Denní souhrn zpráv

Median: Lidé mají lepší mínění o Drahošovi než o Zemanovi

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš by byl podle 40 procent Čechů dobrým prezidentem. O Miloši Zemanovi si totéž myslí 33 procent veřejnosti, současná hlava státu si tak od dubna pohoršila o šest procentních bodů. Mírně klesla podpora přímé volby prezidenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Na třetím místě mezi kandidáty se umístil textař a podnikatel Michal Horáček, kterého by za dobrého prezidenta považovalo 28 procent dotázaných. Lékař a aktivista Marek Hilšer pak získal v průzkumu 18 procent. Pro zachování přímé volby prezidenta je nyní 79 procent lidí, proti prosinci je to pokles o pět procentních bodů.

Median na konci května zveřejnil také průzkum, podle kterého Zemanovi jeho postoj ve vládní krizi sebral část voličů. Naopak přibylo potenciálních voličů Drahoše. I přesto by teď nejvíc Čechů v prezidentských volbách hlasovalo pro Zemana, a to 35 procent. Drahošovy volební preference stouply ze 17 na 24 procent. Podle CVVM se pak v souvislosti s vládní krizí v polovině května výrazně propadla důvěra v prezidenta a vládu. Hlavě státu v květnu důvěřovalo 41 procent lidí, zatímco v předchozích dvou měsících to bylo vždy 55 procent. Důvěra ve vládu spadla na 23 procent z dubnových 40 procent.

Posselt: Sudetští Němci chtějí stavět mosty mezi Čechy a Němci

Sudetští Němci chtějí bojovat proti nacionalismu a stavět mosty mezi národy, řekl v první den sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) jeho šéf Bernd Posselt. Spolupráce Čechů a Němců má podle něj hluboké kořeny. Česko na letošním sjezdu zastoupí vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, jenž bude dosud nejvýše postaveným českým politikem, který tak učiní.

Sudetoněmecký sjezd začal v prostorách augsburgských veletrhů za přítomnosti zhruba tisícovky hostů. Už předtím se ráno otevřely desítky stánků, které představují jednotlivé komunity sudetských Němců a jejich historii nebo třeba lákají na návštěvu České republiky. Politický vrchol sjezdu přijde v neděli, kdy s projevy vystoupí Bělobrádek nebo bavorský premiér Horst Seehofer (CSU). Česko budou na sjezdu vedle Bělobrádka reprezentovat ministr kultury Daniel Herman i řada regionálních politiků.

Veletrh IDET patřil k vydařenějším, přijelo více firem i zákazníků

Zbrojařský veletrh IDET, který se od středy do pátku konal na brněnském výstavišti, patřil k těm vydařenějším. Představilo se 390 firem ze 30 zemí, 40 procent vystavovatelů bylo ze zahraničí. Zahraniční firmy často přivezly techniku či technologie, které se v Česku nevyrábí, partnerskou zemí bylo Turecko. Veletrh se stejně jako v minulosti nevyhnul protestům aktivistů, vystoupili proti němu i brněnští zastupitelé Zelených.

Vojákům se mají zvýšit platy, financím se to nelíbilo

Ministerstva obrany a financí se domluvily na zvýšení mzdových tarifů vojáků od července o sedm procent. Finance ještě pod vedením ministra financí Andreje Babiše (ANO) chtěly, aby vojáci dostali přidáno až od ledna a o pět procent. V blízké době by se návrhem měla zabývat vláda. Armáda potřebuje v příštích letech přijmout několik tisíc vojáků, každoroční nábor činí asi 2000 nových vojáků. K 1. lednu letošního roku sloužilo v resortu obrany podle armádního webu 23.184 profesionálních vojáků. Průměrný plat vojáků se pohybuje kolem 31.000 korun. Podle Českého statistického úřadu byla na konci loňského roku v ČR průměrná hrubá mzda 29.320 korun.

Zemřel překladatel a porevoluční primátor Prahy Jaroslav Kořán

Ve věku 77 let zemřel první polistopadový primátor Prahy Jaroslav Kořán. Stál v listopadu 1989 u zrodu Občanského fóra. Byl mužem mnoha profesí, kromě politika byl překladatelem, scenáristou, fotografem a vydavatelem. V 90. letech byl například šéfredaktorem české mutace časopisu Playboy. V roce 1973 byl zatčen, když spolu s Ivanem Magorem Jirousem a dalšími zpívali v restauraci písně o Rusech-vrazích. Ve vězení pak strávil jeden rok. Poté pracoval jako strojník vyhnívacích nádrží pražských kanalizací. Zároveň však překládal z angličtiny, do českých knihkupectví pomohl řadě stěžejních děl moderní americké literatury. V Kořánově pražském bytě se také konala 10. prosince 1976 první přípravná schůzka rodící se Charty 77.

