Denní souhrn zpráv

Klaus: Rozdělení Československa pomohlo Čechům i Slovákům

Rozdělení Československa pomohlo oběma nástupnickým zemím. ČTK to řekl bývalý prezident Václav Klaus, který po schválení slovenské deklarace o svrchovanosti v červenci 1992 poslanci tehdejší Slovenské národní rady (SNR) za českou stranu vedl vyjednávání o rozdělení státu. Klaus je přesvědčen, že se podařilo zachovat dobré vztahy mezi Čechy a Slováky a oběma zemím ubyly problémy, s nimiž by se musely potýkat. Krok slovenských poslanců zahájil proces rozdělení Československa, k němuž došlo 1. ledna 1993. Klaus uvedl, že rozdělení je historický fakt a nemá smysl snažit se přemýšlet, jak by se tehdejší situace mohla vyvíjet jinak. "Žádný z problémů, které jsme museli řešit posledních 25 letech by nebyl lépe a snadněji řešitelný ve společném státě Čechů a Slováků. Naopak k problémům, které jsme měli a máme, by se přidávaly další vyvolané tím, že se lidé v obou zemích na mnoho věcí dívají odlišně," upozornil Klaus.

Schválení deklarace o svrchovanosti Slovenska rozpad společného státu Čechů a Slováků neurychlilo. V té době bylo už víceméně jasné, že Československo jako společný stát skončí. ČTK to řekl bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič, který byl před 25 lety předsedou SNR. Tlak na rozdělení Československa byl podle Gašparoviče z české strany nakonec silnější. "Měl jsem dojem, že Češi byli v pozici, že něco svého ztrácejí. Vztah toho pochopení, že jsme dva národy, tam nakonec nebyl," řekl. Společný stát Čechů a Slováků na konci roku 1992 zanikl. Podle Gašparoviče jsou ale vztahy mezi oběma zeměmi i občany nyní lepší než v minulosti.

Biskupové chtějí navázat užší spolupráci s městy a obcemi

Katolická církev chce prostřednictvím Svazu měst a obcí a Svazu místních samospráv navázat dlouhodobější spolupráci s představiteli obcí. Od podzimu by zástupci církve chtěli začít uzavírat s městy a obcemi memoranda, která by měla vést k většímu zapojení církve do obecního života a vyšší vzájemnosti mezi obyvateli. Novinářům to po 110. plenárním zasedání České biskupské konference (ČBK) na Velehradě řekl kardinál Dominik Duka. Dodal, že církev se chce dohodnout například na úpravách v okolí kostelů a hřbitovů nebo na pronájmu pozemků. Stranou nemá zůstat ani charitativní práce. Farní charity se podle něj stávají součástí sítě sociálních služeb.

Šéfové železnic diskutovali v Praze o ekologii a bezpečnosti

Jednání špiček evropské železnice na dvoudenní konferenci v Praze se zaměřilo především na bezpečnost cestujících, na ekologii a oteplování a na problematiku migrace. ČTK to řekl Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drah, které letošní setkání představitelů železničních společností v Praze uspořádaly. Sílí tlak na to, aby bezpečnost na železnici byla hlídána na podobné úrovni, na kterou jsou lidé zvyklí v letecké dopravě. "České dráhy se této diskuse účastní a považují téma bezpečnosti za mimořádně závažné. Opatření pro její posílení však můžou zároveň snížit konkurenceschopnost železnice. Ve chvíli, kdy budeme po zákaznících vyžadovat bezpečnostní kontroly nebo jejich osobní údaje, velmi pravděpodobně jich část ztratíme," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel ČD Pavel Krtek.

Ministerstvo bude jednat s pojišťovnami o screeningu demence

Ministerstvo zdravotnictví chce letos se zdravotními pojišťovnami vyjednat proplácení preventivních prohlídek k odhalení Alzheimerovy nemoci a dalších demencí u seniorů. V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150.000 lidí s demencí, v roce 2036 jich bude víc než 300.000. Měsíční náklady na jednoho pacienta s demencí se v Česku odhadují na 30.000 až 50.000 korun podle míry jeho závislosti na pomoci okolí a nutnosti zdravotní péče. Zhruba 70 procent obyvatel domovů pro seniory a víc než 90 procent obyvatel v domovech se zvláštním režimem trpí demencí.

Na Slapech se utopilo dítě, policisté po něm pátrali hodiny

Ve Slapské přehradě se utopilo nezletilé dítě. I přes okamžitou resuscitaci dítě na místě zemřelo, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Marcela Pučelíková. Do pátrací akce se zapojil také vrtulník a poříční oddělení policie na člunu. Podle mluvčího slapské vodní záchranné služby Daniela Vičana se loňská sezona obešla bez smrtelných událostí, velkou zkouškou pro záchranáře ale bylo potopení přetíženého přívozu. Cestující v panice vyskakovali z lodi, naštěstí nikdo neutonul.

