Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-05-2017

Sobotka poslal na Hrad návrh na odvolání Valachové

Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové (oba ČSSD). Její rezignaci odeslal na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha. Sobotka na tiskové konferenci pochválil Valachovou za její výsledky. Zároveň ji ocenil za rozhodnutí podat demisi, podle něj tím přispěla politické kultuře v Česku. Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Premiér se dnes setkal s Valachovou a Štechem a mluvili o prioritách pro nového ministra. Shodli se, že hlavním úkolem bude vyjednávání o rozpočtu, jehož návrh Valachová kritizovala.

Sobotka: ČSSD vede intenzivní debatu o kandidátovi na Hrad

V ČSSD se vede intenzivní debata o možném prezidentském kandidátovi, řekl po jednání grémia sociální demokracie novinářům předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. Nejčastěji podle něj padají jména ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a předsedy Senátu Milana Štěcha (oba ČSSD). Sociální demokraté by o své podpoře do voleb hlavy státu měli rozhodnout v listopadu, pokud by však našli uvnitř či v blízkém okolí strany spřízněnou osobnost, chtěl by Sobotka uzavřít diskusi během léta. Členové podle něj debatují o tom, zda sociální demokracie disponuje silnou osobností, která by se zároveň do kandidatury chtěla pustit. V polovině května v rozhovoru pro ČTK Sobotka řekl, že mezi kandidáty na Hrad nevidí ČSSD levicového uchazeče. Uvažuje proto o vlastním, který by se podle Sobotky postavil mocenskému paktu mezi Zemanem a předsedou ANO Babišem. Odmítl ale, že by mohl na Hrad kandidovat sám.

NATO jako celek vstoupí do koalice bojující s Islámským státem

Severoatlantická aliance se jako organizace stane součástí mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii s teroristickou organizací Islámský stát (IS). S rozhodnutím prezidentů a premiérů členských zemí NATO, kteří se sešli v Bruselu, seznámil novináře generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Zdůraznil, že krok neznamená zapojení aliance do bojových operací, jde podle něj především o významný politický signál. Aliance také zintenzivní podporu, kterou této široké koalici s přibližně sedmi desítkami členů, poskytuje prostřednictvím svých radarových letounů AWACS. Ty budou létat častěji také díky nové možnosti tankovat ve vzduchu.

Vláda projedná růst výdělků v sociálních službách, má 3 varianty

O návrhu zvýšit výdělky v sociálních službách či kultuře, který počítá s přidáním od července, by měla v pondělí jednat vláda. Řešit bude mimo jiné to, o kolik by si pracovníci mohli přilepšit a odkud na to poplynou peníze. Ministerstvo práce připravilo tři varianty. Podle nich by pečovatelé a pečovatelky mohli dostat buď o pět, o 13 nebo o 24 procent víc. Odbory a poskytovatelé péče si dlouhodobě stěžují na to, že kvůli nízkým výdělkům chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o seniory a postižené. Hrozí omezení péče. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé vydělali v průměru 19.058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků nedosáhla ale ani na částku 18.821 korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že od nového šéfa státní pokladny Ivana Pilného (ANO) očekává, že peníze na růst výdělků najde. Odvolaný ministr Andrej Babiš (ANO) krátce před odchodem z funkce řekl, že platy v sociálních službách jsou "skutečně katastrofální" a jednorázově by se měly zvednout o 24 procent. O dalších deset procent by se pak zvýšily od listopadu, kdy je v plánu desetiprocentní růst výdělků ve veřejném sektoru, dodal Babiš.

