Denní souhrn zpráv

Sněmovna po pěti hodinách schválila program schůze k lithiu

Sněmovna po pěti hodinách jednání schválila program mimořádné schůze k těžbě lithia svolané z popudu opoziční KSČM. Nyní mohou u řečnického pultu promluvit i řadoví poslanci bez přednostního práva, v uplynulých hodinách vystupovali jen řečníci s přednostními právy, například premiér, ministři nebo předsedové klubů a stran. Do debaty bylo řádně přihlášeno 12 poslanců. Ze 129 přítomných poslanců jich hlasovalo pro schůzi 125, tři byli proti.

Střet mezi politickými stranami kvůli těžbě lithia vyvolalo memorandum, které přede dvěma týdny podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš pak obvinil ČSSD "z krádeže za bílého dne", operuje částkou dva biliony korun. Sociální demokraté naopak tvrdí, že memorandum posiluje pozici státu. Babiš se podle nich snaží překrýt své vlastní kauzy. Svolání schůze podnítila opoziční KSČM, podle níž nepatří lithium do cizích rukou a mělo by zůstat státu. Podobný názor má vedle ANO opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

V Jiřicích začala fungovat otevřená věznice,má snížit recidivu

V Jiřicích na Nymbursku byl zahájen provoz projektu takzvané otevřené věznice. Kapacita věznice je 32 vězňů, o které se bude starat celkem 14 zaměstnanců. V areálu nebude přítomna ozbrojená ostraha. Cílem projektu je snížit recidivu propuštěných vězňů na svobodě. Vězni si mají ve speciální věznici zvyknout na běžný život. Novinářům to řekl ředitel jiřické věznice Petr Suk. Náklady na vybudování věznice činily téměř 30 milionů korun.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, může se rozšířit i do dalších českých káznic. Vyhodnocení pilotního projektu je podle ředitele Suka plánováno po roce. Poté se rozhodne, jestli bude projekt rozšířen. V konečné fázi má mít jiřická otevřená věznice kapacitu pro 100 vězňů.

V zahraničí chce volit více než 9000 Čechů

Do voličských seznamů na českých ambasádách se zapsalo více než 9000 Čechů. Největší zájem o parlamentní volby zaznamenaly české zastupitelské úřady v Londýně, Bruselu a Paříži, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí.

Vedle předem registrovaných voličů mohou na zastupitelských úřadech volit také Češi, kteří si zajistili voličský průkaz. Možnost volit poslance v zahraničí mají čeští občané na 109 místech včetně vojenské základny Balad v Iráku.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Byčkov první dirigentské zkušenosti získal už za studií v 19 letech. V roce 1975 emigroval do Spojených států, kde později získal americké občanství. Během dosavadní kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa, jako jsou například Berlínská a Vídeňská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Newyorská filharmonie.

Prodej piva v restauracích dál klesá, roste prodej v plechovkách

Prodej piva v tuzemských restauracích a hospodách klesl letos do konce srpna meziročně o 4,2 procenta. O čtyři procenta stouply prodeje piva v tzv. offtrade, tedy v různých obalech. Boom zažívá prodej plechovkového piva, kterého Češi vypili o 46 procent více. Údaje na tiskové konferenci zveřejnili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven, absolutní data svaz neuvedl.

Rok 2017 svaz označuje jako černý rok českého pivovarnictví. Další dramatický propad spotřeby čepovaného piva lze podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové očekávat ještě do konce letošního roku po ukončení provozu venkovních zahrádek. Každé šesté pivo nyní tuzemští spotřebitelé vypijí v hospodě, každé čtvrté pak doma, poměr prodejů je tak 61:39.

Rozsáhlé kontroly v barech v ČR letos odhalily 152 opilých dětí

Při letošních rozsáhlých kontrolách v českých barech, restauracích a hernách policie odhalila 152 dětí pod vlivem alkoholu. Proti loňsku jich bylo o 243 méně, což meziročně představuje pokles o dvě třetiny. Na tiskové konferenci to oznámil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Kontroly zaměřené na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech, restauracích a hernách se konaly od začátku července do konce září po celé zemi. V každém z měsíců trvaly jeden týden.

Podobné kontroly se v Česku konaly třetím rokem po sobě. V roce 2015 bylo odhaleno 660 dětí pod vlivem alkoholu, loni jich bylo 395. Do letošních kontrol se zapojilo přes 2500 policistů a 1000 zástupců různých úřadů státní správy, mezi které patřili například celníci, hygienici, hasiči nebo zástupci obchodní inspekce.

Vinaři letos uvedou na trh přes dva miliony lahví mladých vín

Vinaři letos uvedou na trhu znovu mírně přes dva miliony lahví Svatomartinského vína, což je stejně jako loni. Výroba mladého vína je ve finálním stadiu, na vinicích zbývá zhruba pětina hroznů na klasické víno, kterou hlídají před lidmi i špačky takzvaní hotaři, zjistila ČTK od vinařů. "Hrozny pro výrobu Svatomartinských vín jsou už sklizeny všechny. Výroba Svatomartinského je už ve finálním stádiu - dokváší a víno se pomalu stáčí a filtruje," řekl hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz.