V ČR se za prvních pět měsíců roku nakazilo virem HIV 109 lidí

V Česku se za prvních pět měsíců letošního roku nakazilo virem HIV 109 lidí. Od roku 1985, kdy se nemoc začala sledovat, tak bylo zaznamenáno 3015 nakažených. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Za posledních pět let se počet nakažených zvýšil o tisíc. Virem HIV se nakazilo 2583 mužů a 432 žen. U 561 osob virus způsobil nemoc AIDS, které podlehlo 268 nakažených. Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu.

Průzkum: Nedůvěra lidí v mladou generaci je v ČR stále vysoká

Nedůvěra lidí v mladou generaci je v Česku stále vysoká. Téměř polovina lidí starších 30 let si myslí, že se mládež zajímá jen o vlastní pohodlí a není ochotná pomáhat. Přibližně polovina lidí tvrdí, že se mladá generace sice občas zapojuje do dobročinných projektů, dělá to ale jen pro svůj prospěch. Pět procent lidí věří, že se mladí zapojují do prospěšných činností dobrovolně a nezištně. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala agentura Ipsos pro Nadaci O2.

Zatímco 79 procent respondentů nad 30 let v průzkumu řeklo, že by mladí nejraději jen seděli u počítače, hráli hry a bavili se na sociálních sítích, pouze třetina lidí do 29 let to potvrdila. Pětina mladých naopak uvedla, že se ve volném čase raději věnuje kreativní tvorbě. V průzkumu jim to ale věřilo jen 0,6 procenta lidí starších 30 let.

Oceněním Rennera a Vorlíčka skončí karlovarský festival

Předáním cen vyvrcholí dnes večer 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Americký herec a hudebník Jeremy Renner převezme Cenu prezidenta festivalu. Ocenění za přínos českému filmu dostane režisér Václav Vorlíček, který před půlnocí uvede v Letním kině svou úspěšnou komedii z roku 1971 Dívka na koštěti. Skončí tak mezinárodní přehlídka, která od 30. června uvedla ve zhruba pěti stovkách projekcí na 170 celovečerních snímků včetně dokumentů. V rámci slavnostního zakončení 52. MFF bude uvedena mysteriózní sci-fi režiséra Denise Villeneuva Příchozí, v níž hlavní roli vytvořil právě Renner po boku Amy Adamsové.

Dvě kina v Praze a jedno v Brně začnou promítat filmy z letošního festivalu v Karlových Varech. Přehlídka filmových ozvěn zvaná Šary Vary začíná tradičně v poslední den mezinárodního filmového festivalu. Diváci, kteří se do Varů letos nedostali, mohou v pražských kinech Světozor a Aero a brněnském kině Scala zhlédnout během týdne 29 filmů z letošní nabídky. Téměř u poloviny titulů jde o jedinečnou příležitost, protože snímky nebudou v České republice distribuovány. Ostatní jsou uváděny i s několikaměsíčním předstihem před jejich uvedením do kin.

Festival na Náplavce přiblíží, jak se cítí duševně nemocný člověk

Na pražské Náplavce festivalem OKOfest vol.1 odstartuje série akcí, která má návštěvníkům přiblížit, jak se cítí člověk s duševním onemocněním. Zažijí například pocity schizofreniků. Akce se uskuteční na dvou lodích, doplní ji mimo jiné výstava obrazů, koncerty, divadelní představení nebo filmové projekce. "Přiznat, že mi není psychicky dobře, se v české společnosti stále nenosí. To stigma, které na duševních nemocech leží, způsobuje mimo jiné to, že lidé odkládají návštěvu lékaře a jejich nemoc se zbytečně zhorší," uvedl psychiatr Radkin Honzák.

Krojovaní horníci prošli Karvinou, uchovat chtějí hlavně tradice

Více než stovka krojovaných horníků z Česka, ale i sousedního Slovenska a Polska v průvodu prošla centrem Karviné, aby tak oslavila 90. výročí založení Kroužku krojovaných horníků Barbora, který už od roku 1927 usiluje o zachování hornických tradic. Předseda Jan Kavka ČTK řekl, že chybí mladá generace, která by tradice převzala a dále udržovala. Horníci během oslav při pietním aktu zavzpomínali také na své kolegy, kteří nevyfárali a zemřeli v dole.

