Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

17-02-2017

Stoltenberg: Lodě NATO budou více cvičit v Černém moři

Námořní síly NATO budou více a častěji cvičit v Černém moři, oznámil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Je to podle něj součástí alianční podpory spojeneckým zemím v oblasti jako je Rumunsko a Bulharsko, které jsou od ukrajinské krize a ruské anexe Krymu znepokojeny chováním Moskvy. Černé moře je podle českého ministra obrany Martina Stropnického (ANO) "součástí bezpečnostního rizika v regionu", proto má nyní schválený postup svou logiku. Ministr připomněl, že čeští vojáci se podílejí na zvýšených opatřeních v Pobaltí. Česká výcviková rota je nyní Litvě a Česko podle Stropnického počítá s příspěvkem do německého a poté i kanadského uskupení v roce 2018. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že NATO neustále Rusko provokuje a snaží se je vtáhnout do konfrontace.

Vyznamenání za mise v zahraničí dostaly čtyři desítky vojáků

Lékaři, letečtí instruktoři a pracovníci štábu byli dnes oceněni za své působení v zahraničních vojenských misích. Po několika měsících působení se vrátili z Afghánistánu, Kosova i z Velké Británie. V Domě armády v Praze dostaly medaile čtyři desítky českých vojáků. Nejvíce vojáků se vrátilo z Afghánistánu. Tady již od roku 2008 působí český letecký poradní tým, který školí afghánské piloty vrtulníků i pozemní personál. "Vzdušné síly České republiky tam udělaly velký kus práce a je velmi příjemné vidět, kam až se afghánští piloti dostali," poznamenal velitel letky Petr Slíva. V počátcích je podle něj Češi učili létat, nyní jsou již Afghánci schopni zásobovat i odlehlé předsunuté základny, kde se vedou boje.

O stávce budou dopravní odbory rozhodovat ve středu

Odbory budou o případné stávce kvůli nízkým mzdám řidičů autobusů rozhodovat ve středu, kdy zasedne předsednictvo Odborového svazu dopravy (OSD). ČTK to řekl předseda OSD Luboš Pomajbík. V pondělí bude o mzdách šoférů jednat vláda s Asociací krajů, zabývat se tímto tématem bude i pondělní tripartita. Kraje, které dopravu linkovými autobusy objednávají, šoféry vyzvaly, aby od protestu upustili. Představitelé krajů požadují, aby zavýšení mezd řidičů nezůstalo pouze na regionech a aby na ně ze státního rozpočtu přispěla vláda. Dále se kraje snaží zajistit, aby peníze, které regionální správy dopravcům přidají, skutečně skončily u šoférů.

Nejblíže ke stávce je Ústecký kraj, kde odbory vyzvaly šoféry k protestu chystanému na 8. března. Místní organizace uvedla, že se vládní nařízení na výši lednových mezd téměř neprojevilo, a zvažuje proto časově neomezenou stávku. Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřich Bubeníčka je na zvýšení mezd šoférů v celkem 15 dopravních společnostech z rozpočtu kraje vyčleněno 85,5 milionu korun. "Pokud nebyly splněny dopravci podmínky vládního usnesení a nebyly řidičům, kterých se nařízení týkalo, vyplaceny vyšší mzdy, musí se zaměstnanci obrátit právě na svého zaměstnavatele," dodal hejtman.

Prezident Zeman nevyloučil, že by jmenoval vládu s komunisty

Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že by jmenoval vládu i se zástupci komunistů. Řekl, že je pro zrušení takzvaného bohumínského usnesení, které sociální demokracii zakazuje na úrovni vlády spolupráci s extrémními stranami včetně KSČM. Poznamenal, že na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si ale myslí, že zmíněné usnesení by měl zrušit stranický sjezd sociální demokracie. Zeman to řekl na tiskové konferenci v Nové Pace na závěr své třídenní cesty po Královéhradeckém kraji.

Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny označil bohumínské usnesení z roku 1995 za přežité. Případná vládní koalice ČSSD s komunisty po příštích parlamentních volbách by podle něj nebyla problém. Sám ale nepokládá za potřebné otázku usnesení na blížícím se sjezdu strany otvírat. Na druhou stranu podle něj není nic špatného na spolupráci levicových stran. O zrušení bohumínského usnesení by na březnovém sjezdu v Brně chtěla jednat skupina sociálních demokratů z Plzeňska. Zeman řekl, že ještě jako člen ČSSD bohumínské usnesení označil za zastaralé a překonané.

