Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-02-2017

Jan Mládek na konci února odejde z čela ministerstva průmyslu

Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce. Šestapadesátiletý Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat. Premiér uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. "Usiluji o to, aby se snížila cena mobilních dat, ze strany ministerstva se mi nedostávalo dostatečné podpory. Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost," řekl Sobotka novinářům. Zároveň uvedl, že Mládek za tři roky ve vedení resortu odvedl velký kus práce pokud jde o podporu investic či exportu. Mládek je třetím ministrem ČSSD, který za posledních několik měsíců končí ve funkci.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík odvolání Mládka uvítal. ODS v reakci na Sobotkovo oznámení uvedla, že Mládek se nikdy ministrem průmyslu stát neměl. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek personální změnu ve vládě považuje za součást boje uvnitř ČSSD.

Mládek odmítl selhání u mobilních dat, připustil chyby v PR

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odmítl, že by selhal v záležitosti cen mobilních dat. Předseda vlády se podle Mládka řídí radami svých poradců pro public relations. V úřadu se staly chyby v komunikaci, ministerstvo ale nejednalo proti politice vlády, řekl Mládek novinářům. Je přesvědčen, že v poslední době čelil mediální kampani, kterou vedl primárně ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mobilní data jsou podle Mládka mimo kompetence ministerstva průmyslu, naopak resort by se do problematiky neměl vměšovat. Mládek uvedl, že je svým odvoláním zklamán, na druhé straně však pro něj bude větší možnost odpočinku úlevou.

Babiš podal do Sněmovny návrh na zdanění korunových dluhopisů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které majitelé nakoupili od svých firem. Novinářům to řekl během jednání vlády. Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun. Babiš avizoval záměr zdanit výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly, před týdnem. Změna by měla platit od příštího roku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za důležité, aby se novela dotkla skutečně jen těch, kdo nakupovali dluhopisy vlastních firem.

Ministr financí čelí kvůli nákupu trestnímu oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Že jeho postup měl směřovat k daňové optimalizaci, mu vyčítá i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který Babiše minulý týden v dopise vyzval, ať sdělí, jestli se problematikou dluhopisů zabývala Finanční správa. Babiš zneužití zákona odmítá.

Vláda neschválila Mládkův návrh, aby Diamo koupilo OKD

Státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, rozhodla vláda. Hlasy ČSSD na schválení návrhu ministra průmyslu a obchodu nestačily, uvedl na twitteru šéf resortu Jan Mládek (ČSSD). Zvýšila se tak hrozba neřízeného vývoje, doplnil. K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulé úterý kabinet odboráři těžební společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim ale odpověděl, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil. Mládek dříve hovořil o tom, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor. Návrh svého úřadu ale považoval za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla.

Odboráře mrzí, že stát nekoupí těžební společnost OKD. Chtějí, aby se stát vyjádřil, jak získá peníze na technickou likvidaci dolů, které OKD nemá. Půjde podle nich nejméně o deset miliard korun. ČTK to řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Gymnázia trvají na jednotném startu povinné maturity z matematiky

Gymnázia trvají na tom, aby povinná maturita z matematiky začala na všech typech škol najednou. Roční odstup pro spuštění této zkoušky na odborných školách považují za nepřijatelný. ČTK to řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), dlouholetý ředitel Gymnázia Jana Keplera, bude chtít jednotný termín prosadit do novely školského zákona, kterou bude projednávat Senát. Pokud by tento návrh neuspěl, následovala by ústavní stížnost. Zatímco na gymnáziích a lyceích se bude podle schváleného nařízení vlády povinně maturovat z matematiky od roku 2021, na drtivé většině středních odborných škol to bude o rok později. Vláda schválila, že stranou zůstanou jen zdravotnické, sociální a umělecké obory. Gymnáziím vadí nejednotnost přístupu.

Kraje řešily s vládou mzdy sester i plán letecké záchranné služby

Kraje kvitují, že je připraveno navýšení mezd sester u lůžek o 2000 korun od července letošního roku. Peníze na navýšení od ledna ale garantované nejsou, stěžovali si hejtmani na společném zasedání s vládou. Pro nemocnice, které se nemusí řídit rozhodnutím vlády, vytvoří ministerstvo speciální dotační program, ve kterém budou vázány peníze pro sestry sloužící na směny. Nemocnice tak budou mít šanci získat peníze ze 400 milionů korun, které ministerstvo dá ze své rezervy. Celkem bude opatření tento rok stát miliardu korun. Asociaci krajů ministři také informovali, že vláda chce do konce svého mandátu připravit řešení fungování letecké záchranné služby po roce 2020 tak, aby bylo celoplošně v garanci státu.

