Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

24-05-2017

Zeman odvolal Babiše a ministrem financí jmenoval Pilného

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě odvolal Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí. Jeho nástupcem jmenoval poslance Ivana Pilného (ANO). Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl začátkem května premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil. Místopředsedou vlády se místo Babiše stal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím," uvedl Zeman. Babiše pochválil za rozpočtový přebytek, výběr daní či omezení daňových úniků. "Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," dodal Zeman. Věří tomu, že se s předsedou hnutí ANO setká minimálně v červenci na poradě ekonomických expertů v Lánech.

Sobotka: Babišovou předžalobní výzvou se zastrašit nenechám

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se nenechá zastrašit předžalobní výzvou, kterou mu zaslal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Šéf hnutí ANO v dopisu tvrdí, že některé výroky předsedy vlády, kterými zdůvodňoval návrh na odvolání Babiše z funkce ministra, mají povahu pomluvy. Sobotku vyzval, aby od nich upustil, jinak se bude bránit soudně. Sobotka na twitteru napsal, že zastrašování a lži jsou Babišovy obvyklé praktiky při přebírání firem. Sobotkova vyjádření podle Babišova názoru navozují dojem, že se dopouštěl nelegální činnosti, a přitom jsou nepravdivá. "Důrazně se ohrazuji proti tomu, že veřejně lžu, že se jakýmkoliv způsobem vyhýbám placení daní, že jsem stát ošidil na daních nebo že zneužívám finanční správu," uvedl Babiš.

Zřízení vyšetřovací komise má Babiš za pokračování kampaně

Zřízení sněmovní vyšetřovací komise k možnému úniku z policejních spisů považuje končící vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) za pokračování kampaně proti sobě. O úniku živého policejného spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje Babiš a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument zřejmě dostal. Sněmovna komisi zřídila na návrh ČSSD, podle Babiše jde o další ukázku paktu mezi šéfem ČSSD premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou opoziční TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Komise má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Pro zřízení komise hlasovalo 82 ze 130 přítomných členů dolní komory, proti jich bylo 36.

Češi nejsou mezi oběťmi teroristického útoku v Manchesteru

Mezi oběťmi a zraněnými po pondělním teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru nejsou žádní čeští občané. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. České velvyslanectví podle ní vychází z informací britské policie, které by se již neměnily měnit. Doplnila, že několik českých občanů využilo zvláštní tísňovou linku, která byla zřízena po útoku.Teroristický útok, jehož terčem se stali návštěvníci koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové, si vyžádal 22 obětí. Dvacet zraněných zůstává v kritickém stavu. Na místě zahynul také pachatel, který na sobě odpálil improvizované výbušné zařízení. Útok odsoudili světoví i čeští politici.

ČR vyšle do USA vědeckého diplomata Luďka Moravce

Druhým českým vědeckým diplomatem se stal Luděk Moravec, bude působit ve Spojených státech. Moravce na tiskové konferenci představili vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nový vědecký diplomat by měl do USA odcestovat do konce července. Moravec působí na ministerstvu vnitra v sekci bezpečnostního výzkumu a vzdělávání. Pro své působení v USA vidí jako prioritu rozvoj vědecké spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti a také energetiky. Ministr Zaorálek poznamenal, že česká diplomacie vyslala na různé zastupitelské úřady několik diplomatů - specialistů. Kromě odborníků na vědu působí na českých ambasádách zemědělští diplomaté a odborníci na rozvojovou pomoc. První českou vědeckou diplomatkou je Delana Mikolášová. Jak uvedla, během 18 měsíců jejího působení v Izraeli byla mimo jiné domluvena spolupráce českých a izraelských vědců na stovce projektů v různých vědeckých oblastech. Zmínila biochemii a biologii.