ČOI: Případů porušení zákona na předváděcích akcích letos ubylo

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila v prvním čtvrtletí organizátorům předváděcích akcí pokuty v celkové výši skoro 7,5 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili na více než třetině kontrolovaných akcí. Loni v prvním čtvrtletí to bylo u více než 80 procent akcí. Výsledky kontrol za první čtvrtletí podle inspekce potvrdily, že se situace v oblasti předváděcích prodejních akcí zlepšila. Inspektoři se zaměřili hlavně na plnění zákonem stanovených oznamovacích povinností a kontrolovali také používání zakázaných nekalých a agresivních obchodních praktik. ČOI také v prvních třech měsících dostala méně podnětů od spotřebitelů než loni. Zatímco letos se na inspekci obrátili spotřebitelé ve dvou desítkách případů, loni počet podnětů překročil stovku.

Vnitro v Ostravě otevřelo obchod se zabaveným majetkem zločinců

Ministerstvo vnitra v Ostravě otevřelo první obchod s elektronikou, kterou policie zabavila zločincům. Zatím si tam lidé mohou koupit 20 věcí, zejména mobilní telefony a počítače. V příštích týdnech by se měly v nabídce objevit třeba televize nebo hodinky. Vnitro plánuje další podobné obchody otevřít v Praze nebo Kutné Hoře. ČTK to sdělila Martina Němcová z tiskového oddělení ministerstva. Obchod zatím funguje jako výdejna. Věci se nejprve draží na aukčním portálu. Zájemci se předtím mohou na zboží přijít podívat, v obchodě pak zaplatit a vyzvednout si zboží. Ministerstvo plánuje, že levnější věci by si zde lidé v budoucnosti mohli nakupovat rovnou. Podobný systém prodeje zabaveného majetku na zavedených portálech funguje už několik let ve Francii, Belgii nebo Nizozemsku.

FAČR má peníze jen na pár dní, pomoci má půjčka od UEFA

Fotbalová asociace ČR se kvůli pozastavení dotací z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dostala podle svých zástupců do vážné finanční situace. Generální sekretář Rudolf Řepka uvedl, že asociace má prostředky na provoz jen v řádech dnů. Aby vydržela do konce června, kdy podle vyjádření ministryně Kateřiny Valachové mají dorazit dotace z ministerstva, bude muset požádat o půjčku na UEFA. Asociaci hrozilo, že nebude moci dotace čerpat vůbec, protože je jako právnická firma obviněná spolu se svým předsedou Miroslavem Peltou ze zneužití investičních dotací. Ministryně školství Valachová však na základě právní analýzy a rozhodnutí Národní rady pro sport oznámila, že v rámci presumpci neviny může FAČR o dotace žádat a peníze na chod svazů jí budou vyplaceny do konce června jako všem ostatním sportovním svazům.

Děti i dospělí zpracovali v soutěži pohnuté osudy svých blízkých

Život vlastní babičky, příběh pronásledované filmařky nebo muže, který uprchl z nacistického tábora, aby ho krátce nato poznal na ulici bývalý dozorce, zpracovali vítězové soutěže Příběhy 20. století. ČTK o o tom informovala mluvčí společnosti Post Bellum Jana Holcová. Do finále postoupilo 15 autorů, především mladých lidí, kteří zaznamenali vzpomínky 75 pamětníků - svých sousedů, příbuzných či přátel, jejichž život ovlivnily pohnuté dějiny minulého století. Soutěží se ve třech kategoriích: žáci, studenti a dospělá veřejnost. Organizátoři připomínají nedávný průzkum, podle nějž si 86 procent lidí myslí, že je důležité poznat své kořeny, ale informace o příbuzných si ve skutečnosti zjišťuje jen 44 procent z nich. Sdružení Post Bellum hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století.

Výročí atentátu na Heydricha připomenou dvě venkovní výstavy

Výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v Praze připomenou dvě venkovní výstavy. Hrdinství domácího i zahraničního československého odboje představí panelová výstava před dejvickou budovou generálního štábu. Na Klárově u památníku druhého odboje bude otevřena výstava o vojácích i civilistech, kteří se na atentátu s krycím názvem Anthropoid před 75 lety podíleli. "Místo jsme si nevybrali náhodou, přes ulici se nachází dům, kde měly byt Marie Kovárníková se svou sestrou. Ty zde přebíraly zprávy o Heydrichově denním programu, které předávaly parašutistům," uvedl Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské. Autoři podle něj chtějí výstavou připomenout nejen hrdinství vojáků, ale především nezištnou pomoc řady domácích spolupracovníků, kteří za to často zaplatili mučením a životy svými i svých blízkých.

