Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-05-2017

Sobotka stáhl návrh demise, navrhl Zemanovi odvolání Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že nepodá demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít jen premiér. Takový výklad by podle Sobotky nevyřešil příčinu krize, za kterou označil skandály ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na Hrad proto už doručil návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Sobotka uvedl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Babiš považuje nahrávky, kde mluví s novinářem, za zmanipulované

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš považuje zveřejněné nahrávky, na kterých mluví s redaktorem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích, za zmanipulované. Podle něj to byla provokace ze strany zmíněného novináře. Babiš to řekl novinářům v Plzni. V předchozích dnech Babiš autenticitu nahrávek, které se v týdnu objevily na internetu, nezpochybnil. Tvrdil však, že je neslyšel. Kvůli záznamům svých rozhovorů ale podal trestní oznámení. Má prý dojem, že je léta sledován a odposloucháván. Babiš je přesvědčen o tom, že za jeho sledováním a odposloucháváním stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Je to cílená koordinovaná akce, která má mě zlikvidovat," prohlásil dnes Babiš.

Sněmovna se mimořádně sejde kvůli Babišovi příští středu

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu ODS a TOP 09 k údajnému zneužívání médií a dalších institucí šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem se uskuteční příští středu 10. května. Novinářům to ekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Bělobrádek: Sobotkův krok, zabránil destabilizaci vlády

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek chápe krok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který stáhl návrh na podání demise vlády. Předseda vlády udělal jedinou možnou věc, aby nedošlo k destabilizaci kabinetu jako celku, napsal Bělobrádek ČTK. Uvedl, že nebylo jasné, zda Zeman přijme demisi vlády jako celku. Zároveň podle něj prezident dával najevo, že trvá na účasti ministra financí Andreje babiše (ANO) ve vládě. Babiš přitom podle Bělobrádka nedokázal vyvrátit podezření, že lidem lhal, když říkal, že neovlivňuje novináře v médiích, která vlastnil.Za správný krok označil Sobotkův postup i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Štěch: Chování Zemana je absolutně nepřijatelné

Předseda Senátu Milan Štěch plně podporuje postup premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD). Chování prezidenta Miloše Zemana označil za absolutně nepřijatelné, nešetrně podle něj zachází s ústavou, což je z pohledu demokracie velmi nebezpečné. Pokud nebude Zeman akceptovat Sobotkův návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), má sociální demokracie připraveny další cesty. V DVTV Štěch řekl, že senátoři v případě neodvolání Babiše zvažují ústavní žalobu na prezidenta.

ANO by mohlo být ve vládě i po Babišově odvolání, míní Faltýnek

Ministři za ANO by měli zůstat ve vládě i v případě, že by prezident Miloš Zeman odvolal ministra financí a předsedu hnutí Andreje Babiše, míní první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. O takové dohodě mluvila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jenž Babišovo odvolání navrhl, ale hnutí viní z porušení koaliční smlouvy. Hnutí za Babišem nadále stojí, k jeho odvolání podle Faltýnka není žádný důvod. Sobotkův nynější krok, když oznámil, že nepodá avizovanou demisi, ale navrhne odvolání Babiše, označil za delší gesto zoufalého premiéra, křeč a za ostudu České republiky.

Zeman se v Číně setká s čínským i ruským prezidentem

Prezident Miloš Zeman se při své květnové cestě do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, miliardářem Čang Ťin-tungem nebo s primátorem Šanghaje. Vyplývá to z programu cesty, který ČTK poskytl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Domluvená je i schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který bude v té době v Číně na státní návštěvě. Zeman to řekl v televizi Barrandov. Podle informací ČTK by mělo Zemana do Číny doprovodit šest ministrů vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Cesta se uskuteční od 11. do 18. května.