Trať z Prahy do Kladna s odbočkou na letiště vyjde na 31 mld Kč

Cena za modernizaci trati z pražského Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla vyjde na 31 miliard korun. Původně ministerstvo dopravy předpokládalo cenu o deset miliard nižší. Důvodem jsou vyšší ceny stavebních prací a tunel pod Střešovicemi. Od Dejvic by trať až k Veleslavínu měla vést pod střešovickým masivem dvěma jednokolejnými raženými tunely v hloubce až 80 metrů. Cena takovéhoto tunelu se pohybuje kolem jedné miliardy korun na kilometr délky, správa železnic proto předpokládá, že ražba vyjde na 3 až 3,5 miliardy korun. Ambicí správy železnic je zvýšit počet cestujících vlakem mezi Kladnem a Prahou ze současných 6000 na 24.000. Dalších 20.000 cestujících by podle projektu mohlo cestovat na pražské letiště a z něj.

Stát by mohl dát na opravy silnic nižších tříd až čtyři miliardy

Stát by mohl dát letos na opravy silnic druhé a třetí třídy čtyři miliardy korun, oznámil ministr financí Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci v Rakovníku. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) by ze Státního fondu dopravní infrastruktury mohlo jít 2,5 miliardy a 1,5 miliardy Kč z rozpočtové rezervy. Vláda chce ale podle Babiše vědět, v jakém rozsahu jsou opravy silnic nižší třídy připravené. Předsedkyně rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO), s níž dnes ministři v Rakovníku jednali, to označila za pozitivní zprávu pro všechny kraje. Rekonstrukce silnic budou podle ní velmi potřeba zejména po letošní tuhé zimě. Babiš zástupcům krajů vyčetl, že na opravy silnic málo čerpají evropské peníze.

Mládek zvažuje, že dá ceny volání a dat k antimonopolnímu úřadu

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že kvůli cenám mobilního volání dá podnět k antimonopolnímu úřadu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který má tuto problematiku na starosti, nekoná, řekl novinářům ministr Jan Mládek (ČSSD). Mluvčí ČTÚ Martin Drtina poznamenal, že otázkami cen se zabývá pracovní skupina, o které byl ministr informován a může do ní nominovat svého zástupce. "ČTÚ se opakovaně podivuje, že mu je podsouvána nečinnost právě v okamžiku, kdy vydal právně vymahatelné výzvy operátorům k razantnímu snížení velkoobchodní ceny datových služeb," doplnil mluvčí Martin Drtina.

Ministr Mládek také navrhuje zrušit možnost vyjednat si u operátorů lepší než ceníkovou cenu volání. Pokud by měl tento návrh bránit přijetí celé novely telekomunikačního zákona, upřednostnil by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho vypuštění z předlohy. Sobotka řekl, že resort dal ustanovení do novely na poslední chvíli a podstatné je prosadit ostatní prvky nové úpravy, například větší práva spotřebitelů a vyšší pokuty pro operátory.

Petice za záchranu Jaška vězněného v Súdánu má 400.000 podpisů

Na 400.000 lidí z celého světa podepsalo petici na záchranu českého občana Petra Jaška, kterého súdánský soud koncem ledna poslal na více než 20 let do vězení za špionáž a protistátní činnost. ČTK o tom informovala slovenská odbočka mezinárodní organizace CitizenGO. Jašek, jehož súdánská policie zadržela v roce 2015, byl podle české diplomacie na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Úřady proti němu a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi trestných činů. Jašek podle obhájců lidských práv pouze předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta. Petice organizace CitizenGo se 400.000 podpisy je adresovaná Vysokému komisaři OSN pro lidská práva, jehož úřadu již byla předána, a súdánské vládě.

Zelenina proti loňsku výrazně podražila, rajčata až o polovinu

Zelenina na pultech obchodníků letos výrazně podražila. Ceny rajčat v obchodech jsou až o polovinu vyšší než loni v únoru, zákazníci za ně tento týden platili v průměru 68,45 koruny za kilogram proti loňským 45,18 Kč/kg. Dražší jsou i brambory a papriky, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kupující letos platí víc také za mléčné výrobky, zejména za máslo. Rajčata a papriky se v zimě do českých obchodů dovážejí zejména z jihu Evropy. Španělští exportéři podle agentury Reuters uvedli, že produkce zeleniny v Evropské unii v posledních týdnech klesla o 60 procent oproti běžné úrovni, a to kvůli nepříznivému počasí, které mělo dopad na zemědělce v zemích kolem Středozemního moře.

