Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-05-2017

V platnost vstoupil protikuřácký zákon

Platí absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. V platnost vstupuje takzvaný protikuřácký zákon. Kromě kouření ale upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu. Norma zavádí i zákaz užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto cigarety budou povoleny naopak v kavárnách, barech i restauracích. Výjimku ze zákazu kouření budou mít i vodní dýmky.

Provozovatelům restaurací a dalších veřejných prostor, kterých se týká protikuřácký zákon, se začnou podle ministerstva zdravotnictví pokuty za jeho porušení udělovat až za 90 dní, tedy na konci srpna. Restaurace a další provozovatelé mají tento čas na upravení prostor. Na tiskové konferenci to uvedlo vedení ministerstva zdravotnictví. Pokuty pro fyzické osoby (až 5000 korun), které poruší zákaz kouření, platí už od středy. Restaurační předzahrádky, pokud na nich má být kouření povoleno, budou muset být podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) označeny jako prostor pro kouření. Rozhodující pro případné postihy zákazu kouření podle něj bude, jestli mají pevnou konstrukci. Pod pergolou nebo slunečníkem bude povoleno. Zákaz bude opět platit na zastávkách MHD. Nyní je kouření zakázáno jen pod přístřešky, nově se bude týkat také prostoru širokého pět metrů a dlouhého 30 metrů před označníkem zastávky a pět metrů za ním ve směru jízdy. Zakázané bude také kouření na venkovních dětských hřištích.

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu cizinců v Česku

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců v Česku, které u poslanců prosadilo ministerstvo vnitra v rámci novely cizineckého zákona. Bylo by to v rozporu s ústavou, právem EU i lidskoprávními závazky ČR, rozhodli senátoři. Novelu tak dostane Sněmovna k opětovnému projednání. "My tam kolizi s ústavou nevidíme," prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Připomněl, že novelu poslala Sněmovna do Senátu hlasy 148 poslanců, což je víc, než kolik je třeba k přehlasování veta horní komory. Novela je podle ministra potřebná i kvůli omezení ekonomické migrace. Bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) namítal, že návrh například nepřípustně ruší dozor státních zástupců nad výkonem zajištění cizinců v detenčních zařízeních nebo omezuje právo na sloučení rodin cizinců.

Výdělky v sociálních službách se od července zvýší o 23 pct

Výdělky v sociálních službách vzrostou od července o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila vláda. Na twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj kabinet také rozhodl o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, které by kraje a poskytovatelé péče měli použít na růst platů a mezd. Vládní nařízení ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými výdělky se tak přesune do vyšších tarifů. Odbory a poskytovatelé péče si dlouhodobě stěžovali na to, že kvůli malému odměňování chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o seniory a postižené. Hrozí tak omezení péče.

Výbor europarlamentu diskutoval o situaci médií v České republice

Situace médií v České republice nepředstavuje systematické ohrožení demokratických struktur země, míní Evropská komise. V diskusi o rizicích politického zneužívání médií v ČR, kterou měl na programu Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu, to uvedl zástupce komise Giuseppe Abbamonte. V debatě, která byla přípravou na čtvrteční jednání pléna europarlamentu o stejné věci, často padalo jméno někdejšího vicepremiéra Andreje Babiše, opakovaně byla ale také zmiňována významná role českých veřejnoprávních médií. Problematika se na program bruselské miniplenární schůze dostala v první polovině měsíce, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu.

Mnozí účastníci diskuse připomínali, že podobné problémy jako ČR mají také další evropské země. Babiš zařazení bodu na program jednání europarlamentu pokládá za součást kampaně proti své osobě. Se svým pohledem na českou situaci přítomné v Bruselu seznámili předseda Syndikátu novinářů Adam Černý a šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Ten vyzdvihl existenci kvalitních veřejnoprávních médií v ČR, varoval před útoky na ně a upozornil, že o stavu médií se v Česku živě diskutuje.

