě jiných turistických cílů představí kláštery, fary a poutní místa. Stánek církevní a klášterní turistiky se letos zaměří zvláště na barokní památky, představí i web uzpůsobený pro mobily, řekli představitelé brněnské římskokatolické diecéze. Veletrh začíná ve čtvrtek, potrvá do neděle. Expozice představí také kláštery, kde se mohou návštěvníci po určitou dobu ubytovat a žít v klášterní komunitě. Jedním z nich je klášter v Rajhradě na Brněnsku.

Organizátorům brněnských veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour se daří přitáhnut stále více vystavovatelů ze střední Evropy. Vedle oficiálních zastoupení jezdí i zástupci menších regionů a také podnikatelů. Podle ředitele veletrhů Miloně Mlčáka jde kromě Česka především o Slovensko, Maďarsko a Rakousko. Přál by si, aby příští rok přijelo i více vystavovatelů z Polska, čímž by se naplnilo poslání prezentovat především nabídku států visegrádské čtyřky. V Kongresovém centru se uskuteční dvacátý ročník cestovatelského festivalu Go Kamera. Hlavním tématem jsou letos Himálaje.

Pražský hrad připomene Marii Terezii

Pražský hrad si letos bude připomínat 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. České královně bude také věnována stálá expozice v Rožmberském paláci známém jako Ústav šlechtičen. Marie Terezie (1740 až 1780) byla jedinou ženou na českém trůně. V Praze se konala v roce 1743 její korunovace. Pražskému hradu, značně poškozenému za pruské války, vtiskla jeho současnou stavební podobu. "Téma panovnice se poprvé objeví v rámci výstavy Předjaří v Královské zahradě. Uskuteční se od 3. do 12. března," uvedl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Objevená část malovaného oltáře z Mohelnice se stala památkou

Část vzácného malovaného oltáře z kostela svatého Tomáše z Canterbury v Mohelnici, kterou objevili dělníci při opravě elektroinstalace, se stala kulturní památkou. Podle odborníků jde o torzo malovaného pozdně barokního betléma a krajiny s dvojicí postav, které pocházejí pravděpodobně z roku 1753. Část malovaného oltáře byla objevena v prostoru sakristie farního kostela. Dělníci desky objevili po sejmutí několika prken druhotného obložení.

Morový průvod v Brtnici chce na seznam tradiční lidové kultury

Význam historického morového průvodu v Brtnici na Jihlavsku by se mohl výrazně zvýšit. Radní Kraje Vysočina schválili nominaci této tradiční akce na zapsání do celostátního seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Podle historických pramenů byl mor zavlečen do Brtnice v roce 1679, kdy císař Leopold I. zanechal při svém útěku před morem z Vídně do Prahy v městském špitále nakaženého dvořana. Největší epidemie ve městě řádila několik měsíců v roce 1715. Zemřely při ní desítky lidí. Mor ustal na den sv. Rocha, k jehož úctě se pak sloužily mše a chodilo procesí. První průvod v dobových kostýmech prošel městečkem v roce 1926, pak se konal nepravidelně. Naposledy v roce 2015.

Sport

Čtyři čeští tenisté dnes postoupili do druhého kola Australian Open. Karolína Plíšková, Lucie Šafářová, Radek Štěpánek a Barbora Strýcová navázali na pondělní výhry Tomáše Berdycha a Kristýny Plíškové. Pátá nasazená Karolína Plíšková porazila Španělku Saru Sorribesovou 6:2 a 6:0. Po ní uspěla i Lucie Šafářová, která odvrátila v duelu s Yaninou Wickmayerovou z Belgie devět mečbolů a vyhrála 3:6, 7:6 a 6:1. Kvalifikant Radek Štěpánek si poradil s Rusem Dmitrijem Tursunovem 6:2, 7:6 a 6:3 a na závěr úterního programu zdolala šestnáctá nasazená Barbora Strýcová Rusku Jelizavetu Kuličkovovou 6:3 a 6:2. Vypadla Denisa Allertová po prohře s šestou nasazenou Dominikou Cibulkovou ze Slovenska 5:7 a 2:6. Adam Pavlásek limitovaný zraněním zápěstí při své premiéře v hlavní soutěži prohrál s domácím Andrewem Whittingtonem 4:6, 6:4, 2:6 a 3:6.

Počasí

Polojasno až skoro jasno. Místy zataženo. Ojediněle slabé sněžení, zejména na horách a na severovýchodě území. Nejvyšší teploty -6 až -2 °C, v 1000 m na horách kolem -7 °C.