Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

15-05-2017

Sobotka odmítl Schillerovou, chce od ANO jiného kandidáta na ministra financí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh hnutí ANO, aby se novou ministryní financí po Andreji Babišovi (ANO) stala dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Podle Sobotky je Schillerová odpovědná za za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Vytkl Schillerové také to, že prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní. Premiér rovněž uvedl, že by náměstkyně byla jen prodlouženou rukou Babiše. Proto její nominaci odmítl a požádal ANO o předložení nového návrhu. Babiš Sobotkovo rozhodnutí kritizoval, premiér podle něj komplikuje rychlé vyřešení vládní krize. Schillerová podle něj byla nejlepší kandidátkou na ministryni i kvůli své 26leté praxi ve Finanční správě. ANO chce s novým návrhem ministra přijít do středy. Průběh vyjednávání o novém ministrovi financí dnes kritizovala Asociace malých a středních podniků. Podle ní má situace negativní dopad na podnikovou sféru, protože panují nejasnosti o rozpočtu na příští rok i o parametrech zákona o dani z příjmu.

Hrad se vyjádří k Zemanovým krokům ve vládní krizi příští týden

Pražský hrad se vyjádří k dalším krokům prezidenta Miloše Zemana ve vládní krizi až příští týden. Na twitteru to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Není však vyloučeno, že prezident sám bude záležitost komentovat i během své současné návštěvy Číny. Zeman dříve uvedl, že další kroky učiní po svém návratu z Číny, kde je do čtvrtka. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na počátku května navrhl Zemanovi odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Zeman k tomu kroku zatím nepřistoupil.

V Senátu se chystá text žaloby za Zemana, ale jako krajní možnost

Skupina senátorů chystá text ústavní žaloby proti prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli tomu, že dosud neodvolal z funkce ministra financí Andreje Babiše (ANO). Měl by být připraven tento týden, řekl ČTK místopředseda Senátu za klub Starostů Jiří Šesták. Případné další kroky budou podle něho záviset na vývoji situaci, žaloba je podle něho krajní řešení. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že chce mít pro případ, že prezident nebude akceptovat odvolání Babiše, připravenou kompetenční žalobu. "Pan prezident přijede z Číny, může hned rozhodnout a bude to bezpředmětné," podotkl k přípravám v Senátu místopředseda horní komory Šesták.

Čínský prezident: Nová Hedvábná stezka bude otevřená pro všechny

Novodobá Hedvábná stezka, spojující Čínu s velkou částí Asie, Evropy a Afriky, nebude postavena na ideologických základech, ale bude otevřená a přístupná pro všechny. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na závěr dvoudenní mezinárodní konference o budování stezky, jíž se zúčastnili nejvyšší představitelé 29 států, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Příští summit o nové Hedvábné stezce se uskuteční v roce 2019, prohlásil čínský prezident. Řada západních činitelů vnímá projekt především jako snahu rozšířit celosvětový vliv Číny a poukazuje na to, že plán není transparentní a že jsou otázky kolem zapojení zahraničních firem do projektu. Český prezident ve svém dnešním projevu na konferenci prohlásil, že projekt nové Hedvábné stezky "může znamenat obrovskou pobídku pro ekonomický růst, příliv nových investic a novou přidanou hodnotu". Zároveň ale řekl, že bude zapotřebí vytvořit nějakou formu řídící komise, která by tento projekt koordinovala.

NBÚ: Státní správu zatím kybernetický útok nezasáhl

Státní správu ani jiné systémy důležité pro chod státu zatím současný masivní kybernetický útok nezasáhl. ČTK to řekl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Radek Holý. Počítače po celém světě od pátku napadá tzv. ransomware, což je škodlivý software, který zabraňuje přístupu k počítači, který je infikován, a jenž vyžaduje zaplacení výkupného (anglicky ransom) za zpřístupnění počítače. Software WannaCry rychle zablokuje počítačová data a za jejich odblokování požaduje platbu ve virtuální měně bitcoin, která je obtížně sledovatelná. Na NBÚ se zatím obrátil jediný subjekt, který pod něj ale nespadá. Virus napadá jen počítače s operačním systémem Windows, zejména ty se systémem Windows XP, který už firma Microsoft nepodporuje. Aktuální systém Windows 10 zasažen není. Vyděračský program se od pátku v Česku vyskytl zhruba ve 300 případech. Během pondělí se počet napadených počítačů výrazně nezvýšil. Uvedl to bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC Pavel Bašta.

