Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-08-2017

Společnost AGPI přijala nabídku státu na odkoupení vepřína v Letech

Společnost AGPI přijala nabídku vlády na odkup vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě koncentračního tábora pro Romy z období II. světové války. Částku, za niž stát objekt vykoupí, ani jedna ze stran zatím nezveřejní. Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech ČTK řekl, že představy společnosti o sumě byly výrazně vyšší. Podle něj byl stát při vyjednávání "velice přísný". Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková ČTK sdělila, že by vláda měla o odkupu jednat na přelomu srpna a září a stát by s firmou mohl smlouvu uzavřít po prázdninách.

Polovina z 240 milionů korun v Dešťovce půjde do suchých oblastí

V druhém kole dotačního programu Dešťovka, který je zaměřen na projekty využívající odpadní a dešťovou vodu v domácnosti nebo na zahradě, bude polovina peněz určena pro obyvatele obcí, které v posledních letech trápilo sucho. Celkem bude v novém kole 240 milionů korun, více než dvojnásobek prvního dotačního kola, který stát spustil letos. Příjem žádostí zahájí Státní fond životního prostředí (SFŽP) 7. září, řekl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Počet katastrů zařazených do suché oblasti se zvětší ze stovek na nejméně 1215. Maximální výše dotace je 105.000 korun, pokryje polovinu způsobilých výdajů. Peníze by měly stačit zhruba na 5000 projektů.

Stavební výroba v ČR se odrazila ode dna, tvrdí analytici

Stavební výroba v Česku se v posledních měsících odrazila ode dna, důkazem jsou zveřejněná data Českého statistického úřadu za letošní červen. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Statistici uvedli, že stavebnictví v Česku v červnu meziročně reálně zrychlilo růst na 8,5 procenta z květnových 4,7 procenta. Podle většiny analytiků může být růst trvalejší.

Průmyslová výroba zpomalila meziroční růst na 2,2 procenta

Průmyslová výroba v červnu zpomalila meziroční růst na 2,2 procenta z květnových 8,1 procenta. Dařilo se výrobě aut, pryžových a plastových výrobků a kovovýrobě. Pokles naopak zaznamenaly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, těžba a výroba ostatních dopravních prostředků, kam patří třeba produkce lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol. Informoval o tom Český statistický úřad. Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně meziměsíčně nižší o 3,8 procenta.

Ve sporu u příplatek k důchodu se soud zastal internovaného muže

Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal devadesátiletého muže, který se marně domáhal příplatku k důchodu za čtyři měsíce strávené v roce 1950 v internaci po zákroku komunistů proti klášterům a řádům. Nenaplnil podmínku přinejmenším dvanáctiměsíční nezákonné perzekuce. Podle NSS je ale nutné zohlednit to, že z internace zamířil přímo k pomocným technickým praporům, perzekuce tedy pokračovala jinými prostředky.

MMR: Objem hypoték stoupl v pololetí o 11 procent na 113 mld. Kč

České banky poskytly v prvním pololetí lidem 55.712 hypotečních úvěrů za celkem 113,1 miliardy Kč. Meziročně jde o nárůst počtu o čtyři procenta a objemu o 11 procent. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Její záznamy obsahují údaje od devíti bank, které představují 90 procent trhu. Loni poskytly banky rekordních 112.000 hypoték za 218,3 miliardy korun.

Češi mají zájem o pronájmy stále komfortnějších chalup

Nároky turistů, kteří si pronajímají v tuzemsku chaty a chalupy, stále rostou. Největší zájem je letos o komfortní rekreační nemovitosti s bazénem nebo wellness, naopak poptávka po základním ubytování klesá. Mezi nejoblíbenější lokality patří tradičně Krkonoše, Šumava, jižní Čechy, Beskydy a České Švýcarsko. Trendem jsou také pobyty v chatkách v korunách stromů. Vyplývá to z údajů webů zaměřených na pronájem rekreačních objektů.

V Praze začíná festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů

Výstavami a dalšími akcemi začíná v Praze sedmý ročník festivalu Prague Pride, který je oslavou hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Během týdne nabídne přes 100 kulturních, společenských, diskuzních i sportovních událostí, které vyvrcholí už tradičně sobotním průvodem centrem Prahy. Festival potrvá do neděle 13. srpna.