Studentovi historie v Brně se podařil unikátní objev

Student Masarykovy univerzity v Brně Ondřej Schmidt po několika stoletích přepsal teze českých historiků o moravské větvi Lucemburků, konkrétně o jednom z bratrů moravského markraběte Jošta. Podobný objev se dnes už stává jen zřídka, řekl ČTK vedoucí Historického ústavu Masarykovy univerzity Libor Jan. Nakladatelství Vyšehrad vydalo na základě výsledků Schmidtova bádání knihu Jan z Moravy. Mění dosavadní představu vědců, že jeden z Joštových bratrů Jan Soběslav šel na duchovní dráhu a stal se nejdříve litomyšlských biskupem a poté aquilejským patriarchou. Šlo o záměnu osob tradovanou historiky už od 17. století. Schmidt přesvědčivě dokazuje, že na duchovní dráhu nešel Jan Soběslav, ale jeho starší nemanželský bratr Jan, kterého zplodil jeho otec Jan Jindřich, který byl bratrem Karla IV. Paradoxně se to stalo v době, kdy jej jeho manželka Markéta Maultasch obvinila z neplodnosti a zavřela před ním bránu svého hradu. To byla ve 14. století velká ostuda a evropský skandál. Celých osm let do roku 1349 trvalo, než se rozvedli, a v této frustrující době zplodil Jan Jindřich s neznámou ženou syna Jana, o kterém je nová kniha.

Kniha Jan z Moravy poutavým způsobem popisuje i postavení bastardů ve středověku. Měli šanci na kariéru, pokud byli legitimizováni. Často se dostali do duchovních služeb, protože nemohli dědit rodový majetek. Levobočky měli Přemyslovci a Lucemburkové. K těm nejznámějším patří nemanželský syn Václava II. - olomoucký biskup Jan Volek. Král Jan Lucemburský zplodil mimo manželství syna Mikuláše, který byl také aquilejským patriarchou. Nemanželské dítě měl i Karel IV. či jeho syn Václav IV.

Výstavu Muchovy Slovanské epopeje v Tokiu navštívil císařský pár

Výstavu obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej v Tokiu navštívil ve čtvrtek japonský císařský pár, císař Akihito a císařovna Mičiko. ČTK o tom informoval velvyslanec České republiky v Japonsku Tomáš Dub. Podle české ambasády má výstava v japonské metropoli obrovský úspěch a prohlédlo si ji už více než 600.000 lidí. V průměru se prý stojí 45minutové fronty na vstupenky a 30minutové fronty na vstup do sálu. "Císař se velmi zajímal o jednotlivé detaily obrazů, obzvláště ty symbolizující mír. Zároveň se živě zajímal o historické okamžiky a souvislosti, které kolekce Muchových obrazů zobrazuje, stejně jako o to, zda například reflektují i historii Slovenska, i o to, jak bylo uspořádáno Rakousko-Uhersko, jaká byla jeho vnitřní situace a podobně," uvedl velvyslanec.

