Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-05-2017

Senátoři kritizují Zemana za znevažování ústavy

Třetina senátorů kritizuje prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během nynější vládní krize. V prohlášení zaslaném ČTK sdělili, že jsou připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. Prohlášení podepsalo 27 senátorů. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi. Celkem je senátorů 81. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO). Názor změnil s vysvětlením, že prezident si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. I ten ale Hrad zpochybňuje.

Mezi Zemanem a Babišem je "mocenský pakt", řekl premiér Právu

Mezi prezidentem Milošem Zemanem a vicepremiérem Andrejem Babišem existuje podle premiéra Bohuslava Sobotky "mocenský pakt". "Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří," řekl Právu Sobotka, který prezidentovi navrhl Babišovo odvolání z vlády. Babiš v reakci uvedl, že premiér Sobotka soustavně porušuje koaliční smlouvu a uzavřel pakt se šéfem TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Obdobně komentoval Sobotkův výrok mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zaorálek: Ministerstvo financí by mohlo zůstat hnutí ANO

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se domnívá, že křeslo ministra financí by mohlo po odchodu Andreje Babiše z vlády zůstat i nadále hnutí ANO. Resort by podle něj měl řídit někdo, kdo prokazatelně nemá vazbu na firmu Agrofert, kterou dříve vlastnil Babiš a nyní je ve svěřenském fondu. Zaorálek to řekl v České televizi. Podle Zaorálka je důležité, aby Finanční správa, která podléhá pod ministerstvo financí, nebyla blokována tím, že má vyšetřovat někoho, pod koho fakticky spadá.

Bývalý redaktor MfD: S Babišem jsem se sešel, nic jsem nenahrával

Na facebookovém profilu bývalého redaktora Mladé fronty Dnes (MfD) Marka Přibila se objevilo vyjádření, podle něhož se s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), kterého vnímal jako šéfa, sešel třikrát. Zdůraznil ale, že nikdy nikoho nenahrával a popřel také, že by pracoval pro ministra vnitra za ČSSD Milana Chovance, jak to naznačuje Babiš. Na zveřejněných nahrávkách, které vyhrotily už tak napjatou situaci ve vládní koalici, Babiš mluví s novinářem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích. Šéf ANO nahrávky označil za zmanipulované a tvrdí, že se jednalo o provokaci ze strany Přibila. S Přibilem hovořili novináři z investigativního týmu Českého rozhlasu, podle nichž jsou nahrávky autentické. Jednou z možností podle rozhlasu je, že nahrávky mohly uniknout omylem v laptopu, který Přibil nedávno prodal.

ČSÚ: Průměrný věk se zvyšuje, průměrnému obyvateli ČR je 42 let

Průměrný věk v Česku se každoročně zvyšuje. Zatímco v roce 1990 bylo průměrnému obyvateli republiky 36 let a necelé čtyři měsíce, na konci loňska mu už bylo rovných 42 let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ženy jsou v průměru starší než muži, žijí totiž déle. Průměrnému Čechovi bylo na konci loňského roku 40 let a sedm měsíců. Průměrná Češky byla skoro o tři roky starší, bylo jí 43 let a pět měsíců. Život se prodlužuje a dětí se rodí méně. V roce 1990 žilo v Česku 1,3 milionu osob nad 65 let a 2,2 milionu dětí do 15 let, loni už skoro dva miliony pětašedesátiletých a starších osob a 1,6 milionu dětí. Lidé nad 65 let tak nyní tvoří téměř pětinu obyvatel a děti asi 15 procent.

Na 7000 lidí prošlo Prahou v pochodu za legalizaci konopí

Centrem Prahy prošel už podvacáté pochod za legalizaci marihuany. Podle organizátorů se ho účastnilo přes 7000 lidí. Cílem je podle organizátorů upozornit na přetrvávající zákaz marihuany a apelovat na politiky, aby legislativu upravili. Chtějí, aby bylo možné marihuanu legálně pro vlastní potřebu pěstovat a užívat. Organizátoři upozorňují také na to, že ačkoli je v Česku legální konopí užívat pro léčebné účely, není momentálně dostupné v lékárnách kvůli sporům mezi dodavatelem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Ústav v současnosti hledá nového dodavatele. Podle výroční zprávy o užívání drog za rok 2015 konopné látky někdy vyzkoušelo 30 procent lidí ve věku od 15 do 64 let.

