Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

11-09-2017

Koalice schválila zvýšení platů, o vysokých školách není jasno

Učitelům od listopadu vzrostou platy o 15 procent, ostatním zaměstnancům ve veřejné správě o deset procent. V pondělí se na tom dohodly strany vládní koalice, vláda by záměr měla schválit do konce září. Odbory koaliční dohodu uvítaly, čekají ale na to, až ji definitivně schválí i vláda. Do té doby zůstávají ve stávkové pohotovosti, protestní akce se ale pořádat nechystají. O podobě rozpočtu, do kterého se zvýšení mezd promítne, bude příští týden jednat tripartita, týden nato by ji vláda měla definitivně potvrdit. Kabinet také jednal o zvýšení rozpočtu pro vysoké školy, zatím ale není jasné, kolik peněz jim stát přidá. Bude záležet na objemu úspor, které najdou jednotlivá ministerstva ve svých rezervách.

V rozpočtu pro letošní rok by se na zvýšení platů, které nastane už od listopadu, nemusely podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) hledat dodatečné zdroje příjmů. Podmínkou je ale podle něj to, že vláda na příští rok odsune výdaje související například s odkupem vepřína v Letech nebo bojem proti suchu. Pro příští rok Pilný kvůli růstu platů navýšil příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun oproti červnovému návrhu. Ekonomičtí analytici ale tento návrh kritizují. Částka podle nich nekoresponduje se změnou odhadu růstu HDP.

Koalice se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) také dohodla na tom, že ministerstva přispějí na příští rok do rozpočtu čtvrtinou ze svých nespotřebovaných rezerv z let 2013 až 2016. Premiér odhaduje, že by to mohlo znamenat příjmy kolem deseti miliard korun, které bude možné využít na přidání vysokým školám a na další vládní priority. Pilný v této souvislosti zmiňoval dopravní infrastrukturu a vědu a výzkum.

Pravicová opozice kritizuje vládu za plánovaný schodek rozpočtu

Pravicová opozice kritizuje státní rozpočet na příští rok v podobě, v jaké ho chystá vládní koalice. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v tiskové zprávě uvedl, že kabinet vede politiku rozežraného a neefektivního státu. Poslanec Jan Skopeček (ODS) považuje plánovaný schodek rozpočtu ve výši 50 miliard korun za důkaz neschopnosti vládní sestavy využít hospodářský růst ke stabilizaci veřejných financí.

Vláda odmítla krácení dotací velkým zemědělským podnikům

Peníze, o které by mohly přijít velké zemědělské podniky kvůli krácení přímých plateb po roce 2020, by měly zůstat k využití českému státu. Česká republika tzv. zastropování plateb odmítá, považuje je za diskriminační, a to i kvůli tomu, že jsou v ČR v průměru největší zemědělské podniky. Vyplývá to z informace pro vládu o východiscích budoucí podoby Společné zemědělské politiky po roce 2020. Vláda materiál schválila, informovalo ministerstvo zemědělství. Stát je ochoten jednat o zavedení platby na první hektary tak, aby se peníze přerozdělily částečně i mezi nejmenší podniky. Zemědělci mimo jiné dostávají peníze i podle počtu hektarů, na kterých hospodaří. Pokud se nakonec Evropská unie přikloní k variantě, že bude velkým podnikům nad určitou výměru dotace krátit či je nebude vůbec nad určitou plochu vyplácet, hrozí snížení dotací pro ČR v hodnotě zhruba 111 milionů eur (zhruba 2,9 miliardy korun) ročně. Pro některé podniky by to znamenalo výpadek poloviny peněz z platby na plochu oproti nekráceným dotacím.

Inflace v srpnu stagnovala, podle analytiků ČNB zvýší sazby úroků

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v srpnu stagnoval na 2,5 procenta, což bylo pod očekáváním analytiků i České národní banky (ČNB). Už od loňského prosince se meziroční inflace drží nad dvěma procenty, což je inflační cíl ČNB. Inflace spolu s posilující ekonomikou a rostoucími mzdami tak podle analytiků ukazuje, že ČNB na podzim zřejmě znovu zvýší úrokové sazby. Na srpnovém meziročním růstu cen se podle zprávy Českého statistického úřadu podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny masa stouply o 5,8 procenta a vajec o 33,9 procenta, čerstvé máslo zdražilo dokonce až o 45,5 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny o 0,1 procenta klesly.

Analytici i ČNB odhadovali, že inflace v srpnu zrychlí na 2,6 procenta. Odchylka od odhadu směrem dolů byla dána mírně nižším než očekávaným meziročním růstem cen potravin, uvedl ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Naopak růst cen pohonných hmot byl o něco rychlejší, než centrální banka předpovídala. Vývoj cen v ostatních složkách spotřebního koše byl podle něj v souladu s prognózou.

