Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

16-01-2018

Babišova vláda nezískala důvěru, hlasovalo pro ni jen ANO

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše dnes podle očekávání nedostala důvěru Sněmovny. Kabinet podpořilo pouze 78 poslanců hnutí, proti bylo 117 poslanců všech ostatních stran. Babišova vláda nyní bude muset podat demisi, v úřadu zůstane do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že jednáním o vzniku vlády pověří opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy 101 poslanců, kteří nový kabinet podpoří. Podle Zemanova vyjádření by vláda v demisi mohla být i několik měsíců.

Pravicové a středové opoziční strany Babiše za neúspěch v hlasování kritizovaly. Podle nich to byl promarněný pokus o vznik vlády, protože se hnutí ANO vůbec nesnažilo o vyjednání většinové podpory. Stejně se vyslovila i ČSSD, její představitelé přitom zopakovali podmínky, za kterých jsou ochotni o vládní spolupráci s ANO při druhém pokusu o sestavení vlády uvažovat. Mezi ně patří i to, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. Stejný postoj jako sociální demokraté mají v otázce vládní účasti i lidovci. O vládní spolupráci s ANO chce jednat i hnutí SPD. ANO dosud vznik vlády s uskupením kolem Tomia Okamury odmítalo. Zástupci ANO po neúspěchu vlády v hlasování o důvěře před novináři nevystoupili.

Babiš a Faltýnek by měli být podle výboru vydáni k stíhání

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby vydalo premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Po jednání výboru to potvrdili jeho členové. Kdy se bude policejní žádostí o jejich vydání zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné. Člen výboru za KDU-ČSL Marek Výborný na twitteru napsal, že pro vydání obou poslanců bylo ve výboru 11 hlasů. Výbor je 19členný, 11 hlasů v něm dohromady mají zástupci ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Za ANO je ve výboru osm členů. Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškození finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili a říkají, že jde o politickou kauzu. Uvedli ale, že dolní komoru požádají o to, aby je ke stíhání vydala.

Poslanecký klub ANO bude proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanecký klub hnutí ANO bude hlasovat proti vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a svého předsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Novinářům to řekla členka mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO). Faltýnek navrhuje, aby se o vydání obou politiků ANO hlasovalo příští týden v úterý. V předchozím volebním období se poslanci ANO hlasování o vydání Babiše a Faltýnka neúčastnili. Změnu postoje předseda Sněmovny Radek Vondráček a ministr zahraničí Martin Stropnický zdůvodnili tím, že v policejní žádosti o vydání nepřibyly žádné důkazy.

MF pravděpodobně Čapí hnízdo z financování EU vyjme

Ministerstvo financí velmi pravděpodobně rozhodne i přes nesouhlas výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování. Podle úřadu je to z hlediska rozpočtu nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených peněz. Ministerstvo to uvedlo na dotaz ČTK. ROP Střední Čechy dnes neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Orgán, v němž má většinu středočeská opozice za TOP 09, STAN a ODS, tak nevyhověl doporučení ministerstva financí i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Podle opozice by se v opačném případě kauza přenesla na národní úroveň a mohla být zametena pod koberec. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.

Zeman chce čtyři TV duely, Drahoš dva

Pražský hrad oznámil, že prezident Miloš Zeman chce jít do duelů na čtyřech televizních stanicích. Jiří Drahoš chce dva duely, připomněl, že o stejném počtu mluvil dřív Zeman. Televizní debaty s protikandidáty Zeman před prvním kolem voleb odmítal, v sobotu však avizoval, že by maximálně do dvou debat s Drahošem mohl dorazit. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček nyní na twitteru uvedl, že Zeman přijal nabídku televizí Nova, Barrandov, Prima a České televize. Podle dřívějších Ovčáčkových vyjádření přitom prezident neplánoval účast v debatách ani po prvním kole. Drahoš dál počítá se dvěma televizními debatami. "Již jsem navrhl jako jedno z míst debaty Českou televizi. Je to médium veřejné služby, které patří všem občanům ČR a jeho nestrannost je kontrolovaná nezávislou institucí. Ve druhém případě je na rozhodnutí mého protikandidáta, které z médii bude preferovat," sdělil ČTK.

