Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-02-2017

Ministr Stropnický věří, že ČR může na obranu dávat dvě procenta HDP

Česká republika může zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2025, je přesvědčen ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Řekl to ČTK a České televizi na mnichovské bezpečnostní konferenci v reakci na požadavek Spojených států. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je všechno otázka dohody. Nesmyslné by podle něj bylo, aby se Česko závazek snažilo splnit během několika málo let. "Kdybychom se rozhodli, že teď v krátké době naplníme ten závazek, tak si myslím, že by to byla pohroma," řekl. Členské země NATO se v roce 2014 zavázaly zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta HDP. Zatím to však plní jen pět zemí, včetně Spojených států.

Evropa musí od Ruska očekávat další falešné zprávy, jejichž cílem bude podkopat důvěru v Severoatlantickou alianci. V rozhovoru s agenturou Reuters to na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Český generál ve vysoké alianční pozici v souvislosti s falešnými zprávami připomněl smyšlené znásilnění litevské dívky německými vojáky. Spekuluje se, že za vymyšleným obviněním byla Moskva, ta se k tomu zatím nevyjádřila.

Ministr Babiš: Kraje jsou schopny zaplatit navýšení mezd pro řidiče

Kraje jsou schopny zaplatit navýšení platů pro řidiče autobusů, řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Poukázal na to, že díky lepšímu výběru daní si kraje meziročně polepšily o 7,85 miliardy korun. O zvýšení mezd řidičů autobusů zhruba o třetinu rozhodla vláda a mzdy měly vzrůst už od letošního ledna. Kraje ale chtějí, aby zvýšení mezd zčásti zaplatil i stát. Problém podle Babiše spočívá ve špatně uzavřených smlouvách mezi kraji a poskytovateli veřejné dopravy, a také v tom, že dopravci pravděpodobně nedali peníze řidičům. Hejtmanství by měla podle ministra financí začít přemýšlet o krajských dopravních podnicích.

Zeman s Chvojkou probrali legislativní radu a sociální podnikání

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem diskutoval o postavení Legislativní rady vlády, které od prosince předsedá. Debatovali také o zákonu o sociálním podnikání. Chvojka řekl, že se s hlavou státu "shodl v podstatě na všem". Na řadu přišel i chystaný zákon o sociálním bydlení. Zeman prý stejně jako ČSSD podporuje úpravu, která by bydlení poskytovala i matkám samoživitelkám, těm, kteří odejdou z dětského domova, či obětem domácího násilí. "Pan prezident Zeman by chtěl, aby pod ten zákon spadal širší okruh lidí, než chce například hnutí ANO," poznamenal ministr.

Zdravotní stav kardinála Vlka se přechodně zhoršil, je v nemocnici

Zdravotní stav kardinála Miloslava Vlka, který trpí rakovinou plic s metastázami do kostí, se v pátek večer prudce zhoršil. Lékařům se ho ale během noci podařilo stabilizovat a kardinál není v přímém ohrožení života. ČTK to řekl farář z pražského Karlína Miroslav Cúth, který se o něj v poslední době staral. Podle něj Vlka v pátek v nemocnici navštívil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Ve Stonavě zemřel v podzemí polský horník

Dvaapadesátiletý polský horník zemřel v podzemí Dolu ČSM-jih ve Stonavě na Karvinsku. Podle předběžných informací se smrtelný úraz stal, když muž manipuloval se sekcemi mechanizované výztuže, řekl ČTK mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský. Mechanizovaná výztuž slouží k zajišťování porubního prostoru při dobývání a má funkci podpěry. Letos je to první úmrtí v OKD. Loni tam přišli o život dva lidé. Nejprve v lednu polský horník při otřesu v Dole Darkov a pak v červnu rovněž polský horník, kterého zasáhla padající hornina.

V Jeseníkách zahynul lyžař, bez přilby narazil do stromu

V Karlově pod Pradědem na Bruntálsku zahynul devětadvacetiletý lyžař, v plné rychlosti vyjel ze sjezdovky a narazil do stromu. Utrpěl mnohočetná poranění, kterým na místě podlehl. Záchranáři z Horské služby na místo dorazili krátce po nehodě. "Zjistili jsme, že si lyžař, který neměl ochrannou přilbu, nárazem do stromu přivodil větší množství zranění," uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Muže se však již nepodařilo oživit a na místě zemřel. Po nárazu do stromu zemřel lyžař také minulou neděli ve ski areálu v Českém Jiřetíně na Mostecku.

