Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

10-03-2018

Od smrti Jana Masaryka uplynulo 70 let, lidé mohli navštívit pietní místo v Černínském paláci

Lidé si připomínají 70 let od úmrtí Jana Masaryka. Oblíbený diplomat, politik a ministr zahraničí zemřel po pádu z okna služebního bytu v Černínském paláci. Veřejnost mohla pietní místo na nádvoří paláce, kde bylo nalezeno Masarykovo tělo, navštívit v pátek i v sobotu.

Jan Masaryk zahynul 10. března 1948 za dosud nevyjasněných okolností násilnou smrtí v prostorách Černínského paláce, sídla české a československé diplomacie. Pietní akt k uctění jeho památky proběhl v pátek za účasti ministra zahraničních věcí Martina Stropnického (ANO). Šéf české diplomacie na setkání řekl, že Jan Masaryk byl po konci 2. světové války jedním z nejvýraznějších protagonistů zápasu o tvář Československa a jeho smrt přišla jako konečné potvrzení, že země vstoupila do nové temné éry, uvedl web ministerstva.

Tibetskou vlajku vyvěsily v Česku stovky radnic a desítky škol

Na stovkách českých radnic a desítkách škol zavlály v těchto dnech tibetské vlajky. Připomínají oběti povstání, které v Tibetu v roce 1959 potlačili čínští vojáci. Vlajky na podporu lidských práv v Tibetu visí také na budovách pěti krajů. Vyplývá to ze zjištění ČTK a webu spolku Lungta, který v Česku vydává Tibetské listy.

Podle webu spolku Lungta, který v Česku kampaň Vlajka pro Tibet zastřešuje, se k akci letos připojilo víc než 730 radnic a Jihomoravský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský a Pardubický kraj. Počet radnic je podobný jako loni, mezi kraji přibyl Moravskoslezský. Škol se loni zapojilo 97, letos počet přihlášených překročil stovku. Z oken Sněmovny stejně jako v předchozích letech vyvěsil tibetskou vlajku poslanecký klub TOP 09, uvedl šéf klubu Miroslav Kalousek na twitteru.

Při rekonstrukci silnice spadl v Příboru most, řidič bagru je v nemocnici

Při rekonstrukci silnice I/48, budoucí dálnice D48, v sobotu ráno v Příboru na Novojičínsku spadl most. Z mostu se zřítil bagr, jehož dvaatřicetiletý řidič utrpěl vážná zranění. Radiožurnálu to řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl řekl, že stavbaři most bourali. Nehoda se stala na uzavřeném staveništi na úseku, kde je kvůli opravě dálnice doprava odkloněna na místní silnice. Událost tak nezpůsobila žádné dopravní komplikace.

Stavba úseku dálnice D48 Rybí - Rychaltice spočívá v rekonstrukci a rozšíření 11,5 kilometru dlouhého úseku silnice první třídy I/48, která je nyní čtyřproudou komunikací bez středového rozdělení. Stavba si vyžádá více než dvě miliardy korun. Hotova má být do konce roku 2020. Most musel být zbourán, protože by se pod něj rozšířená dálnice nevešla.

Čínští křesťané, kteří v Česku nedostali azyl, podávají žaloby

Čínští křesťané podali první žaloby na ministerstvo vnitra kvůli tomu, že jim nebyl udělen azyl. Žaloby budou řešit krajské soudy po celé republice podle regionu, kde nyní neúspěšní žadatelé bydlí, řekla právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Franková. Nezisková organizace zastupuje zhruba 30 žadatelů o azyl. Z žádostí, které zatím právníci prozkoumali, byly jen dvě úspěšné.

Vnitro před dvěma týdny oznámilo, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo. Nyní uplynul poslední třetí týden, kdy si jednotliví žadatelé rozhodnutí vyzvedávali na úřadech. Informace o úspěšné či neúspěšné žádosti by měli mít k dispozici všichni čínští křesťané.

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil holčičku

Do babyboxu v pražském Hloubětíně v pátek někdo odložil holčičku. Je stará několik dní a dostala jméno Jana. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Holčička je v pořadí 165. dítětem nalezeným v některém z českých babyboxů a třetím letošním.