Komise: Úniky z trestních spisů mohou vést k ohrožení ústavnosti

Úniky informací z trestních spisů, jejich účelový výklad a následné ovlivňování veřejného mínění mohou znamenat fatální ohrožení ústavnosti, stojí v závěrečné zprávě sněmovní vyšetřovací komise, jež se úniky zabývala. Dokument v pondělí dolní komora zveřejnila. Plénum by jej mělo projednat v úterý jako jeden ze závěrečných bodů poslední řádné schůze v nynějším volebním období. Komise vznikla, jak uvádí i zpráva, hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Případem se ale zpráva konkrétně nezabývá, její text je obecný. Úniky informací komise pokládá podle zprávy za nebezpečný jev, když zájmové skupiny mohou díky nim vytvářet veřejné mínění i s cílem ovlivnění politické soutěže a tím destabilizace demokratického právního státu.

Národní divadlo kritizuje Zaorálka, protože v něm údajně agitoval

Národní divadlo kritizuje volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli tomu, že minulý týden svou návštěvou narušil zkoušku orchestru. V otevřeném dopisu divadlo navíc uvádí, že ministr zahraničí přednesl projev a divadlo zneužil k předvolební agitaci. Zaorálek ČTK řekl, že kritice nerozumí, protože pouze vyhověl žádosti odborářů o schůzku v době, kdy se ve vládní koalici jednalo o jejich platech. Podobných schůzek v minulém týdnu absolvoval řadu, uvedl. Divadlo v dopisu podepsaném tiskovým mluvčím Tomášem Staňkem uvedlo, že Zaorálek s doprovodem navštívil instituci služebním vchodem v době, kdy byla pro veřejnost uzavřená. Divadelníci také tvrdí, že Zaorálek setkání nepravdivě popsal na svém facebookovém profilu.

Počet obyvatel ČR se v 1. pololetí zvýšil na 10,59 milionu lidí

Počet obyvatel ČR se v prvním pololetí zvýšil o 9200 na 10,588.063 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, a to zejména z Ukrajiny a Slovenska. Zemřelých bylo více než narozených. Od ledna do konce června zemřelo 57.787 lidí, což je v tomto období nejvíce od roku 1996. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Do ČR se v prvním pololetí přistěhovalo 22.590 lidí, vystěhovalo se jich 11.088. Ukrajinců přibylo zhruba 2600, Slováků 2100 a Vietnamců 700.

ČR přispěje na památník obětem gulagů a českou věž v Izraeli

Téměř dva miliony korun poskytne česká vláda na stavbu rozhledny českého architekta v Jeruzalémě a zbudování pomníku českým obětem gulagů v Kazachstánu. Část z peněz se použije také na rekonstrukci hrobu plukovníka generálního štábu Vítězslava Rosíka v Etiopii. Rozhledna podle projektu Martina Rajniše bude stát v bezprostřední blízkosti hradeb jeruzalémského Starého Města v nedávno vzniklém sídle Centra pro mladé umění, design, technologie, architekturu a nová média. Má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele a sloužit jako prostor pro přednášky, workshopy a kulturní akce. Věž inspirovaná tvarem kaktusu bude slavnostně odhalena příští rok 28. října, v den stého výročí založení Československa. Česká republika přispěje na stavbu 1,4 milionu korun.

Ministerstvo: Mezi oběťmi hurikánu Irma nejsou Češi

Češi nejsou mezi oběťmi hurikánu Irma, který zasáhl Floridu a Karibik. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí. Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí. O českých obětech nemá zprávy ani velvyslanectví v Havaně. Ambasáda i české honorární konzuláty v Orlandu a Miami zaznamenaly v uplynulých dnech desítky telefonátů od českých občanů."Nejčastěji se lidé ptali na situaci na místě, jestli cestovat, nebo necestovat," popsala mluvčí ministerstva Irena Valentová. Na Floridě jsou podle informací ministerstva až tisíce Čechů. Kromě početné krajanské komunity také turisté.

Veterináři povolili lov divočáků v ohnisku afrického moru u Zlína

Veterináři povolili odstřel divočáků v ohnisku nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, kde to dosud bylo zakázané. Mimořádné opatření zveřejnila v pondělí odpoledne Státní veterinární správa (SVS) na úřední desce. Za každé ulovené divoké prase v takzvané červené zóně bude myslivcům náležet zástřelné ve výši 4000 korun, řekl ČTK Petr Majer z tiskového oddělení SVS. Odstřel divokých prasat budou zajišťovat pouze vybraní a proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou v průběhu 24 hodin lovit pouze tři lidé, myslivečtí hospodáři musejí lov koordinovat se svými kolegy ze sousedních honiteb. Všichni ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor prasat a poté skončí v kafilerii. V oblasti navíc zůstane asi 115 hektarů nesklizených zemědělských plodin, ve kterých bude lov nadále zakázán.

