Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-02-2017

Zeman: Auditem by měli projít příjmy i jiných politiků než Babiše

Auditem by měly projít nejen majetkové poměry ministra financí Andreje Babiše, ale i dalších politiků. České televizi to řekl prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na spory ohledně Babišových příjmů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček také uvedl, že právníci Pražského hradu dolaďují detaily ústavní žaloby kvůli zákonu o střetu zájmů, který bývá přezdíván kvůli dopadu na šéfa hnutí ANO jako lex Babiš. Zeman ústavní stížnost podá během února.

Lednový rozpočet skončil v přebytku devět mld. Kč,nejméně od 2009

Státní rozpočet skončil první měsíc roku v přebytku 9,1 miliardy korun. Loni v lednu skončil rozpočet v přebytku 45,9 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun. Lednový přebytek rozpočtu je nejnižší od roku 2009, tehdy byl 482 milionů Kč. V lednu vykazuje rozpočet přebytek pravidelně od roku 2004. Za nižším přebytkem je podle ministerstva meziročně nižší příjem peněz z EU, a to o 25,8 miliardy Kč.

Šlechtová: Rok 2016 byl pro ČR v čerpání evropských fondů špatný

Loňský rok byl pro Českou republiku v čerpání evropských dotací špatný. Objem smluvně zajištěných peněz byl zhruba deset miliard korun. Letos by to mělo být přibližně pětkrát více. Na tiskové konferenci to řekla ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová. Celkově měla ČR z evropských peněz na konci loňského roku smluvně zajištěno 86,6 miliardy korun, tedy 14,2 procenta z programového období 2014 - 2020.Odhady byly mnohem vyšší, loňský rok byl poměrně špatný. Z objektivních důvodů. Nešlo tam o nastavování programů. Ale jsou řídicí orgány, které mají špatně nastavené výzvy. V průběhu vyhlášení ji chtějí změnit, pak si stěžují na monitorovací systém, ale jen zakrývají svoje vlastní chyby. Nebudu nikoho jmenovat, ale úředníci, kteří si to přečtou, vědí, kam mířím," uvedla Šlechtová. Smluvně zajištěné peníze ještě nemusí příjemce fyzicky mít. Má ale v ruce doklad, že je obdrží.

V Česku se opět zavádí veřejná služba, umožní přivýdělek k dávkám

V Česku se od 1.února znovu zavádí veřejná služba. Měli by na ni chodit lidé, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají dávky v nouzi, aby se jim příspěvek na živobytí nesnížil. Pokud pak odpracují přes 30 hodin měsíčně, přivydělají si 605 korun. Opatření, které má podle autorů novely motivovat k práci, by se prvních lidí mělo dotknout až v srpnu - tedy poté, co budou půl roku bez práce na dávkách. Povinnou veřejnou službu před několika lety zrušil Ústavní soud, dobrovolná služba dál existovala.

Nejmenování Srpa podpořila Konfederace politických vězňů

Rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejmenovat Karla Srpa navzdory návrhu prezidenta Miloše Zemana členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu podpořili místopředsedové Konfederace politických vězňů. Sobotka o tom informoval na twitteru. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na to uvedl, že konfederace se hluboce mýlí. Sobotka před týdnem odmítl Zemanovu nominaci spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně. Hrad označil odmítnutí kontrasignace za ubohé a Zeman uvedl, že na své nominaci trvá.

Plastové tašky v obchodech pravděpodobně nebudou ze zákona zdarma

Lidé pravděpodobně nebudou moci od příštího roku ze zákona získat v obchodech zdarma plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky, ani to ale není jisté. Změnu má přinést vládní novela o obalech, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola projednávání. Norma má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu. Proti zpoplatnění tašek poslanci nic nenamítali, lišili se ale v názorech na míru recyklace a využití obalového odpadu do roku 2020, kterou má novela stanovit.

Sněmovna podpořila návrh ODS na snížení spotřební daně z piva

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh opoziční ODS na snížení spotřební daně z piva. Sazby mají klesnout tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil, aby stát získal více peněz do rozpočtu. ODS chce snížením kromě jiného kompenzovat restauracím zavedení elektronické evidence tržeb. Vláda loni v prosinci tento návrh odmítla.

Po dálnicích se musí jezdit s letošní dálniční známkou

Řidiči, kteří jezdí po placených úsecích českých dálnic, musí mít od středy na skle svého vozidla nalepenou dálniční známku pro letošní rok. Platnost loňských kuponů vypršela v úterý. Ceny známek pro rok 2017 zůstaly stejné jako v minulém roce, tedy 1500 korun za roční, 440 Kč za měsíční a 310 Kč za desetidenní. Roční je kulatá, měsíční čtvercová a desetidenní má tvar trojúhelníku. Zpoplatněné úseky dálnic označují dopravní značky, případně je lidé najdou na webu Ředitelství silnic a dálnic.