Tým Jiřího Drahoše počítá s tím, že před druhým kolem voleb do kampaně vloží deset milionů korun. Drahošovi nabízí pomoc několik protikandidátů z prvního kola. Zeman tvrdí, že kampaň nevede. Billboardy, reklamu v novinách nebo shánění podpisů pro petici ale za něj zajistili jeho blízcí spolupracovníci či příznivci. Na nepeněžitých bezúplatných plněních Zeman vykázal dary za téměř 17 milionů korun. Na volební účet dostal další 4,5 milionu korun.

Sněžení a vítr komplikují dopravu, na jihu Moravy je kalamita

Sněžení a silný vítr od rána komplikují dopravu na mnoha místech Česka. Policisté řešili desítky nehod, některé byly hromadné. Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily dopravu na dálnici D1 na Vysočině a u Brna, na D10 na Mladoboleslavsku, D35 u Olomouce a na D8 na Ústecku. Zprůjezdnění úseků trvalo hodiny. Kalamitní stav nastal podle koordinátora dopravy na jižní Moravě, kde většina autobusových linek nabírá zpoždění. Kdo dnes nemusí, neměl by podle silničářů a policie vyjíždět. Podle meteorologů sněžení zasáhlo po poledni východ republiky, postupně by ale mělo od západu ustávat.

Všechny úseky D1 u Brna uzavřené odpoledne kvůli nehodám policie zprovoznila kolem 17:00. Největší komplikace byla na 220. kilometru ve směru na Brno, kde bylo nutné odklidit štěrk z vysypaného kamionu a vytvořila se desetikilometrová kolona. Další problematická místa na D1 jsou na Vysočině, kde po poledni nehody více než třiceti vozidel kolem 99. kilometru u Větrného Jeníkova zablokovaly dálnici v obou směrech. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. V jednom případě šlo podle záchranné služby o středně těžké zranění. Potíže na Vysočině jsou i na ostatních silnicích, kde by řidiči měli podle silničářů počítat se sněhovými jazyky a takzvanou bílou tmou.

Velké problémy kvůli sněžení byly od rána i v Libereckém kraji. Přes den vázla kvůli kamionům doprava na dálnici na Prahu, na silnici 13 na Frýdlant i na silnici 9 směrem na Českou Lípu a na Rumburk. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zatím zůstává zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Ráno sněžilo také v Královéhradeckém kraji, policie tam vyjížděla k desítkám nehod, většinou to bylo vyprošťování vozidel z příkopů či potoků. V kraji podle záchranné služby postihl tři lidi infarkt při odklízení sněhu, dva z nich nepřežili. Horská služba v Krkonoších nedoporučuje kvůli větru a sněžení hřebenové túry.

V Krkonoších vzroste riziko lavin, sněží a fouká silný vítr

Horská služba v Krkonoších nedoporučuje kvůli silnému větru, mlze a sněžení hřebenové túry. Vzhledem k tomu, že by mohlo napadnout až 20 centimetrů sněhu, lavinové nebezpečí podle horské služby v příštích hodinách vzroste ze současného druhého na třetí stupeň z pětibodové stupnice. Kvůli silnému větru nejezdí také horní úsek lanovky na Sněžku. Na hřebenech Krkonoš leží přes metr sněhu a v posledních hodinách napadlo za působení silného jižního větru nejméně 15 centimetrů nového sněhu. Podle předpovědi meteorologů by mělo sněžit i v příštích dnech, na horách i vydatně.

MPO: ČR se má přidat k žalobě proti limitům znečištění ovzduší

Česko se možná přidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tvrdí, že se jeví jako vhodné přidat se k ní jako vedlejší účastník na straně Polska. Záměr kritizují ekologické organizace. Aktivisté Greenpeace dnes kvůli tomu vylezli na balkon ministerstva, ze kterého spustili transparent s nápisem: Ministerstvo uhlí a smogu. Server Novinky.cz uvedl, že podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se k žalobě chce připojit ministerstvo průmyslu, zatímco resort životního prostředí je zásadně proti. Konečné slovo bude mít kabinet, přičemž Babiš dodal, že se spíše kloní k negativnímu postoji ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), dodává web.

