Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

12-06-2017

Prezident Zeman se setká s britskou královnou Alžbětou

Prezident Miloš Zeman se s manželkou Ivanou v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Informaci ČTK o audienci českého prezidenta u britské královny potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Současně uvedl, že Zeman při své jednodenní návštěvě Británie mimo jiné vyznamená pět válečných veteránů. K pátečnímu programu Alžběty II. nejsou v oficiálním kalendáři královské rodiny žádné informace. Buckinghamský palác nicméně na svém webu uvádí, že poskytnuté audience jsou obvykle považovány za soukromou schůzku královny s jejím hostem. Takovýchto setkání se až na výjimky, jako je například přijetí významných světových státníků, neúčastní další členové královské rodiny. Podle informací ČTK udělí královna Alžběta audienci, o kterou požádal Pražský hrad, českému prezidentskému páru v pátek pravděpodobně v odpoledních hodinách. V kolik hodin se český prezidentský pár setká s královnou, Ovčáček neuvedl. Zmínil pouze Zemanův program při jeho jednodenní pracovní návštěvě Británie. Podle mluvčího prezident během ní vyznamená pět válečných veteránů Medailí Za hrdinství, předá diplom o povýšení do generálské hodnosti Miroslavu Antonínovi Liškutínovi, československému pilotovi, který létal v britské RAF (Royal Air Force). Liškutín, který žije v Anglii, byl povýšen na generála letos k 8. květnu, ceremoniálu na Pražském hradě se ale nemohl zúčastnit. "Dále se (prezident) zúčastní ceremoniálu u památníku bitvy o Británii," doplnil Ovčáček.

Zeman pověří sestavením vlády vítěze podzimních voleb

Vítěz podzimních voleb do Poslanecké sněmovny dostane do prezidenta Miloše Zemana první šanci na sestavení vlády. Zeman to dnes řekl na návštěvě Jihočeského kraje. Podle něj nejsilnější politický subjekt nemá být opomíjen a obcházen a vítězství ve volbách má být tímto způsobem respektováno. Zeman uvedl, že to je jeden ze dvou principů, jimiž se bude na podzim po volbách řídit. Kromě uznání vítěze voleb prezident prosazuje i to, aby nejsilnější politický subjekt jednal s poraženými. To považuje za druhý princip. "Je to tolerance nebo chcete-li velkorysost. A to zejména k těm, kteří prohráli málo. To znamená ke druhému nebo třetímu na (cílové) pásce. Protože tím, že se snažíme zadupat poražené do země v nich vyvoláváme naprosto zbytečnou zatrpklost a nenávist," uvedl Zeman.

Sobotka nechce komentovat spekulace o svém odchodu

Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka odmítl komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD. Řekl pouze, že ve středu se aktuální situací bude zabývat stranické grémium. Spekulace o odchodu Sobotky z pozice stranického lídra se objevily v souvislosti s poklesem preferencí ČSSD. Podle zákulisních informací se v pátek úzké vedení strany shodlo na tom, že by Sobotka měl zůstat.

Chovanec: Trest od EK kvůli kvótám by oslabil důvěru Čechů k unii

Pokud se Evropská komise (EK) rozhodne trestat země, které odmítají kvóty na rozdělování migrantů, vyšle tím špatný signál a oslabí důvěru Čechů v Evropskou unii. ČTK to sdělil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle něhož praxe ukazuje, že kvóty nefungují. Podle zdrojů ČTK a agentury Reuters EK v úterý kvůli porušení unijní legislativy v otázce kvót zahájí řízení s Českou republikou a dalšími státy. "Kvóty nefungují, migranti v zemích, které je přijmou, nezůstávají, EU ale strká hlavu do písku a odmítá přijmout realitu. Stále věřím, že EU nebude selektivně trestat ty, kteří upozorňují na nesmyslnost kvót. Šlo by o cestu do pekel, která by katastrofálně podkopala důvěru lidí v ČR v EU," napsal Chovanec ČTK. Připomněl, že Česko se chce na řešení migrační krize podílet jiným způsobem než přijímáním migrantů, například zapojením do ochrany vnějších unijních hranic nebo podporou zemí, odkud běženci přicházejí.

