Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-06-2017

Vláda: Česko už nepřijme žádného migranta na základě unijních kvót

Česká republika na základě unijních přerozdělovacích kvót nepřijme už žádné migranty z Itálie a Řecka. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vláda systém kvót označila za dysfunkční a ke svému kroku se rozhodla i na základě zhoršené bezpečnostní situace, dodal. Ministerstvo vnitra bude připravovat obranu pro případné řízení, které by mohla kvůli nedodržování závazku vyvolat Evropská komise. Materiál projednala vláda v důvěrném režimu, ale přijaté usnesení odtajnila. Krok české vlády je podle Chovance reakcí na vyjádření eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose, který v posledních týdnech apeloval na to, aby státy dodržely své závazky. Česko, které by mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzalo 12 migrantů z Řecka. Představitelé opozice souhlasí s rozhodnutím vlády nepřijímat už žádné uprchlíky na základě unijních přerozdělovacích kvót.

Prezident Zeman odletěl na návštěvu Vietnamu a Kazachstánu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou odletěli na návštěvu Vietnamu a Kazachstánu. Ve Vietnamu se Zeman setká s prezidentem Tran Dai Quangem, jednat s ním bude mimo jiné o zrušení víz, přímém leteckém spojení mezi ČR a Vietnamem a o obchodních vztazích. Mluvit by měli také o početné vietnamské menšině žijící v České republice, a to jak o její úspěšné integraci, tak i o některých potížích s kriminalitou, například s výrobou drog. V Kazachstánu se prezident zúčastní zahájení výstavy Expo 2017, v plánu má také několik bilaterálních jednání. Český pavilon Zeman otevře v pátek. Bude mít dvě patra a dominovat mu bude koncept sportovního letounu s elektrickým motorem. Rozpočet české účasti je kolem 98,2 milionu korun. Hlavními tématy výstavy je snižování emisí a energetická účinnost.

Češi nejsou mezi oběťmi sobotního teroristického útoku v Londýně

Mezi oběťmi ani zraněnými po sobotních teroristických útocích v Londýně nejsou Češi. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Úřad současně doporučil českým občanům v Londýně, aby se do odvolání v britské metropoli vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí a oblastem, kde teroristé útočili. Teroristický útok v centru Londýna v sobotu v noci si vyžádal životy sedmi lidí a desítky zraněných. Atentát se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Útok v Londýně neměl žádnou spojitost s Českou republikou. Po prověření informací poskytnutých Brity to na twitteru uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Mzda v Česku v 1. čtvrtletí stoupla o 5,3 pct. na 27.889 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 5,3 procenta na 27.889 korun. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Po odečtení inflace, tedy růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Růst tak mírně předčil odhady analytiků a oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2016 zrychlil. Průměrná mzda vytrvale roste v Česku již od začátku roku 2014. "Mzdový růst podporuje velmi nízká nezaměstnanost. Ta klesla na rekordně nízké hodnoty a je v Česku dokonce nejnižší ze všech států Evropské unie. Poptávka i po méně kvalifikované pracovní síle zvyšuje mzdy u méně vydělávajících zaměstnanců," sdělil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd není dlouhodobě udržitelné. "Mzdy totiž rostou rychleji než produktivita práce, jednotkové mzdové náklady již druhým rokem stoupají a cenová konkurenceschopnost se zhoršuje. Dohromady s posilováním kurzu koruny jde o nebezpečnou kombinaci pro exportně orientovanou ekonomiku spoléhající zejména na výrobu a export zboží s nízkou přidanou hodnotou," uvedl.

Vláda prodloužila lhůtu, do které má policie nabrat 4000 nováčků

Vláda o dva roky prodloužila platnost koncepce, na jejímž základě má policie přijmout 4000 nových příslušníků. Počet policistů by tak měl stoupnout na 44.000. Platnost dokumentu musela být prodloužena, protože policie nezvládá nové kolegy tak rychle nabírat. Původně měly být cíle splněny v roce 2020, nově by to mělo být v roce 2022. O schválení koncepce informoval na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zvažuje se například, že by mohli u policie nově začít sloužit zájemci bez maturity nebo cizinci, kterým je zatím vstup do služebního poměru zapovězen. Snížit by se například mohly také nároky na fyzickou připravenost, což by mohlo přilákat třeba IT odborníky nebo analytiky. Ministr Chovanec také dlouhodobě upozorňuje, že není přijatelné, aby byl nástupní plat u bezpečnostních sborů 17.000 či 18.000 korun, když například na pozici skladníka bývá kolem 25.000 korun.

