Denní souhrn zpráv

O podpoře pro svůj kabinet chce Babiš jednat v týdnu před Vánoci

O možné podpoře své menšinové vlády chce Andrej Babiš (ANO) jednat v týdnu od 18. prosince postupně se všemi sněmovními stranami v pořadí podle výsledků voleb. Novinářům to řekl po jednání s kandidáty na ministry v sídle hnutí ANO na pražském Chodově. Podle dosavadních stanovisek Babiš pro menšinovou vládu nenajde ve Sněmovně podporu. S kandidáty na budoucí ministry, jak je v posledních dnech představoval prostřednictvím médií, jednal Babiš mimo jiné o programovém prohlášení vlády a organizaci práce kabinetu. Plánuje, že ještě 13. prosince do úřadů uvede některé ministry. Pak odjede na dva dny na summit EU do Bruselu, přičemž evropskou agendu označil za nejdůležitější téma práce budoucího kabinetu. V nejbližších dnech se Babiš chce zaměřit také na přípravu rozpočtu na příští rok. Chtěl by, aby rozpočet byl přijat tak, jak ho ještě jako ministr financí na jaře připravil.

Průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí vzrostla nad 29.000 korun

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29.050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Růst byl nižší, než předpokládali analytici oslovení ČTK. Většina z nich očekávala zvýšení průměrné mzdy o víc než sedm procent. Za růstem mezd je podle ekonomů především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na zaměstnavatele. Průměrná mzda v Česku se zvyšuje nepřetržitě od začátku roku 2014.

Nejvýrazněji, o víc než desetinu stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství. Průměrné výdělky tam ale zůstaly nejnižší, v průměru pod 17.400 korun. Téměř desetiprocentní byl meziroční růst v oboru zdravotní a sociální péče. Nejpomaleji, zhruba tříprocentním tempem se zvýšily mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje kolem 50.000 korun. Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu stále drží Praha, i když nárůst mezd v hlavním městě byl mezi kraji opět nejnižší. V Praze mzda stoupla o 4,8 procenta na 36.312 korun. Nejvýrazněji se zvýšila znovu v Karlovarském kraji, a to o 8,6 procenta. Tamní průměrný výdělek 25.371 korun je ale mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší.

Kvůli pádu lávky má být do konce vyšetřování odvolán šéf mostařů

Vedení Prahy žádá kvůli sobotnímu pádu lávky v Troji dočasné odvolání šéfa mostařů v Technické správě komunikací (TSK) Jana Zemánka. Mimo funkci by měl být do konce vyšetřování příčin pádu, řekl ČTK primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Na místě by mohl dočasně vzniknout pontonový most. Lávka, která se zřítila v sobotu, nebyla v dobrém stavu. Příčina pádu je zatím neznámá. Při nehodě se zranili čtyři lidé. Pomoc městu podle Dolínka už o víkendu nabídli odborníci ze škol, firem a dalších organizací. Praha poslala odborníky prozkoumat stav Lanového mostu na Jižní spojce. Most je ve špatném stavu a hrozí to, že na něj bude zakázán vjezd autům nad 12 tun. Zkontrolovány budou také zbylé mosty a lávky v Praze, z toho 110 jich bude prověřeno prioritně.

Příčinou sobotního zhroucení lávky v Troji bylo pravděpodobně přetržení hlavních nosných ocelových lan v důsledku koroze. ČTK to řekli dva odborníci ze stavební fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Myslí si, že návrh projektu i kontroly, které dělala specializovaná firma PONTEX, byly v pořádku. Jak je možné, že kontrolní systém lávky ještě pár minut před jejím zřícením nesignalizoval žádný problém, neví. Při kontrolách visutých mostů a lávek je podle Vladislava Hrdouška vhodné zaměřit se zejména na měření napětí konstrukce ve vybraných průřezech, což údajně firma PONTEX učinila. Jeho kolega ze stavební fakulty ČVUT Tomáš Rotter upozornil, že jde o špičkovou firmu specializující se na diagnostiky. Podle Hrdouška není chyba, že firma nekontrolovala celou délku lan. "Není možné posoudit celou délku lan, protože by to znamenalo nekonečně mnoho průřezů," uvedl. Oba odborníci nevidí chybu ani v projektu. "Lávku navrhovala firma SHP, jejíž vůdčí osobností je profesor (Jiří) Stráský. To je špičkový světově uznávaný mostař. Já bych tam chybu nehledal," hájil návrh z roku 1984 Rotter. Hrdoušek připomněl, že kvalitu konstrukce ověřily dynamické zkoušky. Problém vidí spíš v trvanlivosti některého materiálu.