Letiště Praha zvýšilo počet pasažérů o 18 procent na 15,4 milionu

Pražské Letiště Václava Havla loni zvýšilo počet odbavených cestujících o 17,9 procenta na rekordních 15,415 milionu lidí. Nejúspěšnějším měsícem byl červenec s 1,7 milionu pasažérů. Počet vzletů a přistání letadel stoupl o osm procent na 148.283 pohybů. Za růstem počtu odbavených osob stojí příchod nových dopravců, otevírání nových linek a navyšování kapacit na linkách stávajících. V průměru prošlo letištěm 42.233 cestujících denně. Ve srovnání s pěti předchozími lety je loňský nárůst počtu odbavených cestujících dvouciferný. Nejvíce cestujících směřovalo z Prahy do evropských měst a dále pak do Afriky, která zaznamenala více než 66procentní meziroční nárůst, což bylo způsobeno zejména zvýšeným zájmem o cesty do dovolenkových destinací na severu kontinentu. Nejčastěji byla využívaná letecká spojení do Velké Británie, kde bylo až 15 destinací a počet odbavených narostl o zhruba sedm procent. Následovala Itálie s růstem o téměř 30 procent a Německo.

Národní ústav: O některé učební obory je stále mizivý zájem

Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání stále přetrvává nezájem o některé učební obory. Roste sice počet žáků v části technických oborů, další se ale kvůli nedostatku přihlášených opakovaně neotevřely. Jen velmi málo dětí v září nastoupilo třeba na sklenáře, kamnáře či kováře. Naopak nejvíce žáků se hlásilo do oborů kuchař-číšník, kadeřník nebo cukrář. ČTK to sdělil analytik Národního ústavu pro vzdělávání Jiří Vojtěch. Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná. Firmy si v posledních letech stěžují na nedostatek kvalitních řemeslníků. Dvě pětiny malých a středních podniků a živnostníků se kvůli tomu podle nedávného průzkumu již dostaly do situace, kdy nemohly přijmout další zakázku. V ČR je zhruba 510 škol, které nabízejí vzdělávání zakončené učňovskou zkouškou. Loni na ně chodilo celkem 85.985 žáků. Na gymnáziích bylo 128.994 dětí, další maturitní obory jich navštěvovalo 182.095.

Antarktická expedice dorazila na stanici

Členové antarktické expedice Masarykovy univerzity v pondělí dorazili na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Výprava rekordních 19 odborníků k cestě využila mimo jiné ledoborec chilské armády. Vědci stráví na základně univerzity delší čas než obvykle, vrátit se mají na konci března. Polárníci při týdenní plavbě navštívili i některé ostrovy Jižních Shetland, kde odebírali vzorky na srovnávací studie. "V nejbližších dnech se budou členové výpravy věnovat zprovoznění všech systémů stanice a začnou pracovat na svých projektech," doplnil vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU. Expedice se letos účastní devět žen a rekordní je i počet doktorandů, kterých je ve výpravě sedm. Výzkumníci jezdí na stanici více než deset let, před rokem jim přálo počasí. Na tamější poměry bylo poměrně teplo, teplota se pohybovala mezi minus pěti a osmi stupni Celsia. Díky tomu se mohli například plavit v místech, kde obvykle bývá led.

Na Palacha vzpomínali pamětníci i studenti filozofické fakulty

Čin Jana Palacha, který se přesně před 49 lety upálil na protest proti šířící se normalizaci a totalitě, si v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze připomněli pamětníci i studenti. Podle nich je poselství Palachova skutku, který měl vyburcovat českou společnost z letargie, aktuální i po půl století. "Bylo to neuvěřitelné, co tehdy pohnulo celým světem a jakou odezvu čin měl. Měl zavazující sílu sebeoběti člověka, který se odevzdává, aby nás probudil k životu," řekl profesor evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Trojan, který jako evangelický farář Palacha pohřbíval. Trojan se s Palachem setkal tři týdny před jeho činem, když student doprovázel svou matku na bohoslužbu.

Korunovační klenoty vidělo v první den výstavy přes 3100 lidí

Na výstavu korunovačních klenotů, která začala ve Vladislavském sále Pražského hradu, zavítalo první den 3124 lidí. ČTK to řekl Jakub Tichý z tiskového oddělení Hradu. Dopoledne lidé stáli 45minutovou frontu. Mezi návštěvníky byli převážně Češi. Výstava nazvaná Symbolická moc českých korunovačních klenotů je otevřena ode dneška osm dní. Korunovační klenoty patří k symbolům české státnosti a jsou vystavovány pouze při výjimečných příležitostech. Výstava se koná v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Korunovační klenoty jsou poprvé vystaveny v nové bezpečnostní vitríně, oproti minulosti si je tak lidé budou moct prohlédnout ze všech stran. Do tradiční Gočárovy vitríny je umístěna přilba sv. Václava, jeho zbroj a meč.