Čeští dopravci kritizují nařízení k minimální mzdě pro šoféry

Čeští dopravci kritizují návrh Evropské komise stanovující pravidla pro odměňování šoférů kamionů z cizích zemí. Podle něj by řidiči pracující více než tři dny mimo svou domovskou zemi měli pobírat minimální mzdu daného státu, ve kterém působí. Podle komise se tím má předejít fenoménu takzvaných "nomádů", tedy řidičů, kteří jsou prakticky neustále na cestě po Evropě a nevracejí se do své domovské země. Pravidlo tří dnů v měsíci je ale příliš přísné a zkomplikuje tuzemským šoférům i klasický export zboží do zahraničí. "Za tři dny dnes nedojedete ani do Francie a zpátky," uvedl zástupce generálního tajemníka Česmad Bohemia Jan Medvěď. Pokud by toto pravidlo začalo skutečně platit, pravděpodobně se podle něj zvýší v zahraniční dopravě prázdné jízdy, protože šoféři nebudou moci čekat na nakládku zboží pro cestu zpět.

Vláda podpořila poslaneckou novelu k registru smluv

Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí a národní podnik Budějovický Budvar by mohly dostat částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Vláda podpořila poslaneckou novelu. Do evidence se také nebudou muset vkládat smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy. Určité výjimky by dostaly i Česká televize a Český rozhlas v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání a veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce u smluv, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou. TOP 09 změny kritizuje a s výjimkami z povinnosti uveřejňovat smlouvy v registru nesouhlasí.

Tisk: Kiska chtěl se Zemanem ocenit Gabčíka a Kubiše, Hrad odmítl

Slovenský prezident Andrej Kiska chtěl společně se svým českým protějškem Milošem Zemanem ocenit parašutisty - Slováka Jozefa Gabčíka a Čecha Jana Kubiše - kteří před 75 lety provedli v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Uvedl to týdeník Respekt. Pražský hrad podle něj ale společnou iniciativu odmítl, důvody přitom nesdělil. Kiska sám proto na Slovensku před dvěma týdny povýšil do hodnosti generálmajora Jozefa Gabčíka. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček informaci označil za lež, Kiska podle něj žádný takový návrh nepředložil. Později uvedl: "Byli jsme kontaktováni nikoli ve věci vyznamenání, ale s návrhem na společné kladení věnců u pomníku v ulici V Holešovičkách. Pan prezident má ale v případě připomínek důležitých událostí už dlouhodobě stanovený harmonogram. Letos to byla připomínka položení základního kamene nových Lidic. Slovenskou stranu nechtěl obviňovat z nepravdy, podle něj patrně došlo k nedorozumění.

Při nehodě vlaku na nádraží v Přerově je škoda kolem 20 mil.Kč

Škoda při ranní nehodě vlaku na nádraží v Přerově, který narazil do zarážedla, je odhadována až na 20 milionů korun. Při prudkém nárazu popadali lidé ve vozech, zraněno bylo 15 cestujících a dva stevardi, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle mluvčích záchranné služby a policie se strojvedoucímu vlaku, který na nádraží dojížděl, udělalo nevolno. Dechová zkouška u strojvedoucího byla negativní.

Ústavní soud potvrdil nakladateli podmínku za Recepty z konopí

Ředitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina neuspěl s ústavní stížností proti podmínce uložené za vydání dvou verzí knihy Recepty z konopí. Podle pravomocného verdiktu se dopustil šíření toxikomanie, kniha prý radí, jak co nejvíce zvýšit omamný účinek pokrmů a nápojů. Drtina ČTK loni řekl, že verdikt pro něj znamená zklamání v českém soudnictví a považuje jej za projev omezování svobody. V ústavní stížnosti poukazoval na postupnou liberalizaci vnímání konopí, včetně jeho legalizace pro léčebné užití. Recepty z konopí jsou nadále v prodeji, justice to nezakázala.

V Praze bude znovu otevřená Kavárna potmě s nevidomou obsluhou

Na pražském náměstí Republiky se dnes znovu na více než dva týdny otevře Kavárna potmě, ve které hosty obsluhují nevidomí kavárníci. Její výtěžek tradičně poputuje do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc zrakově postiženým. Kavárna bude fungovat do 22. června, poté se objeví v některých dalších městech Česka. Akci doprovodí také několik koncertů nebo pravidelné středeční ochutnávky limitované edice Vína pro Světlušku. Kavárna funguje od roku 2006 a od té doby ji navštívilo více než 50.000 lidí.