Akcionáři Agpi, jemuž patří vepřín Lety, schválili převod na stát

Akcionáři společnosti Agpi, majitele vepřína v Letech, na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Peníze od státu, 450,8 milionu korun, by měla firma dostat do konce dubna 2018. Areál stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Právní zástupce jednoho minoritního akcionáře Jan Válek ČTK řekl, že pravděpodobně do 30 dní podá proti usnesení žalobu. Na valné hromadě bylo přítomno 92,4 procenta akcionářů. Pro schválení převodu bylo 89,16 procenta z přítomných akcionářů, proti 10,84 procenta. Vláda uzavřela smlouvu s Agpi v listopadu, za budovy a pozemky zaplatí 450,8 milionu korun. Dalších až 120 milionů činí odhad nákladů na sanaci areálu a jeho další úpravy včetně vybudování pietního místa.

Škoda Auto postaví v Mladé Boleslavi novou lakovnu za 5,5 mld Kč

Škoda Auto investuje 214,5 milionu eur (zhruba 5,5 miliardy korun) do nové lakovny v Mladé Boleslavi. Vznikne 650 pracovních míst, celková kapacita lakoven automobilky vzroste o 600 na 2700 karoserií denně. Provoz bude zahájen v červnu 2019. Základní kámen byl položen v pátek 1. prosince. Nová lakovna bude podle Škody jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších v Evropě. Například zbytkové částice barvy po lakování budou absorbovány drceným vápencem. Díky tomuto suchému odlučování nevzniká žádný odpad ve formě lakového kalu. Škoda bude zároveň rekuperovat velkou část provozního tepla a díky recirkulaci vzduchu dosáhne až osmdesátiprocentní úspory energie. Noví zaměstnanci se budou střídat ve třech směnách denně. Některé pracovní operace převezmou nebo podpoří roboti.

NKÚ zjistil nedostatky při využití peněz na spolupráci obcí

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil nedostatky při schvalování projektů za 619 milionů korun na rozvoj vzájemné spolupráce obcí v letech 2010 až 2016. Peníze převážně z evropských fondů rozdělilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstvo vnitra mezi Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Z těchto dotací vznikly desítky strategií a metodik, které ale obcím nic konkrétního nepřinesly, uvedli kontroloři ve zprávě. Dotace měly posílit spolupráci obcí například v dopravě, školství, sociálních službách či životním prostředí. Ministerstva rozdělila mezi dva podobně zaměřené projekty celkem 619 milionů korun. Většina z této částky - 586 milionů korun - šla na mzdy a odměny osob zapojených do projektů.

Z rozdělených peněz vzniklo velké množství dokumentů - například 258 strategií a 176 akčních plánů, jejich přínos je však problematický. NKÚ provedl dotazníkové šetření na vybraném vzorku obcí. Téměř polovina respondentů odpověděla, že dokumenty nepovažuje za přínosné nebo je nezná a nevyužívá. Dokumenty byly jen analýzou či shrnutím stávajícího stavu. Nový nebo inovativní přístup k již existující spolupráci obcí z nich neplynul ani nevypovídaly o možném budoucím pokroku ve vzájemné spolupráci obcí, konstatoval NKÚ. Ministerstvo vnitra si je nedostatků vědomo, i přes výhrady ale považuje projekt za prospěšný, sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Ministerstvo práce se závěry NKÚ nesouhlasí, podle ministerského náměstka pro ekonomiku a evropské fondy Martina Kučery kontrolované projekty podpořily spolupráci obcí.

Průzkum: Téměř třetina českých rodičů nakupuje pro děti pod tlakem

Na 29 procent rodičů v ČR zažívá společenský tlak, aby svému dítěti koupili věc, kterou si nemohou dovolit. V tomto duchu se odehrávají i letošní předvánoční nákupy. Nejčastěji tomuto tlaku rodiče podlehli v případě, že šlo o mobilní telefon (34 procent) nebo značkové oblečení (17 procent). Následují zájezdy, obuv či počítače. Vyplývá to ze zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2017, kterou zpracovala společnost Intrum Justitia. "Češi jsou obecně finančně velmi zodpovědní a neradi překračují své finanční možnosti. Ovšem při koupi věcí svým dětem často neodolají tlaku koupit věc nebo službu nad své finanční možnosti" komentoval zprávu výkonný ředitel Intrum Justitia Karol Jurák. Nejčastěji si na takové výdaje vypůjčí v bance (48 procent), ale osm procent lidí otevřeně uvádí, že si půjčili peníze u soukromého lichváře.

