Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-01-2017

E-maily ministerstva zahraničí zřejmě napadl jiný stát

E-mailové účty ministerstva zahraničí napadli hackeři, jeden z útoků byl úspěšný. Připomíná útok, jehož cílem byla americká Demokratická strana, Podle expertů jej musel spáchat jiný stát, řekl novinářům ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministerstvo sledovalo aktivitu počítačových pirátů v systému ministerstva od začátku ledna. Zaorálek zdůraznil, že nepronikli do interního sítě úřadu, v níž by se mohli dostat k tajným informacím. Hackeři se ale dostali do desítek e-mailových schránek zaměstnanců ministerstva včetně náměstků a ministra samotného.

Vyšetřením dalších podrobností a zjištěním totožnosti pirátů byla pověřena skupina expertů pod vedením Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Šéf české diplomacie situaci řešil i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zvláštní pracovní skupina, v níž jsou i zástupci Úřadu vlády, nyní hledá cestu, jak v budoucnu podobným rizikům předcházet.

Hradní sedmička poradí Zemanovi, zda má znovu kandidovat

Nejbližší spolupracovníci prezidentu Miloši Zemanovi řeknou, zda by podle nich měl kandidovat v příštích volbách. Schůzky v Zemanově pracovně se zúčastní kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nebo ředitel analytického odboru Radek Augustin, uvedl na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Kromě zmíněné čtveřice se schůzky zúčastní i další Zemanovi spolupracovníci, jejichž jména mluvčí neuvedl. Nazval je "hradní sedmičkou". Ovčáček zopakoval, že hlava státu oznámí svůj verdikt 10. března. O den dříve v podvečer se Zeman na Hradě zúčastní setkání se svými podporovateli a sympatizanty.

Prezident Zeman jmenoval novými členy rady ČNB Dědka a Moru

Prezident Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka (63) a Marka Moru (45). V sedmičlenné radě nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala, kterým v únoru vyprší mandát. Analytici nečekají, že by noví členové znamenali podstatnou změnu pro případný konec devizových intervencí a měnovou politiku centrální banky. Oba mají bohaté zkušenosti z řady významných funkcí. Bankovní rada před Vánocemi zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu letošního roku. Prezident intervence dlouhodobě kritizuje.

Chvojka chce ochranu whistleblowerů uzákonit co nejrychleji

Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) chce prosadit co nejrychleji zákon, který má ochránit před postihem ty, kdo by upozornili na protiprávní jednání svého zaměstnavatele. Uvedl to při jednání vládní protikorupční rady, která se předlohou o ochraně whistleblowerů zabývala. Není však jisté, zda se návrh, který počítá s přenesením důkazního břemene na zaměstnavatele při soudních sporech ohledně oznámení, podaří do podzimních sněmovních voleb schválit.

Sobotka vyzval Babiše, aby vyjasnil původ svého majetku

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby veřejnosti objasnil své minulé příjmy. Nejasnosti kolem Babišových majetkových poměrů podle premiéra nesmějí zatěžovat činnost vlády a autoritu ministerstva financí. Opoziční ODS vyzvala Sobotku, aby nejasnosti kolem Babišova majetku řešil. Podle strany je nutné, aby se situace vyjasnila, pokud má být zachována důvěra občanů v politiku.

Nejasnosti kolem Babišova majetku se vynořily v souvislosti s tím, že v roce 2013 nakoupil dluhopisy svého holdingu Agrofert za 1,5 miliardy Kč. Vicepremiér už dříve uvedl, že na nákup těchto dluhopisů využil své předchozí příjmy. Andrej Babiš podává stížnost na Českou televizi (ČT). Důvodem jsou pořady 168 hodin a Reportéři ČT, v nichž se ho novináři ptali na nesrovnalosti v příjmech a nákup dluhopisů Agrofertu. Podle Babiše jsou pořady účelové a jejich autoři zkorumpovaní. Podle dramaturga Reportérů ČT Marka Wollnera má Babiš na stížnost právo, pro Český rozhlas ale odmítl výroky o "zkorumpované pakáži". Vedení ČT bude chtít, aby vicepremiér svá tvrzení doložil, nebo se omluvil.

