Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

12-09-2017

Zeman po schůzce se Steinmeierem znovu odmítl přijímání migrantů

Prezident Miloš Zeman po jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem znovu odmítl přijímání migrantů do Česka. Vyzval naopak k pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. O pomoci v zemích původu mluvil i Steinmeier. Zároveň ale žádal, aby evropské země respektovaly rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), který zamítl žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótám na rozdělování migrantů a potvrdil platnost programu přerozdělení 120.000 lidí. Zeman odmítl přijímání uprchlíků, a to i v případě, že by za ně mělo dostávat Česko od evropských institucí peníze. "Mám silné pochybnosti o slučitelnosti jejich kultury - mám tím samozřejmě na mysli migranty muslimského typu - s evropskou kulturou," řekl. Odmítl také, že by Praha byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy, a poukázal na to, že Česko investuje peníze do rozvojové pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí.

Steinmeier byl na první oficiální návštěvě Prahy v prezidentské funkci, dříve opakovaně navštívil Česko jako ministr zahraničí. Na Pražském hradě se kromě Zemana setkal i s některými členy vlády, například s vicepremiérem pro vědu a výzkum Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO).

Sobotka pochválil Ťoka za čerpání evropských dotací

Ministerstvu dopravy se podařilo zlepšit čerpání evropských dotací a výrazně pokročilo v přípravě klíčových dopravních staveb. Naopak nezačala stavba žádné strategické silnice, pro kterou se zrychleně podařilo získat posudek dopadu na životní prostředí (EIA). Po jednání s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Problémy s posudky EIA měla v Česku asi stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Šlo o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem ČR do EU, které unie neuznává. U devíti staveb vyjednala česká vláda u Evropské komise výjimku. Stačilo pro ně vydat aktualizované stanovisko. Žádnou z nich se ale letos nepodařilo zahájit.

Pilný: Díky fondům EU by mohl být výsledek rozpočtu 2018 dobrý

Výsledek státního rozpočtu v roce 2018 by mohl být velmi pozitivní v souvislosti s čerpáním peněz z fondů EU. Novinářům to řekl ministr financí Ivan Pilný (ANO). Zároveň uvedl, že ministerstva zatím dodatečné peníze ve svých nespotřebovaných výdajích nenašla. MF počítá příští rok se schodkem rozpočtu 50 miliard korun.

Koalice se v pondělí dohodla na zvýšení platů učitelů o 15 procent a dalších zaměstnanců ve veřejné správě o deset procent. Pilný kvůli tomu navýšil příjmy rozpočtu o 21 miliard, což by podle něj na samotné navýšení platů mělo stačit. Další peníze jsou ale potřeba ještě například pro vysoké školy nebo na vědu a výzkum. Ty mají ministerstva poskytnout právě ze svých nespotřebovaných výdajů. Mělo by jít asi o deset miliard korun.

Soud v Semilech uznal nárok rodu Walderode na zabavené pozemky

Okresní soud v Semilech uznal nárok Karla des Fours Walderode na pozemky na Turnovsku zkonfiskované rodině na základě Benešových dekretů. O vrácení rodového majetku včetně zámku Hrubý Rohozec nejen na Turnovsku, ale i na Jablonecku a Liberecku za zhruba tři miliardy korun usiluje jeho manželka Johanna Kammerlanderová už 25 let. Soudce Michal Polák vydal takzvaný mezitimní rozsudek, kterým nárok rodiny na zabavený majetek uznal.

Pokud bude rozsudek potvrzen a nikdo se proti němu neodvolá, věc bude v budoucnu u soudu pokračovat projednáváním vrácení jednotlivých pozemků. "Těch je více než 1400," řekl ČTK Polák. Součástí nemovitostí je i zámek Hrubý Rohozec, kde podle něj Kammerlanderová žádá i vrácení archivu. "Tuto otázku bude soud ještě zkoumat, nevím, zda vůbec tyto předměty byly konfiskovány zmíněným dekretem nebo něčím jiným, to bude předmětem dalšího dokazování," řekl soudce.