Dalším zásadním zjištěním je i to, že osm z deseti Čechů odmítá financování zbytných produktů, jako je dovolená skrze splátkový kalendář, úvěr nebo z vypůjčených peněz. Evropský průměr přitom u tohoto postoje činí jen 66 procent. Až 39 procent Čechů tvrdí, že se během uplynulého roku nejméně jednou dostali do prodlevy s placením svých výdajů. Většina z nich jako důvod uvedla nedbalost. Nicméně téměř třetině chyběly peníze na zaplacení. Pětina dotázaných pak přiznala, že si v uplynulých šesti měsících na své výdaje musela půjčit peníze.

GfK: Průměrná kupní síla obyvatel ČR letos vzrostla o 8 procent

Průměrná kupní síla obyvatel ČR letos vzrostla o osm procent na 8394 eur (218.000 Kč) na osobu za rok. Nejvyšší úroveň kupní síly je v Praze, v přepočtu na obyvatele meziročně nejvíce vzrostla na Olomoucku, Přerovsku a Šumpersku. Vyplývá to ze studie společnosti GfK. Disponibilní příjmy každého Čecha, Moravana či Slezana činí každý měsíc 18.000 Kč. Tato hodnota se ale výrazně liší podle regionů. Jsou vesnice, kde dosahuje pouze poloviny této hodnoty. Nejvyšší úroveň kupní síly mají Pražané, přičemž metropole celkový průměr ČR převyšuje o téměř 30 procent. V poslední době se ale její dominance mírně snižuje.

Na Zlínsku se srazil vlak s posunující soupravou, tři zranění

U železniční stanice Bylnice, místní části Brumova-Bylnice na Zlínsku, se srazil osobní vlak s posunující soupravou. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Při nehodě utrpěli tři lidé zranění. Třiačtyřicetiletá žena je zraněna těžce, dva muži ve věku čtyřiatřicet a jednapadesát let jsou zraněni lehce, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Podle ní narazil do stojící posunující soupravy osobní vlak vjíždějící do stanice. "Vlak jel bez cestujících, při srážce však utrpěli zranění strojvedoucí souprav a průvodčí," uvedla mluvčí. Po střetu vykolejila jedna náprava osobního vlaku. Dechová zkouška na alkohol byla podle policie u obou strojvedoucích negativní.

V Dolních Měcholupech havaroval autobus MHD, 3 lidé jsou zraněni

V pražských Dolních Měcholupech havaroval autobus MHD, leží na boku. Ze zhruba desítky cestujících byli tři zraněni, jsou při vědomí. Lidem z autobusu pomáhali hasiči. Autobus lehl na bok v té části, kde jsou dveře. Lidé nemohli sami odejít, hasiči jim pomáhali. Nehoda si podle prvotních informací vyžádala tři lehká, maximálně středně těžká poranění, doplnila mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

V ČR přibylo zastánců rozdělení ČSFR i vstupu do EU

V České republice za posledních pět let stoupl podíl lidí, kteří kladně hodnotí rozdělení Československa, vznik samostatného státu, vstup země do Evropské unie i takzvanou sametovou revoluci. Na Slovensku naopak při hodnocení zmiňovaných událostí nastal opačný vývoj. Vyplývá to z výsledků průzkumů veřejného mínění, jehož výsledky představili zástupci Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR a bratislavského Institutu pro veřejné otázky. Rozdělení Československa na konci roku 1992 kladně hodnotilo letos v říjnu 42 procent obyvatel České republiky a 40 procent obyvatel Slovenska. V roce 2012 rozpad československé federace za dobrý krok považovalo 38 procent Čechů a 45 procent Slováků. Nadále zhruba dvě třetiny obyvatel obou zemí považují za nesprávné, že rozdělení společného států Čechů a Slováků se uskutečnilo bez vypsání referenda. Ve srovnání s rokem 1993 na Slovensku ale přibylo lidí, kteří považují rozdělení Československa za správný krok.

