Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-03-2018

Zeman na koncertu na Hradě poděkoval svým příznivcům a voličům

Prezident Miloš Zeman poděkoval na Pražském hradě svým příznivcům i voličům, kteří v prezidentské volbě nevolili v prvním kole, ale přišli hlasovat v kole druhém. Rozhodli podle něj volby. Zeman dna Hradě na setkání s asi tisícovkou svých podporovatelů řekl, že vyhrát tentokrát bylo těžší než před pěti lety.

Zeman pro své podporovatele uspořádal ve Španělském sále koncert, přišli například neúspěšný kandidát na prezidenta Petr Hannig, český letec z dob druhé světové války brigádní generál Pavel Vranský nebo bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

V Praze se lidé sešli kvůli výrokům Zemana proti médiím

Na demonstraci za zachování svobody slova se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle organizátorů asi 4000 lidí. Nesouhlasí s výroky prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků proti médiím. Minutou ticha lidé uctili památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Zeman ve svém inauguračním projevu 8. března ostře a obsáhle kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i Českou televizi (ČT). Economia i ČT se proti výrokům ohradily. Aktivisté tvrdí, že Zemanova slova jsou pokračováním "dlouhodobého nenávistného útoku na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na politiku a společnost. Prezidentovi chtějí dokázat, že jsou novinářskou obec připraveni bránit.

Ministr pro brexit Davis se setkal s Babišem a Stropnickým

Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier má plnou podporu české vlády. Prioritou pro uzavření dohody o vystoupení je shoda nad zachováním práv unijních občanů v co nejširší míře. Uvedli to po schůzkách s britským ministrem pro brexit Davidem Davisem premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (oba ANO). Tématem schůzek v Praze bylo uspořádání vztahů mezi EU a Británií po jejím odchodu z unie. Jednání o brexitu se budou věnovat premiéři a prezidenti členských států EU příští týden na summitu EU.

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

Vláda v demisi odmítla poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) novinářům během jednání kabinetu řekl, že mezi ministry převážil názor, že je příliš brzy na posouzení dopadů zákona, který platí od konce loňského května. Bez ohledu na stanovisko vlády posoudí návrh Sněmovna.

Novela, za níž stojí poslanec ODS Marek Benda, předpokládá ještě větší úlevu z úplného zákazu kouření pro menší hospody nebo bary. Na zařízení s plochou do 80 metrů čtverečních, v nichž se nepodává jídlo, by se restrikce nevztahovala. Provozovatelé by se tedy mohli rozhodnout, zda bude jejich podnik kuřácký, nebo nekuřácký. Kuřárny by musely mít podle předlohy, kterou podepsalo na 90 poslanců z osmi klubů, vlastní odvětrávání, byly by bez obsluhy a mohly by zabírat nejvýše 30 procent plochy zařízení. Stejně jako do malých kuřáckých hospod a barů by do nich nesměli lidé mladší 18 let. Novela by dále zrušila odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek.

Do stávky se zapojí stovky studentů vysokých i středních škol

Výstražné studentské stávky na obranu ústavních hodnot v České republice se ve čtvrtek zúčastní stovky lidí z vysokých a středních škol po celé zemi. V poledne vyjdou na půl hodiny ze školních budov. Chtějí dát najevo, že jim není lhostejný osud země a že jim vadí přístup vrcholných politiků k ústavě. V některých městech se konají také shromáždění, happeningy či diskuse. Do výstražné stávky se zapojí většina vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších univerzitních městech. Protestovat budou i studenti z několika desítek gymnázií a dalších středních škol z více než 25 českých měst.

Výzvu nazvanou #Vyjdiven vyhlásili před týdnem studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Mezi jejich požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

Euro.cz: Drahoš chce kandidovat do Senátu v Praze 4

Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš se rozhodl na podzim kandidovat do Senátu v Praze 4. O místo v horní parlamentní komoře se chce ucházet jako nezávislý kandidát. Informoval o tom server Euro.cz .

Protikandidátkou Drahošovi zřejmě bude jeho bývalá kolegyně z Akademie věd Eva Syková ( ČSSD), která chce obhajovat svůj dosavadní mandát. Ačkoli Drahoš bude kandidovat jako nezávislý, získal podle webu podporu některých stran. Pomoc mu slíbili například Starostové a nezávislí a TOP 09.

Vláda schválila novelu služebního zákona

Vláda v demisi schválila novelu služebního zákona. Po jednání kabinetu to oznámil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Norma by měla podle ministryně pro místní rozvoj v demisi Kláry Dostálové(ANO) otevřít státní službu odborníkům zvenčí nebo změnit systémové hodnocení úředníků. Návrh teď oficiálně posoudí Evropská komise.

Úpravu služebního zákona kritizuje opozice nebo organizace Rekonstrukce státu. Podle ní vládní návrh upravuje služební hodnocení tak, že by mohlo být zneužívané k výpovědím pro nepohodlné úředníky. ODS zase tvrdí, že vláda bez důvěry by neměla předkládat zákony, které dovolují rozsáhlé změny ve státní správě.