MF: Z českého trhu zmizelo asi 90 pct objemu nelegálního hazardu

Do konce ledna se z českého trhu stáhlo 44 zahraničních loterních firem s webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Na tiskové konferenci to sdělil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Ministerstvo již udělilo první licenci firmě PokerStars, přes dalších 20 žádostí podle náměstka vyřizuje. Nový zákon o hazardu vstoupil v účinnost letos 1. ledna. Na trh mohou podle nového zákona o hazardu vstoupit zahraniční loterijní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Firma, která si chce požádat o licenci, musí však nejprve zastavit provoz, poté vyplatit hráče, upravit software podle zákona a teprve pak požádat ministerstvo financí o licenci. Klienti se následně musí fyzicky zaregistrovat na pobočkách CzechPointu. Klientům nelze uznat jejich staré registrace a nechat jim na herních kontech peníze, které tam měli již před získáním české licence.

ČRo: Češi unesení v Libanonu se chtějí o odškodnění soudit

Češi unesení v Libanonu se poté, co stát zamítl jejich žádost o odškodné 40 milionů korun, chtějí soudit. Na svém webu to uvedl Český rozhlas Radiožurnál, kterému to řekl jeden z unesených, advokát Jan Švarc. Odškodnění chtěli čtyři z pěti Čechů unesených v Libanonu v létě 2015. Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Policie prověřuje úmrtí partnera matky pohřešované školačky

Policie prověřuje úmrtí partnera matky pohřešované školačky z Ústí nad Labem. Policie neupřesnila, jakým způsobem zemřel, podle informací ČTK spáchal sebevraždu. Po hledané dívce policie dál pátrá. Muž dlouhodobě dojížděl za prací do Plzně. Kriminalisté muže během pátrání po dívce vyslýchali, obdobně jako další lidi z okolí pohřešované. Dítě je i nadále v databázi pohřešovaných.Michaela Patricie Muzikářová zmizela pravděpodobně 11. ledna, kdy nepřišla do školy.

Socioložka 25 let sledovala rodiny žijící v dobrovolné skromnosti

Socioložka Hana Librová čtvrt století sledovala rodiny, které žijí v dobrovolné skromnosti a jsou šetrné k životnímu prostředí. Výsledkem je knižní cyklus. Třetí publikace je zaměřená mimo jiné na děti, které vyrostly v rodinách, s jejichž výzkumem Hana Librová před 25 lety začala. Na základě terénního výzkumu se autoři zamýšleli nad tím, zda existuje mezigenerační přenos šetrného způsobu života. Domněnka, že se mladí lidé od chování svých rodičů odkloní, se ale nepotvrdila.

"Většinou se přestěhovali do měst a věnují se studiu nebo kariéře. Hodnoty rodičů ale vyznávají dál a obecně si prostředí, ve kterém vyrostli, pochvalují. Jsou vděční za liberální výchovu a dobré vztahy, jaké v rodině panují," uvedl výzkumník Lukáš Kala. Librová se s účastníky svého výzkumu poprvé setkala v roce 1992. Byli naladěni jinak než většinová společnost ovlivněná čerstvě nastolenou tržní ekonomikou.

Papež telefonoval kardinálu Vlkovi, který se léčí s rakovinou

Papež František telefonicky hovořil s vážně nemocným českým kardinálem Miloslavem Vlkem. Ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví. Čtyřiaosmdesátiletý kardinál Vlk minulý týden oznámil, že trpí rakovinou plic. O průběhu hovoru s papežem informoval Vlk na svých internetových stránkách.