Ministři Pelikán a Chovanec se střetli kvůli rozhovoru o migraci

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) obvinil ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) z vyzrazení utajovaných informací. Podle něj se toho ministr vnitra dopustil svým vyjádřením v deníku Právo, že Česko do voleb nepřijme žádného migranta v rámci jejich rozdělování v Evropské unii. Chovanec se proti Pelikánovu obvinění ohradil, označil ho za součást volební kampaně. Chovanec v rozhovoru řekl, že se vláda bude zabývat materiálem o přerozdělování migrantů v EU. Prohlásil, že nepředpokládá žádné přijímání migrantů, protože systém jejich rozdělování je špatně nastavený. U příchozích podle něj nelze vyloučit ani bezpečnostní riziko. Vláda by podle něj na odmítavém postoji k přijímání migrantů měla trvat, i kdyby Česku kvůli tomu hrozily z EU finanční sankce.

Zeman: Podíl 1,4 procenta HDP na obranu do roku 2020 je nízký

Zbytečně nízký je podle prezidenta Miloše Zemana podíl 1,4 procenta HDP, který by mělo Česko do roku 2020 začít vydávat na oblast obrany. Prezident to řekl na zahájení mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. Připomněl, že v dobách jeho premiérování vydávala země na obranu dvě procenta HDP. "Považovalo se to za samozřejmost. Dnes jsme naplněni úžasem, když o nějakou desetinku zdvihneme výdaje na obranu," prohlásil prezident. Podle dohody členských zemí NATO by přitom jednotliví spojenci měli na obranu vydávat dvě procenta svého HDP. S tím ale mají problémy téměř všechny evropské země, tento limit plní pouze Řecko a Velká Británie. Zeman v Brně dále řekl, že zbrojní exportéry je třeba podporovat jako každé jiné. Problém vidí v licenční politice, která podle něj nevhodně omezuje export do neembargovaných zemí pod záminkou rizika reexportu do rizikových států.

Export českých zbrojařských firem se během posledních čtyř let téměř ztrojnásobil. Zatímco v roce 2013 společnosti vyvezly zbraně a různé obranné systémy za 7,6 miliardy korun, loni už to bylo téměř 20 miliard. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je to i pozitivní důsledek spolupráce ministerstva a Armády ČR se zbrojním průmyslem, protože nákupy české armády jsou pro firmy ideální referencí pro uplatnění na zahraničních trzích.

Údajného ruského hackera lze vydat do USA i Ruska, rozhodl soud

Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina je přípustné jak do USA, tak do Ruska. Rozhodl o tom pražský městský soud. O muže zadrženého v Praze požádaly obě velmoci ve stejný den a Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do Spojených států zabránila. Nikulin si proti usnesení o přípustnosti vydání do USA obratem podal stížnost, takže věcí se bude zabývat ještě vrchní soud. Konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti. "My tady pana Nikulina nesoudíme - ani pro Ameriku, ani pro Rusko. Naším úkolem je posoudit, zda žádosti o vydání k příslušnému trestnímu řízení splňují podmínky pro vyhovění, nebo nesplňují," uvedl předseda soudního senátu Jaroslav Pytloun. Muž popírá tvrzení, že je hackerem. Prohlásil, že mu FBI po jeho zadržení nabízela beztrestnost za to, že se přizná k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina a že vyjmenuje své spolupachatele.

Účtenkovou loterii k EET plánuje Pilný spustit 1. listopadu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) počítá se startem účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) od 1. listopadu letošního roku. Slibuje si od ní hlavně úspory na straně kontrol. Novinářům dnes během jednání kabinetu řekl, že úspěch projektu bude záviset hlavně na tom, zda se podaří záměr vysvětlit občanům. Přínosy loterie, které ministr vidí na straně úspor státu v kontrolách, by podle Pilného mohly převýšit náklady na provoz, které dosáhnou 12,4 milionu korun bez DPH. Na vyhodnocení projektu si Pilný chce nechat zhruba rok. Na celkové zabezpečení účtenkové loterie je v rozpočtu MF pro letošek 100 milionů korun. MF hodlá ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21.000 výher. Loterie má podle ministerstva zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu EET a podpořit řádný výběr daní. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu účtenku od daného obchodníka. Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko.

