Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

30-04-2017

Šéf poslanců ČSSD Sklenák: Kvůli Babišovi by se měla sejít koaliční rada

Vysvětlení nákupu korunových dluhopisů společnosti Agrofert, které ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš poslal Sněmovně, je podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka neuspokojivé a pro ČSSD nepřijatelné. Záležitostí by se měla zabývat koaliční rada a nabídnout řešení, uvedl dnes Sklenák v pořadu Partie televize Prima. "Myslím, že by se měla sejít koaliční rada, jednotlivé koaliční strany by si měly navzájem sdělit své postoje a pokusit se najít řešení," uvedl Sklenák. Měla by podle něj jednat i o případném odvolání Babiše z vlády. Andrej Babiš v dopise Sněmovně tvrdí, že všechny jeho transakce se Agrofertem, který do února vlastnil, jsou legální. Nákup dluhopisů Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy byl podle ministra financí zákonný i mravný.

Průměrný plat státního zaměstnance převyšuje 28 tisíc korun

Průměrný plat zaměstnanců státu loni vzrostl meziročně o 1501 korun na 28.393 korun. Nejvyšší platy měli státní zástupci, mezi nejnižší patřily platy v regionálním školství. Uvádí to návrh státního závěrečného účtu, který vláda předložila Sněmovně. Průměrná hrubá mzda na přepočtené osoby v celé ekonomice loni podle Českého statistického úřadu vzrostla reálně o 3,5 procenta na 27.589 korun. Podle vlády byl meziroční růst v podnikatelské i nepodnikatelské sféře relativně vyrovnaný. Průměrné platy na úřadech loni představovaly 32.456 korun, platy státních zástupců a od nich odvozených profesí činily v průměru téměř 100.000 korun. Zaměstnanci v příspěvkových organizacích v regionálním školství brali v průměru 24.895 korun.

Řecký soud bude jednat o dvou Češích obviněných ze špionáže

Řecký soud začne ve středu jednat o případu dvou Čechů obviněných ze špionáže, Martin Pezlar a Ivan Buchta do země odlétají v pondělí. Sdělili to dnes ČTK. V Řecku před několika lety strávili čtyři měsíce ve vazbě. Podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Dvojice dříve tvrdila, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté. Dopisem s prosbou o podporu ze strany státu se obrátili na českého premiéra a ministra zahraničí.

Většina Čechů šetří vodou z ekonomických důvodů

Vodou se snaží šetřit 86 procent Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos, ve kterém odpovídalo 1000 obyvatel Česka. "Nejvíce vodou v České republice šetří lidé starší 50 let, z této skupiny je to až 95 procent. Naopak méně šetří vodou mladí do 29 let, a to jen 73 procent z nich. Souvisí to s vnímáním sucha jako problému dnešní společnosti, mladí lidé totiž považují sucho a nedostatek vody za menší problém než starší lidé," uvedl ředitel komunikace agentury Ipsos Tomáš Macků. Většinou ale Češi šetří nikoliv kvůli snaze chránit planetu, ale z ekonomických důvodů. Skoro tři čtvrtiny odpovídajících v průzkumu uvedlo, že jim jde o finanční úsporu. 44 procent respondentů uvedlo, že chtějí pomoci životnímu prostředí.

Tranzit zemního plynu přes ČR loni meziročně klesl o 15 procent

Tranzit zemního plynu přes Českou republiku do zahraničí klesl loni meziročně o 15 procent na 35,6 miliardy metrů krychlových. Jeho objem byl tak nejnižší od roku 2012. Přeprava v rámci ČR naopak proti roku 2015 vzrostla o devět procent na 8,3 miliardy metrů krychlových. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytl provozovatel tuzemských plynovodů, skupina Net4Gas. Důvodem poklesu tranzitu přes ČR je podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora změna strategie nejvýznamnějších hráčů na mezinárodním trhu a nové přepravní trasy a tranzitní směry.

Fotbalová Plzeň se rozloučila s Františkem Rajtoralem

Skandovaným potleskem se fanoušci fotbalistů Plzně loučili s bývalým hráčem Viktorie Františkem Rajtoralem, který 23. dubna spáchal v Turecku sebevraždu. Před ligovým zápasem s Duklou běželo na stadionu vzpomínkové video, které fanoušci doprovodili téměř čtyřminutovým potleskem ve stoje, mnozí přitom měli slzy v očích. Příznivci Viktorie vzpomínali na Rajtorala celý týden, když před stadionem vzniklo pietní místo, na kterém zapálili stovky svíček a kam nanosili vzpomínkové předměty. Téměř každý, kdo dorazil na sobotní zápas, pak nejprve zavítal na toto pietní místo, kde vznikaly zástupy.

Předpověď počasí

Polojasno, během dne přibývání oblačnosti a večer na jihozápadě a západě území místy déšť. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C.

30-04-2017