Zájemci mohli v Harrachově poprvé navštívit domácí brusírnu skla

Unikátní domácí brusírnu skla v Harcubově roubence v Harrachově na Semilsku poprvé zpřístupnilo Severočeské muzeum v Liberci. Chalupa je dokladem životního stylu sklářů před zhruba 100 lety. Při vstupu člověk zažívá pocit, že řemeslník zrovna odešel, řekl ČTK ředitel muzea Jiří Křížek. Podle odborníků jde zřejmě o jedinou takto zachovanou brusičskou dílnu v České republice. V roubence postavené před zhruba 200 lety se zachovalo původní vybavení pro broušení a rytí skla. Dům je mimořádný i tím, že patřil rodině výtvarníka Jiřího Harcuby, který tvořil skleněné reliéfy s portréty slavných umělců. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách muzeí a galerií i v zahraničí. Zemřel v roce 2013. Roubenka, v níž žil a pracoval už jeho otec a dědeček, stojí v centru Harrachova. "Zakonzervovali ji před 60 lety. Udělali z toho takový památník brusičského řemesla," uvedl Křížek.

Do českých kin dorazí na jeden den koncertní film Black Sabbath

Koncertní film The End of The End legendární metalové skupiny Black Sabbath vstoupí 28. září na jediný den do světových kin včetně českých. Jde o záznam ze dvou únorových koncertů v Birminghamu, kterými se kapela po téměř 50 letech definitivně rozloučila s fanoušky. Ve filmu zazní hity jako Iron Man, Paranoid nebo War Pigs v podání tří ze čtyř původních členů kapely - zpěváka Ozzyho Osbourna, kytaristy Tonyho Iommiho a basáka Terrence Geezera Butlera.

Sport

Tenista Tomáš Berdych si při čtrnáctém startu ve Wimbledonu zahraje podeváté osmifinále. Do čtvrtého kola prošel český hráč po výhře 6:3, 6:4 a 6:3 nad Španělem Davidem Ferrerem. Byl to jeho jubilejní čtyřicátý vítězný zápas na trávě v All Engalnd Clubu. Pro Berdycha je účast v osmifinále Wimbledonu letos nejlepším výsledkem na grandslamu.

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil v osmé etapě Tour de France páté místo. Pro vítězství si v lyžařském středisku Rousses dojel domácí debutant Lilian Calmejane. Žlutý trikot udržel britský obhájce celkového prvenství Chris Froome. Kreuziger, který na Calmejanea ztratil 50 sekund, zaznamenal druhý nejlepší výsledek v etapě na Tour v kariéře. Pátý skončil už potřetí, jeho maximem je čtvrté místo shodou okolností také z osmé etapy v roce 2010 a z individuální časovky o tři roky později.

Soutěž kamionů na Rallye Hedvábné stezky začala dvojnásobným českým triumfem. Úvodní rychlostní zkoušku v délce 61 km na trase z Moskvy do Čeboksar vyhrál Martin Kolomý před Alešem Lopraisem. České piloty tatrovek dělí 51 sekund, třetí Ton van Genugten z Nizozemska s vozem Iveco ztratil na vítěze přes dvě minuty. Favorizované kamazy začaly pomaleji. Posádky celkem čeká trať dlouhá 9608 km, z nichž bude 4089 měřených. Cíl je v čínském S'-an 22. července po absolvování 14 etap.

Párová čtyřka lehkých vah Jiří Kopáč, Milan Viktora, Jan Vetešník a Jan Hájek obsadila na Světovém poháru v Lucernu třetí místo. Ve finále čeští veslaři nestačili jen na posádky Itálie a Francie. Skifař Ondřej Synek a dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil se probojovali do nedělních finále.

České volejbalistky zahájily v Peru soutěž Grand Prix vítězstvím 3:0 nad Kolumbií po setech 25:23, 21:21 a 25:20. Předčily Jihoameričanky úspěšností v útoku i obranou na síti. Nejvíce bodů na české konto přidala Marie Toufarová. Nasbírala 16 bodů, z toho devět útokem, čtyři blokem a tři ze servisu. První turnaj zakončí české volejbalistky v neděli proti domácímu Peru, za týden odehrají tři zápasy v Portoriku a poslední třetina je čeká v Kanadě. Final Four druhé divize bude hostit Ostrava 29. a 30. července, česká reprezentace má coby pořadatel účast jistou. Grand Prix pro ně zároveň slouží jako příprava na baráž o mistrovství světa a také na evropský šampionát v Gruzii.

Plavkyně Simona Baumrtová po zisku dvou medailí na mistrovství republiky v pražském Podolí další nepřidá kvůli kurióznímu zranění. Chomutovská hvězda se opařila čajem a kvůli riziku infekce další starty vzdala. Znakařská specialistka vyhrála polohový závod na 200 metrů a má bronz z nejkratší kraulové trati.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihovýchodě území až 33 °C. Po teplejším období posledních dnů očekávají meteorologové pro zbytek července a začátek srpna teploty pohybující se kolem dlouhodobého průměru. Příští týden bude přes den kolem 25 stupňů Celsia, počasí ale poznamená déšť. Vyplývá to z výhledu počasí pro následující čtyři týdny, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).