Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-05-2017

Policie vyšetřuje vicepremiéra Babiše

O nákup nedaněných korunových dluhopisů společnosti Agrofert, kvůli nimž čelí kritice vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), se vedle finančního úřadu zajímá také policie. Uvedl to týdeník Respekt s tím, že mu to Babiš potvrdil. Babiš akci policie přičítá ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). "Mě vyšetřuje Chovancova policie všude," sdělil Respektu Babiš. "Říkal jsem Chovancovi na vládě, nechť si otevře speciální oddělení na stíhání Andreje Babiše a jeho Generální inspekce bezpečnostních sborů to bude vděčně dozorovat." Policie případ odmítla komentovat. Babiš čelí podezření z daňových úniků, obvinění odmítá a záležitost pokládá za organizovanou kampaň proti své osobě. Vysvětlení, které poslal Sněmovně, pokládá pravicová opozice i zástupci vládní ČSSD za nedostatečné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že své rozhodnutí ohledně Babišova pokračování ve vládě založí na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany. Předpokládá, že se k Babišovu dopisu a a jeho možnému odvolání vyjádří v úterý.

Vicepremiér Babiš nevidí žádný důvod k rezignaci

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nechce rezignovat na místo ve vládě, nevidí k tomu nejmenší důvod. Uvedl to dnes na prvomájovém setkání svého hnutí s občany na pražské náplavce. "Nevidím nejmenší důvod, proč bych měl rezignovat. V politice mám velmi dobré výsledky. Je to zoufalá akce ČSSD, která má nějaké preference. Pan premiér se zaměřil na mě a chce mě za každou cenu dostat z politiky a já si myslím, že to je škoda, že to poškozuje tuto vládu. Ta vláda je úspěšná i díky mně," řekl dnes Babiš novinářům. Podle Babiše není možné, aby na něj tahali špínu ekonomičtí diletanti z úřadu vlády za peníze daňových poplatníků. Navíc podle něj ani nemohou chápat jeho odpovědi v dopise, který sestavovali ekonomové a právníci. Sobotka podle Babiše nikdy neřídil firmu a podnikání nerozumí.

ČSSD navrhne další zvýšení minimální mzdy

ČSSD navrhne, aby se od příštího roku zvýšila minimální mzda o 1200 korun ze současných 11.000 na 12.200 korun v hrubém. Novinářům to dnes ve Vyškově na prvomájové akci strany řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud se to povede, dosáhne podle něj minimální mzda zhruba 40,5 procenta průměrného platu, který se v příštím roce očekává. Odbory žádají zvýšení minimální mzdy od roku 2018 nejméně na 12.500 korun.

Prodej aut s hybridním pohonem se zdvojnásobil

Prodej nových aut s hybridním pohonem v Česku výrazně roste. Zatímco za loňský rok stoupl o polovinu na 1541 vozů, letos do března zaznamenal růst o 94 procent. Celkově ale hybridní vozy stále tvoří 0,9 procenta z celkového počtu nových aut prodávaných v ČR. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Nejúspěšnějším prodejcem a dlouhodobým průkopníkem kombinace konvenčního spalovacího motoru a elektromotoru je Toyota. Loni prodala v Česku 441 hybridních aut a její prémiová značka Lexus dalších 123 vozů. Mezi ně se vklínil pouze Peugeot s 218 prodanými hybridy.

Karolína Plíšková prohrála v Praze už v 1. kole

Pražský tenisový turnaj okruhu WTA přišel hned první den o nejvýše nasazenou hráčku. Domácí hvězda a světová trojka Karolína Plíšková prohrála na antuce ve Stromovce v 1. kole s Italkou Camilou Giorgiovou 6:7 a 2:6. Pětadvacetiletá Plíšková předloni akci nazvanou J&T Banka Prague Open v areálu Sparty ovládla a loni vypadla v semifinále. Vyřazení v prvním kole je pro svěřenkyni Davida Kotyzy nejhorším výsledkem této sezony. Vítězka turnajů v Brisbane a Dauhá dopadla podobně v únoru v Dubaji, kde byla nasazená přímo do druhého kola, v kterém prohrála.

Předpověď počasí

Oblačno až zataženo od jihozápadu s občasným deštěm nebo přeháňkami, na jihozápadě území zpočátku nad 900 m sněžení. Ojediněle možnost bouřky. Odpoledne a večer od jihu ubývání srážek. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C, na východě až 16 °C.

01-05-2017