Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-01-2018

Babiš v Davosu vyzval vyzval k prohloubení svobod trhu unie

Český premiér v demisi Andrej Babiš dnes na Světovém ekonomického fóru v Davosu vyzval k prohloubení svobod vnitřního trhu jako hlavního zdroje prosperity Evropské unie. EU by podle něj měla chránit své vnější hranice a řešit konflikty ve svém sousedství dříve, než se stanou bezpečnostní hrozbou pro občany členských států. V poslední době se Evropa podle Babiše místo posilování své pozice hašteřila kvůli maličkostem. Klíčová rozhodnutí musí EU přijímat jednomyslně na úrovni premiérů, uvedl. Babišův projev zazněl za zavřenými dveřmi a jeho znění ČTK poskytl tiskový odbor Úřadu vlády ČR.

Babiš v Davosu vystoupil v panelu s názvem Vytváření společné vize pro Evropskou unii. V anglicky předneseném projevu varoval, že unie začíná zapomínat, proč ve skutečnosti vznikla, tedy aby garantovala mír a prosperitu svých občanů.

Česko uzavře s australskou firmou dodatek k memorandu o těžbě lithia

Memorandum o budoucí spolupráci s australskými těžaři o dobývání lithia v Česku se změní. Ministerstvo průmyslu a obchodu do týdne uzavře dodatek s australskou firmou Europen Metals Holding. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Podle něj existuje několik variant kapitálových účastí, není vyloučena ani účast státní firmy Diamo.

Těžba lithia v Česku se stala politickým tématem před loňskými sněmovními volbami. Memorandum podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) to tehdy označil za krádež za bílého dne.

Babiš: ANO čeká na sjezd ČSSD kvůli různým názorům jejích lídrů

Vyjednávači ANO měli při jednáních o vládní spolupráci pocit, že ve vedení sociální demokracie nepanují jednotné názory. Z toho důvodu se hnutí rozhodlo, že počká na volbu nového vedení ČSSD v druhé polovině února a následně bude intenzivně jednat. ČTK to na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Chovanec v tiskové zprávě uvedl, že přerušení vyjednávání do sjezdu ČSSD ukazuje na spolupráci ANO s KSČM a SPD. Takovou interpretaci Babiš odmítá.

ANO zahájilo jednání před druhým pokusem o sestavení vlády minulý týden. ČSSD byla první strana, se kterou se zástupci hnutí sešli. Dál jednali i s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL.

Soud EU:Pravidla ČR pro některé řidičské průkazy porušují směrnici

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil názor Evropské komise, že Česká republika svými pravidly pro řidičské průkazy kategorií C/C1 a D/D1, tedy pro mikrobusy a nákladní vozidla, porušuje příslušnou unijní směrnici. Rozsudek soud oznámil v tiskové zprávě.

Na potřebu příslušné úpravy české legislativy upozorňovala Evropská komise Prahu od léta 2014, o rok později česká strana slíbila, že změny udělá. Ale nestalo se tak a komise se proto po uplynutí příslušné lhůty obrátila na unijní soud. Komise Česku vytýkala, že umožňuje držitelům řidičských průkazů kategorií C/C1 řídit nejen odpovídající nákladní vozidla, ale také mikrobusy s kapacitou do osmi osob. Podle komise totiž směrnice o řidičských průkazech jednoznačně určuje, že řízení vozidel převážejících pasažéry má být vyhrazeno držitelům řidičských průkazů kategorií D nebo D1. Řidičská oprávnění kategorie C a C1 jsou pak určena pro řízení nákladních vozidel. Komise také Česku vytýká, že pro kategorii D1 vyřazuje možnost řídit vozidla s kapacitou do osmi pasažérů.

Ministerstvo spustilo aplikaci DROZD pro mobilní telefony

Ministerstvo zahraničních věcí ČR spustilo v průběhu ledna 2018 ostrou verzi aplikace DROZD pro mobilní zařízení. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. Občané ČR tak budou mít, vedle webových stránek Dobrovolné registrace při cestách do zahraničí známé pod zkratkou DROZD, možnost využít mobilní aplikaci. V aplikaci budou mít cestovatelé k dispozici například kontakty na zdravotní a záchranné složky v zemi, kam míří, nebo na nejbližší zastupitelský úřad České republiky. Uživatel najde také aktuality a varován, která MZV vydává v případě bezpečnostních hrozeb nebo přírodních katastrof.

České centrum Tel Aviv povede bývalý rozhlasový zpravodaj Mikoláš

České centrum Tel Aviv povede od února bývalý zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš (51). V prvním roce svého působení by se chtěl zaměřit především na připomenutí významných výročí, která slaví Česká republika i Izrael. Mikoláš na místě ředitele izraelské pobočky střídá Lukáše Přibyla.

Izrael si letos bude připomínat 70 let od založení. "Izrael a Českou republiku, respektive Československo, pojí společná minulost. Ale musíme pokračovat i s mladou generací," dodal. Mikoláš proto své působení v Tel Avivu zahájí projektem, který je zaměřený na mladé lidi. "České centrum vyhlásí výtvarnou soutěž na téma založení státu, z nějž vznikne společná putovní výstava," uvedl. Na konci letošního roku pak chce uspořádat v Izraeli výstavu mapující století českého designu zaměřenou na sklo.

Havelkův Hastrman bude mít premiéru v dubnu

Herec a hudebník Ondřej Havelka natočil romantický thriller Hastrman. Předlohou filmu byl román Miloše Urbana oceněný Magnesií Literou za nejlepší prózu roku 2001. V titulní roli se objeví Karel Dobrý, premiéra v kinech bude 19. dubna, oznámila ČTK mluvčí projektu Martina Chvojka Reková.

Příběh se odehrává na vesnici 30. let 19. století, kdy se baron vrací se svým sluhou z cest po světě. Na svém panství chce především začít s prací na obnově rybníků. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Ztvárnila ji Simona Zmrzlá známá z Divadla Husa na provázku.

Zesnulá zpěvačka Věra Špinarová bude mít v centru Ostravy sochu

Loni zesnulá zpěvačka Věra Špinarová bude mít v Husově sadu v Ostravě sochu v životní velikosti. Radní centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz schválili zadání na zpracování tohoto uměleckého díla. ČTK to řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Socha by měla být hotova na podzim, stát by měla přibližně 600.000 korun.

Dílo vytvoří sochař David Moješčík. V předvečer Štědrého dne byla na Jiráskově náměstí v centru Ostravy odhalena i jeho bronzová socha ztvárňující hudebního skladatele Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. . Moješčík už v Ostravě vytvořil například sochu Levitace, je také spoluautorem pomníku Operaci Anthropoid v Praze.

Helena Suková vstoupí do tenisové Síně slávy

Tenistka Helena Suková bude uvedena do Mezinárodní síně slávy. Vítězka čtrnácti grandslamových turnajů ve čtyřhře a mixu uspěla až na potřetí, v nominaci na vstup do síně slávy byla i v letech 2012 a 2015. Slavnostní ceremoniál v Newportu proběhne 21. července. Do Síně slávy už dříve vstoupili například Ivan Lendl, Jan Kodeš nebo Martina Navrátilová.

Počasí v pátek

Zataženo až oblačno, v Čechách a na severovýchodě Moravy a ve Slezsku ojediněle, večer místy polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C.

25-01-2018