Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-08-2017

Analytici: ČNB je první bankou v EU, která zvýšila úrokové sazby

Česká národní banka (ČNB) je první centrální bankou v Evropské unii, která během současného hospodářského cyklu zvýšila úrokové sazby. Uvedli to analytici. Předpokládají, že centrální banka bude ve zvyšování sazeb pokračovat. Bankovní rada ČNB sazby zvýšila poprvé od roku 2008. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, banka zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. "Česká národní banka je teprve třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, které se v pokrizovém období pro růst sazeb rozhodla. Zatím měnové šrouby utáhly jen americká a kanadská centrální banka," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Dodal, že ČNB budou v dohledné době následovat centrální banky dalších evropských zemí, včetně Evropské centrální banky, která by podle něj měla k podobnému kroku přistoupit ve druhé polovině příštího roku.

Maloobchodní tržby v červnu zrychlily růst na 6,6 procenta

Maloobchodní tržby bez aut v červnu zrychlily meziroční růst na 6,6 procenta z květnových 5,7 procenta. Zvýšily se tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Již poněkolikáté vykázal nejvyšší tempo růstu prodej přes internet, který byl proti loňskému květnu vyšší zhruba o pětinu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků se české domácnosti nebojí utrácet. Růst tržeb v maloobchodu bude pokračovat i ve druhém pololetí v důsledku zvyšování mezd v ČR. Analytik Komerční banky Viktor Zeisel očekává mezičtvrtletní zvýšení soukromé spotřeby o 1,1 procenta. "To by mělo výrazně podpořit celkový růst ekonomiky, která podle nás přidala 1,3 % mezičtvrtletně."

Zákon na podporu brannosti počítá s využitím občanů k obraně ČR

S finanční podporou pro spolky využitelné při obraně státu, s dobrovolným střeleckým výcvikem nebo s týmem výcvikových školitelů počítá věcný záměr zákona o připravenosti občanů k obraně státu. Ministerstvo obrany, které jeho zpracování dostalo za úkol od vlády, si od něj slibuje, že se tak podaří zvýšit fyzickou zdatnost Čechů i jejich schopnosti, které by pak mohl stát využít při krizových situacích. Vyplývá to z návrhu, který ministerstvo připravilo. Pokud by byl zákon v budoucnu přijat, stát by vynaložil na podporu brannosti řádově stovky milionů korun. Stát by například finančně nebo materiálem podpořil spolky radioamatérů, střelců či kynologů a umožnil by zvyšovat schopnosti jejich členů. Na oplátku by získal údaje o lidech, kteří jsou ochotni v případě potřeby přijít zemi v době krize na pomoc, a o jejich schopnostech nebo materiálním vybavení. Počítá se také s organizováním besed s válečnými veterány nebo lidmi, kteří se zachovali hrdinsky. Autoři návrhu zdůrazňují, že účast lidí by měla být dobrovolná a stát by jejich schopnosti využil až po vyhlášení stavu ohrožení.

Ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech policie obvinila tři muže

Policie obvinila tři muže ze založení středečního požáru vzácného dřevěného kostela v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku. Jeden obviněný je mladistvý, všichni tři jsou české národnosti. Za trestný čin obecného ohrožení jim hrozí až 15 let vězení. Novinářům to řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Šlo podle něj o úmyslný trestný čin.

Většinu nákladů na obnovu kostela v Třinci-Gutech by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka. Z kostela z 16. století jsou zachovány kamenné a zděné části.

