Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-06-2017

Zemřel dirigent Jiří Bělohlávek, bylo mu 71 let

Po dlouhé těžké nemoci zemřel šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek. Bylo mu 71 let. ČTK to řekl mluvčí filharmonie Luděk Březina. Bělohlávek byl dirigentem světového formátu, léta byl znám dokonalou profesionalitou, pozorností k detailům i smyslem pro barevnost hudby. Na začátku letošního ledna podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022. "Pro Českou filharmonii, nejen orchestr, ale i celé administrativní zázemí, je odchod Jiřího Bělohlávka nenahraditelnou ztrátou, nejen z umělecké, ale také z lidské stránky," řekl ČTK generální ředitel ČF David Mareček. Podle něj byla smrt uznávaného šéfdirigenta nečekaná, přestože se na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu. Kvůli zdravotním důvodům Bělohlávek navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program plánovaný na 22. května převzal dirigent Petr Altrichter. Do konce dubna ale plně koncertoval, a to například v Londýně, Rotterdamu či Mnichově. Bělohlávek také spolupracoval s mnoha významnými světovými orchestry. Patří k nim například Berlínská filharmonie, Bostonský symfonický orchestr, Clevelandský orchestr, Newyorská filharmonie či symfonický orchestr v San Francisku. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že Bělohlávek byl letošním laureátem ceny Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Mrzí ho, že mu ji už osobně nepředá.

Pár desítek europoslanců mluvilo o stavu médií v ČR asi hodinu

Diskuse pléna europarlamentu o rizicích možného zneužívání médií v Česku trvala přibližně hodinu. Před pouhými dvěma či třemi desítkami svých kolegů v ní vystupovali především čeští europoslanci. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která na jednání zastupovala Evropskou komisi, tak v závěru debaty poděkovala za možnost trochu se poučit o české domácí politice. Řada vystupujících, včetně zástupkyně komise, uváděla, že v České republice není situace, která by se dala označit za systematické ohrožení demokratického uspořádání země. Problematika se na program dnešní bruselské miniplenární schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která šéf hnutí ANO posléze předal do svěřeneckého fondu. Debata dnes skončila bez formálního závěru, který se ovšem ani neočekával.

Babišův postup označil za nepřijatelný místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO), který zdůraznil, že ČR má funkční demokratické instituce schopné se s podobnými věcmi vypořádat. "Česká média a čeští novináři mají svobodu dělat svou práci pořádně," poznamenal. Debata podle jeho názoru ale smysl měla, když ukázala, že téma nebylo něčím, čím by se měl Evropský parlament v této podobě zabývat. Jeho lidovecký kolega Tomáš Zdechovský míní, že se ukázala zbytečnost celé debaty. Ve svém vystoupení připomněl, že Česko dlouhodobě patří mezi země, které mají velmi svobodný tisk. "Je to selektivní vnímání jedné ze zemí. Minule to bylo Polsko, pak je to Maďarsko a teď do stejného balíku hážeme Českou republiku," prohlásil s tím, že debata dělá ČR jen ostudu. Podle Babiše samotného ale dělají ostudu Česku "chrabří europoslanci za TOP09 a KSČM". "Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce," napsal Babiš na twitteru.

Babiš nevylučuje, že ANO postaví kandidáta na prezidenta

Hnutí ANO bude řešit svůj přístup k prezidentské volbě až po podzimních volbách do Sněmovny a není vyloučeno, že postaví vlastního kandidáta. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda hnutí a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Zároveň odmítl, že by existoval nějaký mocenský pakt mezi ním a současným prezidentem Milošem Zemanem. Andrej Babiš také uvedl, že Česká republika by neměla vstupovat do eurozóny. Podle něj by zavedení společné evropské měny znamenalo, že by Česko ručilo za cizí dluhy a přišlo by o jeden z nástrojů, které pomáhají řešit hospodářské krize. Babiš také kritizoval Evropskou unii za nadměrnou regulaci, společenství se navíc podle něj nesoustřeďuje na podstatná témata. Jednoznačně odmítl návrhy na zavedení společného ministra financí pro eurozónu, které zmiňoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Podotkl, že v názoru na společnou měnu se rozchází i se zástupci liberální frakce ALDE, do níž v Evropském parlamentu patří europoslanci za ANO.

Babiš vyloučil, že by jeho hnutí po letošních podzimních volbách do Poslanecké sněmovny mohlo sestavit vládu s komunisty či TOP 09. Řekl, že skládání koalice bude hodně o lidech, existují podle něj i tendence ostatních stran dohodnout se bez hnutí ANO, i kdyby ve volbách zvítězilo.