Šéfové zemí NATO se v Bruselu sejdou v nové alianční centrále

Prsty sepnutých rukou má připomínat půdorys nové centrály Severoatlantické aliance v Bruselu, kterou prezidenti a premiéři 28 členských zemí slavnostně převezmou ve čtvrtek 25. května od belgické vlády. Rozsáhlá a moderně vybavená budova za více než miliardu eur (přes 27 miliard Kč), se staví od října 2010, ale stále není dokončená. Tisíce lidí, kteří nyní pracují v původních prostorách aliančního ústředí na druhé straně bulváru Leopolda III., se tak v nejbližších měsících přestěhovat ještě nemohou. Slavnostní ceremonie převzetí nové budovy je oficiálním důvodem, proč se v Bruselu ve čtvrtek sejdou vedoucí představitelé všech stávajících 28 členských zemí NATO. Poprvé se tam se svými kolegy z ostatních států setkají prezidenti USA Donald Trump a Francie Emmanuel Macron.

Český vicepremiér Bělobrádek se zúčastní sudetoněmeckého sjezdu

Český vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se začátkem června zúčastní sudetoněmeckého sjezdu v Augšpurku. Potvrdil to ČTK. Půjde o zatím nejvýše postaveného českého politika, který tak učiní. Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) zastupuje zájmy Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit Československo. Loni se jeho sjezdu jako první člen české vlády oficiálně zúčastnil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Hlavním cílem Bělobrádkovy účasti na sudetoněmeckém sjezdu je přispět k dalšímu pokroku ve smiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou se v posledních letech výrazně zlepšily.

ČR a Sasko chtějí prohlubovat spolupráci ve vědě a vzdělávání

Česko a Sasko mají zájem o prohlubování spolupráce nejen v ekonomických oblastech, ale i ve vědě, výzkumu a vzdělávání. Shodli se na tom Praze vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a saský zemský premiér Stanislaw Tillich. Sasko má podle Tillicha zájem na podpoře dvojjazyčného školství. Bělobrádek se chystá příští týden v Drážďanech podepsat dohodu o vědeckovýzkumné spolupráci s tamním Frauenhoferovým institutem. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při setkání s Tillichem vyzdvihl projekt vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany. Saská vláda v Praze uskutečnila výjezdní zasedání u příležitosti pátého výročí otevření saského stálého zastoupení v Česku, zasedání se účastnil i Bělobrádek.

MF ve svém návrhu rozpočtu nepočítá s penězi navíc pro VŠ

Ministerstvo financí ve svém návrhu k rozpočtu na příští rok nepočítá se slibovaným nárůstem peněz pro vysoké školy. Na debatě se studenty Univerzity Karlovy to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Pro vysoké školy navrhovala na příští rok navýšení o 4,5 miliardy korun na mzdy pedagogů, peníze pro investice a doktorandy, návrh resortu financí pro ně ale kalkuluje jen se sto miliony korun navíc. Ministryně se nyní bude snažit vyjednat více peněz. Celkový rozpočet ministerstva školství by podle návrhu měl vzrůst o 11,7 miliardy korun. "Musím zkonstatovat, že pan ministr financí porušil politické usnesení vlády, které ho váže," řekla Valachová. Chce trvat na jeho dodržení.

Sněmovna schválila televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2

Sněmovna schválila vládní novelu, která řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. Poslanci schválili návrh Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), aby Česká televize musela nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Novela se také týká mobilních operátů. Zvyšuje pokuty operátorům procentem z jejich obratu. To kritizoval hlavně Ivan Adamec (ODS) a argumentoval tím, že pro firmy může být až likvidační. Neúspěšně navrhoval pokuty podle obratu z novely vypustit. Lhůta pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na deset dní.

Milost údajně sliboval Kajínkovi už Václav Havel, jeho někdejší mluvčí to odmítá

Jiří Kajínek, který po 23 letech opustil vězení, tvrdí, že milost mu sliboval už prezident Václav Havel. Někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček to ale odmítá. Václav Klaus zase prý podle Kájínka sliboval, že jeho případ vyřeší. Že se případem bývalá hlava státu zabývala, potvrdil ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Miloš Zeman nesliboval nic, řekl po svém propuštění novinářům Kajínek. Byl to ale právě Zeman, kdo nakonec dvojnásobného vraha odsouzeného na doživotí omilostnil. I když k tomu přidal sedmiletou podmínku.