Česko bylo jednou ze zemí, které v roce 2015 hlasovaly proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků. Dnes odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

Veleba: Čuba nabídl Štěchovi "chlapské" řešení absence v Senátu

Senátor František Čuba (SPO) nabídl předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) "čestné a chlapské" řešení své dlouhodobé absence v horní komoře. ČTK to po schůzce s Čubou řekl předseda SPO Jan Veleba. Podrobnosti sdělit odmítl do doby, než se ve středu se Štěchem setká a dopis s Čubovým návrhem mu předá. Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v Senátu chyběl více než devět měsíců. Naposledy se jednání horní komory účastnil loni 24. srpna. Pak podstoupil operace očí a trávicího traktu. Terčem kritiky se stala nejen Čubova dlouhodobá absence, ale i to, že po celou dobu pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad ve výši zhruba 122.000 korun měsíčně a nevzal si neschopenku. Do konce loňského roku Senát podle ČT platil Čubovi i pronájem pražského bytu za 17.000 korun měsíčně.

Počet obyvatel ČR se v 1. čtvrtletí mírně zvýšil na 10,58 milionu

Počet obyvatel Česka se za první tři měsíce roku nepatrně zvýšil, a to o 247 na 10,579.067 lidí. Přírůstek způsobila především migrace. Naopak zemřelých bylo více než narozených. Od ledna do konce března zemřelo 31.803 lidí, což je v tomto období nejvíce od roku 1994. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. V prvním čtvrtletí se živě narodilo 26.800 dětí, což bylo meziročně zhruba o 600 méně. Opět ale vzrostl podíl dětí narozených svobodným matkám. Bylo jich 49,5 procenta, za celý loňský rok to bylo 48,6 procenta. Do ČR se v prvním čtvrtletí přistěhovalo téměř 11.000 lidí, vystěhovalo se jich 5680. Nejvíce se přistěhovalo Ukrajinců, Slováků a Rumunů.

Přibývá seniorů, kteří za bydlení utratí přes 40 pct svého příjmu

V Česku přibývá seniorských domácností, které utratí za bydlení víc než dvě pětiny svých příjmů. Zatímco v roce 2005 na pokrytí nákladů dala přes 40 procent svých peněz každá čtrnáctá domácnost lidí nad 65 let, nyní je to už každá sedmá. Ze seniorek, které žijí samy, je to pak každá třetí. Vyplývá to ze studie o dostupnosti bydlení pro seniory, kterou vydal Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Analýza: Letadlem letos vyrazí na dovolenou 64 pct klientů CK

Stále více Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou s cestovní kanceláří, využívá leteckou dopravu. Zatímco loni letadlo preferovalo 55 procent klientů CK, letos už 64 procent. Vlastním autem pojede 27 procent českých turistů, meziročně o osm procentních bodů méně. Autobus volí devět procent zákazníků CK. Vyplývá to z aktuální analýzy zájezdového portálu Invia.cz. S cestovní kanceláří dlouhodobě vyráží na dovolenou téměř polovina českých turistů.

Halík převzal cenu za dialog a vyzval k odporu vůči populismu

Český teolog a filozof Tomáš Halík převzal cenu Uměním k Bohu (Per artem ad Deum), kterou každoročně udílí Papežská rada pro kulturu za podporu dialogu mezi kulturami. ČTK o tom informovala Ilona Trnková, ředitelka České křesťanské akademie. Držitel prestižní Templetonovy ceny Tomáš Halík dostal ocenění od papežské rady za "svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci". V přednášce s názvem Rozeznávat znamení doby Halík podle Trnkové vyzval představitele církve, aby nepodporovali autoritativní, populistické a nacionalistické režimy v postkomunistickém světě, které omezují demokratické svobody.

Cenu Papežské rady pro kulturu v minulosti obdrželi například režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof Penderecki a Arvo Pärt. Tentokrát byli spolu s českým knězem a myslitelem vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller a německá umělkyně Claudia Henzlerová. Ocenění Papežské rady pro kulturu, jíž se někdy říká vatikánské ministerstvo kultury, se tradičně uděluje během festivalu Sacroexpo v polském městě Kielce. Papežskou radu zřídil v roce 1982 papež Jan Pavel II. a jejím úkolem je zabývat se vztahy církve se světem kultury a vědy.