Češi v cizině budou volit kandidáty ze Středočeského kraje

Češi v zahraničí, kteří se zúčastní sněmovních voleb, si budou vybírat kandidáty ze Středočeského kraje. Region, do něhož budou pro řádné říjnové volby zařazeni obyvatelé hlasující v cizině, zvolila losem státní volební komise. Opatření umožní snazší sčítání voličských hlasů zahraničních Čechů, kteří se k volbám v cizině zaregistrovali nebo zaregistrují do 10. září. Před čtyřmi lety jich bylo zhruba 14.000, z nichž přišly hlasovat tři čtvrtiny. Češi v cizině měli možnost vybírat si poslance ve volebních místnostech na zastupitelských úřadech či konzulátech zatím čtyřikrát. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy se rozhodovali mezi jihomoravskými kandidáty. Při následujících dvou volbách volili mezi jihočeskými kandidáty.

Soud poslal do vazby náměstkyni Kratochvílovou a šéfa fotbalu Peltu

Obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, která je obviněna v souvislosti s dotačními programy ministerstva pro sport. Do vazby poslal i předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. Kratochvílová se podle informací serveru Seznam.cz s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Ministerstvo Kratochvílovou kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí. Fotbalová asociace ČR ve čtvrtek odmítla, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství.

Potraviny živočišného původu z Brazílie se budou testovat, přikázal stát

Veterináři nařídili, aby provozovatelé potravinářských podniků, kteří přijmou potraviny živočišného původu z Brazílie, je nechali otestovat v akreditované laboratoři na salmonelu. Jinak jim bude hrozit až dvoumilionová pokuta. Opatření bude platit od úterý 9. května. Na trh by se tak nemělo dostat brazilské maso před testem. Jde i o import zboží z jiných členských států Evropské unie brazilského původu. Informaci o mimořádném veterinárním opatření ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství. Stát tak reaguje na opakované nálezy bakterií salmonel v brazilském kuřecím mase. Veterináři aktuálně stahují z trhu dalších pět tun solených kuřecích prsních řízků původem z Brazílie.

Piráti: Legalizace konopí by přinesla do státní kasy 3 mld. Kč

Regulovaná legalizace konopí by ročně přinesla na daních do státní pokladny přes tři miliardy korun. Tvrdí to zástupci České pirátské strany, kteří legalizaci konopí pro léčebné i rekreační účely dlouhodobě prosazují. Podle nich by legalizace zároveň omezila černý trh, snížila dostupnost konopí u nezletilých a zaručila spotřebitelům kvalitu zboží. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ale odhad pirátů nebere v potaz zdravotní a finanční dopady, které by legalizace měla. Podle mezinárodní školní studie ESPAD z roku 2015 konopné látky vyzkoušelo 37 procent šestnáctiletých Čechů a Češek. Piráti tvrdí, že jejich návrh nemá posouvat hranice společenské morálky, ale je reakcí na stav, kdy je konopí v ČR dostupné na černém trhu a naopak s nedostupností léčebného konopí se potýkají pacienti, kteří by jej potřebovali.

Colloredo-Mansfeldová podala ústavní stížnost v boji o Opočno

Kristina Colloredo-Mansfeldová podala ústavní stížnost v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu, letos v únoru verdikt potvrdil Nejvyšší soud. Zámek zabavili šlechtě nacisté, po válce zůstal státu. Spor o vydání trvá od roku 1991. Podle posledního verdiktu se neprokázaly podmínky pro navrácení majetku, například rasová perzekuce při jeho konfiskaci. Námitkou, že za konfiskací stála informace o židovských předcích rodiny, se justice podle Nejvyššího soudu řádně zabývala. Důvody konfiskace byly podle verdiktu spíše politické, nacisté Colloredo-Mansfeldy pokládali za "rod ve smyslu rakousko-monarchistickém, jehož mladší členové se hlásí k české národnosti".

