Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-02-2017

Pozici ČR pro jednání o brexitu podpořily všechny sněmovní strany

Zachování práv českých občanů, ekonomických vazeb a spojenectví v bezpečnostní a vojenské oblasti jsou prioritami Česka pro jednání o vystoupení Velké Británie z EU. Na schůzce svolané premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se na tom shodli předsedové sněmovních stran. Dokument, který podepsali, bude součástí mandátu vlády pro vyjednávání evropské pozice k brexitu a podle šéfů partají dodá českým argumentům váhu. Ve společném prohlášení, jehož předjednané znění zástupci stran doladili na zhruba hodinové schůzce, se předsedové zavázali, že budou usilovat o co nejužší politické, ekonomické a bezpečnostní vztahy s Londýnem. Komunisté a Úsvit podepsali dokument s podmínkou, že ho ještě projednají stranické orgány.

Výjimky z povinnosti zveřejňovat smlouvy se zřejmě rozšíří

Výjimku ze zveřejňování smluv v registru by měly vedle národního podniku Budějovický Budvar dostat i všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. V novele zákona o registru smluv, která se původně týkala podle návrhu poslanců KDU-ČSL jen pivovaru Budvar, to o jeden hlas schválila Sněmovna. Určité úlevy by měly mít podle poslaneckého znění předlohy i Česká televize a Český rozhlas. Pod zákon by sice spadaly, nemusely by ale vkládat do registru smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv, a dohody o nákupu práv převzatých pořadů. Veřejné vysoké školy v registru nemusely zveřejňovat smlouvy, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

Zkušení referenti státních úřadů asi nebudou muset mít maturitu

Zkušení referenti státních úřadů asi nebudou muset mít maturitu, aby se stali státními zaměstnanci ve služebním poměru. Výjimku pro ně schválila Sněmovna v rámci senátní novely o státní službě. Maturitu nebudou muset mít úředníci starší 50 let s nejméně dvacetiletou praxí. Ostatní referenti bez maturity budou mít šanci doplnit si vzdělání v příštích pěti letech. Senátní novela původně požadovala pouze tento odklad kvůli několika stovkám zaměstnanců státních úřadů, zejména ze správy sociálního zabezpečení. Bez příslušného vzdělání by museli do začátku letošního července skončit. Nedostatek úředníků by mohl ohrozit výplatu důchodů.

Právní úprava blokování nepovolených her je podle ÚS v pořádku

Ministerstvo financí může sestavovat seznam nepovolených internetových her, poskytovatelé připojení je pak musí blokovat. To jsou důsledky rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který zamítl senátorský návrh na zrušení části zákona o hazardních hrách. Podle senátorů je zákon nejasný, porušuje zákaz cenzury, omezuje práva na svobodu projevu, informace i podnikání. Podle ústavního soudce Jaromíra Jirsy však přezkoumávaná ustanovení nemají nic společného s cenzurou. Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu, uvedl Jirsa.

Ťok: Vysokorychlostní trať z Prahy do Brna vyjde na 120 až160 mld

Výstavba vysokorychlostní železniční tratě z Prahy do Brna vyjde, podle navrhovaných variant, na 120 až 160 miliard korun. Trasa kudy povede by měla být známa v roce 2019. Nová trať by měla také ulehčit dojíždění lidem ze Středních Čech do Prahy. Novinářům to po jednání se zástupci Prahy, Brna a tří dotčených krajů řekli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Průzkum: 27 procent studentů medicíny chce pracovat v zahraničí

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult v Česku plánuje po skončení studia pracovat v zahraničí. Častěji chtějí odejít muži. Mezi důvody k odchodu do zahraničí, které studenti zmiňují, jsou mimo jiné lepší platové podmínky, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z průzkumu, do kterého se zapojilo 1207 studentů osmi lékařských fakult v ČR.

Komora: Letos se chystají zvýšit mzdy tři pětiny podniků

Mzdy loni zvýšilo zaměstnancům přes 80 procent středních a velkých firem. Dvě pětiny jim vyplatily i 13. plat či mimořádnou odměnu. V letošním roce se chystají svým zaměstnancům přidat tři pětiny podniků, u velkých firem to je dokonce 85 procent. Vyplývá to z nejnovějšího barometru Hospodářské komory, tedy ankety organizované každý půlrok.

