Denní souhrn zpráv

Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky ve sv. Vítu

Tělo zesnulého kardinála Miloslava Vlka bylo po církevních obřadech uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Obřadu přihlíželo přes 2000 lidí. Pohřeb ukončil poslední rozloučení s kardinálem, který zemřel před týdnem ve věku 84 let. Kromě bohoslužby se s ním lidé přicházeli rozloučit také v předchozích dvou dnech, kdy byla jeho rakev vystavena v katedrále a v kostele sv. Benedikta. Kardinála vyprovodil na poslední cestu sborový zpěv Svatováclavského chorálu a zvuk největšího zvonu v katedrále i v celé České republice, Zikmunda, který zvoní jen výjimečně. Před rakví byla nesena dvě významná světská ocenění pro kardinála Vlka, Řád Tomáše Garriqua Masaryka za zásluhy o demokracii a Velký kříž za zásluhy od Spolkové republiky Německo.

Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to že pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity. Kázání před uložením do hrobu pronesl emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který připomněl Vlkovo působení za socialismu, během něhož nesměl kázat a živil se například jako umývač oken nebo archivář. Kromě zástupců dalších českých a moravských diecézí přijeli uctít kardinála Vlka také kardinálové z několika okolních evropských zemí, ale i z Thajska. Na obřad přišli také někteří členové vlády - ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) a šéf lidovců Pavel Bělobrádek nebo ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Sobotka pozval papeže na návštěvu Česka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka během setkání lídrů 27 zemí Evropské unie s papežem Františkem pozval hlavu katolické církve do České republiky. Návštěva by se mohla uskutečnit v červnu, kdy se bude konat pieta k 75. výročí vypálení obce Lidice nacisty, na kterou již papeže pozval prezident Miloš Zeman.

Premiér Sobotka: Země EU mají nyní příležitost unii zlepšit

Státy, které zůstanou v Evropské unii po odchodu Velké Británie, mají příležitost EU zlepšit. Po schůzce šéfů států a vlád 27 unijních zemí to v Římě řekl premiér Bohuslav Sobotka. Klíčové je podle něj zachování jednoty a soudržnosti EU, která by měla být zárukou bezpečnosti. "To obnáší zajištění ochrany vnějších hranic, ale také společný boj proti terorismu, společný boj proti organizovanému zločinu," připomněl předseda české vlády. V EU by se podle Sobotky měla Česká republika vždy rozhodovat na základě svých národních zájmů, zda se v konkrétní oblasti účastnit projektů posílené spolupráce členských zemí unie.

V den 60. výročí podpisu římských smluv se lídři sedmadvacítky v deklaraci přihlásili k myšlence, že EU musí být jednotná a nedělitelná. Text rovněž zmiňuje, že jednotlivé země postupují sice za jedním cílem, ale v případě potřeby různým tempem a s různou intenzitou. Právě otazníky kolem významu sousloví "vícerychlostní Evropa" byly tématem intenzivních zákulisních jednání. Země ze středu a východu Evropy se obávají odsunu na okraj EU, faktického krachu jednotného trhu a možného vyřazení z důležitých rozhodování.

Sobotka a Fico si s Merkelovou připomenou smlouvu o sousedství

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), německá kancléřka Angela Merkelová a předseda slovenské vlády Robert Fico si na začátku dubna v Berlíně připomenou 25. výročí podpisu smlouvy o dobrém sousedství mezi Československem a Německem. Trojice politiků by měla v Německu také jednat o evropských tématech a zúčastní se debaty se studenty. Na smlouvu o dobrém sousedství navázala o pět let později Česko-německá deklarace, která na rozdíl od předchozího dokumentu řešila i odškodnění obětí nacismu. Deklarace ale zároveň uváděla, že obě strany nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti a že se zaměří na budoucnost.

