Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-04-2017

Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Jiřího Havlíčka (ČSSD) novým ministrem průmyslu a obchodu. Havlíček nahradil v úřadu Jana Mládka (ČSSD), který byl odvolán na konci února kvůli problémům se zákonem o elektronických komunikacích. Řízením ministerstva byl poté dočasně pověřen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Havlíček už dříve uvedl, že ve zbývajícím půl roce do voleb by se chtěl zaměřit na schválení zákona o elektronických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu a novely zákona o České obchodní inspekci. Bude se muset zabývat i situací v těžební společnosti OKD nebo problémem s rozestavěnou tureckou elektrárnou Yunus Emre. Havlíček dosud působil na ministerstvu průmyslu jako náměstek a vztahoval se na něj služební zákon. Výkon služby státního zaměstnance mu bude ve chvíli vstupu do vlády pozastaven, po skončení ministerského angažmá by se mohl vrátit na původní místo.

Zaorálek žádá Británii o revizi případu zabitého Čecha

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyzval britskou prokuraturu, aby využila všechny opravné prostředky k přezkoumání osvobozujícího rozsudku nad Britem, který loni zabil českého občana. Novinářům řekl, že o záležitosti dnes mluvil s britskou velvyslankyní v Česku Jan Thompsonovou a bude o ní jednat i s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem ve středu v Bruselu. S rozsudkem se Zaorálek těžko smiřuje. Osvobozující verdikt nad mužem obviněným z vraždy soud vynesl v pondělí v Londýně. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil tím, že jednal v sebeobraně. Zaorálek to označil za nezvyklé vzhledem k okolnostem případu, když při potyčce byli na místě tři Britové a jeden Čech.

Havlíček se s Babišem domluvil na řešení situace v OKD

Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na společném návrhu na řešení situace černouhelné firmy OKD, která je v úpadku. Společný kompromisní návrh předloží ve středu vládě. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko. Státní podnik Diamo se má na procesu převzetí také podílet. Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to novinářům řekl nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. V případě, že tzv. Nové OKD, které by mělo vzniknout, bude utlumovat jednotlivé šachty, a nebude mít dostatek zdrojů, tak je převezme Diamo a bude útlum provádět tento státní podnik, řekl nový ministr. "Za stát by měla podat nabídku společnost Prisko, nicméně pro nás bylo důležité, aby byla i v tom materiálu a konečném řešení jednoznačná role státního podniku Diamo, který má největší zkušenosti s útlumem hornictví v ČR," uvedl Havlíček.

ČR v období 2007 až 2013 z fondů EU vyčerpala 96,4 procenta peněz

Česká republika v programovém období 2007 až 2013 vyčerpala z evropských fondů 96,4 procenta peněz, které měla k dispozici. Získala 25,8 miliardy eur (697 miliard Kč), nevyužila zhruba miliardu eur (26,34 miliardy Kč). ČTK to sdělila ministerstva financí a pro místní rozvoj. Programové období bylo ze strany ČR uzavřeno 30. března, kdy Evropské komisi odeslala závěrečné dokumenty všech 19 operačních programů. Jejich součástí jsou žádosti o vyplacení posledních 1,2 miliardy eur, u kterých Evropská komise ještě ověřuje správnost čerpání dotací. Odhady nevyčerpaných peněz se tak mohou ještě mírně změnit.

Mapa exekucí: Exekuci má v průměru každý 11. člověk nad 15 let

V průměru každý jedenáctý člověk nad 15 let v Česku má nějakou exekuci. Průměrná jistina na ni pak činí 75.712 korun. Nejzadluženějším okresem je Most, exekuci tam má pětina patnáctiletých a starších obyvatel. Nejvyšší průměrnou částku na exekuci mají Pražané - 116.608 korun. Ukázala to mapa exekucí, kterou na webu zveřejnili její autoři z Otevřené společnosti a Ekumenické akademie. Mapa zachycuje situaci v krajích, okresech i obcích. "Jsou tu obecné mýty, že dlužník je marnotratník, který si za vše může sám, že je to způsobeno jeho nízkou finanční gramotností, podpisem smluv bez přečtení, půjčováním si na vánoční dárky a dovolené. Příčin toho, co vede do dluhové pasti, je víc. Lidem zemře partner, rozvedou se, přijdou o práci, mají pracovní úraz a jejich příjem najednou spadne," řekl koordinátor projektu Radek Hábl. Podle něj dluhy nedopadají jen na dlužníka, ale i na společnost. Člověk přichází o bydlení, poté často i o práci. Příjmy státu z odvodů a daní tak klesají, výdaje na dávky naopak rostou. Řada věřitelů pohledávky nevymůže. Předlužení lidé ztrácejí motivaci oficiálně pracovat, protože valná většina jejich příjmu putuje na pokrytí dluhu. Rozmáhá se tak práce načerno. Zvyšuje se i kriminalita.

