Denní souhrn zpráv

Zeman při audienci u královny připomněl osud občanů ČR po brexitu

Český prezident Miloš Zeman při asi půlhodinové audienci v Buckinghamském paláci u britské královny Alžběty II. hovořil o desetitisících českých občanech, kteří nyní studují či pracují v Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie. Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor a zejména její sympatie jsou ale podle Zemana důležité. Audience, která byla Zemanovým třetím setkáním s britskou panovnicí, se zúčastnily i prezidentova choť Ivana a dcera Kateřina. Ta v Británii studuje a je tak "symbolem britsko-české spolupráce", poznamenal před novináři Zeman. Uvedl, že podle odhadů se brexit, tedy britský odchod z EU, dotkne 50.000 až 100.000 českých občanů pracujících či studujících v Británii.

Po audienci prezident před novináři kritizoval britský soud kvůli osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana. O tomto případu chce hovořit s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Podle českého prezidenta se návštěva v Buckinghamském paláci odehrála ve stínu tragického požáru výškového domu, který si tento týden v Londýně vyžádal nejméně 30 mrtvých a desítky pohřešovaných.

Zeman v rezidenci českého velvyslance v Londýně předal vyznamenání několika českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského královského letectva (RAF). Předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi. Veteránům Zeman tlumočil blahopřání britské královny Alžběty II. Jedním z vyznamenaných byl nyní i čtyřiadevadesátiletý letec Ivan Schwarz. "Cítím se fantasticky. Začínám mít takovou sbírku vyznamenání, že se Herman Göring (velitel německého válečného letectva) otáčí v hrobě," smál se před novináři. Dodal, že rozhodně hodlá žít přes sto let. Českoslovenští piloti působící v RAF za druhé světové války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množstí průmyslových, zbrojních i dalších objektů.

Migraci vyřeší srovnání životní úrovně v zemích EU, míní Zaorálek

Předpokladem pro řešení migrační krize je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyrovnání ekonomických rozdílů mezi členskými zeměmi EU. Až ve chvíli, kdy bude v zemích EU srovnatelná životní úroveň, se lidé, kteří přicházejí do Evropy z ekonomických důvodů, rovnoměrně rozdělí, řekl šéf české diplomacie na konferenci Prague European Summit, která se zabývala budoucností EU. Zaorálek dodal, že vidí příčinu krizí, jimiž Evropa prochází, v rostoucí sociální a ekonomické nerovnosti. Migranti, kteří míří do EU, si jsou podle Zaorálek dobře vědomi rozdílů v životní úrovní v bohatých a chudších členských zemích. "To je příčina, proč je břemeno migrace v Evropě rozděleno tak nerovnoměrně, a proto je tak obtížné dosáhnout rovnoměrného rozdělení," uvedl.

MZV chce do ekonomické diplomacie zapojit kraje

Ministerstvo zahraničí a kraje budou spolupracovat v oblasti ekonomické diplomacie. Memorandum o spolupráci podepali šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO). Cílem dohody je například zvýšit zastoupení regionů v podnikatelských delegacích nebo zkvalitnit informovanost české diplomacie o potenciálu menších českých firem. Oba partneři si od spolupráce slibují také zvýšení zájmu zahraničních turistů o jednotlivé kraje nebo posílení zájmu zahraničních investorů, což by mohlo přispět k nárůstu pracovních míst.

Chovanec začal řídit ČSSD i její volební kampaň

Ministr vnitra Milan Chovanec od premiéra Bohuslava Sobotky převzal řízení sociální demokracie. Současně se dočasně ujal i funkce volebního manažera, kterou dal k dispozici Jan Birke. Sobotka ve středu oznámil, že kvůli klesajícím preferencím a neklidu uvnitř ČSSD předává vedení strany statutárnímu místopředsedovi Chovancovi a celostátním volebním lídrem se místo Sobotky stane ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Premiér se soustředí na řízení kabinetu a funkci jihomoravské volební jedničky ČSSD. Politologové si myslí, že dopad tohoto nového uspořádání bude záležet na tom, jak se dosud nejsilnější vládní straně podaří tento krok vysvětlit veřejnosti. Připomněli nicméně, že právě komunikace a marketing je slabou stránkou ČSSD.

Chovanec nepovažuje Štěchův nápad o živnostnících za realistický

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nepovažuje za realistický nápad předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který mluvil o zvýšení odvodů pro živnostníky jako způsobu, jak získat firmám zaměstnance. Chovanec na twitteru uvedl, že jsou jiná důležitá témata. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) požaduje kvůli čtvrtečnímu výroku Štěchovo odvolání, jeho slova kritizují také opoziční ODS, TOP 09 či prezidentský kandidát Michal Horáček.

Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že jeho čtvrteční slova o zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro živnostníky nebyla namířena proti nim. Oznámil také, že nebude navrhovat zvýšení těchto odvodů na úroveň odvodů zaměstnanců.