Do ČR dorazily všechny části konvoje britských a amerických vojáků

Do ČR dorazily všechny části konvoje britských a amerických vojáků, 125 vozidel a 550 lidí jede z Německa do Polska. Nocleh mají ve Staré Boleslavi.V neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. U silnice před kasárnami čekalo na vojáky několik desítek lidí, někteří si přinesli americké vlajky. "Jdu je symbolicky pozdravit," vysvětlil důvod své přítomnosti František Kejmar z Káraného. Američany prý zažil už jako dítě na konci druhé světlové války a dostal od nich tehdy žvýkačky s upozorněním, že je nemá polykat.

Hnutí STAN půjde do podzimních voleb v koalici s lidovci

Staronovým šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal Petr Gazdík. Na volebním sněmu hnutí ho zvolilo 135 ze 145 hlasů. Získal tak 93 procent hlasů. Hnutí STAN půjde do podzimních parlamentních voleb v koalici s lidovci. Pro bylo 101 ze 116 hlasujících delegátů, tedy 86 procent. Lidovci o společné kandidatuře se starosty rozhodli před týdnem. Pro bylo 39 a proti 31 delegátů. Někteří lidovci v regionech mají o spojení pochybnosti. Koalice STAN a lidovců potřebuje pro vstup do Sněmovny získat aspoň deset procent hlasů.

Hnutí STAN si stanovilo deset programových priorit. Patří mezi ně posílení pravomocí samospráv. Starostové prosazují také právo na domovskou příslušnost v obcích. Pokud by ji obyvatel měl, měla by se o něj radnice postarat. Podle programu je nutná elektronizace veřejné správy a propojení registrů. Revizí by měl projít i daňový systém, snížit by se měly sociální a zdravotní odvody. Program počítá se zdravotní a důchodovou reformou, na jejich podobě by měla být dohoda napříč politickým spektrem.

Analýza: Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly to tři pětiny otců a matek. Téměř pětina rodičů pak přestala rodičovský příspěvek pobírat před tím, než byly jejich dítěti dva roky. Důvodem bývá nejen návrat do práce, ale i narození dalšího potomka. Mezi příjemci rodičovského příspěvku roste podíl starších matek a otců. Rodičovská činí celkem 220.000 korun. Měsíčně z ní nyní mohou rodiče mít nejvýš 11.500. Dávku si jinak mohou měnit podle potřeby, čerpat ji mohou až čtyři roky. Na rodičovskou chodí většinou matky, tvoří 98,2 procenta příjemců příspěvku. O potomka se pak celodenně stará asi 5100 mužů.

Horská služba a vrtulník zachraňovaly muže spadlého ze Sněžky

Horská služba a letečtí záchranáři zachraňovali devětapadesátiletého muže, který spadl z Jubilejní cesty na úbočí Sněžky. Muž se zřítil směrem do Polska do obtížně přístupného terénu v údolí Lomničky. Další tři zásahy měli letečtí záchranáři v Rokytnici nad Jizerou. S mužem spadlým ze Sněžky se záchranářům podařilo spojit telefonem. Do akce vyrazili i polští záchranáři, policie horské službě pomohla lokalizovat mužův telefon a zjistit jeho přesnou polohu. Následně se záchranáři vydali po stopách mužova pádu a zraněného nalezli. Při ošetřování zjistili, že muž při pádu utrpěl otevřenou zlomeninu dolní končetiny a řadu dalších poranění po celém těle i v obličeji.

Český lyžař zemřel v největším slovenském lyžařském středisku Jasná. Sedmačtyřicetiletý muž zkolaboval v bufetu a záchranářům se ho nepodařilo oživit, informovala na svém webu slovenská Horská služba.

V Praze se bude konat Kantorský bál s korunovací Zlatého Ámose

V Praze se bude dnes večer konat Kantorský bál, na kterém bude slavnostně korunován nový Zlatý Ámos. Titul nejoblíbenějšího učitele v pátek získal češtinář a angličtinář Lukáš Lis ze základní školy Soběslav. Z finále soutěže odešel s trojnásobným úspěchem, když byl zvolen i Ámosem sympaťákem a Ámosem češtinářem. Lis se svou třídou vyhrál zájezd do Legolandu, za nejlepšího češtináře se s dětmi podívá do krokodýlí zoo. Anketa Zlatý Ámos i kantorský ples se konají u příležitosti blížícího se Dne učitelů, který se v Česku každý rok slaví 28. března, v den narození Jana Ámose Komenského. Kromě vítěze, kterého vybrala dospělá porota, byl vyhlášen i Dětský Ámos. Tím děti zvolily Michala Zajíčka ze Stibořic na Opavsku.