Soud zamítl žalobu matky paterčat o peníze ze sbírky

Obvodní soud pro Prahu 5 zamítl žalobu matky prvních českých paterčat Alexandry Kiňové na Klub dvojčat a vícerčat, ve které požadovala vydání více než 616.000 korun z veřejné sbírky pro paterčata. Soud žalobu zamítl kvůli tomu, že peníze jsou nyní na účtu pražského magistrátu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat. Sbírka byla ukončena k 17. dubnu 2015 na žádost advokátky Kláry Samkové poté, co Kiňová v lednu po neshodách ukončila s klubem spolupráci.Podle advokátky nezanikl účel sbírky a nevydání peněz bylo protizákonné. Právní zástupce Klubu dvojčat a vícerčat Robin Sedláček výtky odmítl. Zároveň uvedl, že klub peníze převedl na základě pravomocného příkazu, který vydal magistrát.

Soudce Zdeněk Váňa podotkl, že zákony nepamatují na případ, který se stal nyní. Tedy že se obě strany sporu na převodu peněz nedohodly, a finance tak skončily u třetí strany. "Jsme v jakémsi slepém bodě, kdy nikdo neví, jak se vlastně má postupovat," řekl Váňa. Pro rozhodnutí ve sporu to ale podle něj není podstatné. Soudce nemá obavy, že by se peníze od magistrátu k rodině paterčat nedostaly.

Digitálně restaurované Trnkovy Staré pověsti české jsou na DVD

Film plzeňského rodáka Jiřího Trnky Staré pověsti české vyšel poprvé na DVD v digitálně restaurované podobě. Celovečerní loutkový film z roku 1952 nemohl být z technických důvodů dlouho uváděn, přestože o něj byl na zahraničních přehlídkách zájem. V roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, byla Trnkova tvorba jedním ze stěžejních témat programu a film byl restaurovaný a poprvé uvedený na festivalu Finále Plzeň, řekla ČTK Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015. Trnkovo mezinárodně oceňované dílo je prvním českým celovečerním animovaným filmem, který prošel náročným digitálním restaurováním. Trnkův film podle knihy Aloise Jiráska získal v roce 1953 Stříbrného lva v Benátkách a Cenu švýcarské filmové kritiky, o rok později Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu. Je považovaný za stěžejní dílo české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů.

Sport

Čeští tenisté poprvé trénovali na centrálním kurtu v areálu Kooyong Clubu v Melbourne, kde od pátku do neděle odehrají první kolo Davisova poháru s domácí Austrálií. Do úvodních pátečních dvouher nejspíš nehrající kapitán Jaroslav Navrátil nasadí jedničku Jiřího Veselého a nováčka Jana Šátrala. Český tým nastoupí v Austrálii v oslabené sestavě; chybí mu jednička Tomáš Berdych a hrát nebudou ani Lukáš Rosol s Adamem Pavláskem. Vedle Veselého s Šátralem figurují ve výběru veterán Radek Štěpánek a dvacetiletý Zdeněk Kolář, který stejně jako Šátral ještě nemá na kontě žádný daviscupový start. S Austrálií mají Češi bilanci 1:7, vyhráli jen v roce 1975.

Biatlonistka Kristýna Černá se postarala sedmým místem o nejlepší úterní výsledek českých sportovců na univerziádě v Almaty. Třiadvacetiletá studentka Masarykovy univerzity ztratila v individuálním závodu na 15 kilometrů po třech chybách při střelbě zhruba čtyři a půl minuty na vítěznou domácí Kazašku Alinu Rajkovovou.

Počasí na středu

Zataženo až oblačno, zpočátku místy, postupně jen ojediněle občasné sněžení. Na Moravě a ve Slezsku sněžení na většině území. Ojediněle mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

Nový sníh a silný vítr komplikovaly dopravu v řadě krajů, výrazněji ve Středočeském, Libereckém kraji a Karlovarském kraji a na Vysočině. Na silnicích se tvořily sněhové jazyky. Kvůli počasí přibylo nehod, dálnici D4 ve středních Čechách a dálnici D6 v Karlovarském kraji zablokovaly havárie kamionů. V Nymburce zaváté výhybky omezily provoz na železnici.

31-01-2017