Vláda schválila plán rozvoje sociálních služeb do roku 2018

Psychosociální podpora pro vážně nemocné či umírající by se ještě letos mohla zařadit mezi sociální služby. Ministerstvo práce chce do konce roku prosadit novelu, která to upraví. Připravit má také návrh na zvýšení výdělků v sociálních službách či zákonné úpravy financování péče o děti, seniory, postižené a další potřebné jako mandatorního, tedy povinného výdaje. Vyplývá to z akčního plánu rozvoje sociálních služeb pro letošek a příští rok, který schválila vláda. Celkem v ČR působí asi 17.500 sociálních pracovníků. Příspěvky na péči dostává přes 330.000 seniorů a postižených, v roce 2007 jich bylo o 75.000 méně. Se stárnutím společnosti zájem o pomoc a opatrování poroste.

V Praze se otevře první škola v Česku s americkou maturitou

V pražských Nuslích se v září otevře první střední škola v Česku, na které budou studenti skládat americkou maturitu. Výuka na American Academy se bude zaměřovat na cizí jazyky a výběr z několika volitelných předmětů. Studenti budou platit sta tisíce korun školné ročně. Školu na Dni otevřených dveří představil její spoluzakladatel Ondřej Kania, spoluvlastník agentury J&K Consulting, která mladým lidem zprostředkovává studijní stipendia na školách v zahraničí. Absolventi školy získají stejné vysvědčení, jako by byli v Americe. Pokud se pak budou hlásit na českou vysokou školu, budou si muset nechat americkou maturitu úředně uznat. V případě, že bude posouzena jako rovnocenná s českým vysvědčením, budou muset ještě složit povinnou státní část české maturity. Nastupující ročník studentů bude platit školné 160.000 korun každý rok. Těm, kteří nastoupí o rok později, se školné zvedne na 240.000 korun ročně.

Na veletrhy módy Styl a Kabo přijelo na 5000 návštěvníků

Na Brněnské veletrhy módy Styl a Kabo přijelo na 5000 odborných návštěvníků. Zúčastnila se jich i šedesátičlenná delegace podnikatelů a obchodníků z Iráku. Jako jediná výstava svého druhu ve střední Evropě láká v posledních letech stále více zájemců, řekla ČTK mluvčí veletrhů Markéta Kamenická. Vystavovatelé přijeli letos ze 20 zemí, což je dosavadní rekord. Některé zahraniční značky se totiž snaží předvést na českém trhu a proniknout na něj. Na výstavišti se ukazovaly kolekce oblečení, bot, kabelek a doplňků, které si zákazníci budou kupovat na sezonu podzim a zima 2017/18.

Čeští vojáci měli konflikt s policií v Litvě, uvedl IHNED

Pětice českých vojáků, kteří jsou se svojí jednotkou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Server IHNED.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média uvedl, že vojáci byli opilí a dožadovali se vstupu do tamního nočního klubu. Ochranka je tam ale nechtěla pustit a poté, co začali být agresivní, zavolala policii. Podle mluvčího českého generálního štábu Jana Šulce byli vojáci v civilu a měli osobní volno. Litevská policie je převezla na stanici a poté je propustila k jednotce. Český generální štáb nyní čeká na oficiální zprávu litevské strany. "Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky," řekl serveru Šulc.

V Rakousku zemřel český občan, spadl do ledovcové trhliny

Ve východním Tyrolsku po zhruba dvacetimetrovém pádu do ledovcové trhliny zemřel dvaačtyřicetiletý Čech. Informovala o tom rakouská policie. Neštěstí se stalo při návratu z horského výstupu, kterého se zúčastnili dva Češi a jeden Rakušan. Jeden z Čechů se ve výšce kolem 4200 metrů zřítil do ledovcové trhliny a jeho společníci zavolali záchranáře. Ti asi po pěti hodinách vyprostili už jen tělo bez známek života, uvedla agentura APA.

Zemřel Václav Hanf, který patřil k dětem z vyhlazených Lidic

Po dlouhé nemoci zemřel ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic za druhé světové války. Dožil se 82 let. Informaci České televize (ČT) potvrdil Památník Lidice. Z takzvaných lidických dětí zůstává naživu 12 lidí, uvedla ČT. Hanf po nacistické likvidaci Lidic v červnu 1942 zamířil ve svých osmi letech na převýchovu. Díky své sestře se spolu s ní dostal do německé rodiny jako Hans Joachim Strauss. Jako "neposlušný a nezvladatelný" ale podle svých slov zbytek války strávil v různých výchovných zařízeních pro mládež. Josefina Napravilová, která se po válce angažovala v pátrání po českých dětech, ho našla v Salcburku v prosinci 1945. Válku přežil on i obě jeho sestry. Po válce se Hanf k nevoli komunistického režimu oženil s dívkou, která měla být jako dcera kulaka vystěhována do pohraničí. Nesměl pak podle svých vzpomínek pokračovat v poddůstojnické škole a byl zařazen k Pomocným technickým praporům.

