Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

28-05-2017

Sobotka: Klíčová rozhodnutí v EU by měly přijímat všechny státy

Česká republika si přeje, aby Evropská unie i v případě uplatnění konceptu vícerychlostní Evropy přijímala klíčová rozhodnutí za účasti všech svých členských států, řekl český premiér Bohuslav Sobotka v Bratislavě na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec, na které vystoupil v diskusním panelu se svým slovenským kolegou Robertem Ficem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Pilný: Výdajové rámce jsou korektní, problémem jsou priority

Výdajové rámce rozpočtu na příští rok sestavil předchůdce Andrej Babiš korektně, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce nový ministr financí Ivan Pilný (ANO). Problémem je podle něj to, že v návrhu nejsou seřazeny priority. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že navržené výdajové limity jsou obžalobou nečinnosti vládní koalice, protože podle něj neudělala nic k vyrovnání rozpočtu.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v pondělí představil ještě před svým odvoláním Babiš, čelí kritice. Podle koaličních sociálních demokratů v návrhu chybí miliardy korun. Víc peněz z rozpočtu chtějí ale také někteří ministři ANO a lidovců.

V Praze se konal sjezd KDU-ČSL

KDU-ČSL na víkendovém sjezdu v Praze potvrdila v čele strany Pavla Bělobrádka a schválila uzavření volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Předběžná volební kampaň pro podzimní volby, v nichž bude muset koalice pro vstup do Sněmovny získat alespoň deset procent hlasů, by měla začít už příští týden. Delegáti na sjezdu také pověřili vedení strany, aby usilovalo o změnu volebních zákonů tak, aby se snížily volební prahy pro koalice.

Median: Zemanovi kvůli vládní krizi mírně klesly preference

Postoj prezidenta Miloše Zemana ve vládní krizi mu sebral část voličů. Naopak přibylo potenciálních voličů bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. I přesto by teď nejvíc Čechů v prezidentských volbách hlasovalo pro Zemana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.

Češi jsou podle průzkumu největšími euroskeptiky ze sedmi zemí

Češi jsou největšími euroskeptiky z obyvatel sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy včetně Chorvatska. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který zveřejnili organizátoři mezinárodní konference Globsec, jež se v Bratislava konala od pátku. Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci uvedl, že ČR na vstupu do EU vydělala a že kritický názor veřejnosti souvisí s neschopností rychle vyřešit migrační krizi.

Podle sondáže považuje EU za dobrou věc 35 procent obyvatel České republiky, opačný názor zastává 26 procent respondentů. Více než dvě pětiny (41 procent) dotazovaných v ČR uvedlo, že země by měla zůstat v EU, pro vystoupení se vyslovilo 29 procent lidí.

Do EET je zapojeno 148.000 podnikatelů, menší provozy zatěžuje

Elektronická evidence tržeb (EET) půl roku po zavedení většině podnikatelů velké problémy nepůsobí, hůře jsou na tom drobní podnikatelé. Negativním dojmem z EET je podle mnohých spousta zbytečně vytištěného papíru, což měsíčně zvyšuje náklady o tisíce korun. Do EET je zatím zapojeno zhruba 148.000 podnikatelů, zákazníkům vydali 1,35 miliardy účtenek, vyplývá z údajů Finanční správy. Dosud při kontrolách uložila za prohřešky na místě 347 pokut za 2,1 milionu korun.

EET byla zavedena loni od prosince pro restaurační a ubytovací služby. Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, jíž byla tato povinnost rozšířena na maloobchody a velkoobchody.

Poslední týden Pražského jara nabídne další mimořádné koncerty

Poslední týden Pražského jara nabídne další mimořádné koncerty. Už 29. května v Rudolfinu vystoupí Sacconi Quartet se členy Wihanova kvarteta. Festival uzavře 2. června v Obecním domě Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který povede jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století Krzysztof Penderecki. O koncerty letošního festivalu je mimořádný zájem, dosavadní koncerty byly v průměru vyprodané z 94 procent.

V Brně položili 12 kamenů zmizelých obětem světové války

V Brně v neděli položili 12 kamenů zmizelých. Takzvané stolpersteiny připomínají převážně židovské oběti druhé světové války, které už se nevrátily do svých domovů. Letos se na pokládání podílely například Sokol Brno I či městská část Brno-střed, řekl ČTK místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel. Sokol letos pokládal kameny za padlé odbojáře. "Ať už to byli členové domácí Obrany národa, nebo členové zahraničního odboje," řekl Doležel. Jsou mezi nimi například Richard Körner, který zemřel v Osvětimi a je po něm pojmenována ulice v Zábrdovicích. Ulice je pojmenována i po Josefu Skryjovi či Františku Geislerovi. Další jsou například Oskar a Marta Löfflerovi.

Vlčnovem projela Jízda králů, vedl ji dvanáctiletý Petr Španěl

Vlčnovem na Slovácku projela Jízda králů. Nejdůležitějším účastníkem nejznámější folklorní slavnosti v Česku byl dvanáctiletý král Petr Španěl. Raritou je to, že v družině osmnáctiletých hochů měl svého bratra Břetislava a také dva dřívější krále.

Jízda králů je od listopadu roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vlčnovská jízda je nejznámější. Na Slovácku se konají ještě v Kunovicích, Hluku a ve Skoronicích. Jediná vlčnovská se jezdí každoročně, letos se pojede i v Hluku.

Obraz Šero v pralese od Toyen se prodal za rekordních 30 mil. Kč

Obraz české malířky Toyen Šero v pralese se vydražil za 30 milionů korun včetně aukční přirážky, což je autorčin tuzemský rekord a současně čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR. Galerie Kodl dnes prodala 200 uměleckých děl za celkovou částku 250 miliónů korun, čímž se její dnešní aukce stala historicky nejúspěšnější v České republice.

Sport

Ondřej Synek se stal v Račicích počtvrté v kariéře mistrem Evropy na skifu. Ve finále zvítězil před obhájcem titulu Chorvatem Damirem Martinem.

České veslařky Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová se staly na dvojskifu na domácí vodě v Račicích mistryněmi Evropy. Medaili získala také čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jan Hájek, jež dojela třetí.

Tenistka Petra Kvitová vyhrála svůj první zápas po vážném zranění levé ruky. Dvojnásobná wimbledonská vítězka v prvním kole Roland Garros porazila Julii Boserupovou z USA 6:3 a 6:2.

Kajakář Josef Dostál vyhrál na Světovém poháru v Szegedu závod na 500 metrů a připsal si první vítězství v sezoně. Jeho bývalí kolegové z úspěšného čtyřkajaku při ostré premiéře na nové olympijské trati 500 m skončili třetí. Poprvé v letošním seriálu nezvítězil v individuálním závodu kanoista Martin Fuksa, jenž byl pátý na 200 m.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno, později odpoledne a večer na severozápadě a severu území oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C.

28-05-2017