Národní muzeum nemá nouzi o dobrovolníky, nyní jim nabízí 40 míst

Zhruba 200 zájemců se během dvou let zapojilo do dobrovolnického programu Národního muzea. Pro největší muzejní instituci v zemi už dobrovolníci bez ohledu na věk odpracovali 10.600 hodin. Nyní muzeum hledá asi čtyři desítky lidí. Mohou například v zoologickém oddělení pomáhat s tříděním pavouků a stonožek, v antropologickém popisovat sbírkové předměty či doplňovat líh u tekutých anatomických preparátů. Řada míst je spojena s digitalizací lístkového katalogu, vytváření popisků či skenování.

Po zimní přestávce se více zpřístupní židovské památky v Praze

Židovská obec v Praze zahájí v neděli 2. dubna letní turistickou sezonu. Po zimní přestávce otevře návštěvníkům Jeruzalémskou synagogu. Kromě tradičních večerních komentovaných prohlídek nebude chybět další ročník cyklu varhanních koncertů. První krátkodobou výstavou letošní sezony v synagoze je Život v diaspoře, výstava černobílých fotografií Jindřicha Buxbauma. Na jeho snímcích jsou zachyceny podstatné události, které život Židů v diaspoře od narození až do konce provázejí: obřízka, oslava šabatu, výuka náboženství, slavnost bar micva, svátky purim a chanuka, svatba i pohřeb.

I letos je zdarma přístupný Starý židovský hřbitov na Žižkově. Bylo na něm pohřbeno na 40.000 osob, mezi nimi řada významných rabínů a učenců. Nejnavštěvovanější je hrob pražského vrchního rabína Ezechiela Landaua (1713 až 1793). Zájemcům je celoročně otevřen také Nový židovský hřbitov, který se nachází nedaleko stanice metra Želivského. V současné době je v Praze jediným židovským hřbitovem, kde se stále konají pohřby zesnulých židovského vyznání.

Jičín si připomíná 50 let Rumcajse, začal turistickým pochodem

Masivně navštíveným turistickým pochodem Putování za Rumcajsem začaly v Jičíně akce připomínající letošní výročí 50 let od vzniku kreslené postavičky pohádkového loupežníka Rumcajse. Na 51. ročník pochodu se z nádvoří Valdštejnského zámku vydalo 8877 lidí. Představovalo to největší účast od roku 1984, kdy pochodovalo téměř 9600 lidí. Postavičky spravedlivého loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a synka Cipíska nakreslil v roce 1967 výtvarník Radek Pilař podle literární předlohy Václava Čtvrtka.

Přichází letní čas, noc na neděli bude o hodinu kratší

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o 60 minut dopředu, noc tak bude o hodinu kratší. Zpět ke středoevropskému času se Česko vrátí 29. října. Důvodem pro střídání zimního a letního času byly energetické úspory během světových válek. Kvůli změně zimního času na letní se v noci ze soboty na neděli o hodinu opozdí 15 dálkových vlaků Českých drah a společnosti RegioJet. Regionální dopravy se posouvání ručiček hodin nedotkne, tyto spoje vyjíždějí až po čtvrté hodině ranní, tedy již podle změněného času. Letní čas se uplatňuje ve většině evropských států.

