Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-06-2017

Česko navštíví rakouský prezident Van der Bellen

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijíždí v pondělí odpoledne Alexander Van der Bellen. Do Prahy přicestuje z Vídně netradičně vlakem. Na pražském Hlavním nádraží ho přivítá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S prezidentem Milošem Zemanem, který v rakouských prezidentských volbách otevřeně podporoval Van der Bellenova protivníka Norberta Hofera, se Van der Bellen setká v úterý dopoledne. Odpoledne oba vystoupí na česko-rakouském podnikatelském fóru.

Sobotka bude v Japonsku jednat o ekonomické a obranné spolupráci

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odletí v pondělí večer na návštěvu Japonska. Během své cesty se setká se svým japonským protějškem Šinzóem Abem a dalšími vysokými japonskými představiteli. Položí také věnec v hirošimském památníku obětem jaderné bomby. Kvůli podpoře ekonomických vztahů Sobotku doprovodí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ale také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a podnikatelská delegace. S podnikateli už premiér dříve navštívil Jižní Koreu i Čínu.

Strany projednávají své volební kandidátky

Své volební kandidátky do říjnových parlamentních voleb schvaluje předsednictvo ANO. Na seznamech dojde zřejmě k určitým změnám. Ministr financí Ivan Pilný už minulý týden oznámil, že se vzdal prvního místa na kandidátce pro Vysočinu, nahradit by ho tam měl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Svůj program a kandidátky pro sněmovní volby schvaluje i Republikový sněm ODS. ODS chce nabídnout "silný program, poctivou politiku a stabilní zemi" proti "chaosu, cirkusu a ostudě", kterou podle ní reprezentují ČSSD, ANO a prezident Miloš Zeman. ODS má nyní podle průzkumů naději na dvouciferný zisk.

V Praze probíhá setkání českých ekonomických diplomatů

Na ministerstvu zahraničí se sešli čeští ekonomičtí diplomaté na pravidelné výroční konferenci. Společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími členy vlády jednají o možnostech podpory českých ekonomických zájmů v zahraničí. Premiér na konferenci uvedl, že Česko nemůže plošně podporovat všechny zahraniční investice, které k nám přicházejí. Musí si vybírat takové, které pomohou modernizovat zemi a zajistí její konkurenceschopnost do budoucna.

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vidí jako předpoklad pro přijetí eura růst českých mezd, zpevnění kurzu koruny a také dotvoření systému eurozóny. Řekl to během konference k hodnocení ekonomických diplomatů. Splnění těchto předpokladů je pro něj důležitější než stanovení přesného termínu přijetí eura.

Lidé si připomněli oběti komunismu

Několik desítek lidí uctilo v pondělí na Ďáblickém hřbitově v Praze památku obětí komunistického režimu. Na čestném pohřebiště u zdi hřbitova, který letos vláda prohlásila národní kulturní památkou, je více než stovka symbolických náhrobků. Patří těm obětem totalitního režimu, které se zatím podařilo identifikovat z hromadných hrobů. Sdružení bývalých politických vězňů a další organizace požadují, aby byla exhumována a identifikována další těla. Pietní akt se konal u příležitosti úterního Dne památky obětí komunistického režimu, který je výročním dnem smrti Milady Horákové.

V Nýrsku unikla jedovatá látka, 4 lidé jsou v nemocnici

V nýrské firmě Greiner aerospace CZ uniklo v pondělí ráno zhruba 200 litrů jedovatého isokyanátu. Pracovníci byli evakuováni před příjezdem hasičů. Čtyři zaměstnanci byli z preventivních důvodů přepraveni do nemocnice na pozorování, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Látka se podle ní používá při výrobě plastů, je nebezpečná pro člověka i životní prostředí. Látka unikla pouze v prostoru haly, neohrozila spodní vody ani ovzduší.

Policie prověřuje hasiče, oceněného Zlatým křížem

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Muž si nejspíš vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte. Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil. Policii se k podvodu přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek. Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Uvedla to v neděli televize Nova.

Do Prahy se z Tokia vrací Muchova epopej

Do Prahy se postupně vrací z Tokia plátna Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Už dorazily dvě sady obrazů, poslední by měla přiletět tento týden. Epopej byla v Japonsku vystavena od 8. března do 5. června a vidělo ji na 662.000 diváků. Odborníci nyní zkoumají, v jakém stavu se plátna plátna vrátila. Zatím není jasné, zda bude zapůjčena do dalších měst. Zájem v minulosti projevila města například v USA, Jižní Koreji nebo Číně.