Nález bomby z války v Plzni zastavil vlaky na Žatec

Nález zřejmě letecké bomby z války v Plzni zastavil provoz vlaků na trati Plzeň - Žatec. Bomba se našla při opravách na seřaďovacím nádraží u teplárny. Pyrotechnikům podařilo odstranit roznětku a eliminovat nebezpečí výbuchu. Podle mluvčí policie Hany Kroftové se při výkopových pracích našla stará pětisetlibrová anglická letecká puma GP. Policie zhruba z půlkilometrového okruhu kolem místa nálezu evakuovala asi dvě desítky lidí, převážně zaměstnance železnice.

Karlovarský hotel Thermal nebude památkou, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo kultury neprohlásí karlovarský hotel Thermal památkou. Státní hotel, který čeká rekonstrukce, tak nebude podléhat přísnějšímu dohledu nad stavebními úpravami. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková ČTK řekla, že památkový dohled nad rekonstrukcí být musí, protože hotel je součástí městské památkové zóny. S krokem ministerstva nesouhlasí vnučka jedné z autorek stavby Věry Machoninové, Marie Kordovská, která architektku v médiích zastupuje. Město bylo jedním ze subjektů, které navrhovaly, aby ministerstvo kultury hotel, vybudovaný ve stylu brutalismu, zařadilo mezi kulturní památky.

Film o Miladě Horákové vstoupí do kin letos 2. listopadu

Film Milada, který pojednává o životě Milady Horákové, vstoupí do kin letos 2. listopadu. ČTK to řekl režisér a scénárista projektu David Mrnka. V těchto dnech se v Praze točí poslední záběry. Milada Horáková byla po vykonstruovaném procesu komunistickým režimem v roce 1950 popravena a stala se symbolem boje za svobodu. Film se natáčí v angličtině, do češtiny bude nadabován. Titulní roli ztvárňuje izraelsko-americká herečka Ayelet Zurerová. Jako prokurátorka Ludmila Brožová se představí Aňa Geislerová. Globální videotéka Netflix, která film zařadí do své nabídky, zakoupila práva na streamování po celém světě. Mrnka využil materiálů, které mu poskytla dcera Milady Horákové Jana Kánská.

Stovky lidí v Plzni si připomněly osvobození města 6. května 1945

Plzeň si při hlavním pietním aktu čtyřdenních Slavností svobody připomněla osvobození města americkou armádou 6. května 1945. U Pomníku generála George S. Pattona pod divadelní budovou lidé tleskali zejména poselství, které za své spolubojovníky přednesl čtyřiadevadesátiletý americký veterán ze Severní Karolíny Earl Ingram. "Když jsme sem před 72 lety přijeli, byli jsme příliš mladí na to, abychom plně pochopili obrovskou tragédii, jíž jsme se stali součástí. Tragédii, k níž nemělo nikdy dojít a která stála miliony lidských životů," řekl bývalý příslušník 2. pěší divize, s níž do města přijel 7. května 1945. O Československu tehdy mladí američtí vojáci věděli něco málo z hodin zeměpisu. Dnes se sem, pokud jim to zdraví dovolí, vracejí každý rok. Ingram se do Plzně se poprvé po válce vrátil v roce 1994 a kromě dvou let navštívil každé květnové oslavy osvobození. Stejně jako veteráni nebo zástupkyně americké armády, vyzval i premiér Bohuslav Sobotka k tomu, aby lidé byli stále připraveni hájit hodnoty, za které lidé před více než 70 lety bojovali a umírali.

Noční vlci uctili na pražských Olšanech padlé sovětské vojáky

Ruští motorkáři z klubu Noční vlci spolu s dalšími sympatizanty uctili na pražských Olšanských hřbitovech památku sovětských vojáků padlých při osvobozování Prahy. Před hřbitovy dorazila víc než stovka motocyklů. Motorkáři pak u pomníku na pohřebišti pokládali věnce a drželi minutu ticha. Pokračovat mají do Drážďan a cílem jejich cesty je Berlín. Členové motocyklového klubu jsou známí blízkým vztahem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Hlavní cenu na Anifilmu dostal francouzský film Louise na pobřeží

Hlavní ceny na třeboňském festivalu animovaných filmů Anifilm získaly snímky Louise na pobřeží a Můj život Cukety. Ocenění dostaly i krátké a studentské snímky, videoklipy a nově počítačové hry. Do kin přišlo přes 27.000 diváků, promítalo se 500 filmů, z nich 132 soutěžních. ČTK to dnes řekl člen programové rady festivalu Petr Slavík. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostal již 2. května Jiří Šalamoun, autor Maxipsa Fíka.

Snímek Louise na pobřeží vypráví o pětasedmdesátileté ženě, jež zůstane sama v přímořském letovisku. "Snímek provede diváka vzpomínkami hlavní postavy a poté jej přiměje si uvědomit, že samota může být cestou k sebepoznání," uvedli porotci. Jako nejlepší celovečerní film pro děti ocenili loutkový snímek Můj život Cukety. Film vypráví o chlapci, který putuje po matčině smrti do dětského domova plného sirotků; snímek získal i cenu diváků na festivalu ve francouzském Annecy.