Nejnavštěvovanější českou památkou byl loni opět Pražský hrad

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR byl loni opět Pražský hrad, kam zavítalo 2,1 milionu návštěvníků, meziročně o 12 procent více. Na druhé příčce se umístila lanová dráha na Petřín, která svezla téměř 1,8 milionu lidí, což bylo o 19 procent více než v roce předchozím. U deseti nejnavštěvovanějších památek Česka rostla návštěvnost často i dvouciferným tempem. Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti 600 turistických cílů, který zveřejnila agentura CzechTourism.

Smetanova Litomyšl uvede hudbu šesti století, klasiku i novinky

Hudbu šesti století od Jacoba Handla a Monteverdiho až po úplné novinky současné vážné hudby nabídne 59. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Za čtyři dny se do Litomyšle začnou sjíždět špičky domácí operní scény i zahraniční hosté. Úvodní koncert České filharmonie bude věnován památce jejího nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, řekl novinářům prezident festivalu Pavel Kysilka. Na světoznámého dirigenta se bude ale vzpomínat pravděpodobně nejen při zahajovacím koncertu. "Jako poslední skladbu (na festivalu) dirigoval Dvořákovo Requiem. Myslíme na to, co bude. Měli jsme četné společné plány, které jeho odchodem nepadají, jen je musíme modifikovat," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Moravská galerie zpřístupnila své sbírky prostřednictvím webu

Klenoty sbírek Moravské galerie v Brně jsou nově dostupné prostřednictvím internetu. V online katalogu je téměř 200.000 uměleckých předmětů od maleb a plastik přes fotografie ke grafickému designu. V ostrém provozu je katalog od 5. června, kdy uplynulo 200 let od prvního zápisu do inventární knihy muzea, na které dnešní Moravská galerie navazuje. Galeristé věří, že digitální revoluce pomůže změnit pohled na kulturní hodnoty uchovávané největším muzeem umění na Moravě. "Běžný uživatel si uvědomí bohatství sbírkového fondu, ale otevřou se i možnosti práce se všemi sbírkami tam, kde fyzická manipulace se sbírkovým předmětem není možná. Sbírky touto virtuální cestou otevíráme všem badatelům, studentům, pedagogům, ale i osobám fyzicky znevýhodněným," řekla vedoucí odboru správy sbírek Pavla Obrovská. Databáze umožňuje vyhledávání podle autora, techniky, výtvarného žánru, materiálu, námětu a také místa vzniku. Ke konkrétnímu dílu jsou přiřazeny základní informace - autor, název, místo a datum vzniku, technika či rozměry.

Vědci vytvoří virtuální mapu zaniklých míst Šumavy

Jihočeští a bavorští vědci virtuálně zrekonstruují zaniklá místa na Šumavě. S pomocí historických fotografií, starých map a počítačových simulací vytvoří interaktivní mapu lokalit, které po roce 1945 kvůli poválečnému dění zmizely z krajiny. Novinářům to řekl vedoucí české části projektu Libor Dostálek z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. V první fázi prozkoumají vědci z jižních Čech a z Technické univerzity v Deggendorfu 40 míst. Začali loni na podzim, projekt potrvá tři roky. Tým se zaměří na místa zaniklá, částečně zaniklá nebo obnovená. Součástí mapy budou ukázky původního osídlení. Některé významné objekty vědci zrekonstruují i prostorově ve 3D. Šumavu zvolili záměrně. "Je příhraniční oblastí, která nás spojuje, a dále je to místo, které se v důsledku válečného dění a následného vysídlení původního obyvatelstva výrazně měnilo. Je zde proto co zkoumat," řekl vedoucí české části projektu Libor Dostálek z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (JU). Testovací verzi přístupnou pro veřejnost spustí letos na podzim.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno, na severu a severovýchodě až oblačno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C.

12-06-2017