Kajínek po propuštění poděkoval novinářům, že na něj několik dní před věznicí čekali. Kvůli nim se prý rozhodl projít branou věznice, původně ji chtěl opustit nepozorovaně. O život se nebojí, kde bude bydlet, nechtěl říct. "Radši ale umřu na svobodě, než abych živořil v tom vězení," uvedl. Novinářům také řekl, že už dostal nabídky práce, a některé opravdu zajímavé. Nejdříve se chce ale rozhlédnout a zvážit situaci. "Podle toho se uvidí, co bude dál," uvedl. Kromě novinářů čekaly na Kajínka u věznice i desítky jeho příznivců. Lidé se s Kajínkem objímali, gratulovali mu k milosti, fotografovali se s ním a žádali o autogramy. Ven vyšel Kajínek jen v tom, co měl na sobě. Televizi, rádio, herní konzoli, oblečení či knihy nechal jiným odsouzeným ve věznici.

Soud ponechal zákon o veřejném zdravotním pojištění beze změn

Ústavní soud (ÚS) ponechal zákon o veřejném zdravotním pojištění beze změn. Podle neúspěšných návrhů na zrušení dvou klíčových paragrafů norma diskriminuje některé cizince pobývající v Česku i jejich děti. Oba návrhy podaly pražské soudy na základě komplikované situace matek z Ukrajiny. Jedna si musela zaplatit náklady porodu, druhá má hradit lékařskou péči o dítě. Podle ústavních soudců není neobvyklé ani podezřelé, pokud se úroveň sociálních práv u různých skupin obyvatelstva liší podle těsnosti jejich vazby ke konkrétnímu státu. Je úlohou zákonodárců, aby stanovili vhodný rozsah veřejného zdravotního pojištění a bezplatné péče. Sedm soudců mělo k nálezu odlišné stanovisko. "Konkrétní zájem na ochraně finančních prostředků státu nelze považovat za natolik závažný, aby mohl ospravedlnit takové omezení finanční dostupnosti zdravotní péče pro děti," stojí v odlišném stanovisku podepsaném také předsedou soudu Pavlem Rychetským a místopředsedou Jaroslavem Fenykem.

Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se zřejmě rozšíří

Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se zřejmě rozšíří o udílení právních rad, zastupování ve správních řízeních a v řízení před Ústavním soudem. Sněmovna úpravu schválila v poslanecké novele o advokacii, jež mění mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Stát by měl nově zaštítit podle schváleného pozměňovacího návrhu Heleny Válkové (ANO) udílení ústních právních rad lidem, kteří mají příjem do trojnásobku životního minima. Žadatelé by se po zaplacení stokorunového regulačního poplatku obraceli na Českou advokátní komoru. Každý nemajetný člověk by měl ročně nárok na schůzky v celkovém čase dvě hodiny.

Od června bude možné přihlásit vůz na kterémkoliv úřadu

Od června budou moci motoristé přihlašovat auta na kterémkoliv úřadu obcí s rozšířenou působností. Počítá s tím novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která začíná platit. Její součástí je povinnost autoservisů oznámit majiteli při zásadních zásazích do vozu, například při odstranění filtru pevných částic, že tím vozidlo ztrácí způsobilost provozu. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Povinnost informovat je důležitá proto, že v minulosti se při odhalení podobných změn majitel vozidla často odvolával na to, že je udělali v servisu bez jeho vědomí. Servisy mohou být postiženy až půlmilionovou pokutou za to, že klienty o změnách odporujících řádnému používání vozidla dostatečně neinformovaly.

Z pracovního pobytu v Tanzanii přijeli dva Češi nakažení cholerou

Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou, nyní jsou v domácí karanténě. Informaci přinesl Zdravotnický deník. Naposledy byla nemoc v Česku zaznamenána před 15 lety. Toto průjmové onemocnění se šíří především v zemích jihovýchodní Asie a subsaharské Afriky, hlavně kontaminovanou vodou či potravinami. Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí.

Mašínová může požádat o dědické řízení kvůli statku v Lošanech

Zdena Mašínová může požádat o nové dědické řízení, ve kterém by mohla od státu získat rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Kolínský soud 1. března rozhodl, že její otec Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku a že smlouvu, kterou postoupil statek svým dětem - Ctiradovi, Josefovi a Zdeně, podepsal pod nátlakem. Státní pozemkový úřad (SPÚ), který ve sporu zastupuje Českou republiku, se proti rozsudku nebude odvolávat. Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech, který nyní chátrá, vytvořit důstojný památník svého otce.