V břeclavské Poštorné otevřeli vězeňský areál pro 200 odsouzených

V břeclavské místní části Poštorná Vězeňská služba ČR otevřela nově zrekonstruovaný areál věznice. Najde v něm zázemí 200 odsouzených mužů, takže se kapacita břeclavské věznice zvýší na 423 vězňů. V areálu našlo práci osm desítek lidí. Investice přesáhla 30 milionů korun. Vězeňská služba v krátké době otevřela druhý zrekonstruovaný objekt pro vězně. Na začátku července to byla věznice v Drahonicích na Lounsku pro 194 odsouzených žen. Podle ředitele služby Petra Dohnala je to reakce na přeplněnost věznic. Jak uvedl, v Česku je více než 22.000 vězněných, ale jen 20.000 míst pro vězně. Objekt v Poštorné sloužil v 90. letech jako záchytné středisko pro běžence, poté byl areál léta nevyužitý. V objektu je kromě cel zdravotní středisko, také třeba kulturní místnost či keramická dílna.

Brněnští výzkumníci vyvinuli zařízení na čištění použité vody

Odborníci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli spolu s vývojáři z praxe zařízení, které je schopno vyčistit použitou vodu z budov na úroveň vody dešťové. Kombinuje mechanické a biologické čištění a výsledkem je voda, která neobsahuje chlor a lze ji užít například pro závlahu. Zařízení čistí takzvanou šedou vodu, tedy použitou vodu bez produktů lidského organismu, například vodu ze sprch. V některých zemích, například v Japonsku, je pro některé účely používání šedé vody nařízeno. Používá se pro splachování na toaletách. V Kalifornii se zase vyčištěná odpadní voda používá pro závlahu, v průmyslu, ale i pro doplnění rezervoárů podzemních vod nebo pro rekreaci. V Česku užití pitné a užitkové vody regulováno není. "Vydatnost vodních zdrojů zatím dostačuje, to se však velmi rychle může změnit. Už dnes mají mnohé oblasti země zásadní problémy s dlouhotrvajícím suchem," uvedl Vladimír Jirmus z firmy ASIO NEW, která na vývoji zařízení spolupracovala.

Na Zlínsku začala kvůli africkému moru stavba ohradníků

Dělníci osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, řekl ČTK Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci ohradníků zajišťuje. Ohradníky jsou napájeny bateriemi, podle Kamíra je v nich napětí 10.000 pulzních voltů. Ze Zlína také vzlétnul vrtulník s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) a policisty. Chtějí si prohlédnout ohnisko nákazy a zjistit, zdali lze z výšky identifikovat úhyn divokých prasat. Do ohniska zákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělcům bylo zakázáno na 115,5 hektarech půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit dalšímu šíření choroby. Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1290 divočáků, řekl ČTK řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Veterinární správa bude kvůli insekticidu kontrolovat vejce a kuřecí ze 6 zemí

Státní veterinární správa (SVS) bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí, kde se v chovech mohl proti hmyzím parazitům používat insekticid, který může být nebezpečný pro zdraví. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů, vejce a kuřecí z těchto dvou zemí se ale do Česka v poslední době nedovážely. ČTK to sdělil Petr Majer z tiskového oddělení SVS.

Praha bude školit budoucí letecké záchranáře z čínské Šaghaje

Pražští záchranáři budou školit budoucí letecké záchranáře z čínské Šanghaje. První šestičlenný tým by měl do Prahy přiletět letos v říjnu. ČTK to sdělil pražský radní Radek Lacko. Šanghaj plánuje do tří let vybudovat leteckou výjezdovou skupinu záchranářů. Výcvik zaplatí skupina Home Credit, která v Asii expanduje. "Šanghaj si přitom vybírala mezi zkušenostmi z Říma a Prahy, přičemž přednost dostala naše záchranná služba. Ta je nejen na špičkové odborné úrovni, ale je také jednou z nejdéle provozovaných na světě a Pražanům pomáhá již 160 let," uvedl Lacko.

Americká ambasáda se zapojí do festivalu Prague Pride

Promítáním filmů nebo účastí v sobotním pochodu Prahou podpoří americká ambasáda festival Prague Pride, který veřejnosti přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). V pondělí na zahájení festivalu promluví vedoucí ambasády Kelly Adamsová-Smithová. Americké zastoupení vyjádří sympatie akci také nasvícením glorietu v zahradě na Malé Straně v barvách duhy, která je symbolem LGTB komunity. Americká diplomacie se do festivalu zapojuje posedmé. Letos poskytla prostor pro filmové projekce a diskuzi.