Účtenky zájemci zaregistrují na webu nebo přes aplikaci v mobilu

Zájemci o účtenkovou loterii mohou od 1. října zaregistrovat účtenky prostřednictvím formuláře na nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka, která umožní automatické načtení údajů z účtenky. Na tiskové konferenci o tom informovali představitelé ministerstva financí. EET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Do účtenkové loterie tak bude možné zaregistrovat jen jejich účtenky. Lidé budou moci přihlásit neomezený počet účtenek, ale musí dodržovat například pravidlo, že od jednoho obchodníka mohou denně zaregistrovat jednu účtenku. "Podnikatelé se proto nemusí obávat, že budou zákazníci uměle rozdělovat svůj nákup na více částí, aby zvýšili své šance na výhru," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Losování bude každý měsíc z účtenek vydaných za předem stanovené období. O ceny se bude poprvé losovat 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října a zaregistrovaných nejpozději tři dny před losováním, tedy 12. listopadu. Loterie se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Úřad plánuje ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21.000 výher.

Rekordně přibylo dárců kostní dřeně, i díky změně věkové hranice

Do registru dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se za uplynulých osm měsíců letošního roku přihlásilo 2118 nových lidí. Vedení registru to označuje za rekord, je to více než za celý loňský rok. Pomohlo tomu zvýšení horní hranice pro vstup do registru, která se změnila z 35 na 40 let. Jen z této věkové kategorie je 1132 nových dárců. Uvedli to zástupci registru na tiskové konferenci. K 1. září letošního roku měl Český registr dárců krvetvorných buněk (ČRDKV) 27.443 lidí.

"Smyslem registru je, abychom našli co nejvhodnějšího dárce pro pacienta s leukémií nebo s jinou poruchou krvetvorby, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk," řekla vedoucí registru Marie Kuříková. Vedle registru pražského IKEM existuje také Český národní registr dárců dřeně, který na konci letošního srpna evidoval 74.056 dárců. Ročně v Česku některým typem leukémie onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba 1000 lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent.

Zkrachovalá CK Azur Reizen má v zahraničí 450 klientů

Krach cestovních kanceláří Azur Reizen a Maxi Reisen se týká více než tisícovky klientů. V zahraničí mají nyní CK 450 turistů. ČTK to sdělila Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), u které byly cestovní kanceláře pojištěné proti úpadku. Dalších 550 lidí, kteří mají uzavřenou cestovní smlouvu, na svou dovolenou již neodletí. Azur Reizen v pondělí vyhlásila úpadek po 21 letech činnosti.

Letos skončily v úpadku podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tři cestovní kanceláře. Na českém trhu působí celkem 845 pojištěných cestovních kanceláří. Vzhledem k celkovému počtu aktivních CK je tak pravděpodobnost úpadku CK menší než 0,5 procenta, uvedla asociace.

CK: Hitem letošního podzimu jsou Kapverdy, Turecko a Egypt

Hitem letošního podzimu budou Kapverdské ostrovy, výrazně také vzrostla na září a říjen poptávka po dovolené v Turecku a v Egyptě. Prodlužování sezóny je jedním z trendů v posledních letech. Kvůli hurikánu Irma, který postihl Karibik, cestovní kanceláře očekávají zvýšený zájem o exotické destinace v Indickém oceánu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

Také podle údajů portálu dovolena.cz zájem o dovolenou u moře v podzimních měsících vzrostl. Zájem o Řecko, Bulharsko a Španělsko je srovnatelný s rokem 2016, zvýšený nárůst poptávky je v případě Turecka o zhruba 70 procent meziročně a u Egypta o 95 procent.

Na místě vyhořelého kostela v Gutech začne archeologický průzkum

Na místě vyhořelého dřevěného kostela v Gutech začne archeologický průzkum. Nově postavená replika bude pravděpodobně odpovídat stavu z roku 1950. ČTK to řekl Antonín Závada, který má obnovu památky ze 16. století na starost. Na stavbu přispívají i věřící a dárci. Na účtu zřízeného městem se už sešly dva miliony korun.

Archeologický průzkum už před časem avizoval i ředitel ostravské pobočky Národního památkového ústavu Michal Zezula. "Provedeme také archeologické sondy, které posoudí stav základů a jejich možné využití při stavbě repliky. Navíc nám přinesou informace o stavebním vývoji kostela," uvedl Zezula. Podle Závady ještě není jasné, kterému časovému období bude nový kostel odpovídat. Během posledních desetiletí byl několikrát opravován a jeho vzhled se v detailech měnil. Závada se domnívá, že nová stavba by měla co nejvíce odrážet původní stav.