Ve Wintonovi byla hlavně lidskost, říká jím zachráněný muž

Na sobotní odhalení památníku, který svým rodičům věnují děti zachráněné sirem Nicholasem Wintonem, se těší i třiadevadesátiletý Jiří Pavel Kafka. Vlakem, jejichž odjezdy organizoval mladý bankéř z Prahy, odjel v roce 1939 do Anglie jako patnáctiletý. Měl výhodu, necestoval sám, ale s bratrem. A jako jednomu z mála se mu podařilo vidět se i poté se svými rodiči. "Nebýt jeho odvahy, hrdinství, ale hlavně lidskosti, nepřežil bych válku," řekl ČTK Kafka, který později sloužil jako letec u RAF. Winton zachránil před válkou téměř 700 dětí. Na hlavním nádraží v Praze, odkud vlaky do Anglie v předvečer druhé světové války odjížděly, bude pomníček odhalen v sobotu za účasti několika dosud žijících tehdejších Wintonových dětí.

Zemřela spisovatelka pohádek Olga Hejná, autorka Hajaji

V 89 letech zemřela spisovatelka a ilustrátorka pohádkových knížek Olga Hejná. Dlouhodobě spolupracovala s Československým rozhlasem a je autorkou jména Hajaja, známého rozhlasového skřítka. Olga Hejná se narodila v roce 1928 v Olomouci. Oba její rodiče byli legionáři, působili jako zdravotníci na Sibiři. V letech 1940 až 1945 navštěvovala Olga hradecké reálné gymnázium, z něj přešla nakrátko do hořické kamenické školy, následovalo studium sochařství u Jana Laudy na AVU, absolvovala v roce 1950. Jejím mužem byl sochař Miloslav Hejný (1925 až 2013). Olga Hejná dlouhodobě spolupracovala také s časopisy Mateřídouška, Ohníček nebo Sluníčko. Vydala velký počet knih, některé z nich sama ilustrovala. Je nositelkou ocenění Zlatá stuha (2010) pro nejlepší dětské knížky.

Sommerová při Pražském jaru představí svůj snímek o Soni Červené

Režisérka Olga Sommerová v rámci festivalu Pražského jara dnes představí veřejnosti dokument, který natočila o české pěvecké legendě Soni Červené. Premiéru filmu s názvem Červená mohou lidé vidět v pražském kině Lucerna. Do ostatních kin se snímek dostane 7. září, tedy dva dny před 92. narozeninami stále aktivní umělkyně. "Se Soňou Červenou jsem se seznámila před dvanácti lety, tedy v době, kdy po Sonině třicetileté emigraci a čtyřicetileté nepřítomnosti v rodné Praze začala česká kulturní veřejnost postupně odkrývat její světovou pěveckou kariéru," uvedla Sommerová. S umělkyní pracovala už v dokumentu Moje 20. století a také v 13. komnatě Soni Červené. Ve snímku o operní pěvkyni a herečce Sommerová zaznamenala její životní pouť, soukromou i profesní, kterou poznamenaly bouřlivé dějiny 20. století a jeho dva totalitní systémy nacismus a komunismus.

Vašíčkovo Muzeum záhad v Ostravě se dočkalo nové a větší expozice

Muzeum záhad v Ostravě se dočkalo nové a větší expozice. Muzeum sídlí v podzemí Slezskoostravského hradu. Spisovatel, záhadolog a scenárista Arnošt Vašíček v něm představí více než 100 světových i českých záhad. Část je věnována i pátrání po neznámých zvířatech. Součástí expozice budou i předměty, které Vašíček přivezl ze svých cest. ČTK to řekla mluvčí výstaviště Radka Vrublová. Nová výstava bude přístupná od 1. června. Expozice bude rozdělena do mnoha kapitol. Například na Pravěké rébusy, Opičí lidé, Krvavá Chupacabra, Vesmírné přízraky, Prokleté poklady, Neuvěřitelný člověk, Tajemní trpaslíci, Kříženci a mutanti, Po stopách upírů. Prohlídka muzea také zavede návštěvníka do mnoha exotických lokalit od ostrova Nová Guinea až po jihoamerické pralesy.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.

24-05-2017