V Brně jsou veletrhy módy, Kabo se přesunulo do většího

Na brněnském výstavišti začaly veletrhy módy Styl a Kabo. Druhý z nich, na němž se prezentují výrobci a prodejci bot a kabelek, se letos přesunul do většího pavilonu. Impulzem byla na podzim přihláška firmy Baťa, která dosud na veletrhu nikdy nebyla. Rozhodla se však, že některé značky bude nabízet i jiným obchodníkům, proto se chce na veletrhu prezentovat. Začaly se hlásit i firmy, které na veletrhu několik let nebyly, a další stabilní účastníci si objednávali větší výstavní plochu. Každý den se uskuteční také tři módní přehlídky.

Z Prahy odletěla do Tokia poslední část Slovanské epopeje

Z Prahy odletěla do Tokia poslední třetí část Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Zbylé obrazy jsou už v Tokiu. Město poslalo epopej letadlem za velmi přísných bezpečnostních podmínek a s odborným doprovodem. Epopej bude v Tokiu vystavena od 8. března po tři měsíce. Původně měla letět epopej i do Číny, tam ale nakonec vystavena nebude. Není to první cesta obrazů do zahraničí, poprvé byla část z nich s velkým ohlasem vystavena v letech 1920 a 1921 v Chicagu a New Yorku. Proti zápůjčce se postavili někteří odborníci, kteří varovali před tím, že by plátna mohla být poničena.

Skauti pátrají po osudu otce filmového režiséra Miloše Formana

Skauti pátrají po podrobnostech životního osudu otce filmového režiséra Miloše Formana. Rudolf Forman, jenž býval skautským vedoucím v Čáslavi, zemřel v koncentračním táboře Buchenwald. Pátrání po detailech jeho života je součástí projektu Hrdinové války, v němž skauti zjišťují podrobnosti o skautech a skautkách, kteří zahynuli při druhé světové válce. ČTK to řekla mluvčí Junáka - českého skauta Jitka Taussiková. Režisér Miloš Forman slaví 85. narozeniny. Jeho otec Rudolf se narodil v roce 1890. Pracoval jako cvičný učitel a byl společensky velmi aktivní. V Čáslavi byl významným skautským činovníkem, členem Sokola i pěveckého spolku Hlahol.

Cestovatel Klega přerušil cestu stopem kolem světa kvůli zdraví

Cestovatel Pavel Klega se ze zdravotních důvodů rozhodl ukončit první etapu svého putovaní stopem kolem světa, během které navštívil 23 zemí, stopnul 290 aut a urazil 22.596 kilometrů. K návratu ho přiměly problémy se zády, které začaly za jeho pobytu v Súdánu. První etapa jeho cesty trvala 2,5 roku.

Na cestu se třicetiletý rodák z Hlučína u Ostravy vydal s dobrou znalostí angličtiny, španělštiny, částečnou znalosti francouzštiny a se základy ruštiny. Mezi velké zážitky cestovatele, který v Česku pracoval jako programátor, patří třeba kouření afgánského opia s mladíky, které si stopnul v Kavirské poušti v Íránu, problémy s propadlými vízy nebo zatčení v Kuvajtu a v Jordánském království, kde ho policie naháněla vrtulníkem po tom, co přenocoval na kopci u města Karak.

Myslivci odstřelili při naháňce na východě Prahy dva divočáky

Myslivci odstřelili při naháňce divočáků na východě Prahy dvě prasata. ČTK to řekl předseda mysliveckého sdružení Horní Počernice Jan Moravec. Pražský magistrát vyzval myslivce počátkem týdne, aby zvýšili počet odstřelů a přestali zvířata přikrmovat. Podle Moravcova názoru však divočáci přemnožení ani nebezpeční nejsou. "Měli jsme trochu nepříjemný případ, že jeden divočák vběhl do zahrady a škrábl do nohy pána, který ho tam chtěl ukáznit. Pána pak odvezli do nemocnice na šití," dodal myslivec. Prasata v Praze v uplynulých týdnech několikrát napadla psy. Podle Moravce to ale rozhodně není tak, že by se divočáci na psy sami vrhali - zaútočí, pokud pes například vběhne do houštiny, kde odpočívají.

V Praze začíná masopustní veselí, bude i příští víkend

V Praze začíná masopustní veselí, oslavy vyvrcholí za týden. Budou například na Vinohradech, na Žižkově, na Letné, v Karlíně, na Malé Straně, Břevnově, na Jižním Městě, na Pankráci, chvalském zámku či divadle na Dobešce. Letos jsou oslavy později než v posledních letech, protože jsou později i Velikonoce.