Méně známá pražská vila architekta Loose se na týden otevře lidem

Na několik dní se ode dneška veřejnosti otevře Winternitzova vila, druhá, méně známá stavba slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose. Lidé si budou moci přijít nevšední interiér budovy, která je v soukromém vlastnictví a po většinu času nepřístupná, přijít prohlédnou do 23. února vždy od 12:00 do 18:00. Vila je v ulici Na Cihlářce v Praze 5. Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit. V roce 1943 vilu jejím majitelům zabavili Němci a vzápětí ji prodali Praze. V domě od té doby až do 90. let byla mateřská školka. Koncem 90. let vilu restituovali potomci původního majitele, kteří ji zrekonstruovali. V prostorách budou rozmístěny sochy, obrazy, fotografie, skleněné objekty i videomapping. Kromě výtvarného umění ožije vila o víkendu i divadlem.

V Třebíči otevřeli pamětní síň zachránci židovských dětí

V sousedství Zadní synagogy v Třebíči otevřeli pamětní síň věnovanou místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi. Kalina za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald zachránil život nejméně devíti stům židovských dětí. Síň se otevřela při příležitosti 115. výročí Kalinova narození. Že je Kalina třebíčský rodák, město objevilo až v roce 2012. "Od té doby se intenzivně věnujeme objevování jeho osudů i hledání příbuzných," uvedla ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. V Třebíči si letošní Kalinovo výročí připomenou ještě v létě na tradičním festivalu židovské kultury Šamajim. "Festival se bude konat 24. až 29. července, bude celý Kalinovi věnován a pozveme i členy jeho rodiny," řekla Hanáčková.

Kalina pro záchranu dětí v koncentračním táboře využíval funkci blokaře, nasazoval při tom vlastní život. "Na barák, kde byly děti umístěny, vyvěsil ceduli upozorňující na karanténu kvůli tyfu a Němci se tam báli vkročit," řekl ČTK už dříve třebíčský starosta. Využil i toho, že od roku 1944 po bombardování v Buchenwaldu neexistovala centrální kartotéka vězňů. Kalina zemřel v roce 1990 ve věku 88 let, je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze. V roce 2012 byl v Izraeli oceněn jako Spravedlivý mezi národy. V roce 2014 ocenil Kalinovy činy prezident Miloš Zeman udělením státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně a v témže roce byl jmenován čestným občanem Třebíče.

Na Berlinale se ve světové premiéře představí film Masaryk

Na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale se dnes ve světové premiéře divákům představí film o Janu Masarykovi, velvyslanci, politikovi a synovi prvního československého prezidenta. Snímek režiséra Julia Ševčíka, který vznikl v česko-slovenské koprodukci, se bude promítat mimo hlavní soutěž v rámci přehlídky Berlinale Special. V českých kinech se životopisné drama s Karlem Rodenem v hlavní roli nakrátko objevilo už v prosinci. Do širší distribuce vstoupí ale až 9. března. Toto datum je přitom symbolické. V noci z 9. na 10. března 1948 totiž za dosud nevyjasněných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk zemřel na následky pádu z okna Černínského paláce.

Snímek se věnuje různým rysům syna prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka. Na jedné straně ho ukazuje jako diplomata, který v letech 1937 a 1938 vyjednával s předními evropskými státníky a ještě si dokázal užívat jazzu, žen i kokainu. Na druhé straně Masaryka zobrazuje jako zlomeného a depresivního muže, který se po uzavření mnichovské dohody uchýlil do péče psychiatra v sanatoriu na východním pobřeží Spojených států.

Mladí čeští módní návrháři představují své práce v Londýně

Česká republika je i letos zastoupena na prestižním dostaveníčku mladých módních návrhářů, které se koná v Londýně. Mezinárodní módní přehlídky talentů oděvního designu, která je součástí londýnského týdne módy, se účastní dvacítka zemí z celého světa. Práce absolventů a studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) vybral vedoucí ateliéru módní tvorby UMPRUM Pavel Ivančic. Česká expozice je na přehlídce v Sommerset House zasazena mezi dvě zrcadlové stěny vytvářející iluzorní prostor. Nese název There is only you - Existuješ jen ty.