Soud začal řešit kauzu vysídlení zemědělců při akci Kulak

Obvodní soud pro Prahu 2 se začal zabývat případem Jaroslava Mikoláška, který podle obžaloby v roce 1953 hlasoval pro nucené vysídlení dvou rodin při akci Kulak. Mikoláškovi je 94 let a k soudu kvůli zdravotnímu stavu nepřišel. V písemném prohlášení tvrdil, že pouze plnil pokyny. Muž je stíhaný za pomoc ke spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, za což v případě prokázání viny hrozí tři až deset let vězení. Soud bude pokračovat 19. května, kdy by mohl padnout rozsudek. Mikolášek měl funkci zemědělského tajemníka Okresního výboru Komunistické strany Československa Praha-východ a byl členem komise pro úpravu poměrů kulaků u okresního národního výboru, která 22. června 1953 rozhodla o vystěhování dvou selských rodin. Jedna rodina se z Cholupic musela odstěhovat do Hluboké nad Vltavou, druhá z Šeberova do okresu Vodňany. Před soudem stanul sám, jelikož ostatní členové komise zemřeli. Naživu nejsou ani členové vysídlených rodin.

Na nových možnostech léčby spavé nemoci pracovali vědci z Brna

Na nové možnosti léčby spavé nemoci a dalších chorob způsobovaných parazity rodu Trypanosoma upozornil výzkum, na kterém se podíleli také odborníci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU). Zaměřili se na interakci bílkovin. Výsledky studie uveřejnil prestižní časopis Science, sdělila ČTK Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. Prvoci rodu Trypanosoma způsobují zvířatům i lidem řadu onemocnění, kromě spavé nemoci také Chagasovu chorobu. Infikovány jsou miliony lidí ve světě. Existující léčiva mají řadu vedlejších účinků, parazity často stoprocentně nezahubí, a může tak hrozit návrat nemoci. Věda proto hledá nová léčiva s vyšší účinností.

Během topné sezony likvidovali hasiči přes 800 požárů od komínů

Hasiči během uplynulé topné sezony, tedy od loňského října do konce března, vyjížděli k více než 800 požárů vzniklých od komínů. Je to o něco více než předchozí sezonu. Nejčastěji hořely nevyčištěné saze. Tyto požáry za sebou zanechávají nejen velké škody na majetku, ale i oběti a zraněné, sdělila ČTK mluvčí Hasičského sboru ČR Nicole Zaoralová. I proto hasiči opakovaně apelují na majitele domů, aby nezanedbávali pravidelné revize a čištění komínů. Během celého loňského roku se stalo 1052 požárů od komínů, škody se vyšplhaly na téměř 52 milionů a bylo při nich zraněno 31 osob. Podle legislativy platné od minulého roku by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou do roka. Pokud lidé topí pevnými palivy, pak třikrát do roka. Vlastník, který provozuje spalinovou cestu v rozporu s tímto zákonem, může dostat pokutu až 100.000 korun.

České literární centrum místo Janyšky povede Buddeus

Vedoucí Českého literárního centra (ČLC) Petr Janyška odchází z funkce, a to ve zkušební době. Řízením centra byl pověřen Ondřej Buddeus, který byl stejně jako Janyška doporučen výběrovou komisí pro pozici vedoucího ČLC. ČTK to řekla Simona Cigánková, mluvčí ministerstva kultury, které centrum zřizuje. První zasedání centra, které vzniklo letos v lednu, se uskuteční 20. dubna. Třiatřicetiletý Buddeus je překladatel, básník a publicista, držitel Ceny Jiřího Ortena i Magnesia Litera - před třemi lety si z této soutěže odnesl spolu s Davidem Böhmem vítězství v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež za titul Hlava v hlavě.

Výstava seznámí s myšlením filozofa Flussera, rodáka z Prahy

Život a myšlení jednoho z nejvýznamnějších pražských rodáků a intelektuálů 20. století, Viléma Flussera, představuje výstava v Galerii Akademie múzických umění (GAMU). Začíná v úterý a jmenuje se Bezedno. Kombinací archivních dokumentů a uměleckých projektů, na kterých se Flusser podílel, propojuje jeho soukromý a profesionální život poznamenaný několika emigracemi, s jeho myšlenkami, texty a uměleckými aktivitami. Putovní výstava v prostorách školy na Malostranském náměstí potrvá do 7. května.

Počasí ve středu

Převážně oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na Moravě až 19 stupňů.

04-04-2017