Tuto sobotu se slaví masopust v Dubči, ve Kbelích nebo v Kinského zahradě, kde národopisné muzeum připravilo program s výrobou masek. V neděli budou oslavy na zámku ve Ctěnicích. Muzeum hlavního města Prahy tam pro návštěvníky připravilo ochutnávku tradičních jídel, jako jsou fašankové koblihy, boží milosti a zabijačkové dobroty včetně ukázky jejich výroby.

Masopust v rožnovském skanzenu doplnilo Staré hanácké právo

Symbolickou vládu nad skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde se slavil masopust, převzala krojovaná skupina ze Sazovic na Zlínsku. Předvedla lidový zvyk Staré hanácké právo, při kterém mladá chasa převezme na jeden den vládu nad obcí. Zvyk se v obci stále udržuje, koná se jednou za deset let a pro vesnici je velkou událostí, na kterou se připravuje dva roky, řekla ČTK starostka Sazovic Edita Hrbáčková. Staré hanácké právo se v Sazovicích z praktických důvodů v poslední době koná v létě, původně však patří k masopustnímu období. Masopust v rožnovském muzeu každoročně navštěvuje několik tisíc lidí, areál tradičně provoní také řeznické výrobky a soutěží se o nejlepší řeznický stánek, nejlepší valašskou klobásku i tlačenku.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková porazila ve finále turnaje v Dauhá poprvé v kariéře Dánku Caroline Wozniackou a po vítězství 6:3, 6:4 získala druhý titul v sezoně. Celkově si čtyřiadvacetiletá Češka připsala osmý turnajový triumf na okruhu WTA. Světová trojka Plíšková si tak díky vítězství upravila letošní zápasovou bilanci včetně Fed Cupu na 15 výher a jedinou porážku.

Tenista Tomáš Berdych prohrál v semifinále turnaje v Rotterdamu s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou 3:6, 4:6 a první letošní finále si nezahraje.

Lyžařka Šárka Strachová dojela na svém posledním mistrovství světa ve Svatém Mořici ve slalomu na pátém místě. Po prvním kole byla devátá, díky druhému nejrychlejšímu času ve druhé jízdě si obhájkyně bronzu o čtyři příčky polepšila. Suverénně vyhrála americká favoritka Mikaela Shiffrinová, která získala třetí světové zlato ve slalomu za sebou. Dvaatřicetiletá Strachová přišla o medaili ve střední části prvního kola, které stavěl její trenér Klaus Mayrhofer. Z devíti MS si ve své oblíbené disciplíně přivezla jednu zlatou, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Štafetu biatlonistů na 4x7,5 km na mistrovství světa v Hochfilzenu vyhrálo Rusko před Francií a domácím Rakouskem. Češi ztratili kontakt se špičkou hned na prvním úseku, na kterém musel Tomáš Krupčík na trestné kolo, a Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Michal Krčmář nakonec vytáhli české kvarteto na desáté místo. Čechům se v závodě nedařila střelba.Štafetu biatlonistů na 4x7,5 km na mistrovství světa v Hochfilzenu vyhrálo Rusko před Francií a domácím Rakouskem. Češi ztratili kontakt se špičkou hned na prvním úseku, na kterém musel Tomáš Krupčík na trestné kolo, a Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Michal Krčmář nakonec vytáhli české kvarteto na desáté místo. Čechům se v závodě nedařila střelba.

Pavel Maslák zvítězil na halovém atletickém mítinku v Birminghamu v běhu na 400 metrů časem 45,89 sekundy a vyhrál celý seriál IAAF World Indoor Tour. Na čtvrtce žen triumfovala Zuzana Hejnová a výkonem 51,77 se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Maslák potvrdil výbornou formu svým druhým nejlepším výkonem v sezoně. O prvenství v seriálu IAAF bojoval český rekordman s Bralonem Taplinem z Grenady. Oba měli před závodem v Birminghamu shodně 17 bodů. Taplin, který je druhý v letošních světových tabulkách s výkonem 45,59, se dnes musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

Příští týden bude v Česku tepleji a spadne více srážek, než je koncem února obvyklé. Mrznout už by nemělo ani v noci a přes den se teploty v průměru dostanou až k osmi stupňům Celsia. Počátkem března teploty klesnou a srážek ubude. Vyplývá to z výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

18-02-2017