Bezpečnostní rada dostala ujištění, že se Babišovy nahrávky šetří

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na zasedání Bezpečnostní rady státu znovu odmítl, že by dostal od novináře svého bývalého deníku živý policejní spis, jak naznačují nahrávky, které se v posledních týdnech objevily na internetu. Novinářům to po jednání řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Politici v radě dostali od zástupců příslušných orgánů ujištění, že nahrávky jsou předmětem vyšetřování. O svolání rady požádali lidovci kvůli obsahu nahrávek, ale i kvůli tomu, že jejich vznik v okolí vicepremiéra a místopředsedy Bezpečnostní rady státu Babiše by mohl být bezpečnostní hrozbou. "Na různé otázky, které si tady v posledních dnech všichni klademe, nám bylo řečeno zase v obecné rovině, že ty věci se prošetřují," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lidovci budou podle něho spokojeni až ve chvíli, kdy vyjde pravda najevo.

Bezpečnostní rada státu se sešla kvůli okolnostem úniku nahrávek rozhovorů předsedy hnutí ANO Babiše a tehdejšího novináře jeho bývalého deníku Marka Přibila. Na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman se objevily postupně záznamy, na kterých mluví Babiš vulgárně mimo jiné o členech vlády včetně premiéra, řeší s Přibilem zveřejňování kompromitujících materiálů a živé policejní spisy.

Pražské letiště začalo namátkově kontrolovat zavazadla

Pražské Letiště Václava Havla začalo namátkově kontrolovat zavazadla cestujících a hledat v nich stopy po výbušninách. Do 10:00 letiště prohlédlo dvě zavazadla. Další informace o kontrolách pak přestalo uvádět s tím, že čísla jsou důvěrná. Denně ale mají být zkontrolovány desítky zavazadel, řekla ČTK mluvčí letiště Marika Janoušková. Letiště již dříve vyzvalo cestující, aby pro zajištění svých zavazadel používali zámky, které může bezpečnostní obsluha otevřít bez poškození. Pokud ale budou zavazadla při kontrole výbušnin poškozena, má jejich majitel právo požadovat po letišti náhradu. "Tento postup není přitom obvyklý, konkrétně třeba americká letiště berou za důvod poškození nedodržení pravidel cestujícím a škoda se neproplácí," uvedla Janoušková. Kontrola zavazadel na přítomnost stop po výbušninách je běžná například na letištích v USA nebo v Německu.

Vláda odložila bod týkající se vysokorychlostní železnice

Vláda by měla do konce svého mandátu schválit koncepční materiál k vysokorychlostní železnici. Po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Kabinet ale jednání o materiálu ministerstva k vysokorychlostním železnicím kvůli neúčasti ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) odložil. Spolu s ním vláda odložila jednání o možném připojení se Česka k žalobě na zavedení automobilového mýtného v sousedním Německu. Materiál počítá s výstavbou sítě vysokorychlostních tratí napojujících české aglomerace do Německa na severu přes Drážďany a na jihu přes Domažlice. Trasa z Drážďan má na českém území pokračovat přes Prahu a Brno a Břeclav s alternativním pokračováním na Vídeň a Bratislavu. Poslední uvažovaná spojení mají směřovat z Brna do polských Katovic a z Prahy do polského města Vratislav. Celkovou hodnotu uvažované sítě vysokorychlostních spojení odhadlo ministerstvo na 650 miliard korun.

Baxter zvažuje uzavření továrny Gambro v Přerově, má 620 lidí

Společnost Baxter uvažuje o uzavření své továrny Gambro v Přerově, která vyrábí zdravotnickou techniku a nyní zaměstnává 620 lidí. Rozhodnutí padne v polovině června, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Baxter Roman Pavlík. Přerovsko se dlouhodobě potýká s relativně vysokou nezaměstnaností, v dubnu činila 5,9 procenta. Podle Pavlíka o případném uzavření přerovského závodu Gambro bude rozhodnuto poté, co uplyne třicetidenní lhůta pro jednání se zaměstnanci. Proces byl zahájen dnes.

Vláda schválila věcný záměr zákona o sociálním podnikání

Vláda schválila věcný záměr zákona o sociálním podnikání, který má v budoucnu stanovit jasná pravidla pro sociální firmy i jejich podporu a výhody. Norma měla původně platit od letoška, do voleb se ale už připravit a přijmout nestihne. Tým ministra pro lidská práva, který věcný záměr připravil, si od zákona a stanovení pravidel slibuje mimo jiné zlepšení zaměstnávání lidí z ghett i stavu v jejich bydlišti a pokles výdajů na dávky. Podle odborníků na sociální problematiku by sociální podniky mohly dát práci až několika desítkám tisíc lidí. Sociální podniky fungují v Česku už teď. V jejich adresáři je k dnešku 239 firem. K podpoře sociálního podnikání se Sobotkův kabinet zavázal v koaliční smlouvě. Věcný záměr zákona s obrysy pravidel měl být hotov už před dvěma lety, návrh paragrafů do konce roku 2015. Přípravy ale nabraly zpoždění. Podle návrhu by sociální podnik měl víc než polovinu zisku využít ke svému dalšímu rozvoji či k naplňování prospěšného cíle. Na sociální podnikání by mělo být možné získat peníze z evropských fondů.