Lidé před rozhlasem uctili památku padlých z Pražského povstání

Před budovou Českého rozhlasu si na pražských Vinohradech lidé připomněli oběti bojů Pražského povstání z května 1945. První ozbrojené střety s německými okupanty vypukly právě před tehdejším Československým rozhlasem, který ve vysílání svolával Pražany ke své obraně. Jen v jeho okolí padly desítky lidí, po celé Praze jich zemřeli tři tisíce. Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral poznamenal, že každoroční oslavy výročí Pražského povstání se konají, protože je dlužíme těm, kteří v bojích položili své životy. Odmítl, že by Pražské povstání vzhledem ke svému načasování na konci války bylo zbytečné, jak někdy zaznívá. Povstalci podle něj svým bojem zachránili po celé Evropě řadu životů. Ve stejném duchu se vyjádřil i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Posteskl si, že v současné době je národ rozdělen. Jedna část národní cítění podle něj zneužívá při šíření xenofobie, druhá pak vlastenectví považuje za nemravné slovo a srovnává s nacismem. Na pietě vystoupil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V Plzni začínají největší oslavy konce války v Česku

V Plzni začínají Slavnosti svobody - největší oslavy konce druhé světové války v Česku a jedny z největších podobných oslav v Evropě. Až do pondělí 8. května nabídnou vše, na co se každoročně do Plzně těší desetitisíce návštěvníků - autentické vojenské dobové kempy, setkání s veterány z USA a Belgie, kulturní program, pietní akty u pomníků i největší lákadlo - velký nedělní konvoj vojenské historické techniky po Klatovské třídě. Vzhledem k teroristickým útokům v Evropě, kde v minulých měsících najeli útočníci do davu lidí nákladním autem, se slavnosti uskuteční za zvýšených bezpečnostních opatření.

David Černý bude mít k padesátinám knihu

Třicet let kariéry sochaře Davida Černého mapuje kniha, která vyjde 31. května a která také připomíná jeho letošní padesátiny. Jmenuje se Fifty Licks se zřejmým odkazem na kompilační album jeho oblíbené kapely Rolling Stones. Knihu doprovázenou mnoha fotografiemi a dokumenty napsal novinář Jan Vitvar. Kniha neprovází Černého dílem chronologicky, ale pomocí klíčových témat. Jsou jimi česká historie, zbraně, násilí, auta, rychlost, sex nebo jeho nerealizované věci. Černého mají v oblibě média, jeho mystifikace s Entropou, Mimina na Žižkovské věži, klikující autobus v Londýně nebo vztyčený prostředník namířený na Pražský hrad jsou všeobecně známé. Kniha ale představuje i ta díla, jež se nedočkala tak široké pozornosti, případně ani realizace.

V Česku loni vyšlo 17.815 knih, z toho 5559 titulů beletrie

V Česku loni vyšlo 17.815 knižních titulů. Uvádí to výroční zpráva Národní knihovny. Je to nejnižší počet od roku 2012 a o 467 titulů méně než loni. Z celkové produkce ale až polovinu tvoří tituly vydávané státními institucemi, které se vůbec nedostanou na knihkupecké pulty. Beletrie se loni vydalo 5559 titulů. Počet nezávislých a malých knihkupců v důsledku expanze velkých sítí a on-line prodeje stále klesá.

Sport

Tenistka Barbora Strýcová i potřetí v sezoně skončila na turnaji WTA v semifinále. Na antuce v pražské Stromovce dobře začala utkání s německou kvalifikantkou Monou Barthelovou, ale prohrála 6:3, 2:6 a 3:6. V sobotním finále J&T Banka Prague Open se přesto může Češka objevit. Postoupit zkusí Kristýna Plíškovou, která narazí na Lotyšku Jelenu Ostapenkovou, která v dohrávce čtvrtfinále porazila Chorvatku Anu Konjuhovou 3:6, 6:4, 6:3.

Tenistka Květa Peschkeová s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou vyhrály čtyřhru na Prague Open. Ve finále porazily pár Siniaková, Hradecká 6:4 a 7:6.

Počasí

Oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C.

05-05-2017