Kalousek: TOP 09 je pro co nejrychlejší přijetí eura

TOP 09 je pro co nejrychlejší přijetí eura v České republice. Členství v eurozóně bude podle předsedy strany Miroslava Kalouska tvořit v budoucnu hranici v rámci vícerychlostní Evropy. Na váhání kolem eura už není z politických důvodů čas, Česko by se nemělo ocitnout v pomalém pruhu už jen proto, že označení je spíš eufemismem pro pomalé odpadávání, řekl Kalousek ČTK v rozhovoru. Vedle dlouhodobých priorit, kterými jsou pro TOP 09 reforma penzí, definování nadstandardů ve zdravotnictví a zavedení školného na vysokých školách, chce strana voliče před říjnovými volbami oslovit návrhy v oblasti vzdělávání a vědy. Ubrat chce TOP 09 ve státní správě a na dotacích. Současná vláda podle něj nabrala 30.000 nových státních zaměstnanců, pětinu z toho úředníků, aniž by to kdokoli poznal na veřejných službách.

Valachová demisi nestáhne, odvolání čeká po návratu Zemana z cest

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si podání demise nerozmyslí a stáhnout se ji nechystá. Do svého odvolání, které čeká za deset dní po návratu prezidenta Miloše Zemana ze zahraniční cesty, chce ještě jednat s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) o rozpočtu školství. Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou řeší policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Podle hlavy státu by si měla svůj krok rozmyslet. Zeman jí dal čas do 10. června, kdy se vrací z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak uvedl, že by změna v čele resortu školství měla být rychlá. Valachovou by měl nahradit její politický náměstek Stanislav Štech. Ministryně se dnes s předsedou vlády sešla.

Kontroly podnikání v pohřebnictví posílí, Senát novelu schválil

Provozovatelé pohřebních služeb budou muset mít zvláštní místnost pro případnou úpravu zesnulých, do níž budou mít přístup také pozůstalí. Posílí se rovněž kontrola v oboru a upraví sankce za prohřešky. Novinky přinese vládní novela, kterou schválil Senát. Norma navíc zakáže nejlevnější papírové rakve. Zatímco nyní stačí pro vstup do podnikání kurz, po účinnosti vládní novely to bude zkouška. Předloha zajistí podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) důstojné zacházení s lidskými těly po smrti. Míří ale třeba i na komerční výstavy o lidském těle. Bude se jich týkat ustanovení, podle něhož nebude možné vystavovat tělo zemřelého bez jeho souhlasu.

Zavedení ošetřovatelského volna sněmovní výbor podpořil se změnou

Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, by mohli dostat na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Vládní novelu podpořil sněmovní sociální výbor. Doporučil ale změnu ohledně nutného souhlasu zaměstnavatele s ošetřovatelským volnem pro zaměstnance. Zaměstnavatel by podle podpořeného návrhu Aleny Nohavové (KSČM) mohl nesouhlasit s poskytnutím volna jen v případě vážných provozních důvodů. Vládní úprava by podle ní vedla k nerovnosti, kdy někteří zaměstnavatelé by volno poskytovali a jiní ne. Ošetřovné by mohlo podle předlohy trvat až 90 dnů, členové rodiny by se na něm mohli střídat. Z nemocenského pojištění by dostávali 60 procent základu svého příjmu.

Česká republika patří k nejmírumilovnějším zemím světa

Česká republika patří k nejmírumilovnějším zemím světa, mezi 163 hodnocenými státy je šestá nejlepší. Vyplývá to ze Světového mírového indexu (GPI), který zveřejnil britský Institut pro hospodářství a mír (IEP). Stejného výsledku Česko, které pravidelně patří k premiantům, dosáhlo i v loňském roce. Žebříček nadále vede Island, nejhorší situace pak panuje v Sýrii. Spojené státy patří k zemím, které oproti loňsku v hodnocení zaznamenaly jeden z nejhorších propadů. USA mají nyní 114. příčku, což je o jedenáct pozic horší výsledek než v roce 2016. Evropa obecně vychází z hodnocení jako region s velmi vysokou či vysokou mírou bezpečí, výjimkou jsou jen Moldavsko, Řecko a balkánské státy Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo a Makedonie, kde panuje střední úroveň mírumilovnosti. Zcela na chvostu jsou pak Ukrajina (154. místo), která je zasažena konfliktem na východě země, a Rusko (151. místo).

Fond rozdělil osmi hraným filmům 67 milionů Kč, 15 mají legionáři

Státní fond kinematografie rozdělil mezi osm českých celovečerních hraných filmů 67 milionů korun. Jsou mezi nimi historické drama Petra Nikolaeva o českých legionářích, jemuž fond do téměř stomilionového rozpočtu přispěje 15 miliony korun. Dramatu Šarlatán Agnieszky Hollandové podle scénáře Marka Epsteina putuje 13 milionů korun. ČTK o rozhodnutí rady fondu informovala Eva Pjajčíková ze Státního fondu kinematografie. Žádosti o podporu poslalo 22 producentů se stejným počtem filmů. Rada po dřívějších diskusích s filmaři raději rozděluje vyšší dotace méně projektům, proto jich podpořila osm.