Průzkum: Vztah Čechů k řadě států se opět zhoršil

Vztah Čechů k vybraným evropským a mimoevropským státům se opět zhoršil, nejvýrazněji k Maďarsku. Sympatie jsou u většiny států na nejnižších hodnotách za uplynulých pět let. Výjimkou je Japonsko a Izrael, u kterých se sympatie Čechů mírně zvýšily. Nejlepší vztah mají Češi nadále ke Slovensku. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), v jehož výběru ale mnoho zemí chybí. Z 27 vybraných států mají Češi nejvřelejší vztah ke Slovensku, které pozitivně vnímá 83 procent lidí. Následuje Švédsko, ke kterému vyjádřilo sympatie 68 procent dotázaných. Další jsou Rakousko a Velká Británie s 66 procenty a Norsko s 65 procenty. Sympatie od 50 procent a více lidí získaly ještě Japonsko, Itálie a Francie.

Na druhé straně pomyslného žebříčku skončily muslimské země většinou zmítané válečnými konflikty. Afghánistánu, Iránu, Sýrii a Iráku vyjádřilo sympatie mezi třemi až pěti procenty Čechů. V porovnání s loňským průzkumem si vedle Maďarska, u kterého klesly sympatie z 58 procent na 45 procent, výrazněji pohoršila Itálie. Pozitivně ji hodnotilo 58 procent lidí, což je o 11 procentních bodů méně než loni. O deset bodů klesly sympatie k Francii a Řecku.

V 89 letech zemřel imunolog Ivo Hána, byl prvním profesorem oboru

V 89 letech zemřel imunolog Ivo Hána. Byl spoluzakladatelem oboru v Československu a v roce 1990 jeho prvním profesorem. Prezident Václav Klaus ho v roce 2008 ocenil Medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Registr dárců kostní dřeně, který založil v roce 1991, byl první v tzv. východním bloku. Společně s profesorem Ctiradem Johnem se zasadil o zařazení imunologie jako samostatného předmětu do studijního plánu českých lékařských fakult. V roce 1984 zřídil v Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů katedru lékařské imunologie.

Pětina lidí užila poslední rok léky k utlumení či proti bolesti

Téměř pětina lidí v Česku užívala v posledním roce utlumující léky či léky proti bolesti. Každý osmý člověk mezi 15 a 64 lety si pak přípravky opatřil bez lékařského předpisu či je bral v rozporu s doporučením doktora. Sedativa, hypnotika a analgetika častěji berou ženy. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2016, kterou představil šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Podle Vladimíra Kmocha z kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice přibývá hlavně nadužívání takzvaných Z-hypnotik, která se dostala na trh jako méně rizikové preparáty. Ukazuje se přitom, že na nich vzniká závislost jako u jiných přípravků. "Máme případy, kdy pacienti užívají přes 200 tablet denně," uvedl Kmoch. Podle něj by se po dohodě se Státním ústavem pro kontrolu léčiv mohla dostupnost některých léků víc regulovat. Týkat by se to mohlo i léčiv, která se nyní dají koupit bez receptu, podotkl Kmoch. Podle odborníků si lidé často neuvědomují, že na preparáty může při dlouhodobém užívání či při braní vyšších než doporučených dávek vzniknout závislost. V posledním roce si z léčebných důvodů konopí vzalo zhruba 880.000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina. "Jeho zdroje jsou téměř výhradně mimo oficiální distribuci," uvádí zpráva. Podle ní většinou konopí pro léčebné účely užívají starší lidé.

V největším sídlišti Plzně Lochotíně bude stát nový kostel

V nejlidnatější plzeňské čtvrti Lochotín bude do pěti až šesti let stát nový katolický kostel pro 250 věřících. Plány na postavení kostela trvají řadu let, nyní se církev s městem dohodla na místě, kde by měla moderní stavba stát. Náklady na postavení a vybavení jsou do 50 milionů korun, církev nyní oslovila osm architektů, aby navrhli podobu kostela. Farnost Severní Předměstí vznikla nově před 21 lety, po celou dobu ji spravují františkáni. "Byla to pro nás něco jako česká verze misie. Sídliště vyrostlo v době, kdy se kostely nestavěly ani nezakládaly farnosti," řekl františkán Dominik Valer. Farnost má podle posledních sčítání asi 350 lidí. "Počtem není největší v Plzni, ale je taková nejživější. Věkový průměr je kolem 30 let, což nebývá v Čechách běžné," řekl Valer. Při bohoslužbách i dalších aktivitách se zatím farníci scházejí v zapůjčeném Lochotínském pavilonku. Jeho dispozicemi by se mělo inspirovat i uspořádání nového kostela. V pavilonku totiž není moc místa a při mších tak věřící nesedí v řadách za sebou, jak je to v kostelech běžné, ale sedí do půlkruhu kolem oltáře.