Valachová příští týden uvolní peníze na provoz sportovních svazů

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) zruší investiční program pro dotace sportovních svazů, na jejich provoz uvolní peníze příští týden. Vládu ujistila, že kvůli dotační kauze, kterou vyšetřuje policie, nic nebylo ukradeno. Dotační programy pro sportování v malých oddílech a sportování dětí podle ministryně fungují dál. Už minulý týden oznámila, že kvůli kauze odstoupí ke konci května. Nyní ubezpečila vládu, že ministerstvo je schopno zajistit financování sportu.

Zámecké vinařství Bzenec získalo velkou zlatou medaili

Zámecké vinařství Bzenec získalo velkou zlatou medaili na 24. ročníku mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles, která se letos konala ve Španělsku. Velká zlatá medaile se uděluje pouze mimořádným vínům. V soutěži bylo 9080 vín z 50 zemí světa, uvedl Vinařský fond v tiskové zprávě. Zámecké vinařství Bzenec získalo ocenění za Rulandské bílé 2015, výběr z hroznů. Kromě toho vinaři z České republiky vezou 13 zlatých a 20 stříbrných medailí. Soutěže se zúčastnilo 88 vín z České republiky.

Slavnosti Navalis nabídnou průlet parašutistů pod Karlovým mostem

Devátý ročník Svatojánských slavností Navalis nabídne průlet rogal i premiéru hudebního díla skladatele Kryštofa Marka. Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude seskok parašutistů včetně průletu pod obloukem Karlova mostu v místě Nepomuckého mučednické smrti. Akademický sochař Petr Váňa pro letošní slavnosti vytvořil pískovcovou sochu svatého Jana Nepomuckého, které požehná kardinál Duka na plovoucím pódiu při večerním vodním koncertu. V barokní době patřila slavnost k nejvelkolepějším oslavám.

Noc kostelů otevře 9. června v Česku na 1500 chrámů

Přibližně 1500 chrámů, kostelů a modliteben otevře 9. června po celé České republice už tradiční Noc kostelů. Otevírat se budou i prostory, kam se běžně nelze podívat a vstup bude všude zdarma. ČTK to dnes řekl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Během Noci kostelů se mohou lidé setkat s křesťanstvím jak v podobě prohlídky architektonických skvostů, tak prostřednictvím setkání s jeho představiteli i s jeho idejemi. Loni přišlo v noci do kostelů půl milionu lidí. Pořadatelé z jednotlivých diecézí se při pořádání inspirovali podobnou akcí, která se dlouhodobě koná v Rakousku. Český devátý ročník nabídne kulturní a duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků.

V soutěži Pražského jara zvítězily Šroubková a Antonovová

Vítězkami 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonovová. Laureátky převzaly ceny tradičně v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice. Nositelky prvních cen se představí na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly. O soutěž mladých hudebníků, která začala 8. května oborem housle, byl velký zájem. Vystoupení finalistů byla vyprodaná. Podmínky pro účast v soutěži splnilo 35 mladých cembalistů a 96 houslistů.

V pražské zoo zemřela samice plameňáka, žila v ní od roku 1965

V pražské zoologické zahradě uhynula samice plameňáka kubánského, která v ní byla téměř 52 let. Zoo tak přišla o své nejdéle žijící zvíře. Zatím vše nasvědčuje tomu, že uhynula stářím. Zahrada měla samici plameňáka od 5. srpna 1965. Její přesný věk ale neznala, spolu s dalšími šesti jedinci svého druhu byla odchycena na Kubě podle všeho už jako dospělá. Pražská zoo ji tak řadila mezi svá nejstarší zvířata. V pražské zoo je tak nyní nejdéle žijícím zvířetem slonice Gulab, která loni v červnu oslavila padesáté výročí příjezdu do Prahy.

Sport

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v Paříží domácí Francii 5:2 a po páté výhře v řadě jsou blízko postupu do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Josefa Jandače mají na kontě 13 bodů, což by jim k postupu do bojů o medaile mělo stačit. Existuje sice ještě možnost, že Češi z vyrovnané skupiny B do play off nepostoupí, reálná ale není. Posledním soupeřem českého výběru v základní části turnaje budou v úterý hráči Švýcarska.

Jakub Holuša vyhrál na atletickém mítinku ve francouzském Montgeronu závod na 3000 metrů v osobním rekordu 7:51,39 minuty. Vlastní tři roky staré maximum vylepšil o čtyři setiny sekundy a potvrdil vynikající formu z úvodu sezony, kterou zahájil minulý týden na mítinku Diamantové ligy v Dauhá výkonem 3:36,16 na 1500 metrů.

Počasí

Oblačno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C.

15-05-2017