Valachová demisi nestahuje, chce ale obhájit kariérní řád

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce obhájit kariérní řád učitelů ve Sněmovně a práci na novele dokončit. Uvedla to po jednání Senátu, který novelu vrátil se změnami poslancům. Demisi, kterou Valachová podala k datu 31.5. kvůli kauze se sportovními dotacemi, nestahuje. O situaci bude mluvit s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Valachová má podle prezidenta Miloše Zemana čas rozmyslet si svou demisi do 10. června, kdy se prezident vrací z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu. Pokud si svůj odchod z vlády do té doby nerozmyslí, Zeman ji odvolá a na její místo jmenuje současného náměstka Stanislava Štecha Návrh na odvolání Valachové k dnešnímu dni má Pražský hrad od pátku. Zeman zopakoval, že považuje za nesmysl, aby se měnili ministři několik měsíců před volbami.

Senát chce v rámci zavedení učitelského kariérního řádu zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat 3000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené Sněmovnou. Ministryně Valachová změny odmítla vzhledem k tomu, že navýšení není finančně zajištěno. Kariérní řád učitelů počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni.

Zpráva o rovnosti: Ve státní správě trvá segregace podle pohlaví

Ve státní správě v Česku přetrvává podle vládní zprávy o rovnosti žen a mužů za rok 2016 "segregace podle pohlaví". Ženy zůstávají na nižších pozicích a v hůře placených oborech. Podobná je situace i ve státních firmách. Jednotlivé resorty by mohly přikročit k takzvané pozitivní diskriminaci a zastoupení žen zvýšit, tuto možnost ale nevyužívají. V kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byly dosud tři ministryně - práce, pro místní rozvoj a školství. Odstupující šéfku resortu školství nyní ve funkci do voleb vystřídá její náměstek. Ze 106 náměstkovských křesel na konci loňska ženám připadlo 29. Ministerská oddělení vedlo 683 žen a 894 mužů. Ženy tak tvořily 43 procent vedoucích. Ženy představovaly 40 procent diplomatického sboru. Zastupitelské úřady ale vedlo 18 procent žen a 72 procent mužů, poměr zůstává dlouhodobě stejný. Ženy tvoří víc než polovinu české společnosti. Mívají vyšší vzdělání než muži, představují totiž většinu absolventů vysokých škol. Loni podle zprávy vydělávaly ženy v ČR v průměru o 21,9 procenta méně než muži.

Ludvík: Sestry dostanou od července příplatek 2000 Kč hrubého

Zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, si od července přilepší, protože se jim zvednou příplatky. Schválila to vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle něj sestry dostanou navíc 2000 korun. "Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna," uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole. Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem personálu. Některá oddělení už kvůli tomu musela omezit, nebo ukončit provoz. Příplatek má situaci sester, které pracují bez dohledu u lůžek či na porodních a operačních sálech na směny, zlepšit.

Ředitelem Národní knihovny je Martin Kocanda, odbory proti tomu protestují

Novým generálním ředitelem Národní knihovny se stal Martin Kocanda. Bývalý vězeňský kaplan a člen vedení Českobratrské církve evangelické vystřídá v čele knihovny památkáře Petra Kroupu. Jmenování Kocandy vyvolalo protesty odborářů, podle nichž nemá nový ředitel náležité odborné zkušenosti. NK je nejvýznamnější knihovní instituce v zemi, na nového ředitele čeká především dokončení revitalizace jejího sídla v Klementinu za miliardu korun. Ministerstvo kultury po dvouletém provizoriu začalo hledat jejího nového ředitele počátkem dubna. Do výběrového řízení se přihlásili tři kandidáti, vedle Kocandy a Kroupy ještě bývalý ředitel Sbírky starého umění Národní galerie v Praze Vít Vlnas. Jednání výběrové komise se zúčastnili jen dva uchazeči, komise doporučila oba dva, pro Kocandu se rozhodl ministr, uvádí tisková zpráva ministerstva kultury.