Mladé víno lidé poprvé ochutnají v sobotu 11. listopadu. Hlavní košt se chystá na brněnském náměstí Svobody. "Přestože z jara vinice zasáhly mrazy a v září potrápily vinaře deště, Svatomartinskému se většina pohrom až nečekaně vyhnula. Vína tak bude dost a také jeho kvalita bude dobrá," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Průzkum: Každá pátá faktura v ČR není zaplacená včas

V Česku není pětina faktur za koupené zboží či služby zaplacená včas. Ve východní Evropě je neuhrazená každá čtvrtá zakázka, zatímco u západních sousedů jsou výsledky podobné těm českým. Až třetina odběratelů v ČR své závazky neplní záměrně. Vyplývá to z průzkumu inkasní agentury EOS KSI ve 3200 firmách z 16 evropských zemí.

Nejčastěji podnikatelé uvádějí jako možný důvod špatné platební morálky druhotnou platební neschopnost. Faktury tedy neplatí, protože jim dluží jejich odběratelé. Problém to je pro 70 procent českých podniků a horší situace je jen ve Španělsku (73 procent) a Rumunsku (80 procent). Naopak nejméně ohrožují nesplacené závazky klientů německé podniky (31 procent).

Nejčastější jména lednových dětí jsou letos Jan a Eliška

Nejoblíbenější jména, která rodiče dávali svým dětem narozeným letos v lednu, jsou Jan a Eliška. Na dalších místech se umístila chlapecká jména Jakub a Matyáš a z dívčích jmen obsadila druhou a třetí příčku Tereza a Anna. Uvedli to zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) na tiskové konferenci. Jména udělovaná v lednu sledují statistici od roku 1999.

Jména Jan a Jakub se na prvních příčkách statistiky objevují pravidelně, naopak Matyáš na třetím místě je novinkou. Nahradil jméno Tomáš, které se na tomto místě drželo od roku 1999 a v lednu 2017 klesl až na sedmou příčku. Čtvrté místo v četnosti patří jménu Filip a páté jménu Lukáš. V dívčích jménech vede Eliška už od ledna 2015, i předtím se objevovala mezi nejčastějšími jmény. Předtím bylo nejoblíbenějším dívčím jménem Tereza a v roce 2014 Anna, která je nyní na třetí příčce. Po ní následuje Adéla a na pátém místě Viktorie. Velmi často se také objevuje dívčí jméno Ema nebo Emma.

Ústav pro studium totalit představí historii undergroundu

Vznik a historii českého undergroundu představí Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na úterní celodenní konferenci v Knihovně Václava Havla. Historici se zaměří hlavně na podhoubí undergroundu a ukážou, jak se na jeho formování podílelo generační vymezení, rozmach bigbítu, kultura "mániček" nebo překlady beatnické literatury. ČTK to řekl pořadatel Ladislav Kudrna, historik z ÚSTR.

Část akce bude moderovat disident a bývalý šéfredaktor undergroudového časopisu Vokno František "Čuňas" Stárek. Badatelé představí tehdejší ideologické zázemí pro generační vzpouru mladých lidí, kontext domácí a světové politiky a také pokusy o ekonomickou reformu. "Jdeme chronologicky od začátku 60. let a snažíme se změnu pojmout v celospolečenském kontextu," řekl Kudrna. Historici se zaměří i na novou vlnu v kinematografii a na oblibu rockové hudby.

Archeopark mimořádně vystaví originál Venuše z Pavlova

Venuše z Pavlova, vzácná soška z doby kamenné, opustí trezor brněnského archeologického ústavu. Mimořádně ji vystaví v archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Výstava se koná u příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Letos připadá na 21. října, kdy také expozice začne, uvedla v tiskové zprávě Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově. Pod muzeum archeopark spadá.

Venuše z Pavlova je figurka z mamutoviny, jejíž stáří se datuje na 27 až 29 tisíc let. Představuje torzo ženské nahé postavy se zvýrazněnými prsy s potlačením ostatních prvků lidského těla. Sošku vysokou čtyři a půl centimetrů objevil v Pavlově Bohuslav Klíma v roce 1953.

V Tanzanii uhynula samice nosorožce převezená ze Dvora Králové

V národním parku Mkomazi v Tanzanii v minulých dnech uhynula samice vzácného nosorožce dvourohého, kterou tam loni v červnu poslala ZOO Dvůr Králové nad Labem. Samice jménem Eliška uhynula po vnitřním zranění, které jí způsobil samec Monduli. Pro ČTK to uvedl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Eliška měla posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kterou v minulosti téměř vybili pytláci.

Vnitřní zranění, které Elišce samec způsobil, nebylo zvnějšku patrné. "Podobné případy se bohužel stávají jak mezi zvířaty chovanými v lidské péči, tak v přírodě," uvedl Stejskal. Samce do Tanzanie v rámci projektu na záchranu tamních nosorožců poslala britská zoo Port Lympne. Ve volné přírodě v Africe žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.

V Česku bylo mimořádně teplo,na jihu Čech padl rekord z roku 1885

Na desítkách míst v Česku v pondělí opět vystoupala rtuť mimořádně vysoko, nejtepleji bylo s 25,8 stupně v Českých Budějovicích. Padl tam dokonce rekord z konce 19. století. ČTK to oznámili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nové teplotní rekordy pro 16.října zaznamenalo 75 ze 145 meteorologických stanic měřících déle než 30 let.

Nezvykle teplá byla již neděle. Na 34 stanicích, které měří teplotu minimálně 30 let, byly pokořeny rekordy. Nejtepleji bylo s 24,2 stupně v Hliništi na Prachaticku.

Počasí v úterý

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.