Tenistu Štěpánka čeká po operaci zad tříměsíční pauza

Tenista Radek Štěpánek je po operaci bederní páteře a čeká ho tříměsíční pauza. Osmatřicetiletý dvojnásobný vítěz Davisova poháru podstoupil zákrok, aby se zbavil chronických problémů, a doufá v další návrat. Bronzového medailistu ze smíšené čtyřhry na loňské olympiádě v Riu de Janeiro operoval ve čtvrtek neurochirurg Jiří Chrobok v nemocnici Na Homolce. V této sezoně hrál jen v lednu v Dauhá a na Australian Open. Po návratu z Melbourne se léčil, cvičil a doufal v návrat. Dokonce odletěl do Ameriky a plánoval hrát v Indian Wells a Miami. "Ale chronické problémy se zády mě otočily zpět přes oceán. Rozhodl jsem se to řešit radikálně," uvedl bývalý osmý hráč světa.

Sport

Olympijská vítězka Eva Samková poprvé v kariéře triumfovala v celkovém pořadí Světového poháru ve snowboardcrossu. Zisk křišťálového glóbu stvrdila druhým místem ve finálovém závodě sezony na svahu ve švýcarském středisku Veysonnaz. Závod vyhrála Charlotte Bankesová z Francie. Samková je letos druhou českou snowboardistkou, která ovládla seriál SP. Před týdnem se radovala Ester Ledecká v paralelních alpských disciplínách.

V semifinále play off hokejové extraligy se utká mistrovský Liberec s Chomutovem a Hradec Králové s Kometou Brno. Semifinále začne ve středu 29. března v Hradci Králové, první duel v Liberci je na programu v pátek. Boj o titul odstartuje v pátek 14. dubna. Kouč Vladimír Růžička opět prokázal, jak mužstva pod jeho vedením bez ohledu na jejich papírovou sílu v play off rozkvétají. Chomutovské Piráty dovedl po výhře 4:2 na zápasy do semifinále přes hvězdami nabitý Třinec navzdory tomu, že je někteří dopředu odepisovali.

Hokejisté Jihlavy porazili v rozhodujícím sedmém zápase semifinále první ligy Kladno 1:0 a zajistili si postup do baráže o extraligu. Dukla doplní v baráži České Budějovice, které v druhém semifinále první ligy porazily Slavii 4:1 na zápasy. Z extraligy budou účast mezi elitou hájit Pardubice a Karlovy Vary. Dvanáctikolová baráž odstartuje v úterý.

Čeští tenisté Jiří Veselý a Barbora Strýcová postoupili po tříhodinových bitvách do třetího kola prestižního turnaje v Miami. Veselý ve svém druhém utkání v Miami zdolal 7:6, 4:6, 6:3 devatenáctého nasazeného Španěla Alberta Ramose a třetí kolo si na tomto turnaji série Masters zahraje poprvé v kariéře. Strýcová porazila Švédku Johannu Larssonovou. Třicetiletá Češka nakonec o dva roky mladší soupeřku přetlačila 4:6, 6:3, 7:6 a v dalším duelu se utká se Slovenkou Janou Čepelovou.

Tenistka Lucie Šafářová postoupila při dvanácté účasti poprvé v kariéře do osmifinále turnaje v Miami. Třicetiletá Češka si ve třetím kole poradila za hodinu s Chorvatkou Aljou Tomljanovičovou, kterou porazila 6:1, 6:3.

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná se po dvou nevydařených závodech v seriálu Ski Classics vrátila na stupně vítězů. Po nedokončeném Vasově běhu a osmém místě v Birkebeinerrennetu teď ve Švédsku obsadila v Aarefjällsloppetu na 55 kilometrů klasicky druhé místo. Ve finiši v závěrečném stoupání, ve kterém museli lyžaři k jeho zdolání použít techniku takzvaného "stromečku", těsně prohrála s vedoucí ženou průběžného pořadí a domácí favoritkou Brittou Johanssonovou-Norgrenovou. Dvanáctá skončila Klára Moravcová.

Poslední závod družstev v sezoně Světového poháru vyhráli na mamutím můstku v Planici suverénně skokané Norska. České kvarteto Tomáš Vančura, Vojtěch Štursa, Jan Matura a Roman Koudelka obsadilo osmé místo. Druzí byli Němci, třetí Poláci.

Počasí

Skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.