Centrum Bohuslava Martinů vystaví v příštím roce jeho kresby

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce na Svitavsku vystaví v příštím roce na podzim skladatelovy kresby. Sedm desítek obrázků ještě lidé kompletně neviděli. Centrum k výstavě vydá i knihu. ČTK to řekla poličská muzikoložka Monika Holá. Kreslením patrně Bohuslav Martinů relaxoval, ve 20. letech se věnoval především lehčím žánrům, ovlivňoval ho jazz, který se dostával do Evropy. Martinů obrázky maloval na dopisní papír, když psal přátelům, kreslil i na notové zápisy. Jeden úvodní list pokreslil výjevem fotbalového zápasu, protože se skladba týkala sportu. "Konec skladeb si zdobil ornamenty, kreslil do svého deníku, maloval svoji karikaturu. Měl výraznější nos, sebe kreslil jako takového myšáčka s čumáčkem," řekla Holá. Bohuslav Martinů nepočítal s tím, že by kresby někdy vystavoval. Kreslil pro radost sobě či přátelům. Jeho bratr František byl naopak akademický malíř, který studoval v Praze. Věnoval se mimo jiné výzdobě kostelů v regionu Poličky.

Sport

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila ve svém nejrychlejším čase sezony 37,27 čtvrtou pozici v závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Calgary. "Je to podobné jako ve Stavangeru. Na ledě člověka trochu chvilku zamrzí, že to na stupně vítězů nevyšlo. Říkala jsem si, že stačilo porazit ještě jednu holku... Koukám na to ale z jiného úhlu, jsem ráda, že jsem opět zajela dobře," uvedla česká reprezentantka. V závodu na 1500 metrů byla v novém osobním rekordu Nikola Zdráhalová devátá. V osobním rekordu 36,53 zvítězila Japonka Nao Kodairaová a vyhrála tak i pátou pětistovku v sezoně. Druhá byla světová rekordmanka I Sang-hwa z Koreji, třetí skončila Japonka Arisa Goová.

Ester Ledecká při superobřím slalomu v kanadském Lake Louise spadla v dolní části trati, takže nenavázala na třinácté a sedmé místo ze sjezdu. Nejrychlejší byla Tina Weiratherová z Lichtenštejnska, majitelka malého křišťálového glóbu za tuto disciplínu v minulé sezoně. Poprvé do aktuálního ročníku SP nastoupila další Češka Klára Křížová a obsadila 43. příčku. Dvaadvacetiletá Ledecká, která na vrcholové úrovni kombinuje lyžování se snowboardingem, měla na třetím mezičasu ztrátu 1,44 sekundy na vedoucí Weiratherovou a pohybovala se na průběžné sedmnácté příčce. Pak se ale dostala do rotace, spadla a po zádech dojela až do ochranné sítě. Dostala se z ní s pomocí pořadatelů, ale sama na lyžích dojela do cíle. "Nic dramatického se nedělo, možná to vypadalo hůř, než to bylo ve skutečnosti. Kdyby tam nebyla síť, tak bych to ubrzdila, takhle už jsem nestihla zareagovat a vletěla do ní," uvedla Ledecká prostřednictvím své agentury Sport Invest.

Jediný český paralympijský vítěz z Ria de Janeiro Arnošt Petráček triumfoval na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku v závodě na 50 metrů znak. Vendula Dušková skončila na 100 metrů prsa třetí. "Vzhledem k dlouhodobé přípravě, která trvala necelých 13 měsíců, jsem netušil, co to vše se mnou udělá - nadmořská výška, odklad mistrovství světa kvůli zemětřesení," uvedl Petráček vítěz kategorie S4, který se narodil bez pažních kostí a má vymknuté kolenní klouby.

Počasí

Zataženo až oblačno, v polohách nad 400 m srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C.