Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-04-2017

Ministr Zaorálek si stojí za stažením velvyslance z Bernu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stojí za stažením velvyslance Karla Borůvky ze Švýcarska kvůli jednání jeho ženy Aleny. I ona je součástí diplomatického sboru, nemůže útočit na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky, napsal ministr na twitteru. Borůvka s postupem nadřízených nesouhlasí, dříve uvedl, že jeho žena je soukromou osobou. Velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Borůvka se musí z Bernu do České republiky vrátit do konce dubna, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku.

Senioři mají vyšší ochranu při šetření trestných činů

Senioři a seniorky jako oběti trestných činů mají od 1.dubna vyšší ochranu, podobně jako například děti. V účinnost vstupuje vládní novela, která seniory zařadila mezi zvlášť zranitelné oběti. Senioři nyní budou mít nárok například na vyslechnutí speciálně školenými policisty, přičemž si mohou vybrat, zda to bude muž nebo žena. Rovněž mají právo na to, aby byli vyslýcháni jen jednou a nemuseli se v trestním řízení setkat s pachatelem.

Vyhláška ministerstva snižuje náklady exekučního řízení

1.dubna nabývá účinnosti vyhláška ministerstva spravedlnosti, která snižuje náklady exekučního řízení. Minimální výše odměny exekutora bude nyní 2000 místo 3000 korun. Náhrada hotových výdajů exekutora se nově u všech dluhů bez ohledu na jejich výši sníží o polovinu, pokud dlužník zaplatí celý dluh ve stanovené lhůtě. Exekutorská komora se změnami nesouhlasí, označuje je za populistické a protiústavní.

Parlamentní strany loni většinou hospodařily se ztrátou

Velké parlamentní strany loni většinou hospodařily se ztrátou, do značné míry to způsobily zvýšené výdaje na podzimní krajské a senátní volby. Výjimkou je ODS, která měla po zdanění zisk 8,9 milionu korun. Vyplývá to z výročních finančních zpráv, které strany do 1.dubna musely předložit do Sněmovny.

Na Febiofestu převzali ceny Gudmundsson, Kusturica a film Marija

Na závěr festivalu Febiofest převzali ceny režiséři Gudmundur Arnar Gudmundsson s Emirem Kusturicou a herečka Margarita Breitkreizová pro film Marija. Islandský režisér Gudmundsson se stal vítězem 24. ročníku Febiofestu v sekci Nová Evropa s islandsko-dánským snímkem Kamenné srdce. Emir Kusturica získal cenu Kristán za přínos světové kinematografii. Breitkreizová převzala cenu Amnesty International pro filmy s lidskoprávní tematikou za snímek Marija, v němž ztvárnila hlavní roli.

V Ostravě se tisíce lidí loučily s Věrou Špinarovou

Ve smuteční síni krematoria ve Slezské Ostravě se přátelé a rodina rozloučili se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která ve věku 65 let náhle zemřela minulou neděli. Předtím přišly zpěvačce dát sbohem tisíce jejích fanoušků, do obřadní síně proudili v několikasetmetrové frontě po čtyři hodiny. Podle odhadu městské policie jich bylo 40.000.

Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Její památku tady už v týdnu uctily stovky lidí. Největší pietní místo vzniklo na Masarykově náměstí v centru města, ale menší vzpomínková místa jsou například i u nedalekého Baru U Waldemara, kde se setkávají umělci, nebo u budovy Českého rozhlasu Ostrava.

Češi putující Latinskou Amerikou na koloběžkách už ujeli 4000 km

Skupina Čechů, kteří se loni v listopadu vydali na koloběžkách napříč Latinskou Amerikou, už urazila cestu dlouhou 4000 km. Před sebou má přinejmenším jednou tolik. Momentálně sjíždějí z třítisícových vrcholků hor do povodí Amazonie, chystají se přejet z Kolumbie do Ekvádoru. ČTK to sdělil Marek Jelínek, který se cesty účastní. Termín návratu do Česka odhadl na konec června, záležet bude na počasí a fyzických silách.

Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se po zimě znovu otevírá

Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se po zimní přestávce znovu otevírá veřejnosti. Přístupná bude do konce října, v létě opět nabídne koncerty. První z nich se uskuteční už v sobotu 13. května v rámci třetího ročníku Krojovaných slavností ve Valdštejnské zahradě. Tradiční cyklus koncertů Kulturního léta v Senátu startuje 18. května a zvláště milovníci folkloru se mohou těšit na koncerty každý čtvrtek od 17:00, a to až do 28. září, uvedla senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

Po teplém víkendu se ochladí, pršet bude v dubnu spíš víc

Po teplém víkendu se příští týden ochladí, přes den bude v průměru maximálně kolem 12 stupňů Celsia. Ve zbytku dubna teploty podle výhledu meteorologů porostou, v posledním dubnovém týdnu by se měly přes den dostat k 18 stupňům. Pršet má v dubnu mírně víc, než je obvyklé. Čtyřtýdenní výhled počasí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Počtvrté v týdny padly teplotní rekordy, v Plzni bylo 23,7 stupně

V Česku i v první dubnový den padaly teplotní rekordy, v tomto týdnu již počtvrté. Nová maxima hlásí víc než polovina stanic měřících aspoň 30 let. Nejvyšší hodnotu ukázal teploměr v Plzni-Mikulce, 23,7 stupně Celsia. Sobotní teploty odpovídají průměrným maximům první poloviny června, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Na Pražském půlmaratonu padl světový rekord. Závod žen vyhrála Keňanka Joyciline Jepkosgeiová v čase 1:04:52 a jako první běžkyně v historii se dostala pod hranici jedné hodiny a pěti minut. Dosavadní rekord, který letos v únoru ve Spojených arabských emirátech zaběhla její krajanka Peres Jepchirchirová, překonala o 14 sekund. Závod mužů vyhrál s minutovým náskokem před keňskými pronásledovateli Etiopan Tamirat Tola v čase 59:37, pošesté v historii se tak vítěz půlmaratonu v Praze dostal pod hodinovou hranici.

Počasí v neděli

V Čechách většinou oblačno, ojediněle, během dne místy přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku jasno až polojasno, odpoledne od západu až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C.

01-04-2017