Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-04-2017

Zeman se v Číně opět setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Prezident Miloš Zeman se letos při návštěvě Číny opět setká s prezidentem Si Ťin-pchingem. Poté se zúčastní konference o vybudování novodobé Hedvábné stezky. ČTK to řekl nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Zároveň odmítl, že by byla v ohrožení Zemanova cesta do USA. Diplomaté podle něj nyní jednají o termínu a formátu setkání s Donaldem Trumpem, nikoli o jeho samotném konání.

Podle Pelikána je v Česku nezbytná výstavba nových věznic

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je nezbytné, aby v Česku vyrostly nové věznice. Pro výstavbu je vytipována řada lokalit, jejichž jména ale neuvedl. Výstavba by podle ministra měla snížit přeplněnost tuzemských věznic. Zároveň by se měly zlepšit podmínky pro práci s odsouzenými. Pelikán to uvedl v diskusním pořadu FTV Prima. V tuzemských věznicích bylo ke konci března 22.810 odsouzených či vazebně stíhaných. Podle údajů Vězeňské služby byla kapacita zařízení vytížena na téměř 110 procent.

Jindrák chce na Hradě klást důraz na vztahy se sousedy a s EU

Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák chce klást důraz zejména na rozvoj vztahů se sousedy a s Evropskou unií. Právě v této oblasti očekává letos intenzivní vývoj, protože se EU musí vypořádat s otázkami migrace i své budoucnosti po odchodu Británie. Do vývoje zasáhnou také podzimní parlamentní volby v Německu a Jindrák věří, že i jeho kontakty jako někdejšího dlouholetého velvyslance v Berlíně mu mohou při řešení situace pomoci.

Do EET je zapojeno zhruba 138.000 podnikatelů

Do elektronické evidence tržeb (EET) je zapojeno zhruba 138.000 podnikatelů. Účtenek vydali zákazníkům 663 milionů, vyplývá z údajů zveřejněných Finanční správou. Ta dosud uložila při kontrolách za prohřešky na místě 83 pokut celkem za 492.000 korun, a v 1619 případech předala věc k zahájení správního řízení.

Celkem Finanční správa provedla v souvislosti s EET 17.647 kontrol, odhaleno bylo 2317 nedostatků. "Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, nezasílání údajů do systému EET a neumístění informačního oznámení," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

MZe by chtělo, aby se na školní mléko nevztahovala vyhláška

Ministerstvo zemědělství (MZe) by chtělo, aby se na potraviny zařazené v programu Mléko a ovoce do škol nevztahovala takzvaná pamlsková vyhláška. ČTK to sdělila mluvčí resortu Markéta Ježková. Vyhláška od letošního ledna zakazuje prodej nezdravých potravin ve školních bufetech, na dotované potraviny v programu se zatím nevztahuje. Ministerstvo školství (MŠMT) k tomu uvedlo, že ministerstvo zemědělství si podmínku, aby potraviny splňovaly pamlskovou vyhlášku, vymyslelo samo.

Na velikonoční víkend výrazně vzrostl zájem o pobyty moře

Na prodloužený velikonoční víkend letos Češi vyrazí častěji k moři či na krátké pobyty do evropských metropolí. Na čelo žebříčku nejpopulárnějších metropolí se letos vrátila Paříž, zájem o pobyty v Egyptě vzrostl meziročně o 300 procent, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

Lyžařská sezona končí, horské areály chtějí jet do Velikonoc

V Česku se o tomto víkendu, ve kterém teploty místy stoupaly nad 20 stupňů Celsia, lyžovalo vesměs jen v nejvýše položených střediscích. Většina areálů se v neděli otevřela naposledy. Někde si ale ještě nechávají prostor pro obnovení provozu na Velikonoce, pokud by lidé měli zájem.

Odborníci i laici mají nově k ruce odborný návod, jak degustovat

Odborníci i laici mají nově k ruce odborný návod, jak správně degustovat pivo. Výzkumný ústav pivovarský a sladařský vydal monografii s názvem Senzorická analýza piva. Čtenář se z ní dozví, jak hodnotit například základní parametry chuti, tedy plnost, hořkost nebo charakter piva. V knize jsou i informace o různých druzích piv a jejich vlastnostech.

Bílovické sklepy letos přilákaly stejně návštěvníků jako loni

Do otevřených vinařských sklepů ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku zavítalo kolem 6250 návštěvníků, což vyrovnalo loňský rekord. ČTK to řekl předseda velkobílovických vinařů František Zapletal. V jedné z největších vinařských obcí v České republice se do 12. ročníku jednodenní akce s názvem Ze sklepa do sklepa zapojila asi padesátka vinařů. Podle Zapletala stále více chodí mladší generace.

Letošní březen byl teplejší a slunečnější, než je obvyklé

Na rozdíl od února, který byl teplotně výrazně podprůměrný, byl letošní březen teplejší a slunečnější, než je pro tento měsíc obvyklé. S průměrnou teplotou 6,3 stupně Celsia byl březen 2,8 stupně nad dlouhodobým normálem z let 1981 až 2010. Celorepublikový průměr 137 hodin slunečního svitu převýšil březnový normál o 17 procent. Srážkami se letošní třetí měsíc od jiných let téměř nelišil. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to oznámil na svém webu.

Počasí v pondělí

Převážně oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 10 až 15 stupňů Celsia.

02-04-2017