Odborníci prozkoumali kapli s relikviářem sv. Maura

Náhled do stavební historie, kosterní pozůstatky a i stopy po uložení relikviáře svatého Maura přinesl archeologický průzkum kaple Navštívení Panny Marie na bečovském hradě. Zde byl relikviář v roce 1985 objeven. Letošní průzkum kaple byl ale první, který důkladně prověřil její vývoj, potvrdil vedoucí výzkumu Filip Prekop. Relikviář je po korunovačních klenotech asi nejcennější movitou památkou v Česku a vystavena je právě na zámku Bečov.

Česko představí na Expu v Dubaji technologii na výrobu vody

Vláda schválila účast Česka na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Koncepce počítá s výstavbou vlastního pavilonu a vývojem technologie na výrobu vody ze vzduchu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jmenuje generálním komisařem pro Expo Dubaj Jiřího Františka Potužníka, který šéfoval českému zastoupení na světové výstavě v Miláně a na jaře zvítězil ve výběrovém řízení pro nadcházející Expo. V Dubaji má Česko prezentovat systém, který dokáže za pomoci solární energie produkovat vodu ze vzduchu bez použití dalších energií. Na projektu se budou podílet České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd.

Do Prahy se sjela tisícovka astronomů

Více než tisícovka vědců z celé Evropy i mimoevropských zemí představí na astronomické konferenci v Praze poslední výsledky svého výzkumu. Současně proběhne Evropský týden astronomie a kosmických věd, který veřejnosti nabídne výstavy a přednášky. Akce, kterou pořádá Evropská astronomická společnost ve spolupráci s Českou astronomickou společností, začíná v pondělí a potrvá do pátku 30. června.

V pražské zoo se narodilo první mládě vzácného tamarína

V pražské zoologické zahradě se v sobotu narodilo první mládě tamarína bělovousého, který patří mezi takzvané drápkaté opice. Po celém světě jich žije v zoologických zahradách pouze 20, trojská zahrada je jednou ze tří zoo v Evropě, která tento vzácný druh tamarínů chová. Návštěvníci mohou mládě tamarína spatřit již nyní v expozici v pavilonu goril. Brzo bude k vidění i mládě pásovce kulovitého, který se narodil před měsícem.

Sport

Tenistka Petra Kvitová se po triumfu na turnaji v Birminghamu posunula ve světovém žebříčku o čtyři místa a je dvanáctá. Kvitová hrála v Birminghamu druhý turnaj po prosincovém přepadení, při němž jí útočník pořezal prsty na levé ruce. Po nedělním finálovém vítězství nad Australankou Ashleigh Bartyovou získala jubilejní 20. titul na okruhu WTA. Kvitová v pondělí oznámila, že nebude hrát na turnaji v Eastbourne. Důvodem její absence je podle WTA problém s břišním svalem.

Kristýna Plíšková postoupila v Eastbourne do druhého kola a zahraje si se světovou jedničkou Angelique Kerberovou. Česká tenistka na úvod turnaje porazila domácí držitelku divoké karty Naomi Broadyovou 6:2, 6:7, 6:1. Naopak Kateřina Siniaková v generálce na Wimbledon prohrála se Soranou Cirsteaovou z Rumunska 3:6, 2:6. Jiří Veselý prohrál na turnaji v Eastbourne s Vaskem Pospisilem 3:6, 4:6. Vítězný Kanaďan v druhém kole nastoupí proti Novaku Djokovičovi.

Plavec Jan Micka vyhrál na mítinku v Římě závod na 800 metrů volný způsob. Druhý muž ze sobotní patnáctistovky dohmátl v čase 7:54,24 a Maďara Gergelye Gyurtu porazil bezmála o dvě sekundy.

Čeští inline hokejisté vstoupili do mistrovství světa IIHF v Bratislavě vítězstvím nad obhájci bronzu Švédy 3:2. Další zápas v základní skupině B Češi odehrají v pondělí večer s Finskem.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, na severu přechodně až zataženo. Ojediněle přeháňky. Večer ubývání oblačnosti. Teploty 24 až 28 stupňů C.

26-06-2017