Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-08-2017

V italských nemocnicích zůstává 13 lidí z havarovaného autobusu

Ve čtyřech italských nemocnicích zůstává 13 zraněných z českého autobusu, který v pátek večer havaroval v Itálii. ČTK to řekla konzulka Jana Karfíková. Podle majitele cestovní kanceláře Mayer & Crocus Petra Majera je nyní již většina klientů na cestě z Itálie do vlasti. Příčinu nehody, která se stala v malé obci Ronzone mezi Bolzanem a Trentem, budou vyšetřovatelé znát zhruba za týden, uvedla Karfíková. Čeští diplomaté podle ní pro odjíždějící zařizovali poslední věci u karabiníků, vydávání osobních věcí, dokumentů a všeho, co se posbíralo okolo autobusu. Osobní věci a doklady se takto podle ní vrátí i zraněným do nemocnic. Při nehodě autobusu s asi 40 turisty, který vypravila CK Mayer & Crocus, utrpěly zranění dvě desítky osob, řidič zemřel. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové se většina zraněných zřejmě vrátí do Česka během příštího týdne a někteří v závislosti na svém zdravotním stavu později. Dopravu jim zajistí pojišťovna.

Piloti budou moci pracovat na živnostenský list

Prezident Miloš Zeman tento týden podepsal novelu zákona o civilním letectví. Má mimo jiné řešit problém s nedostatkem dopravních pilotů a jejich odchody do zahraničí. Budou totiž moci, podobně jako v některých jiných evropských zemích, pracovat na živnostenský list. Aerolinie čekají, že je tak udrží v Česku. Někteří z pilotů ale poukazují na možná rizika. Upozorňují, že létat pro víc společností nemusí být bezpečné, každá společnost má jiné postupy. Složitá může být otázka pojištění. Piloti si nedovedou přestavit pojišťovnu, která pojistí živnostníka proti škodám na dopravním letadle, které je v řádu 2 miliard korun.

Ministerstvo zemědělství navrhuje zvýhodněné úvěry pro venkovské podnikatele

Ministerstvo zemědělství navrhuje zvýhodněné úvěry pro malé a střední podnikatele na venkově. Mohly by dosáhnout tří milionů korun s ročním odkladem splátek jistiny. Podnikatelé by také mohli získat příspěvek až 15.000 eur (cca 390.000 korun). Úvěry od Českomoravské záruční a rozvojové banky by musely být splacené do sedmi let, píše úřad v materiálu pro vládu. Ministerstvo se tak snaží podpořit podnikání na vysídlujícím se venkově. Výpočet finančního krytí projektu však materiál neobsahuje, což mu jiná ministerstva vytýkají.

Nejčastější důvod neschopenky? Nachlazení

Češi byli v první polovině roku na neschopence nejčastěji kvůli nachlazení. Léčilo se s ním skoro 400 tisíc lidí. Podle statistik České správy sociálního zabezpečení byly nemocné častěji ženy a lidé od 40 do 49 let. Celkem leželo doma s neschopenkou 940 tisíc Čechů. Nemocní byli doma průměrně 40 dní. Nejdéle byli na neschopence lidé s nemocnou páteří.

Stát chce zpřísnit pravidla pro očkování dětí

Stát chce od příštího roku zpřísnit pravidla pro očkování dětí. První dávku vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím by mělo dítě dostat nejpozději v roce a půl. Stát tak plánuje zajistit včasné očkování před nástupem do školky. Podle odpůrců návrhu by si o době očkování měli rodiče rozhodnout sami, tak jako nyní.

Děti se na ombudsmanku obracejí i kvůli dluhům rodičů

Veřejná ochránkyně práv řeší i podněty, které jí posílají děti. Nejčastěji se týkají sporů v rodině kvůli rozvodům či dluhů rodičů a exekucí. Loni byla nejmladší zasilatelkou podnětu sedmiletá dívka. V roce 2016 přijala ombudsmanka 61 podnětů od dětí, letos za první pololetí 12. ČTK to řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Česko je jednou z posledních zemí EU bez dětského ombudsmana. O zřízení této funkce se v Česku mluví léta, doporučoval ho i Výbor OSN pro práva dítěte. Stížnostem dětí se tak věnuje právě Kancelář veřejné ochránkyně práv, která už před pár lety zřídila i speciální dětský web. Ombudsmanka Anna Šabatová vyřizuje záležitosti dětí přednostně.