Kostel na Libavé ozdobí křížová cesta připomínající zaniklé obce

Kostel svaté Anny a svatého Jakuba ve Staré Vodě ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá ozdobí ojedinělá křížová cesta. Tvoří ji 14 rozměrných keramických zastavení, každé z nich připomíná jednu ze zdejších zaniklých obcí. Projekt s názvem Via Dolorosa je dílem žáků havířovské základní školy a řady dobrovolníků. Vytvoření díla trvalo čtyři roky. Zastavení již byla převezena na Libavou. ČTK to řekl Jan Pečínka, který se skauty léta pracuje na obnově tohoto místa. Jednotlivá zastavení křížové cesty přináší na zadních stranách informace o zaniklých obcích, jako byly Keprtovice, Vojnovice, Barnov, Nepřívaz, Jestřebí či Smilov. Cílem projektu bylo podle jeho tvůrců nejprve při výuce dějin 20. století zmapovat historii zaniklých obcí na území vojenského újezdu Libavá. Na základě získaných informací začala postupně vznikat jednotlivá zastavení křížové cesty.

V pražské zoo začne výstava upozorňující na poškozování oceánů

V pražské zoologické zahradě dnes začne výstava, která chce veřejnost upozornit na znečištění a neudržitelné využívání moří a oceánů, které jsou hlavním zdrojem výživy pro miliony lidí a které dalším milionům dávají práci. Datum zahájení expozice se shoduje se začátkem konference v newyorském sídle OSN, která chce přijmout konkrétní opatření, jež by poškozování oceánů zastavila. Například na liduprázdném Hendersonově ostrově v jižním Pacifiku vědci narazili na největší hustotu plastového odpadu na světě. Odhadují, že tamní pláže pokrývá na 38 milionů kusů plastu o celkové váze přes 17 tun. Ostrov je přitom vzdálen od nejbližšího osídleného místa více než 5000 kilometrů.

Na festivalu v Ostravě lidé ochutnají lanýže, šneky i cvrčky

Lanýže, sladkovodní i mořské ryby, severoafrické klobásky merguez nebo šneky, cvrčky či vína a destiláty z domova i ze světa budou moci ochutnat návštěvníci prvního ročníku Garden Food Festivalu, který se o víkendu uskuteční v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. Bude jej provázet i řada kuchařských show, jejichž hlavními hvězdami budou Zdeněk Pohlreich a michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek. Pavel Vysloužil z organizačního týmu řekl, že vedle producentů světových pochutin budou mít silné zastoupení i místní výrobci. "Smyslem akce je ukázat lidem, že v celém kraji jsou zajímavé projekty, že jsou tady dobří kuchaři, lidé, které gastronomie baví, a zároveň je svým způsobem vzdělat, popularizovat nové směry v gastronomii a podobně," řekl Vysloužil. Poprvé v Česku návštěvníci festivalu uvidí kamion, který poskytuje servis na závodech Formule 1. K vidění bude papričková i hmyzí show a tvarůžková cukrárna.

Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála Odložilův memoriál, tentokrát na domácím stadionu na Julisce triumfovala díky hodu dlouhému 62,88 metru ze druhé série. Start na mistrovství světa si osobním rekordem 62,24 zajistila Nikola Ogrodníková, která skončila čtvrtá. Účast na světovém šampionátu si zajistil také Jakub Holuša, který doběhl v hlavním závodě mítinku čtvrtý. Memoriál Josefa Odložila na 1500 metrů vyhrál v rekordu mítinku 3:32,32 Alsadik Michu z Bahrajnu, který zopakoval triumf z loňského roku. Holuša finišoval jako čtvrtý ve svém nejlepším letošním výkonu 3:34,96. Přísnější kritérium pro účast na MS v Londýně pokořil více než o sekundu. Čtvrtkař Pavel Maslák doběhl druhý v čase 45,51. V rekordu mítinku 45,23 vyhrál Slovinec Luka Janežič.

Tenista Tomáš Berdych je po deseti měsících znovu bez trenéra. Čtrnáctý hráč světa na sociálních sítích oznámil, že ukončil spolupráci s Chorvatem Goranem Ivaniševičem, která začala loni v srpnu. "Goran a já už nebudeme dále spolupracovat. Užil jsem si naši společnou cestu a zůstaneme dobrými přáteli. Přeji mu vše nejlepší do budoucna a já budu naplňovat svoje cíle se svým současným týmem," napsal Berdych. Spolupráce pod vedením tzv. superkouče Ivaniševiče začala smolně. Berdych měl zánět slepého střeva, na operaci nemusel, ale vynechal US Open. Po návratu sice vyhrál na přelomu září a října turnaj v Šen-čenu, ale pak se mu nedařilo a nedostal se poprvé po šesti startech na Turnaj mistrů. Ideálně mu nevyšel ani úvod letošního roku. Nejlépe zahrál až týden před Paříží, v kterém došel do finále v Lyonu.

Počasí

Oblačno až zataženo, od západu déšť nebo přeháňky, místy i bouřky. Nejvyšší denní teploty v Čechách 19 až 23 °C, na Moravě a ve Slezsku 23 až 27 °C.

05-06-2017