Na obloze bude dnes večer částečné zatmění Měsíce

Na obloze dnes bude zřejmě velmi dobře viditelné částečné zatmění Měsíce. Pravý spodní okraj Měsíce, který zakryje stín Země, bude navíc lomem světla v atmosféře zabarven do hněda. ČTK to řekl astronom a fotograf Petr Horálek. Maximum zatmění nastane ve 20:20 a potrvá do 21:18. Počasí bude pozorování úkazu podle Horálka přát. Nejlepší pozici pro sledování zatmění budou mít obyvatelé jihovýchodní Moravy, protože v tomto období vychází Měsíc spíše na jihovýchodě.

Dobrovolníci na Šumavě revitalizují rašeliniště

Dobrovolníci na Šumavě revitalizují v oblasti Soumarského mostu na Prachaticku rašeliniště, která jsou důležitá pro zadržování vody. Zahrazují odvodňovací strouhy, které byly v minulosti uměle vytvořeny. Udržení vody na Šumavě je mimo jiné důležité pro zachování vegetace stromů. Dobrovolníci budou na Šumavě revitalizovat rašeliniště do neděle jako součást akce Týden pro divočinu. ČTK to řekla jedna z organizátorek Renata Placková. Šumavský národní park chce v následujících letech revitalizovat asi 2000 hektarů rašelinišť. Podle Plackové tento proces ale potrvá desítky let. "Náprava meliorací, které vznikly během chvilky, zabere spoustu času. Dá se říci, že tento projekt je určený pro více generací," řekla.

NG připravuje výstavy Giacomettiho či Henriho Matisse

Národní galerie v Praze připravuje výstavy slavných umělců mezinárodní i domácí scény. V roce 2019 uspořádá výstavu švýcarského sochaře Alberta Giacomettiho, v roce 2020 by měla Praha vidět přehlídku děl dalšího z průkopníků moderního umění, francouzského malíře Henriho Matisse. Současné umění budou reprezentovat britský sochař Anish Kapoor a rakouská malířka Maria Lassnigová, z českých autorů galerie připravuje výstavu Mikuláše Medka, řekl ČTK ředitel NG Jiří Fajt.

Jičínský pohádkový festival bude letos zaměřený na tradice

Festival Jičín - město pohádky bude zaměřený na české tradice v jednotlivých ročních obdobích. Uskuteční se od 13. do 17. září a jeho součástí bude pohádkový průvod, různé dílny a hry pro děti či koncerty, uvádějí pořadatelé na webu festivalu. Pohádkový festival každoročně přiláká do Jičína velké množství návštěvníků, například na program loňského ročníku, který byl věnovaný takzvanému novému cirkusu, přišlo zhruba 65.000 dětí a dospělých.

Pražská zoo získala leguány chutné, má je jen šest zoo na světě

Pražská zoologická zahrada po 13 letech čekání získala vzácné leguány chutné. Na světě je chová šest zoo, z toto tři jen po jednom exempláři. Kromě toho se chovatelé v zoo Praha dočkali i mláďat leguána kubánského. Mezi třemi mláďaty leguánů chutných je jeden samec a dvě samice. Třináctiměsíční plazi měří mezi 70 až 75 cm a váží kolem 0,25 kg. Zatím jsou v zázemí. "Mláďata jsou zatím velmi plachá a lekavá. Nicméně už si pochutnávají na listech a květech ibišku, takže věříme, že za pár měsíců je budeme moci představit návštěvníkům," uvedl kurátor plazů pražské zoo Petr Velenský. Sehnat tyto plazy nebylo snadné, zoo Praha se o to snažila 13 let.

Česko má za sebou nečekaně chladnou noc

Noc z neděle na pondělí byla v Česku podstatně chladnější, než je v posledních dnech obvyklé. Celorepublikový průměr nejnižších naměřených teplot klesl v noci na pondělí na 11,2 stupně Celsia, a v Čechách se nedostal ani přes 10 stupňů. Informoval o tom na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ještě chladněji bylo naposledy v noci 16. července, kdy průměr minim dosahoval dokonce jen 8,5 stupně.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno. Večer na západě přibývání oblačnosti a místy přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C.

07-08-2017