Ředitel MFO Kvapil, jehož odvolání požadovaly odbory, rezignoval

Dlouholetý ředitel Moravské filharmonie Olomouc (MFO) Vladislav Kvapil, jehož odvolání požadovali odboráři a někteří členové uměleckého souboru, rezignoval na funkci. Vypsáno bude nové výběrové řízení, řekl novinářům primátorův náměstek Pavel Urbášek (ČSSD). Odboráři po Kvapilově rezignaci zrušili protest, který chtěli uspořádat na pátečním koncertě. Kvapil nechtěl pro ČTK svůj krok komentovat. Bez odpovědi nechal i otázku, zda se nového výběrového řízení zúčastní. Kvapilovi a jeho spolupracovníkům ve vedení MFO odboráři vytýkají údajný nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Kvapil kritiku odborářů už dříve odmítl.

V Římě připomenou odkaz Lidic, papež požehná Lidické madoně

Pětasedmdesáté výročí vyhlazení české obce Lidice nacisty připomene několik událostí v Římě. Papeži Františkovi dnes delegace českých poutníků představí při generální audienci obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Audience se zúčastní i dvě ženy, které tragické události v Lidicích přežily. Vystoupí i na mezinárodní konferenci o dětských obětech válek, která se v Římě uskuteční o den později. Obraz Lidické madony, který by měl papež požehnat, bude trvale umístěn v bazilice sv. Marcelina a Petra, která je římským titulárním chrámem pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky.

Kožená: Systém českých ZUŠ je ve světě unikátní

Systém českých základních uměleckých škol (ZUŠ) je ve světě unikátní. Na zlínském filmovém festivalu to řekla operní pěvkyně Magdalena Kožená, jejíž nadační fond na dnešní den zorganizoval celostátní happening ZUŠ nazvaný ZUŠ Open. Akce se koná v republice poprvé. V ZUŠ podle Kožené nejde jen o to, aby se vychovávaly talenty, ale o komplexní rozvoj osobností dětí. "Cílem je, aby umění nebylo považováno jako nadstavba, ale bylo plnohodnotnou součástí každodenního života. Aby umění a sport byly vnímány na stejné úrovni," řekla pěvkyně. ZUŠ Open se dnes koná ve 280 městech, do akce se pod heslem "Děti žijí uměním" zapojilo celkem 355 škol, připravena byla tisícovka akcí. V Česku je 489 základních uměleckých škol.

Žďár nad Sázavou nabízí turistům šestijazyčnou aplikaci do mobilu

Ve Žďáru nad Sázavou ulehčí turistům orientaci šestijazyčná aplikace v mobilním telefonu. Díky propojování mobilu s vysílači rozmístěnými u dvaceti památek a jiných cílů telefon majitele upozorní, že je na hledaném místě, k němuž mu zároveň nabídne informace. Město tuto aplikaci využívá v turismu jako první v Česku. Zavedena byla ve spolupráci s tchajwanskými partnery kraje, řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Mezi dvaceti cíli města uvedenými v aplikaci je kromě Zelené hory, památky UNESCO a zámku kupříkladu i kámen na historickém rozhraní Čech a Moravy, rekreační areály a náměstí. V průvodci jsou informace kromě češtiny v angličtině, němčině, francouzštině a v čínštině používané i na Tchaj-wanu.

Sport

Třináctý nasazený Tomáš Berdych, turnajová dvacítka Barbora Strýcová i grandslamová debutantka Markéta Vondroušová prošli na tenisovém Roland Garros do druhého kola. Na postup nedosáhla Kristýna Plíšková, jež potřetí v kariéře vypadla na pařížské antuce už v prvním kole. Berdych po hladkém úvodu porazil 6:1, 6:1, 4:6 a 6:4 Němce Jana-Lennarda Struffa. Sedmnáctiletá Vondroušová deklasovala ve své grandslamové premiéře 6:1, 6:0 Francouzku Amandine Hesseovou. Talentovaná Češka zvládla úvodní zápas v hlavní soutěži pařížského turnaje, do něhož postoupila z kvalifikace, za pouhých 54 minut. Strýcová porazila Alison Riskeovou z USA 6:3, 6:0 a ve druhém kole narazí na domácí Alizé Cornetovou. Tenistka Petra Kvitová prohrála při návratu na kurty po vážném zranění ruky ve 2. kole grandslamového French Open s Mattekovou-Sandsovou z USA dvakrát 6:7.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na jižní Moravě až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.

31-05-2017