Policie: Při zásahu na technoparty u Osečku jsme volili menší zlo

Policie nemá prostředky, kterými by mohla v předstihu získat informace, kde se bude konat nelegální technoparty. U Osečku na Nymbursku, kde se konala neohlášená technoparty od pátku 28. července do neděle, začala kvůli velkému počtu přijíždějících kolabovat doprava v okolí, a to včetně dálnice D11. Policie měla obavy z vážné dopravní nehody, a proto velitel zásahu raději uvolnil účastníkům vjezd na louku, který předtím policie uzavřela. Řekl to vedoucí územního odboru policie Nymburk Marek Jirouš při setkání s občany v Poděbradech.

Mezi zhruba čtyřiceti lidmi, kteří se veřejné besedy zúčastnili, byli účastníci technoparty i místní obyvatelé. Místní kritizovali nečinnost policie a volali po tvrdším zásahu. Účastníci akce naopak policii za její postup poděkovali. "Žádné násilí jsme nechtěli," řekl jeden z nich. Technoparty začala v pátek 28. července, v sobotu na ní bylo až 6000 lidí. Policisté je vyzvali k odjezdu, většinou ale neposlechli. Mnoho lidí bylo pod vlivem alkoholu a drog, a nemohli tak hned odjet.

Národní galerie připomene osmičková výročí příštího roku zvláštními výstavami

Národní galerie připomene osmičková výročí příštího roku zvláštními výstavami, ale především nově instalovanými expozicemi moderního a poválečného umění ve Veletržním paláci. Mezi stěžejními akcemi bude expozice První republika, která připomene i mimopražská centra uměleckého dění té doby, včetně slovenských či ukrajinských. Výstava nazvaná 1968: S lidskou tváří!!! se bude věnovat vizuální kultuře a experimentům v umění od 50. do 80. let. Galerie vystaví fotografie Josefa Koudelky včetně jeho slavného cyklu Invaze. Ředitel NG Jiří Fajt řekl ČTK, že s autorem, který již galerii daroval svůj slavný cyklus vystavený v roce 2013 na bienále v Benátkách, jedná o další spolupráci i případných darech. NG si k výročí roku 1968 dále zapůjčí z Norimberka v Čechách dosud nevystavované Deníky Jiřího Koláře.

Nebe nad Bouzovem pokryje rekordní počet vzduchoplavců v balonech

Rekordní počet vzduchoplavců v balonech pokryje v druhé polovině srpna nebe nad hradem Bouzov na Olomoucku. Na akci Balony nad hradem jich letos dorazí celkem 30. České vzduchoplavce doprovodí během letu i kolegové ze zahraničí. Kromě Bouzovska budou brázdit také nebe nad historickou částí Olomouce. Pestrobarevná podívaná nad věžemi zdejších kostelů se odehraje v pátek 18. srpna vpodvečer, řekl ČTK organizátor fiesty Svatopluk Kuča. Balonová fiesta nad Bouzovem má dlouholetou tradici, každoročně si ji nenechá ujít až 10.000 lidí. Co do počtu balonů se jedná o jednu z největších akcí v republice.

Sport

Na olympijském stadionu v Londýně dnes večer začne mistrovství světa v atletice. V první den se představí v akci i pětice českých reprezentantů. Kvalifikační boje čekají dálkaře Radka Jušku a trojici tyčkařek Romana Maláčová, Jiřina Ptáčníková a Amálie Švábíková. Rozběh na 1500 metrů absolvuje Simona Vrzalová. Limit v dálce je 805 cm, Juška letos v květnu při českém rekordu doletěl do vzdálenosti 829 cm. Tyčkařky mají limit 460 cm, což v této sezoně z českých reprezentantek skočila jen Maláčová.