Školy z Ústeckého kraje se zapojí do projektu izraelského mentora

Osm základních škol v Ústeckém kraji se v novém školním roce zapojí do projektu revoluční výukové metody izraelského odborníka na rozvoj talentů Ophera Brayera. Dětem má pomoci zásadně rozvinout jejich kreativitu, matematické myšlení a schopnost učit se, řekl ČTK Ondřej Klein z Inovačního centra Ústeckého kraje. Centrum už teď školí pedagogy. Vzdělávací projekt Stages kombinuje rozvoj matematického myšlení s kreativitou a staví na hře a komplexnosti. Jeho smyslem je trénovat mozek. "Žáky čeká v rámci tradiční výuky každý den 22 minut předem připravených her na rozvoj kreativity a matematického myšlení. Každou z nich budou hrát přitom pouze jednou," řekl ČTK Klein. Do zdánlivě nesouvisejících činností, jako je tanec, kreslení nebo karate, se přitom prolíná matematika.

Aplikaci Airbnb využívají stále častěji senioři

Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb využívají stále častěji senioři, a to jako cestovatelé i hostitelé. Počet rezervací českých uživatelů Airbnb ve věku nad 60 let se oproti loňsku zvýšil o 96 procent, celkově jde o téměř 4000 rezervací za posledních 12 měsíců. Podle celosvětových statistik společnosti se počet rezervací seniorů zvýšil o 64 procent. Senioři i stále častěji pronajímají tímto způsobem své nemovitosti. Ve Francii již dosahuje podíl lidí starších 60 let na celkovém počtu ubytovatelů 15 procent. V ČR je tento podíl zatím výrazně pod deset procent. Skoro polovina (45 pct) seniorů uvádí, že sdílení ubytování a z toho vyplývající příjmy jim umožňují zůstat v jejich domě i po odchodu do penze.

Registrované partnerství uzavřelo za 11 let od zavedení 2647 párů

Registrované partnerství uzavřelo v České republice za 11 let od jeho uzákonění již 2647 párů stejného pohlaví. U registrovaných partnerství je výrazně nižší rozvodovost než u manželství. Od uzákonění partnerství se rozvedlo 14,5 procenta z registrovaných párů. U manželství se pohybovala rozvodovost v posledních letech podle údajů Českého statistického úřadu každoročně kolem 50 procent a manželé se nejčastěji rozváděli zhruba po třech až pěti letech od svatby.

iDnes.cz: V 75 letech zemřel kreslíř a vědec Kantorek

Ve věku 75 let zemřel v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek. Serveru iDnes.cz to řekl Kantorkův bratr Jan. V srpnu 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu. Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. "Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady," říkal sám Kantorek. Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou. Po revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu. Pracoval ale v Kanadě, kde byl profesorem na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Reyrsonově univerzitě v Torontu.

Na mši u shořelého kostela v Třinci-Gutech přišlo okolo 300 lidí

Okolo 300 lidí se sešlo na mši pod širým nebem u shořelého dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech. Neodradil je ani déšť. Věřící vyjadřovali smutek nad zkázou vzácné památky i naději, že se kostel podaří brzy obnovit. Farář Kazimierz Plachta řekl, že nedělní mše by se na místě měly konat za každého počasí nadále a že obnova kostela by měla začít co nejdříve. Dřevěný kostel z 16. století shořel v noci na středu. Podle policie byl zapálen úmyslně. Ze zločinu byli obviněni tři mladíci, dva z nich vzal soud do vazby. Hmotná způsobená škoda půjde podle odhadů do desítek milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná.

Letní filmovou školu v Uherském Hradišti navštívilo 6000 lidí

Letní filmovou školu (LFŠ) v Uherském Hradišti letos navštívilo asi 6000 lidí, ČTK to řekla ředitelka přehlídky Radana Korená. Návštěvníky při letošním 43. ročníku neodradily ani vysoké teploty, které panovaly. Přehlídka začala minulý pátek, uvedeno bylo 216 filmů ve 314 projekcích. Letošní ročník se podrobně věnoval švédské kinematografii. Asociace českých filmových klubů (AČFK), která LFŠ pořádá, udělila na přehlídce pět výročních cen. Dostali ji režisér Jan Svěrák, jehož poslední snímek Po strništi bos se na LFŠ promítal v předpremiéře, herečka Magda Vášáryová, švédský režisér Jan Troell, polský režisér Wojciech Smarzowski a in memoriam Radovan Novotný z filmového klubu v Novém Boru.