Vedení fotbalu nebylo zvoleno, letos bude další valná hromada

Nové vedení Fotbalové asociace ČR nebylo zvoleno. Dva kandidáti na šéfa FAČR postupující z prvního kola Martin Malík ani Petr Fousek nezískali ani ve třetím kole volby od delegátů na valné hromadě v Praze potřebný počet hlasů. Předsedou asociace zůstává Miroslav Pelta, který je ve vazbě a spolu s FAČR čelí obvinění z ovlivňování dotací z ministerstva školství. Valná hromada poté pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Peltu v čele asociace budou v době vazby dál zastupovat místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal.

V boji s kůrovcem mohou pomoci speciálně vycvičení psi

V boji s kůrovcem v lesích mohou pomoci speciálně cvičení psi, kteří dokážou včas odhalit napadený strom. Neobvyklou metodu používanou ve Švédsku zkoušejí vědci z České zemědělské univerzity. "Pro psy, kteří jsou trénováni k tomu, aby rozpoznali kůrovčí feromon, je velmi jednoduché najít napadený strom," uvedla Anette Johanssonová z firmy SnifferDogs Sweden, která v lesích nedaleko Výžerek u Prahy metodu předvedla novinářům. Pes podle vědců dokáže najít napadený strom už týden po náletu, a to i na vzdálenost větší než 100 metrů.

Součástí závěru Pražského jara byla minuta ticha za Bělohlávka

Ve Smetanově síni Obecního domu se uskutečnil závěrečný koncert 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Na úvod zazněla Serenáda pro orchestr českého neoklasicistního skladatele Iši Krejčího. Večer vyvrcholil symfonií Sedm bran jeruzalémských pod taktovkou jejího autora Krzysztofa Pendereckého, který řídil Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). Slavný polský hudebník před zahájením druhé části programu věnoval koncert zesnulému šéfdirigentovi České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi. Obecenstvo poté spontánně uctilo památku Bělohlávka minutou ticha.

Umění a historii Romů přiblíží evropský digitální RomArchive

Umění Romů a Sintů by měl v příštím roce začít představovat nový evropský digitální archiv s názvem RomArchive, který bude přístupný na internetu. Jeho cílem je zviditelnit romskou kulturu a historii. Fungovat bude v angličtině, němčině a romštině, do budoucna se počítá ale i s překladem do dalších jazyků. ČTK o tom informovali pořadatelé festivalu romské kultury Khamoro. Projekt podpořily hlavně německé nadace a instituce. Romové představují největší evropskou menšinu. Na kontinentu jich žije kolem deseti až 12 milionů. V Česku je jich podle odhadů asi čtvrt milionu. V RomArchivu se budou příslušníci menšiny prezentovat sami. Patrné tak budou i rozdíly mezi Romy z různých zemí a prostředí.

Nejúspěšnějším snímkem zlínského festivalu je Na stejné notě

Francouzský snímek Na stejné notě, který režíroval Michel Boujenah, je nejúspěšnějším snímkem letošního 57. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Film získal diváckou cenu za nejlepší hraný film i cenu dětské poroty. Ceny festivalu se předávaly při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru. Snímek Na stejné notě vypráví o dvanáctileté talentované violoncellistce, která tají onemocnění očí. Sblíží se se spolužákem Viktorem, který se naopak potýká se studijními neúspěchy. Porotci ocenili vynikající herecké výkony i nečekaný závěr filmu. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti získal snímek Amélie a horský zázrak. Na galavečeru byla udělena cena Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež malíři a kostýmnímu výtvarníkovi Theodorovi Pištěkovi.

V Pardubicích začal 27. ročník Aviatické pouti

Na pardubickém letišti dnes začal 27. ročník Aviatické pouti. Návštěvníci se při letových ukázkách mohou těšit na desítky historických letounů i nejmodernější vojenské stroje. Program pokračuje také v neděli 4. června, řekla ČTK Marie Schillerová z týmu pořadatelů. Na pardubickém nebi se již představila replika Blériotu XI, což je obdoba stroje, se kterým letec Jan Kašpar na počátku minulého století uskutečnil první lety. Letos za řízení repliky usedl britský pilot Dan Griffith. V programu je připravená také válečná scéna z Východní fronty či první světové války nebo společný průlet více než desítky vzácných letounů z druhé světové války.