Platy sester u lůžek se od července zvýší o 2000 korun

Platy zdravotních sester pracujících v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se od července zvýší o 2000 korun hrubého. Navýšení se bude týkat asi 43.000 lidí. Novinářům to ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Průměrný plat sester je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 korun. Ministerstvem přímo zřizovaná zařízení dostanou peníze automaticky, jiní zřizovatelé o ně musejí požádat prostřednictvím krajů. "Kraje shromáždí žádosti a pošlou je na ministerstvo, které jim pošle zálohu na celých šest měsíců dopředu. Na konci roku se provede vyúčtování dotace," vysvětlil Ludvík. Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je navýšení nespravedlivé, protože přidáno nedostanou další zaměstnanci pracující také v noci jako ošetřovatelé nebo sanitáři. České zdravotnictví se potýká s akutním nedostatkem sester u lůžek. Podle ministra jich chybí mezi dvěma a čtyřmi tisíci.

V EU lze volat za domácí ceny

Od čtvrtka mohou zákazníci evropských operátorů, včetně těch z Česka, volat v jiných zemích Evropské unie za stejné ceny jako doma. EU zrušila příplatky za roaming. Čeští operátoři T-Mobile a Vodafone nabízí volání z jiných evropských zemí za domácí ceny od neděle. O2 se k nim připojil ve čtvrtek. Pravidla platí ve všech zemích EU. Ve státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), tedy v Lichtenštejnsku, na Islandu a v Norsku, bude roaming za domácích podmínek zaveden o něco později. Nebudou se naopak vztahovat například na Švýcarsko, které není v EU ani EHP, a cena minuty hovoru v zemi bude dál stát přes 30 korun.

UNICEF: ČR je dvacacáté ve srovnání kvality života dětí mezi 41 zeměmi

Česko skončilo mezi 41 vyspělými zeměmi EU a OECD v porovnání kvality života dětí a podmínek pro jejich úspěšnou budoucnost v polovině žebříčku. Obsadilo dvacátou příčku. Studii, která se zaměřila na kvalitu vzdělávání, zdraví či chudobu, zveřejnil Dětský fond OSN UNICEF. "Žebříček vedou skandinávské země, naopak na posledních místech jsou Bulharsko a Chile. V poslední pětici jsou také Spojené státy americké," uvedl mluvčí české pobočky fondu Miroslav Ledvinka. Autoři srovnávali 25 ukazatelů, které mají na život dětí vliv.

Na rodičovskou chodí 2 pct otců, podíl roste jen nepatrně

Na rodičovskou dovolenou odcházejí v Česku necelá dvě procenta otců. Podíl se zvedá jen pomalu a nepatrně. Za posledních 15 let vzrostl zhruba o jeden procentní bod. V loňském roce rodičovskou měsíčně pobíralo 5200 otců. Vyplývá to z údajů ministerstva práce. Na neděli připadá den otců, na pondělí 19. června pak den rovnosti mužů a žen. Podle výzkumu, který si nechala vypracovat Liga otevřených mužů, o nástupu na rodičovskou dovolenou aspoň na kratší čas uvažují dvě pětiny otců. Desetina mužů by na ni skutečně jít chtěla. Podle ligy "generaci pasivních otců" nyní střídají muži, kteří se chtějí svým dětem věnovat a mají o péči zájem. Za tím, že na rodičovskou nakonec nastoupí jen zlomek z nich, vidí liga finanční nevýhodnost pro rodinu i stereotypní vnímání rolí žen a mužů.

CVVM: Většina Čechů souhlasí s eutanazií i právem na interrupci

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení člověka na vlastní žádost. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM). Právo na interrupci podporuje 71 procent dotázaných a na eutanazii 63 procent. Postoj lidí k eutanazii a interrupcím se za několik posledních let výrazněji nezměnil. V Česku umělých přerušení těhotenství každoročně ubývá. Proti roku 1990 se jejich počet snížil pětkrát. Zatímco na začátku 90. let bylo ročně přes 100.000 zákroků, loni jich podle Českého statistického úřadu ženy podstoupily 20.300.

Galerie v Liberci chystá výjimečnou výstavu, bude na ní i Picasso

Jednu ze svých historicky nejvýznamnějších výstav při prezentaci evropského umění chystá na léto Oblastní galerie Liberec. Svá díla budou mít v expozici Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, Alberto Giacometti, Salvador Dalí či Jean Dubuffet. Díla pocházejí ze soukromé sbírky rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit kolekci několika set uměleckých děl významných osobností evropského výtvarného umění 20. století. Liberec se stane po Augsburgu a Vídni třetím a zároveň posledním evropským městem, kde se tato výstava uskuteční. Výstava potrvá v galerii od 13. července do 1. října.

Česká filharmonie zahájí festival Smetanova Litomyšl

Koncertem České filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem začíná 59. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Do 6. července bude znít hudba šesti staletí od skladeb Jacoba Handla a Claudia Monteverdiho až po novinky současné vážné hudby. Přehlídka například uvede v české premiéře kompletní operu Georga Friedricha Händela Aci, Galatea e Poliferno. Odehraje se na rokokovém zámečku Nové Hrady u Litomyšle. Vystoupí téměř kompletní tuzemská interpretační špička včetně Adama Plachetky, Dagmar Peckové nebo Iva Kahánka.