Internetové bankovnictví používá polovina Evropanů

Více než polovina dospělých Evropanů používá internetové bankovnictví. Jejich podíl se za posledních deset let zdvojnásobil. Podle údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat, používalo v roce 2017 internetové bankovnictví 51 procent Evropanů ve věku 16 až 74 let. V roce 2007 tento podíl činil jen 25 procent. Česká republika obsadila mezi 28 zeměmi EU spolu s Rakouskem 12. příčku s podílem 57 procent. Internetové bankovnictví je oblíbené zvláště mezi lidmi ve věku 25 až 34 let, kde podíl uživatelů činí 68 procent. Nejběžnější je internetové bankovnictví v Dánsku, kde ho používá 90 procent dospělých. Naopak nejméně je tato služba obvyklá v Bulharsku, kde ji má jen pět procent obyvatel, v Rumunsku pak sedm procent.

Sklizeň ovoce loni klesla o 21 procent na 119.310 tun

Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů klesla meziročně o 21 procent na 119.310 tun a byla druhou nejnižší sklizní od roku 1990 na území Česka. Důvodem propadu úrody byly jarní mrazy. Ztráty na tržbách ovocnáři odhadli na půl miliardy korun. Od státu by na kompenzacích mohli dostat až 208 milionů korun. ČTK to na Ovocnářských dnech v Hradci Králové řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Kompenzace podle něj ovocnářům nenahradí všechny ztráty, ale umožní jim přežít. "Mrazy, proti kterým se nelze pojistit, přišly loni pošesté z posledních jedenácti sezon. Bez kompenzací by se někteří ovocnáři dostali do existenčních problémů," dodal Ludvík. Roční hodnota ovoce sklizeného českými sadaři se v průměrném roce pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.

Praha dá tři miliony na 16. všesokolský slet

Hlavní město podpoří třemi miliony korun 16. všesokolský slet, který se uskuteční letos v prvním červencovém týdnu. Praha zajistí pro účastníky sletu dopravu a spolupráci se záchranným systémem. Slet se uskuteční od 1. do 6. července. Věnován bude oslavám 100. výročí vzniku samostatného Československa. Zúčastnit by se mělo 15.000 účinkujících z Česka a dalších 2500 ze zahraničí. Česká obec sokolská očekává, že se všesokolského sletu zúčastní až 50.000 lidí. Za sletový rok zaplatí sokolové 77,4 milionu korun.

Poslední slet se konal v červenci 2012 v Praze, kdy sokolové oslavovali 150. výročí založení České obce sokolské. Na vršovickém stadionu v Edenu na něm v 11 skladbách vystoupilo 10.500 cvičenců z ČR i ciziny. Od prvního sletu sokolů letos v červenci uplynulo 135 let. V Česku je zhruba 1150 tělocvičných jednot České obce sokolské, které mají asi 160.000 členů, což sokoly řadí mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku. Více než 60 procent tvoří členové mladší 26 let.

Zraněný motocyklista Klymčiw se probouzí z umělého spánku

Zdravotní stav motocyklisty Ondřeje Klymčiwa, který se v sobotu v Limě podrobil operaci zlomených obratlů, se zlepšuje. Účastník letošní Rallye Dakar, jenž se vážně zranil minulý týden při nehodě ve 3. etapě a od počátku byl udržován v umělém spánku, již komunikuje s okolím. "Ondra dýchá sám a začíná se probouzet, komunikuje. Ještě není úplně vzhůru, ale reaguje," uvedla Klymčiwova manželka Tereza, která za ním minulý týden přiletěla do Peru. Lékaři plánovali, že českého reprezentanta z umělého spánku probudí ve středu, anestetika mu ale nakonec začali ubírat už v pondělí.

Sport

Čeští házenkáři se postarali o největší překvapení dosavadního průběhu evropského šampionátu v Chorvatsku. Reprezentanti v druhém utkání skupiny D ve Varaždínu senzačně po heroickém výkonu porazili úřadující olympijské vítěze Dány 28:27 a odčinili sobotní úvodní debakl 15:32 se Španělskem. Český celek má na kontě po dvou zápasech dva body stejně jako Dánsko. Skupinu vede se čtyřmi body Španělsko, které porazilo Maďary. Právě s nimi reprezentanti ve středu uzavřou skupinu a k postupu do další fáze turnaje jim stačí remíza.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C.

16-01-2018