Přehlídka veteránů v Loučeni ukazuje 66 historických vozů

V zahradách zámku Loučeň na Nymbursku se v sobotu a v neděli koná čtvrtý ročník soutěže elegance historických vozidel - Chateau Loučeň Concours d´Elegance. Návštěvníci uvidí 66 vozidel nejrůznějších značek a stáří. Akci doprovází bohatý program, jako například workshopy nebo přehlídka historických kostýmů. Letošní ročník je zaměřený na značku Ferrari. "Máme tady 66 krásných výstavních kousků, to nejlepší, co mají čeští sběratelé ve svých sbírkách," řekla ČTK ředitelka a majitelka zámku Kateřina Šrámková.

V Krkonoších leží poslední zbytky sněhu, např. na Mapě republiky

Na hřebenech Krkonoš zůstávají poslední zbytky sněhu. Sníh leží například na sněhovém poli na úbočí Studniční hory zvaném Mapa republiky nebo na Luční hoře, zjistila ČTK z webových kamer. Sněhové pole Mapa republiky svým tvarem při tání připomíná obrys bývalého Československa a většinou je místem, kde na české straně Krkonoš leží sníh nejdéle. V některých letech byl sníh na Mapě republiky ještě v srpnu. V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.

Sport

Tři medaile získali čeští reprezentanti na mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Kajakář Jiří Prskavec sice na čtvrtý titul mistra Evropy nedosáhl, ale na šampionátu v Tacenu získal bronz. Kanoistka Tereza Fišerová přidala stříbrnou medaili a další bronz vybojovali deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler. Kajakář Vít Přindiš skončil pátý. Prskavec sobotním individuálním bronzem na mistrovství Evropy zlomil prokletí neoblíbené tratě ve slovinském Tacenu. Úřadující mistr světa ve vodním slalomu si pochvaloval, že se mu vyplatila dlouhá příprava na zdejším kanálu na řece Sávě. Prskavce předčili dva Poláci: vítězný Mateusz Polaczyk a stříbrný Dariusz Popiela. Od úspěšné obhajoby dělilo českého kajakáře 97 setin sekundy. Čtyřiadvacetiletý Prskavec bral evropské zlato třikrát za posledních pět let. Jeho nástupce na trůnu Polaczyk je prvním polským vítězem v kategorii K1 v historii.

Kanoista Martin Fuksa ovládl i třetí kilometrový závod v této sezoně Světového poháru. Po triumfech z Montemoru a Szegedu vyhrál olympijskou disciplínu také v Bělehradu, druhého Němce Sebastiana Brendela porazil o více než sekundu. Radek Šlouf a Jan Štěrba byli v závodu deblkajaků na 500 metrů třetí. Kajakář Josef Dostál dojel v srbské metropoli na kilometru pátý, na vítězného Olega Jureňu z Běloruska ztratil tři sekundy. Kanoistka Jana Ježová obsadila ve finále pětisetmetrové trati osmé místo.

Koulař Tomáš Staněk překonal bezmála 30 let starý český rekord Remigia Machury. Na mítinku v Schönebecku v Německu zvítězil výkonem 22,01 metru a Machurův výkon z roku 1987 vylepšil o osm centimetrů. Dvojnásobného mistra světa Davida Storla porazil o 95 centimetrů.

Tři cenné kovy získali čeští vodní slalomáři v úvodním dnu finálových soutěží na mistrovství Evropy v Tacenu v závodech hlídek. Nejcennější medaili vybojovali kajakáři, kteří zvítězili stejně jako loni v Liptovském Mikuláši. Tým ve složení Jiří Prskavec, Ondřej Tunka a Vít Přindiš porazil druhé Francouze o 45 setin sekundy. Bronzové medaile přidali deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně, Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem a Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm, třetí skončily i kanoistky Tereza Fišerová, Monika Jančová a Eva Říhová.

Počasí

Oblačno až zataženo. Od západu na většině území déšť nebo přeháňky, zejména ve východní polovině území místy bouřky i silné. Nejvyšší denní teploty v Čechách 19 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku 24 až 29 °C.