Odborníci řeší, co s přívaly deště i se suchem ve městech

Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku. Akce je výjimečná tím, že nad jedním tématem spojuje odborníky z různých oblastí. "Jde o stavební inženýry, hydrology, klimatology, chemiky, ekology, biology, IT odborníky, architekty, urbanisty, ale třeba i sociology a další," uvedl za pořadatele David Stránský, předseda Asociace pro vodu ČR a zároveň vedoucí katedry zdravotního a ekologického inženýrství na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.

Munice a radioaktivní předměty se našly v bytě v Praze

Velké množství munice a předmět vydávající radioaktivní záření našli policisté v noci na pondělí v bytě sběratele vojenských předmětů v Praze 10. Z domu proto bylo evakuováno 26 lidí. Po ukončení evakuace zahájil pyrotechnik prohlídku nalezené munice. V bytě se našly mimo jiné i granáty. Radiaci vydávaly minerály a navigační přístroje, pro okolí nebyly nebezpečné. Policisté prohledali i další dvě nemovitosti sběratele v Roztokách u Prahy a nedaleko Roztok. Nic nebezpečného tam však nenašli.

Praha 1 vydala územní rozhodnutí pro úpravu Václavského náměstí

Praha 1 vydala územní rozhodnutí pro úpravu spodní části Václavského náměstí. ČTK to sdělila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Rozhodnutí umožňuje magistrátu zažádat o stavební povolení, po jehož vydání najde stavební firmu a začnou samotné práce. Kdy se tak stane, zatím není jasné. O opravě Václavského náměstí se mluví řadu let. Praha má od roku 2005 projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. Úprava spodní části náměstí by měla podle dřívějších informací vyjít na asi 150 milionů korun.

Do Brna přijelo 13 romských umělců, budou společně tvořit v muzeu

Muzeum romské kultury v Brně pořádá sympozium, na které přijelo 13 romských umělců ze zemí visegrádské čtyřky včetně nevidomé sochařky. Hlavním cílem setkání je vytvořit umělecká díla odrážející romskou historii. Mají podnítit kritický pohled na aktuální sociálně politické poměry romské menšiny a v budoucnu přispět ke zrovnoprávnění jejich kultury s většinovou. Konceptem letošního ročníku je termín romafuturismus. "Umělci z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska se inspirovali afrofuturismem, myšlenkovým směrem, který vznikl kvůli postavení afroameričanů ve 20. století ve Spojených státech," řekla dnes novinářům kurátorka Ladislava Gažiová.

Sokolové začínají nacvičovat skladby na svůj slet příští rok

Se zahájením sokolského cvičebního roku, který je téměř totožný se školním rokem, začíná v jednotách Sokolů nácvik na 16. všesokolský slet. Akce se uskuteční příští rok v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa. Rok sletu 22. září oficiálně zahájí Sletová štafeta, která bude součástí týdne s projektem Sokol spolu v pohybu. Ještě předtím si Sokolové 12. září připomenou 195 let od narození spoluzakladatele jejich hnutí Jindřicha Fügnera. Sletová štafeta ponese do Prahy poselství o všesokolském sletu z různých měst v Česku, ale i ze Slovenska, Německa a Polska, řekl ČTK mluvčí Sokola Zdeněk Kubín. Bude se konat od 22. do 24. září.

V Česku je asi 1150 tělocvičných jednot České obce sokolské (ČOS), které mají zhruba 160.000 členů, což Sokoly řadí mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku.

Sport

Karolína Plíšková po vyřazení ve čtvrtfinále US Open klesla podle předpokladů z prvního na čtvrté místo žebříčku. Na první pozici v pořadí čtyřhry zůstala Lucie Šafářová. Druhá nejlepší česká tenistka Petra Kvitová, jež také hrála čtvrtfinále US Open, si polepšila o jednu příčku na 13. pozici. Nejlepší český tenista Tomáš Berdych si po vyřazení v druhém kole pohoršil o jedno místo opět na 19. pozici, na níž byl už týden před newyorským grandslamem. V pořadí Race to London o postup na Turnaj mistrů je Berdych čtrnáctý.

Počasí

V úterý bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. V Čechách ráno místy až skoro jasno, na východě zpočátku zataženo a místy déšť. Nejvyšší teploty 14 až 18 stupňů, v 1000 m na horách kolem 9 stupňu Celsia.

11-09-2017