V Josefově ve středu začne Brutal Assault se 110 kapelami

V Josefově na Náchodsku ve středu 9. srpna začne jeden z největších evropských metalových festivalů Brutal Assault. Na festivalu do 12. srpna vystoupí na 110 skupin. Festival jako v minulosti nestaví svůj program na velkých hvězdách. "Chceme, aby si každý návštěvník mohl užít co největší množství svých oblíbenců," uvedl organizátor Tomáš Fiala. Pořadatelé slibují speciální koncerty, například návrat tuzemské metalové formace Masters Hammer, kteří nehráli naživo od roku 1992. Součástí festivalu bude také výtvarná výstava Art-Brut-All, letošním tématem přehlídky bude tma a temnota.

Abraham dojel v Brně třináctý, Kornfeil a Hanika nebodovali

Motocyklista Karel Abraham skončil v královské kategorii MotoGP ve Velké ceně České republiky třináctý. Jako jediný z trojice domácích závodníků získal body do světového šampionátu. Závod suverénně ovládl obhájce titulu a lídr průběžného pořadí Španěl Marc Márquez, který si připsal třetí vítězství v sezoně a má stejný počet výher z Brna. V Moto3 Jakub Kornfeil obsadil na mokré trati 20. místo. Karel Hanika, jenž startoval poprvé v sezoně v Moto2 na divokou kartu, obsadil 22. místo. Ve třídě Moto3 si pro šesté vítězství v sezoně dojel lídr seriálu Španěl Joan Mir a zvýšil náskok na Itala Romana Fenatiho, který dnes skončil druhý. Závod Moto2, který byl kvůli dešti přerušen, letos poprvé vyhrál Švýcar Thomas Lüthi.

"Je to trochu hořkosladký výsledek. S třináctým místem jsem hrozně spokojený, před závodem jsem mluvil o tom, že bych chtěl utrhnout nějaký bod, a podařilo se mi získat tři. S tím jsem spokojený," řekl Abraham. O lepší výsledek ho připravila technická závada, kterou ale nesměl na přání týmu specifikovat.

Sport - další výsledky

Finále soutěže tyčkařů na mistrovství světa v atletice v Londýně bude bez české účasti. Jan Kudlička i Michal Balner překvapivě ztroskotali už na výšce 560 centimetrů. Nechtěně tak napodobili trio svých kolegyň, které neuspěly v páteční kvalifikaci tyčkařek. Limit pro účast ve finále byl 575 centimetrů. Balner, jenž letos na mítinku v Hofu zdolal 580 cm, se trápil už od 545 cm, které skočil až na třetí pokus. O patnáct centimetrů výš však už laťku třikrát shodil. Ještě větší zklamání prožil Kudlička. Nezdar v kvalifikaci ho potkal naposledy při jeho premiéře na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009. Loni v Riu de Janeiro měl blízko k medaili, ale v letošní sezoně se mu příliš nedaří a start v Londýně to potvrdil.

Česká tenistka Renata Voráčová získala ve Washingtonu titul ve čtyřhře. S Japonkou Aojamaovou zdolaly ve finále pár Bouchardová, Stephensová 6:3, 6:2.

České juniorky na osmiveslici obhájily v litevském Trakai titul juniorských mistryň světa. Posádka vedená veslovodkou Valentýnou Kolářovou jako jediná z českých lodí na juniorském šampionátu dokázala postoupit do finále.

Počasí

Bude polojasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.

Do konce srpna se postupně ochladí. Střídat by se ale měly horké a chladné dny. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes (5.8.) zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Příští týden budou teploty znovu nad 30 stupni. Ke konci měsíce by průměrné teploty měly postupně klesat. Budou ale přibližně na úrovni dlouhodobých průměrů. Pršet by mělo nejvíc v příštím týdnu a v týdnu na přelomu srpna a září.

06-08-2017