V brazilském Sao Paulu otevřeli výstavu výtvarníka Jiřího Koláře

V brazilském Sao Paulo byla otevřena výstava českého výtvarníka, básníka a překladatele Jiřího Koláře. Podle brazilské agentury Agencia Brasil jde o první samostatnou expozici Kolářových děl v Brazílii. Výstava jednoho ze stěžejních českých umělců 20. století, který proslul zejména vlastními technikami různých druhů koláží, má být v Sao Paulu otevřena do 2. dubna. Na sedmdesát děl Jiřího Koláře, který zemřel v roce 2002 v 87 letech, pochází ze sbírky pražského Muzea Kampa. Podle brazilské agentury jde o díla, která Kolář vytvořil před rokem 1977, než emigroval do Západního Berlína. Později se usadil ve Francii, kde v roce 1980 získal i francouzské občanství. Ve světě měl Kolář řadu výstav, například už v 70. letech mu velkou výstavu uspořádalo Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Jeho díla již byla vystavena i v Brazílii jakou součást skupinových expozic v Riu de Janeiro a v Sao Paulu v roce 2001 a 2002.

Federer přijel do Prahy propagovat Laver Cup, zahrál si na lodi

Švýcarský tenista Roger Federer téměř po deseti letech zavítal do Prahy. Vítěz nedávného Australian Open a držitel rekordních osmnácti grandslamových titulů přijel do české metropole propagovat zářijový Laver Cup a spolu s českou jedničkou Tomášem Berdychem krátce po poledni pozdravil fanoušky na Staroměstském náměstí. Pětatřicetiletý Federer, patrně nejlepší tenista historie, se objevil v Praze poprvé od září 2007. Tehdy hrál v české metropoli daviscupovou baráž, v níž Švýcaři podlehli českému týmu 2:3. První ročník Laver Cupu, v němž se utká tým Evropy s výběrem světa, se uskuteční v pražské O2 areně 22. až 24. září. Vedle Federera je jistá i účast Španěla Rafaela Nadala, s nímž se švýcarská legenda utkala v nezapomenutelné pětisetové bitvě nedávného finále Australian Open. "Nemůžu se dočkat září. Bude to jedna z nejlepších akcí za poslední roky a věřím, že na tak úžasném místě, kde lidi milují tenis, vznikne tradice, která bude trvat třeba dalších 100 let," řekl Federer. Federera v Praze čekalo také focení materiálů pro akci. Berdych mu v metropoli dělal průvodce, Švýcar viděl i centrum města a před akcí na Staroměstském náměstí si s českou jedničkou zahráli tenis na lodi plující u Karlova mostu.

Sport

Čeští kordisté vyhráli poprvé v historii týmovou soutěž na Světovém poháru. Ve Vancouveru se o to v neděli zasloužila sestava ve složení Jiří Beran, Richard Pokorný, Martin Rubeš a Pavel Pitra. Olympionik Beran přidal triumf v soutěži družstev k individuálnímu prvenství z roku 2007, kdy dokázal v Buenos Aires zvítězit v prestižním seriálu jako zatím poslední český šermíř. Češi v Kanadě nejprve z pozice dvanáctého nasazeného týmu porazili Argentince a Korejce. Ve čtvrtfinále pak zdolali bronzové olympijské medailisty Maďary 27:26, v semifinále šampiony z Ria a turnajové jedničky Francouze rovněž těsně 45:44 a ve finále čtvrtý tým z olympiády Ukrajinu 40:35. O nejlepší výsledek v soutěži jednotlivců se předtím postaral třináctým místem Beran. V osmifinále jej porazil pozdější finalista Yunior Reytor Venet z Kuby.

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji v Dubaji do druhého kola po vítězství nad šestnáctou nasazenou Italkou Robertou Vinciovou. Přestože s 25. tenistkou světového žebříčku prohrávala 3:6, 1:3 a pak byla tři fiftýny od porážky, po téměř dvou hodinách dokonala obrat a vyhrála 3:6, 7:5 a 6:3.

Počasí

Zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

20-02-2017