Zlínský filmový festival uvede 18 světových premiér

Zlínský filmový festival pro děti a mládež letos uvede 18 světových premiér. Patří mezi ně například dokument o Hermíně Týrlové, film Marty Gerlíkové z Valašska Tehdy spolu nebo pohádka Dukátová skála, která se natáčela mimo jiné i na nedalekém hradě Lukov, řekla novinářům na úvodní tiskové konferenci festivalu jeho umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Festival nabídne 326 snímků z rekordního počtu 62 zemí. Festival se koná 57. rokem, potrvá do 3. června. Jde o nejstarší a největší filmovou přehlídku svého druhu na světě. Na festivalu bude mít premiéru také dokument švýcarského režiséra Roberta Kolinského Jiří Menzel - Komedie není legrace. Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převezme malíř a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Do Zlína přijede například syn režiséra Ingmara Bergmana Daniel a řada českých herců a režisérů, Jiří Menzel, Miroslav Donutil, Martin Dejdar, Lenka Krobotová, Eliška Balzerová či Karel Janák.

Na pražské Malé Straně začíná divadelní festival Prague Fringe

V Praze začíná devítidenní přehlídka anglicky mluveného divadla Prague Fringe. Šestnáctý ročník festivalu nabídne více než 230 představení v osmi prostorách na Malé Straně rozmístěných mezi Pražským hradem a Karlovým mostem. Akce, která je podle organizátorů největším a nejstarším divadelním festivalem v angličtině na kontinentální Evropě, potrvá do 3. června. Do hlavního města přijede například renomovaný britský spisovatel, režisér a komik Henry Naylor se svým představením Angel nebo soubor Tooth and Nail s novou inscenací Hummingbird. Program zahrnuje vedle divadla také koncerty, kabaret, stand-up komedie, taneční projekty nebo klauniády.

Maurer zahájil Prague Food Festival, tentokrát na Vyšehradě

Prague Food Festival se letos přestěhoval z Pražského hradu na Vyšehrad. U čtyřicítky stánků si lidé mohou užít gastronomické zážitky do neděle. Akci zahájil Pavel Maurer s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Vstupné na místě je 550 korun, organizátoři očekávají přes 15.000 návštěvníků. Maurer láká návštěvníky například na konzumaci cvrčků či křepelek. Podle Maurera si tak lidé mohou dopřát pochoutky české, francouzské, středomořské i vietnamské kuchyně na vyšehradských hradbách s výhledem na Prahu.

Uzdravená Kvitová bude hrát Roland Garros, začne s Boserupovou

Tenistka Petra Kvitová bude po zranění ruky z prosincového přepadení hrát na Roland Garros. Los jí pro první kolo přisoudil za soupeřku Američanku Julii Boserupovou, 86. hráčku světa. Na kurty se dvojnásobná wimbledonská vítězka vrátí v Paříži pět měsíců po operaci levé ruky, v níž drží raketu. Turnajová dvojka a třetí hráčka světového žebříčku Karolína Plíšková zahájí Roland Garros proti čínské tenistce Čeng Saj-saj. Třináctka mužské dvouhry Tomáš Berdych se v 1. kole utká s Němcem Janem-Lennardem Struffem.

Kvitové pořezal neznámý pachatel šlachy 20. prosince při přepadení v jejím prostějovském bytě. Týž den podstoupila operaci a podle prognóz se měla vrátit nejdříve po půl roce. Od začátku května ale začala trénovat s raketou na kurtu a nyní se představí v akci poprvé od listopadového finále Fed Cupu ve Francii. "Ruka není stoprocentně připravená, ale jsem nadšená, že jsem tady a zase hraju tenis. Ruka nebolí, ale netestovala jsem ji v zápase," řekla Kvitová.

Sport

Tomáš Berdych porazil na antukovém turnaji v Lyonu domácího tenistu Gillese Simona 6:4, 6:0 a v generálce na Roland Garros si zahraje o první letošní finále. Jeho semifinálovým soupeřem bude světová šestka Kanaďan Milos Raonic, s nímž Berdych prohrál před týdnem v Římě.

Čeští volejbalisté vyhráli jasně i druhý zápas karlovarské kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa, Švédy zdolali 3:0 po setech 25:19, 25:16 a 25:20. Po dvou dnech mají v neúplné tabulce šest bodů stejně jako Finové.

Počasí

Skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, v Čechách ojediněle až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.

26-05-2017