Fotbalisté Slavie Praha si v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů zahrají o postup do základní skupiny s kyperským týmem APOEL Nikósie. Rozhodl o tom los ve švýcarském Nyonu. Český šampion začne 15., nebo 16. srpna venku, odveta je na programu o týden později v Edenu. Fotbalisté Viktorie Plzeň si zahrají o postup do základní skupiny Evropské ligy s AEK Larnaka, která v minulém ročníku ve stejné fázi vypadla s Libercem. První zápas je na programu 17. srpna na západě Čech, odveta na Kypru se uskuteční o týden později.

Fotbalisté Sparty prohráli s Crvenou Zvezdou domácí odvetu 0:1 a po porážce 0:2 z Bělehradu pro ně skončila pohárové sezona už ve třetím předkole Evropské ligy. Pro letenský celek je to nejhorší výsledek na evropské scéně od ostudy se švédským Häckenem v roce 2013. Novou éru Sparty po příchodu italského trenéra Stramaccioniho a deseti nových hráčů provází velké rozpaky. Letenský celek ze tří dosavadních soutěžních utkání dvě prohrál a jednou remizoval.

Fotbalisté Mladé Boleslavi ani na pátý pokus nepřešli přes 3. předkolo Evropské ligy. Po domácí výhře 2:1 nad Skënderbeu Korcë nezvládli odvetu v Albánii, kde sice vedli gólem Adama Jánoše, ale zápas prohráli 1:2. Penalty pak zvládli lépe domácí a vyhráli 4:2. Mladá Boleslav tak přišla o šanci na největší úspěch v pohárech za posledních deset let od postupu do základní skupiny Poháru UEFA v roce 2007.

Tenista Tomáš Berdych otočil ve čtvrtfinále turnaje v Los Cabos duel s Francouzem Adrianem Mannarinem, po více než dvouhodinové bitvě zvítězil 4:6, 6:3, 6:4 a postoupil v Mexiku do semifinále. Dalším soupeřem prvního nasazeného Čecha bude Thanasi Kokkinakis z Austrálie. "Byl to dobrý test, protože on hrál vážně dobře a já musel bojovat o každý bod. Takovéto zápasy člověk ocení víc než ty snadno vyhrané," řekl po utkání Berdych, jenž v Mexiku startuje poprvé v kariéře.

Oba páry českých plážových volejbalistek vypadly na mistrovství světa ve Vídni v osmifinále s americkými soupeřkami a obsadí dělené deváté místo. Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková nevyužily v duelu s April Rossovou a Lauren Fendrickovou mečbol a prohrály 21:19, 21:23, 9:15. Třísetové drama se smutným koncem absolvovaly také Kristýna Hoidarová Kolocová a Michala Kvapilová proti pátým nasazeným Summer Rossové a Brooke Sweatové, kterým podlehly 21:17, 20:22 a 12:15.

Bývalý nejlepší házenkář světa Filip Jícha ukončil po dvou letech angažmá v Barceloně. Pětatřicetiletý hráč, kterého trápí zdravotní potíže, zvažuje konec kariéry."Kvůli zdravotním problémům, především pak po operacích se stydkou kostí a koleny, již nejsem schopen dostat se na takovou úroveň házené, ze které bych měl radost a kterou jsem si užíval především během mnoha krásných sezon v německé bundeslize. Je to do jisté míry smutné, na druhou stranu to patří k životu profesionálního sportovce," uvedl Jícha v prohlášení společnosti Sport Invest, která ho zastupuje. V Barceloně měl Jícha smlouvu ještě na dva roky. Jícha přišel do katalánského velkoklubu předloni z Kielu, kde prožil nejlepší roky své kariéry. S německým celkem vybojoval sedm bundesligových titulů a dva triumfy v Lize mistrů. Německý tým vedl i jako kapitán a v jeho službách si v roce 2010 vysloužil vítězství v anketě o nejlepšího házenkáře světa.

Počasí na sobotu

Polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky. Večer postupně přibývání oblačnosti od západu a jihozápadu a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na jihovýchodě Moravy až 33 °C.

04-08-2017