Čeští vědci objasnili příčinu vzácné nemoci se zarudlou kůží

Vědci z Českého centra pro fenogenomiku objasnili příčiny dědičné kožní nemoci zvané Nethertonův syndrom. Na světě postihuje ročně jedno ze zhruba čtvrt milionu narozených dětí. Na myších modelech odhalili mechanismy, které vedou k onemocnění, řekl ČTK jeden z autorů výzkumu Petr Kašpárek z Laboratoře transgenních modelů nemocí. Vzácná nemoc se projevuje postižením kůže, která bývá zarudlá a loupavá, alergiemi nebo astmatem a také problémy s imunitou. Jedním z příznaků syndromu jsou takzvané bambusové vlasy, jsou řídké, lámavé připomínající stébla bambusu. Ve vážných případech mohou novorozenci kvůli narušení kožní bariéry umírat na dehydrataci. Nemoc je nevyléčitelná, vyskytuje se nezávisle na rase a je geneticky podmíněna.

V New Yorku začíná výstava unikátního rukopisu opery Rusalka

V galerii Českého centra v New Yorku ve středu začíná výstava unikátního rukopisu opery Rusalka Antonína Dvořáka ze sbírek Národního muzea. Vedle jediného autentického notového záznamu si zájemci do 23. února mohou prohlédnout další předměty a dokumenty, například originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy. Den po zahájení výstavy newyorská Metropolitní opera uvede premiéru nového nastudování Rusalky.

Sokol ve Washingtonu slaví 70 let, v USA patří k nejmenším

Sokol v hlavním městě Spojených států, který sdružuje české a slovenské krajany, letos slaví 70 let od svého založení. Nemá sice ani vlastní sokolovnu a v rámci USA patří k těm nejmenším, mezi členy si ale vysloužil pověst sdružení s rodinným zázemím. "Máme okolo 70 platících členů, přátel Sokola je pak asi 400," řekl v rozhovoru s ČTK starosta washingtonského Sokola Miloš Toth. Sám v americkém Sokole působí od roku 1990, kdy do USA přijel. I když washingtonské sdružení, které se oficiálně jmenuje American Sokol Washington, DC, se oproti sokolským organizacím v Chicagu či New Yorku opírá o výrazně menší členskou základu, je velmi aktivní. A to nejen ve sportu, ale i v kultuře. "Jako pravidelné týdenní akce máme československou školu," řekl Toth s tím, že v rámci školy funguje i školka. Třídy, které se scházejí každý pátek večer na základní škole v Bethesdě nedaleko Washingtonu, jsou české a slovenské, což umožňuje krajanům v oblasti Washingtonu dopřát svým dětem organizovanou výuku jazyků z původních vlastí.

Brněnský archiv vydal knihu vzpomínek Němců na město

Archiv města Brna vydal novou knihu, která mapuje Brno v první polovině minulého století na základě vzpomínek brněnských Němců, kteří byli po druhé světové válce odsunuti. Podle Jany Noskové z brněnského Etnologického ústavu Akademie věd, která knihu k vydání připravila, roste zájem o podobné publikace. Je to mimo jiné tím, že téma brněnských Němců bylo do roku 1989 tabu. Roli hraje i to, že očitých svědků válečných i poválečných událostí je stále méně. "Dalším popudem je určitě hledání kořenů, tedy fenomén, který do ČR došel také po roce 1989. Lidé začínají hledat nejen své kořeny, ale zajímají se také o historii míst, kde žijí," uvedla Nosková. Svou roli podle ní hraje i nostalgie a popularita podobných knih souvisí i s generační výměnou.

Cenu diváků Czech Press Photo získali Slavíkovi Nebeští jezdci

Fotografie "Nebeští jezdci" Petra Slavíka znázorňující cyklistu na vrcholku hor brzy v ranních hodinách se návštěvníkům výstavy Czech Press Photo líbila nejvíce. Výstava na Staroměstské radnici představovala od loňského 22. listopadu do 30. ledna nejlepší české novinářské snímky. Vítězem video kategorie se stala Silvie Kleková za televizní reportáž "Oběti na slepé koleji". ČTK to sdělil Radek Polák z Czech Press Photo. Návštěvníci výstavy vybírali ze 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů. Hlavním vítězem 22. ročníku akce byl loni v listopadu vyhlášen snímek, který zachycuje protesty při návštěvě čínského prezidenta v České republice. Autorem fotografie je Michal Šula z vydavatelství Mafra.

Ceny Thálie budou předány 25. března počtyřiadvacáté

Herci Iva Janžurová a Milan Kňažko, mim Radim Vizváry, tanečnice Martina Hajdyla Lacová či zpěváci Hana Holišová, Josef Vojtek a Vojtěch Dyk jsou mezi nominovanými na ceny Thálie. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 25. března v Národním divadle. Umělci v inscenacích české první scény poprvé v nominacích chybí. Moderátory přenosu České televize budou Taťjana Medvecká a Jan Cina.

Sport

Marta Křepelková vybojovala na zimní univerziádě v Almaty bronzovou medaili ve skoku na lyžích. Pětadvacetiletá studentka ČVUT udržela třetí místo z prvního kola a postarala se o první cenný kov české výpravy v Kazachstánu.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo až oblačno, od jihozápadu místy mrznoucí déšť nebo mrholení s tvorbou ledovky, na severovýchodě i sněžení. Na Moravě a ve Slezsku v noci na čtvrtek připadne podle meteorologů dalších pět až 12 centimetrů sněhu. Teploty -2 až +2 °C.

01-02-2017