Výstava na Václavském náměstí představuje sochy studentů pražské akademie

Na dvě desítky soch od studentů z pražské Akademie výtvarných umění jsou od úterka k vidění na Václavském náměstí. Cílem výstavy VáclavART je podle pořadatelů uvést nové umění do veřejného prostoru a přinést impulzy do diskuse o budoucí podobě Václavského náměstí. Výstava zahrne 19 děl od devíti tvůrců z ateliéru sochařství Lukáše Rittsteina pražské AVU. Hlavní část výstavy bude ve středním pruhu v horní polovině náměstí, některé sochy budou instalované také v obchodním domě Van Graaf.

Podle pořádajícího Sdružení Nového Města pražského je na Václavském náměstí málo soch. Chtějí veřejnosti představit práci nejmladších tvůrců a společně hledat "nového Myslbeka"."Václavské náměstí je jakási 'aréna reality', rychle ukáže, jaká věc je schopna se prosadit, žít sama o sobě bez vysvětlivek a obohatit prostředí. Tato nesmírně důležitá zkušenost je pro mladé sochaře zároveň výjimečnou příležitostí představit se široké veřejnosti," říká o výstavě a svých studentech Lukáš Rittstein, vedoucí sochařského ateliéru Akademie výtvarného umění v Praze.

Na slovenském divadelním festivalu se představí i česká tvorba

Sérii inscenací včetně české tvorby nabídne letošní ročník mezinárodního divadelního festivalu Divadelní Nitra, který na Slovensku začne příští týden. Informovali o tom organizátoři jedné z nejvýznamnějších akcí svého druhu na Slovensku. V hlavní části pět dnů trvající divadelní přehlídky bude uvedena desítka inscenací.

Například pražské Studio Hrdinů přijede s inscenací Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, kterou uvede v nitranském Divadlu Andreje Bagara. Do programu se dostal i duet Black Black Woods, který pro Rostislava Nováka mladšího a staršího režírují Linda Kapetanea a Jozef Fruček. Česká divadelní tvorba je již tradiční součástí zmiňovaného festivalu.

Na festivalu Jazz jde městem v premiéře vystoupí zpěvačka Oum

Letošní 23. ročník festivalu Jazz jde městem, který se uskuteční od 10. do 14. října na různých místech v Hradci Králové, nabídne celkem 13 hudebních vystoupení. Na festivalu například vystoupí v tuzemské premiéře současná hvězda severoafrické hudební scény, marocká zpěvačka Oum se svou mezinárodní kapelou. ČTK o tom informoval mluvčí festivalu Zdeněk Konečný.

Do Hradce Králové přijede také švédský septet Angels 7, sdružující nejkreativnější švédské hudebníky napříč jazzovou, experimentální, rockovou i klasickou hudební scénou či norsko-český kvintet Bansal Band vedený indickou houslovou virtuózkou Harpreet Bansal, který fúzuje tradiční indickou hudbu s moderním jazzem. Na hradeckém jazzovém festivalu v minulosti vystoupili například i kytarista Mike Stern se speciálním hostem Randy Breckerem, harmonikář Sugar Blue, americká skupina Lester Bowie's Brass Fantasy, francouzský houslový virtuos Jean-Luc Ponty či rakousko-americký pianista Joe Zawinul se sestavou Syndicate.

Na Svatý Kopeček zamíří stovky Romů z celé ČR na tradiční pouť

Několik set Romů z celé České republiky, ale i ze Slovenska zamíří v sobotu na Svatý Kopeček u Olomouce. Setkají se tam při tradiční romské pouti, která je podle pořadatelů v tuzemsku ojedinělou akcí. Setkání doprovodí romská hudba, tanec i vaření tradičních romských pokrmů. Letošní ročník ponese téma Kořeny - rodina - smysl. Akce má na tomto vyhledávaném poutním místě dlouhodobou tradici, olomoucká charita ji pořádá podevatenácté. ČTK to řekla mluvčí charity Eva Štefková.

Pořadatelé chtějí poutí umožnit Romům z celé republiky sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu, ale i přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností. Loni se akce při deštivém počasí zúčastnilo 400 Romů, o rok dříve jich bylo až o 200 více.

Počasí ve středu

Zpočátku skoro jasno až polojasno, od západu přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky, zejména v Čechách. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C.

12-09-2017