Dopravní odbory chtějí jednat jen do 15. března, pak hrozí stávka

Dopravní odbory daly kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům ultimátum. Do 15. března budou jednat, poté jsou připraveny vyhlásit stávku. Novinářům to po jednání předsednictva Odborového svazu dopravy (OSD) řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč a nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí. Zvýšení platů se ale podle odborů týká jen šoférů pracujících v nejhůře platících firmách. Šoférů zaměstnaných u dopravců, kde pomocí kolektivního vyjednávání mají dojednané lepší pracovní podmínky, se lednové zvyšování mezd příliš nedotklo, uvedl Pomajbík.

Na pražském Výstavišti začíná výstava o fungování lidského těla

Na Výstavišti v pražských Holešovicích začíná výstava, která na reálných exponátech přibližuje fungování lidského těla. Návštěvníci expozice nazvané Body The Exhibition uvidí, jak vypadá kosterní systém, svalstvo, reprodukční a dýchací orgány, krevní oběh a další části lidského organismu. Na 2000 metrech čtverečních výstavního areálu bude vystaveno více než 20 celotělových a dalších 300 exponátů pocházejících ze skutečných těl. Výstava potrvá do konce června.

V Paříži začíná výstava fotografií Josefa Koudelky

V pařížském Centru Georgese Pompidoua začíná výstava světově proslulého českého fotografa Josefa Koudelky, první ve francouzské metropoli po téměř 30 letech. Expozice, která bude otevřena do 22. května, je věnována zejména jeho fotografickému souboru Exily. V něm Koudelka zachytil své prožitky z cest po Evropě ze 70. let a 80. let poté, co po roce 1968 emigroval z tehdejšího Československa. Na výstavě budou k vidění slavné fotografie z jeho cyklu Exily (1968-1984), který jeho autor loni Centru Georgese Pompidoua daroval, ale také dosud nezveřejněné autoportréty, které vytvořil během svých cest. Expozice nazvaná La fabrique d'exils čítá několik desítek fotografií a vstup na ni je zdarma.

V Praze začíná festival Malá inventura, přehlídka nového divadla

V Praze začíná festival Malá inventura, přehlídka inscenací tanečního, pohybového i všemožně alternativního divadla. Akce, která se koná popatnácté a na 12 scénách potrvá do 1. března, chce pomoci divákům v orientaci na scéně nového divadla, ale i tvůrcům a pořadatelům v této oblasti ke vzájemným kontaktům.

Velký knižní čtvrtek nabídne v březnu patnáct nových titulů

Patnáct novinek napříč žánry, které organizátoři považují za výběr toho nejzajímavějšího z jarního knižního trhu, nabídne 16. března Velký knižní čtvrtek. Na pultech knihkupců se objeví jména jako Mariusz Surosz, Lenka Horňáková-Civade, Jozef Kollár, Petr Bergmann nebo Petra Dvořáková. Jedenáctý Velký knižní čtvrtek opět nabízí knihy známých osobností literárního světa a pamatuje na čtenáře různých žánrů. Novináře o tom za pořadatele informovala Radka Potměšilová. Stejně jako v minulosti se i tentokrát mohou čtenáři těšit na setkání s autory, která budou 16. a 17. března v Městské knihovně v Praze a 23. a 24. března v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.

Letenský kolotoč se po rekonstrukci roztočí příští rok

Historický letenský kolotoč začne lidem znovu sloužit od příštího roku. Předcházet tomu bude rekonstrukce jeho stavby i autíček a koní na točně. Při předání kolotoče, který je majetkem Národního technického muzea (NTM), dodavateli opravy novorenesančního pavilonu to uvedl ředitel muzea Karel Ksandr. "Mohu zcela jednoznačně zaručit, že kolotoč Národní technické muzeum roztočí v létě 2018," řekl ČTK Ksandr. Nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě je majetkem technického muzea od roku 2004. Slavnostního předání k druhé části oprav se za doprovodu flašinetáře zúčastnilo několik desítek lidí. Při první části rekonstrukce v polovině 90. let minulého století byla opravena střecha kolotoče. Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Naposledy se v pavilonu mohli zájemci svézt v roce 2004, kdy jej převzalo NTM a kvůli kritickému stavu kolotoč uzavřelo.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo až oblačno,ojediněle s deštěm nebo mrholením. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

22-02-2017