V Etiopii byl odhalen zrekonstruovaný hrob plukovníka Rosíka

Velvyslanectví České republiky v Etiopii odhalilo v Addis Abebě zrekonstruovaný hrob plukovníka československé armády Vítězslava Rosíka, významné vojenské osobnosti meziválečného i poválečného Československa. Plukovník Rosík, který se podílel na rozvoji etiopského letectva, zemřel v roce 1955 a od té doby hrob chátral. Peníze na jeho obnovu uvolnila česká vláda. Zrekonstruovaný hrob na hřbitově Gulele odhalilo české velvyslanectví v pondělí, v den 19. výročí vstupu do NATO.

Plukovník Rosík bojoval v první světové válce a následně působil u vznikajícího československého letectva. Za druhé světové války odešel do odboje - nejprve do Francie a poté do Británie. Stal se pilotem Britského královského letectva (RAF) a bojoval v bitvě o Británii. Po změně režimu v roce 1948 byl kvůli svému působení v RAF zbaven funkcí v obnovené československé armádě a přeložen do výslužby. V říjnu odešel do exilu - prošel Rakouskem a Francií, skončil v Británii. V roce 1949 přijal pozvání tehdejšího etiopského císaře Haileho Selassieho a odešel do Etiopie, kde působil jako poradce pro rozvoj etiopského letectva.

Zemědělský svaz: Zisk zemědělců v ČR loni zůstal na 12 mld Kč

Zemědělské podniky v Česku podle Zemědělského svazu vykázaly za minulý rok zisk na úrovni 12 miliard korun, zhruba stejně jako v roce 2016. Dopad sucha na pěstování plodin vyrovnalo zlepšení cen v živočišné výrobě, především u mléka a vepřového masa. Na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to řekl předseda svazu Martin Pýcha. Uvedl, že ziskové bylo zemědělství ve všech krajích.

"Není to ani rekordní zisk, rozhodně to není ani nejhorší výsledek za poslední roky," řekl Pýcha k republikovému výsledku. Nejvíc podle svazu loni vydělali zemědělci v Královéhradeckém kraji, zatímco nejmenší profit byl zejména kvůli dopadům sucha v Plzeňském kraji a na jihu Moravy.

Vítkovice Heavy Machinery dluží téměř tři miliardy korun

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka dluží podle insolvenčního návrhu, který podala sama firma, téměř tři miliardy korun. Má více než 300 věřitelů. V návrhu uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství, kterou pociťuje většina tuzemských i zahraničních společností. Firmu má zachránit nový investor. V neděli oznámila, že do ní vstoupí společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, která získá většinový podíl.

Babiš: Do skokanského areálu v Harrachově je třeba investovat

Do obnovy skokanského areálu v Harrachově na Semilsku je třeba investovat, řekl na tiskové konferenci na závěr návštěvy vlády v Libereckém kraji premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Je ale potřeba, aby si sportovní organizace, které skokanský a sousední lyžařský areál provozují, mezi sebou nejprve uspořádaly vztahy. Můstky jsou podle Babiše jedinečné a je třeba je modernizovat. Skokanský areál s pěti středními a velkými můstky v Harrachově je v havarijním stavu. Na kompletní rekonstrukci areálu jsou podle odhadů potřeba stovky milionů korun.

Stavba metra D z Pankráce do Písnice má vyjít na 39,7 miliard Kč

Výstavba plánované trasy pražského metra D v úseku z Pankráce do Depa Písnice by měla vyjít na 39,7 miliardy korun. Nejvíc peněz z rozpočtu spolkne výstavba tunelů a vestibulů, a to 21 miliard. Trasa má odlehčit lince C a propojit sídliště na jihu Prahy s centrem. Kvůli výkupu pozemků chtějí dopravní podnik (DPP) a hlavní město založit společný podnik s developerem. Vítězem tendru byla firma Penta Investments. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče.

DPP podle generálního ředitele Martina Gillara není sám schopen pozemky vykoupit. Vlastníci žádají mnohem vyšší částky, než na kolik je ocenily posudky DPP. Zároveň chtějí kompenzaci za roky, kdy na území byla dána stavební uzávěra. Společný podnik by s výkupem podle Gillara neměl mít problém. DPP se potřebuje domluvit s vlastníky 451 z celkově nutných 655 pozemků.

Český rozhlas jako první české médium spouští přehrávání zpráv přes hlasového asistenta

Posluchači stanice Český rozhlas Radiožurnál si nově mohou poslechnout pravidelné zprávy prostřednictvím hlasové asistentky Alexy na chytrém reproduktoru Amazon Echo.

Hlasoví asistenti nebo chytré reproduktory se ovládají jednoduchými hlasovými příkazy a fungují jako zvuková brána uživatele do internetu. Jejich základní dovedností je tzv. Flash Briefing, která umožňuje poslech nejnovějších zpráv od vybraných vysílatelů. Poslouchat ale lidé mohou také zprávy Radia Praha, a to v němčině a angličtině.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až polojasno, ráno a dopoledne ojediněle zataženo nízkou oblačností a ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C.

14-03-2018