Dosud bylo do speciálních schránek v ČR odloženo 94 holčiček a 71 chlapců. Pro Hesse je holčička zadostiučiněním za tragický středeční nález mrtvého chlapečka v pražských Stodůlkách. "Holčička je zároveň důkazem, že i maminka, která se dostane do tíživé sociální a psychické situace, může být korektní," dodal Hess. V souvislosti se středečním nálezem dítěte policisté obvinili z vraždy čtyřiatřicetiletou ženu. Televize Nova uvedla, že se jedná o matku zavražděného dítěte. Hrozí jí až 20 let nebo i výjimečný trest.

Snowboardistka Ledecká získala ve Světovém poháru velký křišťálový glóbus

Snowboardistka Ester Ledecká získala potřetí v řadě velký křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru v paralelních disciplínách. Olympijská vítězka svoji nadvládu potvrdila triumfem ve švýcarském Scuolu v paralelním obřím slalomu, který vyhrála pošesté v sezoně. V seriálu SP si připsala už patnácté vítězství.

Od minulé soboty je dvaadvacetiletá Ledecká i držitelkou malého glóbu za hodnocení paralelního obřího slalomu, který získala podruhé v kariéře.

Legiovlak bude mít svou parní lokomotivu

Repliku vlaku československých legionářů, takzvaný legiovlak, by od května mohla táhnout vlastní parní lokomotiva. Československá obec legionářská (ČsOL), která projekt připravuje, stroj koupila v roce 2016, do května by měl být opraven. Vlakovou soupravu by také měl doplnit cisternový a plošinový vůz, na kterém si bude parní lokomotiva vozit vodu a uhlí. ČTK to řekli tajemník ČsOL Milan Mojžíš a tajemník projektu Legie 100 Jiří Charfreitag.

Zapojení nového stroje je podle něj poměrně logisticky náročné, protože na nádražích nejsou vodní pumpy a sklady uhlí jako v době, kdy byly parní lokomotivy používány. Od Českých drah si proto ČsOL půjčila cisternový vůz, který nechala opravit a ve kterém bude vozit vodu. Stejně je půjčený plošinový vůz na uhlí. "Obsluha se zvětšuje o osádku parní lokomotivy, ještě proto připojujeme vůz z roku 1931, aby se tam kluci vešli a mohli tam žít a bydlet," dodal Charfreitag.

V ZOO Praha začíná unikátní výstava štírů

Čtyřicet druhů štírů si mohou lidé prohlédnout v pražské zoologické zahradě. Začíná tam totiž výstava těchto bezobratlých živočichů. Návštěvníci uvidí třeba štíra tlustorepého, který má podle statistik na svědomí nejvyšší počet lidských obětí.

Návštěvníci výstavy se mohou každou neděli po celou dobu jejího trvání těšit na komentované prohlídky, prezentace a mezi 14:00 a 15:00 i ukázky jejich krmení štírů. Dozví se mnoho zajímavostí z jejich života, jako třeba to, že se většiny druhů není třeba obávat. Výstava potrvá do 27. května.

Bude se postupně oteplovat, mrazy už se nevrátí ani v noci

V příštích čtyřech týdnech se bude postupně oteplovat, denní teploty se budou dostávat nad deset stupňů Celsia. Mrazy už se nevrátí ani v noci. Srážek meteorologové očekávají nejvíce v příštím týdnu, nejsušší bude podle nich hned ten následující týden. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Příští týden by měl být teplotně průměrný až lehce nadprůměrný. "Minimální noční teploty vzduchu se budou pohybovat na začátku týdne kolem pěti stupňů Celsia, v ostatních dnech většinou kolem dvou stupňů. Maximální denní teploty budou nejčastěji v intervalu sedm až 12 stupňů Celsia," uvedli meteorologové. Druhý a třetí týden období bude podle ČHMÚ pravděpodobně průměrný. Poslední týden vychází jako nejteplejší s průměrnou týdenní maximální teplotou kolem 12 stupňů Celsia.

Počasí v neděli

Oblačno, přechodně polojasno. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 10 °C.

10-03-2018