Kostely otevřou podeváté své brány v noci

Nevšední zážitky chystají pro návštěvníky Noci kostelů pořadatelé akce, která se uskuteční 9. června. Lidé se nejen mohou přijít podívat do kostelů a modliteben v neobvyklou dobu, mohou se ale také podívat tam, kam se při běžné návštěvě nedostanou. Čekají je také koncerty, komentované prohlídky, divadelní představení, workshopy, mohou se podívat do sakristií, klášterních zahrad, vystoupat do věží nebo si zkusit zahrát na varhany. Zájem návštěvníků se čím dál více přesouvá od těch nejznámějších kostelů v Praze více do regionů a míst, která nepatří k těm nejvíce navštěvovaným. Jen v Praze a Středočeském kraji bude otevřeno přes 300 kostelů, v celé zemi pak na 1500. Zájem lidí je veliký, loni celkem přišlo na půl milionu lidí.

Gott se za mohutných ovací vrátil na velká pódia

Sedmasedmdesátiletý zpěvák Karel Gott se středečním vystoupením v pražském Divadle Hybernia po nemoci vrátil před nadšené posluchače na velká pódia. Na beznadějně vyprodaném koncertu s názvem Karel Gott still aLIVE za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka přivítal jako své hosty na pódiu Evu Pilarovou, Ilonu Csákovou, Dashu, Vojtěcha Dyka a Petra Koláře. "Zatím jsem sólově vystoupil jen v klubovém prostředí pro známé, takže dnes je to první velký koncert pro veřejnost," uvedl před koncertem Gott. Po léčbě nádorového onemocnění vystoupil Gott poprvé na samostatném koncertu loni 10. října v pražské Malostranské besedě. Pro svůj návrat zvolil klubové prostředí. Dovnitř se dostalo 115 majitelů vstupenek zakoupených v předprodejích.

Týden Astrid Lindgrenové představí i neznámý život spisovatelky

Minipřehlídka s názvem Týden Astrid Lindgrenové připomene nejznámější díla švédské spisovatelky, ale zaměří se také na méně známé okolnosti jejího života a tvorby. Festival, který pořádá Skandinávský dům, potrvá do 8. června. Letos v listopadu uplyne od narození světoznámé autorky literatury pro děti 110 let. Spisovatelku připomíná i letošní zlínský filmový festival pro děti a mládež, který trvá do 3. června. Hlavním tématem festivalu je švédská kinematografie právě s důrazem na tvorbu Astrid Lindgrenové.

Liberecká zoo jako první na světě odchovala mládě orla nejmenšího

Liberecká zoologická zahrada má mládě orla nejmenšího. Jeho úspěšný odchov se zatím žádné zoo na světě nepovedl. V Liberci se o to pokoušeli deset let. Jak uvedla mluvčí zoo Barbara Tesařová, zoologické zahrady momentálně chovají 17 jedinců tohoto druhu, který ve volné přírodě obývá otevřenou krajinu poblíž lesa do nadmořské výšky 2000 metrů. V celé Evropě je zaznamenáno asi 5200 párů, z toho deset až 15 ve střední Evropě.

Sport

Tenista Jiří Veselý postoupil poprvé do třetího kola French Open. Ve druhém kole pařížského grandslamu vydřel výhru nad britským soupeřem Aljažem Bedenem 6:3, 6:3, 4:6 a 6:3. V utkání odvrátil český daviscupový reprezentant 12 ze 13 brejkbolů soupeře. V pátek se třiadvacetiletý Veselý střetne se sedmnáctým nasazeným Robertem Bautistou ze Španělska.

Cesta tenistky Markéty Vondroušová pařížským grandslamem skončila ve 2. kole. Sedmnáctiletá naděje po úspěšné kvalifikaci i prvním kole dnes prohrála na French Open kole s 26. nasazenou Darjou Kasatkinová z Ruska 6:7 a 4:6 za hodinu a jednadvacet minut. Barbora Strýcová nezopakovala loňskou účast ve třetím kole. Turnajová dvacítka ve druhém kole nedotáhla nadějně rozehraný první set a domácí Alizé Cornetové podlehla 4:6 a 1:6. Strýcové se na Roland Garros daří z grandslamů nejméně. Tomáš Berdych vypadl na French Open nečekaně ve 2. kole. Třináctý nasazený se nedokázal na pařížské antuce prosadit proti ruskému mladíkovi Karenu Chačanovovi a 53. hráči světového žebříčku podlehl po setech 5:7, 4:6 a 4:6.

Počasí

Jasno až polojasno, na jihu Čech při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

01-06-2017