V Milovicích začal Votvírák, na místě je už přes 10.000 lidí

Na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku začal jeden z největších tuzemských multižánrových hudebních festivalů Votvírák. Na místě je podle policie přibližně 2000 aut a přes 10.000 lidí. Další neustále přijíždějí. U areálu vznikly tři kempy. Akce zaměřená převážně na rock, pop a hip hop v provedení českých a slovenských interpretů skončí v ranních hodinách 18. června. Na třech hlavních pódiích se vystřídá několik desítek účinkujících. O festival je velký zájem. Pořadatelé očekávají návštěvu přes 40.000 lidí.

Na náměstí v Českých Budějovicích si lze zahrát obří Člověče, nezlob se

Stokilová moucha na Černé věži, pětimetrové figury Člověče, nezlob se, žralok, klaun a další sochy zaplnily centrum Českých Budějovic. Začala výstava Umění ve městě, jejíž desátý ročník oživil i ulice Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí, 13 autorů představuje přes 20 soch. ČTK to řekl zakladatel akce, sochař Michal Trpák, autor třímetrové mouchy, která se na věž vrátila po šesti letech. Výstava s náklady přes půl milionu korun potrvá do 30. září.

Na Pražském hradě se čepuje pivo z minipivovarů

Pro veřejnost se otevřely brány Královských zahrad Pražského hradu, kde se během dvoudenního festivalu představí 70 minipivovarů. Šestý ročník akce pořádá Českomoravský svaz minipivovarů, loňský ročník navštívilo 2600 hostů a vytočilo se 130 sudů piva. K degustaci tak bude připraveno 140 druhů piva 33 různých stylů z celé republiky. Počet českých minipivovarů dlouhodobě roste, aktuálně je jich kolem 360. Pivo z nich však tvoří pouze malý zlomek celkové české spotřeby.

Sport

Český šerm slaví po dlouhých 26 letech a potřetí v historii medaili na mistrovství Evropy. O cenný kov se zasloužili kordisté Jiří Beran, Richard Pokorný, Martin Rubeš a Pavel Pitra. Na šampionátu starého kontinentu v Tbilisi vybojovali bronz v soutěži družstev. V boji o 3. místo nastoupili Češi proti Německu. Družstvo kordistů prožívá skvělou sezonu. Na SP v Buenos Aires skončilo čtvrté, ve Vancouveru triumfovalo a nyní přiveze bronz z Evropy.

Čtvrtkař Pavel Maslák doběhl třetí na mítinku Diamantové ligy v Oslu. Český rekordman časem 45,52 sekundy o desetinu zaostal za svým letošním maximem ze závodu v americkém Eugene. Při třetím letošním startu v prestižním seriálu poprvé skončil na stupních vítězů. Vyhrál dvacetiletý Baboloki Thebe z Botswany, který o pět setin pokořil hranici 45 sekund. Masláka porazil ještě Brit Matthew Hudson-Smith (45,16).

Běžec Jakub Holuša skončil na mítinku Diamantové ligy osmý v běhu na 1500 m. Časem 3:38,19 zaostal o více než tři sekundy za svým letošním maximem.

Tenistka Lucie Šafářová postoupila po velkém boji do čtvrtfinále travnatého turnaje v Nottinghamu. V druhém kole nasazená pětka odvrátila dva mečboly a Hsieh Su-wei z Tchaj-wanu udolala 1:6, 6:3 a 7:6.

Čeští házenkáři po zkompletování programu předposledního kola kvalifikace získali jistotu postupu na evropský šampionát v příštím roce. Reprezentanti se bez ohledu na výsledek nedělního závěrečného duelu skupiny v Makedonii v nejhorším případě stanou nejlepším týmem z třetích míst, který si rovněž zahraje na závěrečném turnaji v Chorvatsku.

České házenkářky vyhrály v odvetě play off kvalifikace o postup na mistrovství světa v Turecku zásluhou výborné druhé půle 31:23 a stvrdily postup na prosincový šampionát v Německu. Český tým slaví čtvrtý postup na velkou akci za posledních šest let. Na světovém šampionátu naposledy reprezentantky startovaly v roce 2013 v Srbsku, kde skončily patnácté. Na minulé MS předloni se národní celek neprobojoval.

Hokejový útočník Jakub Voráček předal na setkání své nadace, která podporuje pacienty s diagnózou roztroušené sklerózy (RS), puk s číslem 61 symbolizujícím příspěvek ve výši 61 tisíc dolarů (přibližně 1,5 milionu korun). Hvězdu Philadelphie těší, jak se projektu, na kterém se podílí společně se svou sestrou Petrou Klausovou, daří. Od založení v září 2015 Nadace Jakuba Voráčka pomohla už částkou okolo 3,6 milionu korun.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Na severu a východě i trvalejší srážky. Odpoledne v Čechách od západu ustávání srážek a postupně ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C, při trvalejších srážkách kolem 15 °C.