Absolvent UMPRUM Filip Hieke vystavuje kolekci s názvem Příběhy plastikových outsiderů. Inspiroval se v padesátých letech minulého století a stylu oblékání mladých lidí žijících na okraji společnosti na amerických předměstích. “Estetika a originalita té kolekce vychází z různých předmětů, které byly v padesátých letech vynalezeny, třeba pouzdra na mýdla nebo pouzdra na zubní kartáčky, jejichž vzory přenáším technikou mramorování na textilní látky” řekl ČTK Hieke. V Londýně vystavuje také bundu s kapucí ve tvaru nákupní tašky, do které lze svrchní část oděvu složit. Tereza Rosalie Kladošová, která navrhuje oděvy z pleteniny, přivezla do Londýna kolekci s názvem Projekt Priscilla.

Lidé donesli do šumperského muzea stovku šatů z minulého století

Stovkou společenských šatů z minulého století, ale i doplňky či historickými fotografiemi zahrnuli obyvatelé Šumperka a okolí vlastivědné muzeum. Reagovali tak na výzvu, kterou muzeum zveřejnilo kvůli chystané výstavě Dámy a pánové, do gala! Lidé přinesli i zachované toalety z poloviny minulého století, které doma po desetiletí uchovávali. Expozice mapující společenské odívání 20. století bude otevřena 4. května. Navazuje na tematicky podobné projekty zaměřené na svatební šaty a koupací oděvy.

V liberecké zoo na ptačí chřipku uhynula samice vzácného pelikána

V liberecké zoo uhynula na ptačí chřipku samice pelikána skvrnozobého. Jde o kriticky ohrožený druh, proto zbývající tři samice chovu nebudou utraceny. Jsou geneticky cenné, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová. Pod mimořádným dohledem budou do pátku 24. února. V liberecké zoo jde o druhý výskyt ptačí chřipky, před týdnem uhynula labuť. Další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny.

Sport

Ve svém nejlepším času sezony obsadil Petr Svoboda druhé místo na halovém mítinku v Lodži v běhu na 60 metrů překážek. Český rekordman nestačil výkonem 7,57 sekundy jen na Maďara Bajiho Balázse, který byl o tři setiny rychlejší. Pro dvaatřicetiletého českého atleta, který se v minulých letech potýkal s vážnými zdravotními problémy, je to nejrychlejší čas od triumfu na halovém mistrovství světa v roce 2011 v Paříži (7,49). V letošních evropských tabulkách se zařadil na sedmé místo. Svobodův český rekord z roku 2010 má hodnotu 7,44.

Česká štafeta biatlonistek ve složení Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová skončila na mistrovství světa v Hochfilzenu na čtvrtém místě. Vyhrály skvěle běžící Němky, jejichž finišmanka Laura Dahlmeierová získala na šampionátu už čtvrté zlato. Druhé místo obsadily díky výborné střelbě Ukrajinky, třetí dojela štafeta Francie. Trojnásobná medailistka z letošního šampionátu Koukalová na posledním úseku bojovala o medaili, ale zhruba 500 metrů před cílem ji dvě soupeřky předjely a česká hvězda už v závěru do boje o cenný kov nezasáhla. České čtveřici chybělo na zlato 14 sekund, na medaili šest.

Fotbalisté Sparty prohráli v úvodním utkání druhého kola Evropské ligy v Rostově 0:4. Letenský celek hrál od 31. minuty bez vyloučeného Tiémoka Konatého, jenž musel ze hřiště po druhé žluté kartě, a v oslabení třikrát inkasoval. "Pokazilo se vše, co mohlo. Vstoupili jsme do utkání tak, jak jsme nechtěli. Byli jsme hluboko, prohrávali jsme souboje, byli jsme u míčů pozdě. Soupeř nás dostal pod tlak a ze standardní situace jsme inkasovali," litoval trenér Sparty Tomáš Požár.

Tenista Tomáš Berdych porazil na turnaji v Rotterdamu 6:3, 6:3 Slováka Martina Kližana a podruhé v sezoně si zahraje semifinále. V něm se čtvrtý nasazený Čech utká s vítězem duelu mezi turnajovou jedničkou Marinem Čiličem z Chorvatska a Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou. Jednatřicetiletý Berdych podal ve čtvrtfinále proti Kližanovi suverénní výkon, především na podání.

Běžkyně na lyžích Zuzana Holíková získala na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v Turecku stříbro ve sprintu volnou technikou a zkompletovala českou medailovou sbírku. K ní přispěli biatlonista Vítězslav Hornig vítězstvím ve sprintu a sjezdařka Nikola Bubáková, která byla třetí v obřím slalomu.

Počasí

Oblačno až zataženo, nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

17-02-2017