Karlovy Vary zahájily sezonu

Karlovy Vary zahájily 660. lázeňskou sezonu. Největší lázeňské město věří, že bude opět úspěšnější než v předchozích letech. Karlovy Vary před čtyřmi lety zasáhly dopady krize na Ukrajině, propad hodnoty rublu i dřívější restrikce lázeňské péče ze stran českých zdravotních pojišťoven. Postupně se ale daří počet klientů opět navyšovat. Ve městě se za rok 2016 ubytovalo celkem 329.081 hostů, meziročně o 5,9 procenta více. Nejvíce bylo Čechů, Němců a Rusů. Přibývá i hostů z Číny nebo Tchaj-wanu.

Slavnosti chřestu přilákaly do Hostína několik tisíc lidí

Několik tisíc lidí zamířilo do Hostína u Vojkovic na slavnosti chřestu. Kromě pokrmů z této zeleninové delikatesy se podávalo také chřestové pivo, o něž byl mezi návštěvníky velký zájem, a rychle mizelo, řekl ČTK jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář. Účast na slavnostech odhadl na 3000 až 4000 lidí. Letos v Hostíně a jeho okolí roste chřest na zhruba 150 hektarech půdy, což je asi o 20 hektarů více než v loňském roce. O český chřest je zájem i v Německu, ale například také v Dubaji, odkud si ho objednává královská rodina.

Sport

Čeští hokejisté vyhráli ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Paříži nad Běloruskem 6:1 a připsali si premiérové tři body do tabulky skupiny B. Reprezentace porazila Bělorusko i v osmém vzájemném souboji na šampionátech. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel kapitán Jakub Voráček. Další utkání čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pondělí, kdy se utkají s Finskem.

Tenistka Kristýna Plíšková nedosáhla na titul v pražském turnaji WTA Tour. Ve finále na antuce ve Stromovce prohrála, i před zraky zraněné dvojnásobné wimbledonské vítězky Petry Kvitové v hledišti, s kvalifikantkou Monou Barthelovou z Německa 6:2, 5:7 a 2:6. Kristýna Plíšková tak na Spartě nenavázala na předchozí české šampionky - svoji sestru Karolínu (vítězku z roku 2015) a Lucii Šafářovou (2016). Levou rukou hrající Kristýna Plíšková se díky finálové účasti posune poprvé do světové padesátky, na 46. místo.

I třetí ročník turnaje WTA v Praze ve Stromovce má ve čtyřhře českou vítězku, z triumfu na J&T Banka Prague Open se radovala bývalá deblová světová jednička Květa Peschkeová. Spolu s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou ve finále porazily Kateřinu Siniakovou a Lucii Hradeckou 6:4 a 7:6. Jednačtyřicetiletá Peschkeová vybojovala již 28. deblový vavřín v kariéře na WTA a první po třech letech. S Grönefeldovou získaly čtvrtý společný titul.

Tenistka Andrea Hlaváčková s novou spoluhráčkou Timeou Babosovou získaly v Rabatu hned na prvním společném turnaji titul ve čtyřhře. Česko-maďarská dvojice otočila finále se srbsko-belgickým párem Nina Sojanovičová, Maryna Zanevská ve vítězství 2:6, 6:3, 10:5. Pro Hlaváčkovou je trofej už 21. deblovou v kariéře.

Český oštěpař Jakub Vadlejch skončil třetí v úvodním mítinku Diamantové ligy v Dauhá. Obhájce vítězství v lukrativním seriálu se výkonem 87,91 metru na pouhých jedenáct centimetrů přiblížil osobnímu rekordu, ale nestačil na dvojici německých oštěpařů. Čtvrtkař Pavel Maslák vstoupil do sezony sedmým místem, mílař Jakub Holuša skončil na patnáctistovce devátý.

Volejbalistky Prostějova zůstávají domácími mistryněmi minimálně pro další rok. Extraligový trůn uhájily před Olomoucí po vítězství 3:2 v rozhodujícím pátém finále a zlaté medaile získaly už devátým rokem v řadě.

Počasí

Ooblačno. Přes den na většině území přeháňky. Místy bouřky. Nejvyšší teploty 14 až 18 stupňů, na horách 9 stupňů Celsia.

I po zbytek května budou teploty v Česku podprůměrné, nebo průměrné. Do poloviny měsíce se ještě mohou objevit ranní mrazy. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí. Chladný bude zvláště příští týden.

06-05-2017